Obchod po apokalypse

Obchod po apokalypse

Co by se stalo, kdyby nastala apokalypsa? Spousta lidí by neměla spoustu věcí, které potřebuje. A jak by to lidé řešili? Obchodem. No ano, ale dá se předpokládat, že ve světě, kde žijí jen oddělené skupinky neorganizovaných lidí, budou standardní platidla k něčemu? Pravděpodobně ne. Co s tím? Řešením je staletími prověřený výměnný obchod. Vzhledem k tomu, že v dnešní době nemá většina lidí příliš zkušeností s výměnným obchodem, rozhodl jsem se sepsat tento článek, který by ozřejmil jak, proč, kdy a s čím obchodovat.

Základy výměnného obchodu

Výměnným obchodem rozumíme směnu věcí za účelem co největšího uspokojení potřeb obou stran obchodu. Tato větička zní sice banálně, může mít v post-apokalyptickém světě nedozírné důsledky. Pro příklad uvedu následující scénář. Probíhá například úprk z měst. Sedíte na verandě svého domu, který je nacpaný potravinami, vodou, vším co potřebujete. Najednou se k vám přiblíží člověk a navrhuje, že si od vás za něco koupí vodu. Moc toho nemá, ale všimnete si drahých zlatých hodinek. On vodu nutně potřebuje, tak po dlouhých scénách odevzdaně mění zlaté hodinky za dvě lahve vody. V ten okamžik zcela jistě výhodné. On dostal vodu, vy pěkné hodinky. Ty nemají v danou chvíli žádnou hodnotu. Ale co za půl roku? Za rok? Společnost se zotaví a luxusní předměty získají na ceně. Nevzpomene si ten člověk na drahé hodinky, které jste mu v podstatě ukradl v těžké chvíli? Možná ne. A možná se jednoho dne zjeví u vás na zápraží s brokovnicí mířící na vaši hlavu. Byl to tedy oboustranně výhodný obchod? Musíte si uvědomit, že obchod je vztahem pokud možno čestným, a zejména v krizové situaci byste se neměli snažit obohatit se na úkor někoho jiného.

Obchodní proces po apokalypse

Čím je člověk více v nouzi, tím může být nebezpečnější. I tato věta nabývá na důležitosti. Své obchody, ať již směňujete cokoliv, byste neměli uzavírat ve chvíli, kdy je jasné, že pro vás obchodovaná položka nemá zvlášť vysokou hodnotu. Nejen že cena, kterou můžete požadovat, klesne, ale navíc kupující (a jedná-li se o cizího člověka, tak to platí obzvlášť) získá informaci, že daného zboží máte pravděpodobně dostatek a mohlo by ho snadno napadnout, že si ke zbytku přijde nečestně. Tudíž obchodovat se suchary ve sklepě, kde máte zásoby potravin na dva roky, jistě není dobrý nápad, když kolem zuří hlad. Ve své podstatě by nikdo ani neměl vědět, že máte něčeho výrazný nadbytek. To znamená, obchodujte pouze ve chvíli, kdy něco potřebujete, obchod za účelem zisku si schovejte na dobu, kdy bude situace stabilní.

Drahé kovy, cennosti

A jak se to má s drahými kovy? Je dobrý nápad do nich investovat s tím, že po apokalypse by se mohly hodit? Ano i ne. Pochopitelně, že drahé kovy vás nenasytí, nezahřejí a nijak vám nepomohou v tíživé situaci. Ale nákup drahých kovů (nebo investice do jiných cenností jako šperky, obrazy apod.) není investice krátkodobá. Ideálně by se s ní mělo počítat tak, že vaše vnoučata z ní mohou mít řádný užitek. Po apokalypse ztrácí drahé kovy okamžitě jakoukoliv hodnotu. Je samozřejmé, že si za ně koupíte něco od člověka, který má daného artiklu nazbyt. Ale pokud není ohrožen váš život, neměli byste drahé kovy brzy po apokalypse dávat pryč. Společnost se jistě do určité míry vzpamatuje a cennosti tak opět nabudou na ceně (zlato a stříbro fungovalo jako platidlo po tisíce let). Je to první logický krok k návratu ke stavu, jak jej známe dnes.

Voda, jídlo, zbraně a munice

Page 1 of 3 | Next page