Radiometr RBGT-62(a) – velká recenze
Miniseriál o ochranných a i indikačních prostředcích.
Před 14 dny jsem pro vás připravil článek o typech a měření radiace, o tomto článku jsem pak dopodrobna vyprávěl na první konferenci o základních aspektech přežití v kritické situaci, a nyní je čas na tak dlouho slibovanou recenzi, popis a detailní rozbor všem známého přístroje československé výroby RBGT-62(a). Zkratka RBGT znamená Radiometr Beta-Gama Tranzistorový. Vyráběl se ve dvou variantách, RBGT-62 byla starší verze, která obsahovala 3 PNP tranzistory, novější verze pracuje s třemi NPN a jedním PNP tranzistorem v trošku jiném zapojení. Taktéž se lehce liší dno přístroje.
Dle příručky slouží zařízení k určení stupně radioaktivního zamoření oděvů a kůže osob, povrchu různých objektů, potravin, vody a vzduchu, které jsou mimo zamořený prostor a k měření malých úrovní radiace gama. Přístroj má při standardních podmínkách chybu měření cca +/-20%, která vzniká nutností zhášení výbojů v GM trubici, tato chyba je při reálném použití zanedbatelná.
Přístroj se prodává v pěkné kožené brašně z poctivé 4mm tlusté usně, jejíž části jsou k sobě lepeny a poté ručně šity. Na povrchu jsou všechny uzavírací a zavěšovací komponenty ještě zajištěny nýtky. Brašna se nosila zavěšená přes rameno a kolem dokola v úrovni zavírací přezky je obtočen textilní pás se sponou, který je určen k zajištění přístroje u pasu při použití v terénu.
Ve vrchní části brašny se nachází kapsa pro uložení měřící sondy, spodní část je ze dvou oddílů, v prvním se nachází vlastní přístroj a dvě kapsy na uložení servisní knížky s manuálem a klíče, v bočním menším oddílu se umisťuje zbytek příslušenství. Brašna se na pas umísťuje tak, aby krycí chlopeň byla přimáčknuta k tělu a byla tedy vždy odklopena, přístroj směřuje tak, aby šly hodnoty měřidla číst směrem od těla, tedy kalibračním knoflíkem a konektorem sluchátek směrem k tělu nositele přístroje. Tento způsob nošení také způsobuje vhodný náklon přístroje ke čtení hodnot od pasu.
Jak je vidět na fotce, servisní knížka je sčíslovaná s přístrojem a kromě návodu jsou v ní všechny záznamy o drobných i generálních opravách přístroje, jeho kalibracích, cejchování a dokonce i o předávání radiometru mezi vojenskými útvary, pokud je u přístroje přítomna, zjistíte v ní naprosto všechno, co se dělo s přístrojem, než se dostal do vašich rukou. V sade se pak kromě zmíněného samotného přístroje a sondy nachází ještě sluchátko pro akustickou indikaci a sada „ochranných pryžových povlaků“. No, nebudeme si nic nalhávat, jsou to nevlhčené pudrované prezervativy pro mnoho použití, v tomto případě pro ochranu sondy před zamořením při měření poblíž prašných či kapalných látek. Z brašny je ještě vidět visící plíšek, ten slouží jako klíč pro otevírání příliš utaženého víčka bateriového prostoru.
V hlavním oddělení brašny je nahoře vidět kapsa na servisní knížku a kapsa na klíč, ten je pevně tlustým vlascem připojený k brašně, takže se snižuje pravděpodobnost ztráty. V menším oddílu je vidět kapsička, která obsahovala kontrolní zářič pro záření beta: Sr90. Ten měl sloužit pro polní kontrolu funkce, bohužel kvůli současným zákonům, týkajícím se radioaktivního materiálu, je při prodeji nešetrně vyřezáván, takže ani v tomto přístroji se nenachází.
Page 1 of 4 | Next page