Osobní ochranné prostředky – Polská protichemická kombinéza L2

Další díl seriálu o ochranných prostředcích.

 

 

Hmotnost sady chemického obleku: 2,5kg

Hmostnost sady masky: 1,7kg

Protichemický oblek má podobu kombinézy, podobně jako náš český OPCH70. Na první pohled je však patrný jeden velký rozdíl: Váha je cca třetinová a zabalený má cca polovinu objemu OPCH70. Dodává se v tkané nepogumované tašce se zapínáním na knoflíky s motivy polské orlice, obal tedy není koncipován jako odmořitelný, v tomto se opět obleky shodují. Přísluší k němu celohlavová maska, která je velice podobná, ne-li téměř totožná s českou BSS-MO4, o které bude recenze v blízké době. Maska je také v látkovém obalu, zapínání je jištěné páskem. Celý tento protichemický komplet váží lehce přes 4 kilogramy, což jej činí velice zajímavou alternativou pro přenášení na rozdíl od 7 kilogramového OPCH-70+ masky M-10M, která v dané váze není započítána.

Kombinéza je vyrobena z jednoho kusu tenké pogumované látky, má stejně jako OPCH-70 holínky pevně spojené s kombinézovou částí, ze spodní strany se tedy dá považovat za absolutně nepropustný. Rukavice se oblékají zvlášť. Jak jsem měl hodně nepěkných přízvisek pro rukavice u OPCH-70, na tyto nemohu mít jedinou stížnost, guma není tvrdá, je v nich jistý úchop, jsou sice zbytečně větší, ale nikde nezavazí, vejdou se do lučíku zbraně, dá se manipulovat s chemickým nádobím bez rizika upuštění. Bohužel po nasazení nejsou nikterak více jištěny proti sesunutí, na rozdíl od OPCH-70, kde jsou kolem rukavic omotány pruhy gumotextilie, utaženy a tím i zajištěny proti průniku látek. U L2 jsou rukavice pouze vsunuty do rukávů, které jsou pomocí gumičky samostahovací. u OPCH jsem je doporučoval vyměnit za rukavice k mytí nádobí, zde je doporučuji nechat, jsou na svůj poměr velice dobré. Proti sundání rukavic při nasazeném obleku chrání návlek obleku přes palec. Kombinéza je vyrobená z mnohem tenčího materiálu, než OPCH-70, u své jsem našel ústřižek materiálu z výroby, rozhodl jsem se tedy, že když nemusím ničit oblek, aspoň na ústřižku zkusím odolnost. Materiál vůbec neměl tendenci trhat se po vláknech, i pevnost v tahu i trhu byla skvělá, i takový tenký materiál překvapil. V čem ale bude mít výhodu tlustší OPCH70, je odolnost proti proříznutí už jenom v tom, že vnější guma ostrý předmět zpomalí a obklopí a pokud jej neudrží látka, zbývá ještě vnitřní gumová strana. Navíc u OPCH-70 je přiložena sada na opravu obleku, u L2 nikoli. Celkově ale i přes svoji tenkost působí oblek důvěryhodně.

-Jako ochrana dýchacích cest slouží celohlavová maska se dvěma výdechovými ventily, jedná se tedy o nadstavbu ruské M52. Vnější výdechový ventil není nadstavbový a nasazovací, tak, jak to bylo u modernizací M52. Spolu s maskou je v brašně velký filtr, který je v brašně nesený a spojovací vrapová hadice. Jelikož je tedy filtr nesený v brašně, je tedy brašna masky součástí protichemické výstroje a je již jasné, proč je pouze látková a tedy prodyšná. Maska není zrovna vrcholem pohodlí, je ale snesitelná při výběru vhodné velikosti.

Jak se do L2 dostat?

Prvně si nasadíme spodní část kombinézy, není třeba prolézat tunýlkem jako u OPCH-70, L2 má řešené zapínání jinak

Zapneme proužky gumy do druků kolem kotníků, v tomto je postup stejný jako u OPCH-70

To samé provedeme v úrovni kolen.

Zde ale nastává peklo, kombinéza se utěsňuje několika chlopněmi překládanými přes sebe do jedné sady druků, tedy zapneme vnitřní vrstvu

Zapneme druhou vrstvu

Zapneme třetí vrstvu, uživatele obleku už docela bolí prsty

I poslední vrstva je zapnutá, doporučuji v tento moment nechat rozepnutý vrchní druk pro pozdější nasazování masky. Zapneme pásek kolem pasu, smontujeme masku, nasadíme rukavice, brašnu masky dáme přes rameno, upneme zajišťovací pásek brašny kolem pasu, nasadíme masku a přes ni přetáhneme kapuci, kterou zajistíme páskem kolem krku.

Page 1 of 2 | Next page