Sůl – nepatří jen na chleba, slimáky nebo „nad zlato“

Sůl opravdu není jen na jídlo a má mnoho dalších vlastností. Mrkněte na několik rozpracovaných tipů k čemu všemu lze sůl využít a proč byste jí doma měli mít trochu víc, než jen špetku. Pokud znáte další způsoby, podělte se v komentářích.

 

Zklidnění včelího bodnutí

Vytáhněte žihadlo a ránu namažte pastou ze soli a trochy vody, pak nechte zaschnout. Rána nebude tolik bolet ani svědit.

Solí se dá ošetřit i štípanec od komára, stačí ranku posypat solí a zakápnout rostlinným olejem nebo sádlem.

 

Čištění připálených zbytků

Pokud to máte jako já a Vaše trouba v kuchyni připomíná indiánské pohřebiště, tak si rozpusťte lžičku soli ve vodě a v ještě vyhřáté troubě namočte stěny. Poté stačí kartáčem odrbat.

 

Bolest v krku / ústní voda

Vypláchněte si po dobu 20s ústa solným roztokem (2 lžičky soli na ¼ hrnku vody), případně kloktejte. Ulevíta tak bolestem krku a zubů.

Pokud si chcete vyrobit vlastní ústní vodu, smíchejte lžičku soli, lžičku sody na pečení a ½ hrnku vody. Kloktejte, vyplachujte.

 

Uchování čerstvého mléka

Nasypte špetku soli do krabice s mlékem, trochou posypte i vystřiženou díru a mléko vydrží déle čerstvé.

 

Hašení hořícího oleje

Namáte hasičák a hoří vám doma olej? Nikdy na něj nelejte vodu, akorát to na vás naprská. Místo toho na oheň začněte sypat sůl (případně písek) a volejte hasiče.

 

Mravenci

Jestli si k vám mravenci chodí pro zásoby, tak si své území budete muset vyznačit solí. Sypte ji do běžných přístupových cest mravenců a brzy se přestěhují k sousedovi.

 

Zabiják plevele

Plevel lze zabít tak, že jeho listy postříkáte roztokem soli, octa a vody (případně jen posypete solí, ale nevěřil bych tomu). Listy zčernají a rostlina uhyne. Pokud ale rostlina používá kořen jako zásobárnu, třeba pampeliška, použijte radši něco jiného.

 

Dezinfikujte houbičky

Všechny houbičky nebo kartáčky v domácnosti obsahují slušnou ZOO různých bakterií. Navlhčete je a ponořte na pár hodin do silného solného roztoku, abyste je pročistili.

 

Test čerstvosti vajec

Do hrnku vody nasypte dvě lžičky soli a syrové vejce ve skořápce ponořte. Pokud klesne ke dnu, je v pohodě, pokud vyplave na haldinu, tak víte, že už to má za sebou. (Bacha, zdroje se tady rozcházejí, asi to někdo blbě zkopíroval )

 

Okna na autě nemusí namrzat

Tip nejen pro motoristy. Houbou namočenou ve slaném roztoku umyjte okna zevnitř a zvenku, pak usušte hadrem. Voda bude méně kondenzovat na oknech a zamezí tak námraze.

 

Nekapající svíčky

Namočte svíčku do silného solného roztoku na 24hodiny a vosk nebude potom tolik stékat a ničit Vám nábytek, stůl, atd.

 

Čištění stříbra

Známý je návod na čištění stříbra. Sůl rozpustíte ve vodě (můžete přidat i sodu a ocet), na dno dáte trochu alobalu a vložíte šperky. Včas je vyndejte, jinak přijdou o lesk!

 

Ošetření smetáku

Pokud máte smeták s přírodními štětinami, namočte ho před prvním použitím do horké slané vody a prodloužíte jeho životnost.

 

Na saze v komíně

Do krbu nasypte hrst soli. Asi se vám to bude líbit, tak si jich tam klidně pár přihoďte. Začne to žlutě hořet (potvrzeno) a údajně to protáhne komín.

 

Sušení prádla na mrazu

Pokud sušíte prádlo na mrazu asi nechcete, aby vám trička zmrzla na kost. Přihoďte trochu soli do pračky a prádlo nezmrzne tak snadno.

 

Zjemnění hořké kávy

Udělali jste si hnusnou kávu, která je tak hořká, že ji nemůžete vypít, ale přesto chcete/musíte? Kávu si vylaďte špetkou soli (neuvěřitelné, ale i pitomé Nescafé pak chutná lahodně).

 

Odolné skvrny

Víno, krev, skvrny od potu. Noční můra všech. Pokud se polijte vínem (Moraváci prominou), usuště se hadrem a posypte mokrá místa solí. Vysajte solí, co nejvíce vína (vinnou sůl podávejte se sýrem!).

Skvrny od krve namočte do studené slané vody a pak vyperte. Pot před praním namočte horkým slaným roztokem a nechte působit.

 

Ošetření rozřízlého ovoce

Page 1 of 2 | Next page