Žáby v mléce

„Fajn,‭ ‬tak už běžte do svého pokoje,‭ ‬jo‭? ‬Musíme si s mámou popovídat o‭ ‬samotě.‭”

Rozhovor se nepovedl.‭ ‬Mlčela a dívala na své ruce,‭ ‬sepnuté kolem sklenice s kohoutkovou vodou.‭ ‬Jen občas zašeptala cosi o‭ ‬žábách.‭ ‬Uvědomil si,‭ ‬jak moc se na ní podepsalo posledních několik měsíců.‭ ‬Nyní vypadala minimálně o deset let starší než před půlrokem.‭ ‬Objal ji a políbil.‭

Usnula překvapivě rychle.‭ ‬Ležel vedle a poslouchal,‭ ‬jak dýchá.‭ ‬Přemýšlel.‭

Druhý den‭ ‬šéf našel peníze na výplatu.‭ ‬Šlo to celkem snadno.‭ ‬A je v podstatě úplně jedno,‭ ‬co ho motivovalo víc‭; ‬zda pohled do očí zoufalého,‭ ‬všeho schopného‭ ‬člověka,‭ ‬nebo turistická sekyrka,‭ ‬kterou‭ ‬svíral zaměstnanec ve zpocené dlani.‭ ‬Každopádně ta motivace byla dostatečná na‭ ‬to,‭ ‬aby z malého sejfu vytáhl‭ ‬„rezervní zdroje‭”‬.‭ ‬Výměnou dostal podepsanou výpověď.

Teď už zbývalo jediné.‭ Zjistit, co dál. Potřeboval radu.

„Dobrý den,‭ ‬jste učitel v‭ ‬šesté B‭? ‬Vyprávěl jste včera dětem o‭ ‬žábách v mléce‭? ‬Chtěl bych o tom vědět víc.‭ ‬Lze ještě z toho mléka vyskočit‭?‬”

Page 2 of 2 | Previous page

3 comments on this post.
 1. Richard:

  Hezký, krátký, smutný. Bude i další díl?

 2. admin:

  Nejspíše ne, další díl by možná pokazil atmosferu. Ale začal jsem pracovat na podobném o něco delším textu, tak snad brzy zveřejním.

 3. Martel Martel:

  Tak Žáby v mlíku znám jinak. To takhle skákaly kolem statku dvě žáby. Bylo otevřené sklepní okénko a tak skočily do sklepa. A co náhoda nechtěla, spadly do kýble s mlíkem. Bl jen do poloviny plný, tak nemoly vyskočit ven. Chvíli se tam obě mlátily a ta první si říká:“Zbytečně se tady namáhám, stejně se utopím. Když přestanu plavat, tak to budu mít aspoň rychleji za sebou.“ Tak přestala plavat, klesnula ke dnu a utopila se.

  Ta druhá, ta se nevzdávala, stále skákala v mlíce, plavala, až nakonec únavou omdlela. Když se probrala, divila se co se stalo, že ještě žije. A zjistila, že jak tak v mléce skákala, utloukla ze smetany máslo, které na hladině udělalo tvrdou vrstvu od které se mohla odrazit a vyskočit ven.

  VOLNĚ PŘEVYPRÁVĚNÝ MOTIV Z KNIHY „ŽÁBY V MLÍKU“ od Jana Drnka.

Leave a comment