Zářivá budoucnost trochu jinak – povídka do soutěže

V tom zazvonil mobil. Volal Radek. Prý mám vypnout ten Gatling, než pojede dál. Podíval jsem se na kamerový systém a pochopil, proč Karel dosud nedorazil. Poznávací značka zůstala vcelku… Vypnul jsem tedy obranný systém a uvítal Radka ve svém království. On tu už byl dříve, svěřil jsem mu opatřit semena stovky druhů hospodářských rostlin dle jeho uvážení. To je pro případ katastrofy globální, abychom byli schopni pro naši malou kolonii zajistit potraviny až nebezpečí pomine. To bychom si mohli udělat jejich kontrolu, když dorazil tak brzo. Po otevření několika beden jsem zjistil, že osivo si je vzájemně velmi podobné, skoro bych řekl stejné. Zeptal jsem se tedy, co to má znamenat. „No přesně jak jsi chtěl, měl jsem vybrat sto druhů dle svého uvážení a já vybral něco přes sto odrůd indického konopí, bude se hodit na dlouhé večery.“ Ztěžka jsem dopadl zpátky do křesla. No nic, příště budu muset své spolupracovníky kontrolovat.

Jako další dorazil Miloš. Elitní hacker, který měl zjistit přesný rozsah a příčinu katastrofy. Cenzura, která započala před mnoha lety kamerovými systémy ve všech městech a pokračovala zavíráním lidí, kteří politikům dokreslovali tykadla, už dosáhla horších rozměrů než za totalitního režimu. Sledovalo a archivovalo se vše: maily, SMS zprávy, nahrávky rozhovorů a před rokem zavedená novinka, víceúrovňový prosvětlovací scanner, prý ve spolupráci se specielním softwarem dovedla přečíst a archivovat i běžné dopisy v obálkách. Jen se to tentokráte dělo v rámci boje proti terorismu a s požehnáním občanů. Poslední nezávislé rádio na našem území skončilo v roce 2018, když členové OSA zatkli celý personál za nedovolené přehrání písničky, a majitel rádia za nevyjasněných okolností spáchal ve vězení sebevraždu. Cenzura internetu byla dokončena před třemi lety dodatkem ke smlouvě ACTA, tento dodatek mimo jiné zakázal zpochybňování názoru amerického prezidenta a všech jeho ministrů. Naštěstí Miloš měl upravený radiopřijímač, na kterém bylo možno poslouchat rozhlasovou stanici „Hlas Číny“. Po Velké hospodářské krizi v roce 2014 došlo ke značnému uvolnění v prosperující Číně a naopak, po bankrotu několika zemí Eurozóny byla omezena svoboda projevu a ze strany státu začalo být určováno, co je pro lidi dobré a co nikoliv. Několik bohatých krajanů tedy po vzoru stanice „Hlas Ameriky“ z dob totalitních spustilo pro své občany necenzurované vysílání.

Pustili jsme tedy rádio. „Dnes za časných ranních hodin došlo k rozsáhlé explozi ve všech blocích jaderné elektrárny Temelín. Její vedoucí Kalousek se svým zástupcem Nečasem propustili v rámci úspor nákladů veškerý technický personál a z reaktorů se pokusili vyždímat 300 procent výkonu a odůvodněním, že v systému je ještě spousta rezerv. Bohužel ani fakt, že výbuch oba pány proměnil na atomy nevyváží skutečnost, že šířící se radioaktivní zamoření učiní na tisíc let neobyvatelnou většinu Evropy s výjimkou severských států a Pyrenejského poloostrova. Pro obyvatele zasažených území tu máme jednu radu. Opakujte po nás: Otče náš, jenž jsi na nebesích…“

Vypnul jsem rádio a otočil se k ostatním, kteří mezitím také dorazili. Napřed zkontrolujeme stav zásob. Polská stolní sůl, konzervy slanečků, chipsy, a k tomu sušené solené maso, všechno vyrobené rovněž v Polsku počátkem roku 2012, kdy si tohle Karel nakoupil do zásoby, když čekal konec světa dle Mayského kalendáře. Dobře to vymyslel, na radiaci tedy rozhodně neumřeme… Podíval jsem se na monitor na rozstřílený vrak jeho vozu. Škoda že se toho nedožil, za tohle bych ho rád zabil osobně. Alespoň že ta whisky byla opravdu skotská, akorát jen jedna bedna. Zbytek byla 12 dní zrající, vyrobená v EU s pomocí ekvivalentních surovin. Radši nepřemýšlet, co to je. Rumcajs, několik lahví.. Po Světové krizi se spojila Božkovská likérka a světoznámý výrobce optiky Carl Zeis a vznikl tento levný a dobrý nápoj, název se pak počeštil pro naše konzumenty. Sice obsahoval více metylalkoholu než je obvyklé, ale zase to významným způsobem zvyšovalo prodej optiky, hlavně brýlí. Po zrušení obchodní inspekce v roce 2012 to nebyl rozhodně případ ojedinělé kooperace.

Page 2 of 3 | Previous page | Next page