Scénáře apokalypsy – 3. díl

Základní podmínky pro život

Mezi základní podmínky pro život patří (se vzrůstající prioritou) přístřeší, jídlo a voda. Začínám přístřeším proto, abych navázal na předchozí sekci. Je potřeba zhodnotit stav a vhodnost vašeho současného bydliště a na základě toho rozhodnout, co je potřeba při VP. Jinými slovy se sami sebe zeptat, zda je možné ve vašem současném bydlišti vydržet například několik týdnů bez dodávek elektřiny, vody, potravin. V extrémním případě se rovněž zamyslet nad bezpečností a zhodnotit, nakolik je možné vaše bydlení bránit. V tomto ohledu je jistě ideální dům s vlastní studnou, zahradou a pevným plotem, ideálně v menší vesnici, kde se znáte se všemi sousedy (a v úplně idylickém uspořádání jste všichni naladěni na jednu PostApo notu – ale to je pravděpodobné max. tak někde v USA). Samozřejmě může tomuto uspořádání vyhovovat i nějaká chata či chalupa, pokud je to ten případ, následující řádky se týkají této jiné nemovitosti.

Další nezbytnou potřebou pro život je jídlo. Bylo by samozřejmě hezké žít zcela soběstačný život již teď, ale to není příliš pravděpodobné. Pokud myslíme na VP, je jednoznačné, že v případě VP bude potřeba minimálně nějaký čas žít ze zásob. A samozřejmě čím déle nám zásoby vydrží, tím lépe. Ale co s tím? Mám hned běžet do obchodu a koupit si po 50 kg rýže, fazolí, mouky a podobně? Myslím, že to není nutné. Navíc pokud byste si vytvořili jen takovou „železnou zásobu“ několika (z hlediska výživy snad i plnohodnotných) potravin, garantuji vám, že po VP zapláčete. Budete sice schopni přežít, a samozřejmě budete mít co jíst i v okamžiku, kdy nikdo kolem vás nic mít nebude. Ale s tím přeci počítáte od okamžiku, kdy se rozhodnete dělat zásoby! V jednom skvělém americkém podcastu jeho tvůrce radí jednoduchou poučkou: „Skladujte, co jíte a jezte, co skladujete“. Tou by se dle mého názoru měl řídit každý. Nejíte tuňáka z plechovky? Tak proč ho máte 10 kilo ve spižírně? Pravděpodobně VP nenastane a vy za 3 roky vyhodíte 10 kilo zkažených konzerv. A pokud to bude tak se vším jídlem ze železných zásob, vyhodíte tak z okna i značné množství peněz.

Jak tedy zapracovat na splnění té jednoduché poučky? Začněte postupně skladovat to, co standardně nakupujete. Až příště půjdete koupit rýži, tak místo jednoho sáčku vezměte dva. A pak zase. Posunujte jednotlivé sáčky tak, abyste vždy jedli to nejstarší. To samé třeba s kukuřicí (a samozřejmě i dalším jídlem) v konzervách. Najděte si recepty, které se dají připravit i z trvanlivých potravin. Zkuste je, a pokud vám zachutnají (a zařadíte je do svého STÁLÉHO jídelníčku), kupujte ingredience nazbyt. Vždy systémem fronty (první přijde, první odejde), jak jsem naznačil výše. Udělejte si i vhodně velké zásoby koření, soli, cukru a cukrovinek (rychlá energie, dlouho vydrží). Další vhodný tip je sušení a konzervování/kompotování ovoce a zeleniny (pokud máte vlastní nebo levné zdroje, tím líp). Vzpomeňme si na dobu nedávno minulou. Kompoty, sirupy, marmelády a podobně dělal každý druhý. Pokud nemáte potřebné zkušenosti, jistě vám někdo z rodiny poradí jak na to…

Tou nejdůležitější složkou života je samozřejmě voda. V dnešní době není přílišný problém skladovat vodu. Dá se snadno již zabalená koupit, takže jediné co potřebujete, je nějaký dostatečně velký prostor. Při skladování vody je vhodné myslet nejen na základní potřebu vody (pití), ale i na potřebu vody pro vaření, mytí (sebe i věcí). Nezapomínejte ani na své zvířecí společníky. Ideální je samozřejmě vlastní studna s ověřenou a pravidelně kontrolovanou vodou. Na škodu není ani nějaký základní vodní filtr. Není ani nutné, aby to byl nějaký extrém za 20 tisíc. Průměrné filtry s kapacitou 10000 litrů vám v extrémní situaci vydrží celé roky.

Ve zdravém těle…

Stejně, jako jsme postupovali při vytváření zásob potravin, budeme postupovat i při skladování léků a lékařského materiálu. Prvním krokem je vytvoření kvalitní domácí lékárničky. Další postup je již zřejmý. Uvědomíme si, které léky užíváme nejčastěji, a ty budeme v určitých intervalech (třeba 3 měsíce) kupovat do zásoby tak, aby nám celková zásoba léčiv co nejdéle vydržela. Zdravotnický materiál jako obvazy, šátky, roušky apod. můžeme samozřejmě skladovat ve větším množství dlouhodobě, kazit se nijak nebude. Pozor na náplasti, tam po určité době přichází snižování kvality lepidla.

Page 2 of 3 | Previous page | Next page