Obchod po apokalypse

Tyto položky, jak si jistě většina z vás řekne, jsou ideální obchodní artikly těsně po apokalypse. Ale je to opravdu tak? Máte všeho toho opravdu takový nadbytek, že můžete vyloučit, že budete něco z toho potřebovat? Jak víte, že jsou vaše roční zásoby jídla dostatečné? Jak víte, že máte dost vody? To jsou otázky, které nelze asi s určitostí zodpovědět. Můžete jen doufat. Proto by měly být voda a jídlo obchodním artiklem opravdu pouze v situaci, kdy něco vážně potřebujete. Narazili jste na cestujícího, hladového lékárníka a právě jste onemocněl? No, to je samozřejmě situace, kdy jídlo obchodovat budete. A jak je to se zbraněmi a municí? To bych, dle mého názoru z obchodních položek zcela vyřadil. Samozřejmě, že pokud vám někdo nabídne, že vám prodá takové položky, neváhejte. Obojí se může velmi hodit, pokud budete odkázání na lov a obranu vlastními prostředky. Tak proč je proboha také neprodávat? Jednoduše proto, že často nevíte, komu prodáváte. Můžete zaručit, že osoba, které jste prodali svou pušku, navíc vás s ní za pár dní neodpraví?

Léky a lékařský materiál

Nemusíme mít moc co do huby, hlavně když budeme zdraví. Ve světě bez fungujících sanitek a lékařských pohotovostí to platí dvojnásob. Většina léků nemá nijak zvlášť dlouhou trvanlivost, proto obchod s nimi je jistě poměrně dobrý nápad. Zvlášť pokud se vám povede například v počínající panice vyrabovat lékárnu. Sice máte léků na to, že se s nimi můžete ládovat denně po dvacet let, ale za dva roky je stejně můžete vyhodit. Proto byste je měli čile směňovat za položky, které vám dlouhodobě přinesou stejný, ne-li vyšší užitek. A co budou ty nejlepší lékové skupiny? Analgetika, antibiotika, antihistaminika, antipyretika, léky proti průjmům, vitaminy, sedativa. Samozřejmě ani jiné skupiny léků nejsou k zahození, ale nemůžete počítat s tím, že náhodou narazíte na kardiaka bez léků. Z lékařského materiálu je to zejména obvazový materiál, desinfekce, případně základní lékařské nástroje jako pinzety, nůžky, šití, skalpely.

Domácí potřeby

Zde pravděpodobně narážíme na nejbohatší skupinu obchodovatelných předmětů. Případnou dlouhodobou zásobu těchto věcí můžete mít doma již dnes a je málo pravděpodobné, že by se jich v post-apokalyptickém světě někdo chtěl zmocnit násilím. Respektive pokud budete sami ozbrojeni, je vyloučené, že by někdo kvůli věcem z této skupiny riskoval život. Do této kategorie se dají zařadit zejména toaletní potřeby (mýdlo, pasta na zuby, toaletní papír, dámské vložky, pleny, kartáčky, holení, krémy a pudry), potřeby pro čištění domácnosti (prací prášky, mýdla, dezinfekce, rozpouštědla, houbičky, drátěnky, utěrky, kolíčky, košťata), kuchyňské náčiní (hrnky, hrnce, konvice, misky, talíře, příbory, termosky), nářadí (sekery, kladiva, šroubováky, hřebíky, šrouby, vruty, pily, dláta, hoblíky, kosy, rýče a lopaty, krumpáče a motyky apod.), drobné nástroje pro opravy (šití, lepení), lana, provazy, dráty. Tato skupina produktů bude vyvažována zlatem v okamžiku, kdy ustoupí prvotní příznaky apokalypsy, a začne být zřejmé, že je třeba myslet na vzdálenější budoucnost. Obchod s nimi vřele doporučuji, dle mého názoru nehrozí rizika a položky budou získávat na hodnotě (jak mi potvrdí kdokoliv, kdo se snažil například na vodě něco vyprat na kameni v řece).

Technika

Zde se dostáváme do kategorie, o které nemůžeme tvrdit s jistotou nic moc. Ale věci jako baterie, vysílačky, kompasy, baterky, rádia (pokud bude co poslouchat), vařiče (a nějaké zásoby paliv), díly automobilů či nějakých složitějších strojů, pravděpodobně budou poptávané a dobře obchodovatelné. Je ovšem obtížné a značně nepraktické budovat nějakou zásobu takových položek. Na pomezí techniky a domácích potřeby jistě stojí i další vychytávky, které se dnes hojně prodávají v outdoor či army obchodech. Ale opět vidím problém jejich kumulování pro nějakou více či méně pravděpodobnou možnost apokalypsy.

Page 2 of 3 | Previous page | Next page