Přežij v postapokalyptickém světě!

Batoh Maxpedition Pygmy Falcon II – velká recenze

Batoh Maxpedition Pygmy Falcon II – velká recenze

Úno 7, 2013

Hned po ohlášení našeho ztřeštěného plánu vydat se na návštěvu ukrajinské Pripjati jsme zkusili kontaktovat několik desítek výrobců a dovozců specializovaného vybavení, které bychom mohli otestovat během příprav a samotné akce. (Podrobnosti o naší akci a o celkovém stavu turistiky v Pripjati napíšu v nejbližších dnech velký článek).
Z celkového počtu 73 oslovených firem nás ignorovalo 68, dvě nabídly slevy, jedna doporučila zkusit se zeptat v roce 2013 a jen dvě vyšly vstříc.
Jednalo se o firmu výrobce oblečení INFIT a o velký e-shop Armed.
Recenzi na oblečení od INFITU tady zveřejníme zvlášť, dnes se podíváme na batoh Maxpedition Pygmy Falcon II od Armedu.

Nejdříve informace od dovozce:

Celkový objem: 23 litrů.
Rozměry hlavního oddělení v cm: 46 výška x 24 šířka x 14 hloubka.
Rozměry předního oddělení v cm: 30 výška x 19 šířka x 7 hlobuka.
Rozměry přední úzké kapsy: 30 výška x 19 šířka.

S firmou Maxpedition mám velice dobré několikaleté zkušenosti (cca tři roky vlastním a velice aktivně používám tašku FatBoy), tudíž jsem již od začátku očekával to, čím se tato značka prosadila ve světě – naprosto „neprůstřelnou“ kvalitu a propracovanost každého detailu. A rovnou řeknu, že ne vše bylo úplně růžovoučké… Ale nebudu předbíhat.
Za 24 let své existence Maxpedition vytvořila velkou vzájemně se doplňující sérii výrobků, z nichž si vybere naprosto každý. Najdete tu jak drobné „kasičky“ tak i obrovské cestovní tašky, které se dají rozpojit na tři samostatné části – samotná taška, batoh a menší zavazadlo.
Pygmy Falcon II je zhruba uprostřed této řady. Jedná se o relativně malý batůžek pro každodenní nošení do města nebo krátkodobé výlety mimo civilizaci.

Na rozdíl od FatBoye, kterého mám v olivovém provedení, Pygmy Falcon jsem dostal v barvě černé a rovnou musím napsat hlavní nevýhodu tohoto batohu. Černá barva se těžce nehodí pro batoh používaný i na outdoor! Zvlášť vezmu li v potaz instrukce k čištění:

Batoh Maxpedition Pygmy Falcon II je ošetřen materiálem Dupont Teflon pro voděodolnost a odolnost proti zašpinění.
Pokud to je potřeba, jednoduše očistěte pomocí navlhčené houbičky. Poté nechte přirozeně vyschnout. Neprat v pračce.
Nepoužívat aviváž.

Pokud nechcete vypadat jako militantně smýšlející bezdomovec, budete se muset vyhnout jakýmkoli cestám do přírody či nešetrnému zacházení s batohem obecně. Myslím to vážně. Jak již jsem psal, FatBoye v olivě používám již něco přes tři roky a rozhodně jsem ho za tu dobu nešetřil. O to víc mě zaskočila skutečnost, že černý Pygmy Falcon II se pokrývá špínou jako elektronický sběrač otisků prstů, vybarvuje se hned po přiložení jakéhokoli předmětu. Dokonce jsem se před týdnem přistihl, že batoh pokládám velice opatrně na podlahu restaurace hned po tom, co jsem s klidným svědomím zakopl pod stůl FatBoye. A to by se u takového batohu asi stávat nemělo… Takže pokud potřebujete menší naprosto nezničitelný a dobře vypadající batoh do města a na kratší cesty do přírody, rozhodně si pořiďte Pygmy Falcon II, ale rozhodně ne v černé barvě. Doporučuji zvolit Foliage Green nebo při nejhorším Khaki, batoh pak nepůsobí tak moc armádně, jako v případě OD Green.

V-pásek, který údajně drží tvar batohu a pomáhá modulovat objem (čehož jsem se upřímně moc nevšiml) má skvělou vlastnost, hodící se do velkoměsta. Zabraňuje tichému otevření zipů na kapsách! A to je vlastnost, kterou musím velice ocenit, již několikrát se mi v minulosti stalo, že po cestě eskalátorem v metru jsem měl dokořán rozepnutou jednu či dvě kapsy. S tímto páskem zloději budou mít daleko víc práce, což je nejspíše úplně odradí.

Gumička ve spodní části batohu také oficiálně slouží k modulaci objemu a také to asi nikdy nevyužiju. Batoh je sám o sobě dosti malý, není tudíž potřeba ho mačkat ještě víc.
Boční síťované kapsy pojmou dvě litrové lahve (výrobce samozřejmě doporučuje svoje, ale PETka je PETka), nebo drobnosti a kraviny o stejném objemu.

Jedním z mnoha drobných rozdílů oproti běžným batohům je skutečnost, že se Pygmy Falcon II rozevírá jako kufr, tudíž pokud ho máte nacpaný k prásknutí, nemusíte se v něm přehrabovat a hledat potřebné věci. Stačí položit na zem a rozevřít.

Uvnitř krom samotného úložného prostoru najdeme dvě kapsy, otevřenou a se zipem. Proč jsou odděleny od zadní stěny, mi prozatím není jasné. Poutko jsme zatím také moc nevyužili.

Na zádech batoh sedí skvěle, testovali jsme v různých podmínkách ho celé léto a kus září a ani v těch největších vedrech jeho nošení nebylo nepříjemné – záda se ventilují perfektně.

Pokud nejste úředník či účetní, doporučuji rozpárat jeden ze švů ve vnitřní kapse batohu, vejdou se vám tam pak nejen propisky, ale i navigátor či drobné nářadí.

Dno batohu je vyztužené gumou (?), což zaručuje otěruvzdornost i v případě velmi nešetrného zacházení.

Na zádech sedí Pygmy naprosto skvěle a moc nepřekáží ani při běhu, což v přírodě asi nevyužijete, ale při dobíhání tramvaje se může docela hodit.

DODATEK PO PŮL ROCE POUŽÍVÁNÍ:

Vše výše psané mělo být zveřejněno už koncem srpna. Avšak měl jsem pocit, že ta recenze je příliš povrchní a mám-li být upřímný, stojí za hovno. Abych se toho pocitu zbavil, rozhodl jsem se ji nezveřejňovat do té doby, dokud batoh pořádně neotestuji a nebudu mít definitivně jasno. Nedodržel jsem tímto původní termín zveřejnění, přislíbený Armedu, ale přijde mi to lepší, než cucat z prstu a psát, protože psát musím.
Samozřejmě vše, co jsem napsal, stále platí, ale platí to pro období prvních dvou měsíců používání. Při delším seznámení s batohem se situace poněkud změnila. Ten bastard je totiž nezničitelný!
Za poslední půlrok dostával zabrat tak, jak to neplánovali ani jeho výrobci. Házel jsem s ním v horách a trhal o keře v lese, vystavoval několikahodinovému prudkému dešti a běhal s ním na zádech několikakilometrové úseky. Pygmy, který se za tu dobu rovnoměrně zašpinil a získal tak přirozený maskovací potah :) , to vše přežil bez ztráty kytičky. Takže teď už s naprosto klidným svědomím mohu napsat – Doporučuji všem tento úžasný batoh a děkuji Armedu, že mi dál možnost se s ním seznámit.
Mimochodem, velice se mi osvědčila kombinace Fat Boy + Pygmy. Vznikl tak ideální komplex jak do města, tak i na několikadenní pobyty v přírodě. Tuto kombinaci také mám na sobě i při natáčení prvního českého seriálu o Bushcraftu a Urban Survivalu, takže brzy to budete moct posoudit i na vlastní oči. A kdo chce vidět tento batoh v reálu, zastavte se u nás v TimeCafé, kde vám ho s radostí předvedu, nosím ho totiž denně. (Mimochodem, již několik lidí skutečně přišlo se na něj podívat a porovnat se svým. Že, Patriku? ;) )
A nyní vám ukážu, co vše se mi do něj vejde. Jsou to věci, které z batohu ani nevytahuji a tahám je neustále s sebou. Ačkoli batoh působí jako maličký, tyto věci v něm nejsou ani poznat a stále je tam hromada místa na notebook, oblečení, vodu atd.

Batoh během několikadenní horské tůry. Všimněte si, že nemá ten odpudivý hranatý tvar, jako na oficiálních fotkách.

V rozevřeném stavu. Neustále mě fascinuje možnost jeho úplného otevření, jak to známe u kufrů. Vidíte, že igelitový sáček s náhradním prádlem skoro nezabírá žádné místo, schválně jsem ho vysunul trochu doprostřed.

Náhradní oblečení: Komplet funkčního prádla od Infitu, velký bavlněný šátek, dvoje spodky, dvoje ponožky.

1,2 – Hygienické potřeby
3 – pytle na odpadky – univerzální věc do spousty situací
4 – Hrací kostky – na zpestření dlouhých chvil ve vlaku či u ohně v přírodě
5 – Jednorázová pláštěnka – velice užitečná věc, kterou na rozdíl od deštníku není líto věnovat jiným lidem
6 – Tuňák s čili, zasytí a zahřeje.
7 – Horká čokoláda – to nejlepší na pozvednutí nálady za prudkého deště :)
8 – Radoby Zippo zapalovač
9 – Plyn do zapalovače
10 – Kapesníčky
11 – Plynový zapalovač s kamínkem
12 – Troje tkaničky do bot, různé délky a barvy
13 – Lžička, ani nevím, kde se tam vzala :)
14 – Keramický brousek Belsky, velice užitečná věc, doporučuji!
15 – Cukr, sůl, pepř atd.
16 – Velký nůž s pevnou čepelí na hrubou práci
17 – Menší nůž na drobné práce, převážně „do kuchyně“
18 – Řetězová pila. Ani jednou nebyla skutečně potřeba, ale na nezkušené lidi dělá dojem (pravá ruská specnaz zásahová pila! Rozřeže jak dřevo, tak i kosti!) a zabaví na dlouhou dobu. Já tím získávám možnost nerušeně rozdělat oheň a začít vařit :)

1 – Nouzová zásoba alkoholu, čistě pro medicínské potřeby, samozřejmě!
2 – Vlhčené ubrousky
3 – Kapesníčky
4 – Elastický obvaz – vzhledem ke sportem rozesraným kloubům se hodí víc, než je normální
5 – Obyčejný obvaz
6 – Sbírka všelijakých tablet po jednom-dvou kusech
7 – Brufen – na bolesti, záněty, horečky atd
8 – Nějaká americká mastička, nechutně mastná a lepkavá
9 – Hořčík v tabletách – opět velice potřebná věc vzhledem ke sportovním aktivitám
10 – Chirurgické rukavice
11 – Mix z několika plat tablet – paralen grip, antihistaminika atd
12 – Náplast bez polštářku
13 – Betadine mastička – popáleniny, řezné a tržné rány, oděrky atd
14 – Párátko :)
15 – Hromada náplastí s polštářkem
16 – Endiaron – proti průjmům s pravděpodobným infekčním původem
17 – Proti akutním průjmům všeho druhu
18 – Jednorázové čepele do skalpelu
19 – Šicí sady

V recenzi byly použity oficiální fotky dovozce, zdroj ZDE.

9 comments

  1. JackHcz /

    No pěkný :)

  2. dracek /

    Už jste v černobylu byli?

  3. jim44 /

    Super recenze :)

  4. mozek /

    Super batoh hodlám zakoupit díky za recenzi

  5. Škoda že batohy od Maxpedition maj tak špatně udělany záda. Jinak jsou určitě kvalitní.

  6. jirin /

    Ahoj tenhle batoh asi docela pěkná hračka, ale jsem takovej trochu maximalista a proto se ptám co byste řekli na tenhle batoh od toho samého prodejce?
    http://www.armed.cz/batoh-us-assault-mil-tec-velky-zeleny/d-88012/

    • admin /

      Mil-Tec není Maxpedition, ale firma, která objednává své zboží na několika čínských fabrikách a prodává pod vlastní značkou.

    • venca /

      totožný batoh mám ale ve vz.95 jinak mohu vřele doporučit mám jej od značky MFH

  7. ferda mravenec /

    Ujišťuji Vás, že to je hračka pro děti od lidí, co nemají ponětí o krizové situaci a stavu nouze a jezdí na víkend na outdoor na rakouský řeky se vším zabezpečením a vědomím, že chata je za rohem a vrtulník horské služby přiletí, bude-li třeba.
    Pořiďte si český vojenský batoh, zkušenost z afghánských hor.

Leave a Reply