Význam času pro preppery a výběr hodinek pro postapo

Čas je dnes úplně běžná komodita. Jeho naprosto přesná hodnota je velmi snadno dostupná z různých zdrojů, například z internetu. Existuje nespočet webových stránek s naprosto přesným časem z atomových hodin, čas také zjistíte z mobilního telefonu, na nádražích, prakticky v každém autobusu a doslova na každém rohu.

Lze předpokládat, že v postapo světě tomu tak ale nebude. Bude pro nás čas důležitý, i když nebudeme spěchat do zaměstnání a budeme zcela jistě řešit úplně jiné problémy než dnes?

Rozhodně ano, a dokonce z mnoha důvodů!

1)      Lidé mají sice tendenci synchronizovat vzájemně své biorytmy, ale průměrná délka dne dle vnitřních hodin je o něco delší než čas zemské rotace. I kdybyste tedy nepotřebovali řešit koordinaci s ostatními členy skupiny (např.: „Vrátím se za dvě hodiny, jinak se mě vydejte hledat.“), znalost času pomůže v nastavení pravidelného dne.

2)      Může se stát, že z nějakého důvodu bude třeba odměřovat čas strávený na určitém území nebo určitou činností. Ať už z důvodu včasného návratu do útočiště před příchodem tmy nebo ohlídání času stráveného v nějakým způsobem zamořeném prostředí. Řídit se podle pohybů slunce po obloze může být jednoduše až příliš nepřesné.

3)      Jednoduchým trikem lze pomocí času a hodinek také navigovat. Stačí namířit hodinovou ručku směrem ke slunci. V polovině vzdálenosti mezi hodinovou ručkou a dvanáctkou pak najdete jih. V případě zimního času samozřejmě použijete jedničku. Kdo by se ale v podmínkách postapo obtěžoval zimním časem, že? S udržením směru pak pomůže tzv. kompasová luneta.

Podobných scénářů lze určitě najít více, ale když už víte, že mít i v postapo pojem o čase je vážně užitečná věc, jaké hodinky vybrat? Jsou nějaké vlastnosti, které by takové hodinky měly určitě splňovat?

Začít můžete tak, že se podíváte na nabídku vojenských a military hodinek. Případně pak ještě zabrousíte mezi outdoorové hodinky a sportovní hodinky, které už vypadají poněkud civilněji.

Odolné provedení pouzdra je takový základ. Raději počítejte s vystavením vodě a koupáním. Minimální voděodolnost je tedy 100 m, klidně si ale přidejte. Od 200 m výš už prakticky vždy na hodinkách najdete také šroubovací korunku, která rozhodně přidá na jistotě. Pouzdro volte buďto kovové anebo kompozitní polymerové. V případě kovu volte kvalitní slitiny kvůli odolnosti materiálu vůči vnějším vlivům, chemikáliím a také samozřejmě pevnosti. Skvělý je titan. Je vysoce pevný, lehký a navíc hypoalergenní. Kvalitní ocel je rovněž dobrá volba s tím, že opravdu kvalitní a čisté slitiny jako 316L jsou rovněž velmi pevné a hypoalergenní. Mnoho vojenských hodinek pak má dokonce dvojité pouzdro.

Co se týká sklíčka, tady je to na pováženou. V postapo světě nejspíš vzhled hodinek příliš řešit nebudete, takže by stačilo i plastové nebo minerální sklíčko. Na druhou stranu safírové sklíčko jen tak nepoškrábete, i když je o něco málo křehčí a čitelnost hodinek při používání v náročném prostředí tím zlepšíte.

Co si jsem jist, že oceníte určitě, je tzv. tritiová luminiscence. Jde o maličké trubičky naplněné radioaktivním izotopem. Použití je zcela bezpečné, a hlavně se nemusí nasvěcovat a prostě pořád svítí. Poločas rozpadu je sice 12 let (poté světlo začne pomalu slábnout), ale tak dlouho snad ve tmě nebudete muset být. Tuhle vychytávku najdete na všech hodinkách Traser a Luminox.

Page 1 of 2 | Next page