Přežij v postapokalyptickém světě!

Evakuační zavazadlo BOB (Bug Out Bag) v ČR

Evakuační zavazadlo BOB (Bug Out Bag) v ČR

Kvě 9, 2011

Jedním z nejdiskutovanějších témat omílaných stále dokola na zahraničních (zejména amerických) serverech o přežití po SHTF (Shit Hit The Fan – neboli něco, co se opravdu pos***) scénáři je BOB neboli Bug Out Bag. V našich končinách je asi nejlepším překladem evakuační zavazadlo.
Nicméně fanoušci přežití v USA jsou častokrát mírně řečeno přepřipraveni. Ať to je dáno jejich odlišnou mentalitou, nebo odlišnými podmínkami v USA a/nebo pravděpodobností rizik, jimž jsou občané USA vystaveni. Doporučení pro BOB na zahraničních serverech často obsahují věci jako primární a sekundární zbraň, dostatek munice, vojenské příděly, vysílačky apod. Je samozřejmé, že pro našince není úplně zapotřebí se takto vybavovat. Navíc mnohokrát v podobných popisech chybí věci, které sice nejsou tak důležité při vypuknutí jaderné války, ale pro evakuaci a následný návrat domů jsou potřebné (viz níže).
Jak tedy postupovat v našich končinách? Osobně bych všem doporučoval nejprve sednout ke stolu s tužkou a papírem a řádně se zamyslet. Raději než se bezhlavě řídít nějakým popisem (ať už tímto, nebo například pěkně zpracovaným článkem od HZS, který najdete zde) by se každý měl zamyslet nad tím, jaká rizika hrozí v oblasti jeho bydliště, jak jsou pravděpodobná a jak na ně bude reagovat (tzn. zda připravovat BOB, za jakých podmínek opouštět dům, kam jet atd.). Například v oblasti, kde občané úzkostlivě sledují hladinu přibližující se vody několikrát ročně, by evakuační zavazadlo mělo být sbaleno stále a ideálně umístěno ve skříni vedle dveří. Důležitější, než mít u sebe věci určené k překonání jakéhokoliv rizika, je vědět předem, co dělat, jak dělat a proč to dělat. Neboli, vždy si raději vezmu znalosti a připravený plán, než dvoukolák plný krámů, u nichž z poloviny nevím, k čemu jsou.
To by snad stačilo k úvodu do problematiky, nyní přistupme k samotnému popisu evakuačního zavazadla.

Obecná funkce evakuačního zavazadla

Funkcí evakuačního zavazadla je zajištění potřeb jednotlivce při a po opuštění rizikové oblasti do doby stabilizace situace, případně do doby návratu. Stabilizací situace je myšleno obnovení relativně normálního života (to znamená zejména přístřeší, dodávka vody, potravin, běžných potřeb každodenní péče, dostupnost lékařské péče). Může se jednat o dosažení evakuačního centra, příbuzných nebo třeba chalupy mimo ohroženou oblast. V našich končinách je nepravděpodobné, že by evakuace skončila někde v hlubokém lese s nutností uživit se a přežít v nehostinném prostředí, proto by tato (a podobné) možnosti měly mít v plánování poměrně nízkou prioritu.

Volba zavazadla

Volba zavazadla samozřejmě závisí na množství položek, které hodláte do svého BOBu umístit. Nicméně si myslím, že by se zcela bez diskuze mělo jednat o batoh. Ideálně větší turistický batoh s rozumnou nosnou konstrukcí (asi ne stará dobrá krosna s hliníkovými trubkami), polstrováním, bederním páskem a oddělenými komorami. Na škodu nejsou samozřejmě ani různé kapsy, poutka apod. pro upevnění doplňků či přímo batoh s nějakým vojenským systémem upevnění dalších kapes a drobností. Rovněž si myslím, že by batoh měl být jediným evakuačním zavazadlem.
Proč zrovna batoh a proč jediné zavazadlo? Odpovím jednoduše. Představte si rodinu s dětmi, jak dobíhá vlak. Kdo vypadá více v pohodě (a pravděpodobně také je)? Rodina, kde rodiče mají velké turistické batohy a děti malé batůžky, nebo rodina s kufry, taškami, kabelkou a igelitkami, která se snaží popadnout děti do zubů a připevnit utržené kolečko zpět ke kufru?
Batoh má tedy výhodu volných rukou (možnost nést děti, domácí mazlíčky, snadno překonávat překážky), vysoké nosnosti (nebo spíše nositelnosti – batoh vážící 30 kg je poměrně dobře nositelný, 30kg kufr je noční můra – a v neposlední řadě fakt, že je určen do mezních situací. Kdo kdy viděl horolezce s kufrem na kolečkách?

Obsah zavazadla

Obsahem zavazadla by měly být takové věci, které vám zajistí základní potřeby alespoň na dobu 3 dnů. Není špatný nápad ověřit si takovou funkčnost ve chvíli, kdy je zavazadlo kompletní a udělat si víkend někde v kempu, kdy nebudeme nic nakupovat a budeme žít jen ze zásob v batohu. Samozřejmě když zjistíme, že nám něco chybí, nebudeme trpět, chybějící položku koupíme a po návratu ji do batohu vložíme nastálo.
Samotný obsah rozdělím do několika kategorií, které se pokusím seřadit dle důležitosti. Poslední poznámkou, než přistoupím k výčtu, je, že následující se týká zejména dospělých osob. O potřebách dětí vědí nejlépe jejich rodiče a ti by dětem měli sami připravit jejich evakuační zavazadla dle věku, případně myslet na potřeby nejmenších (plenky, výživa, léky do svých batohů apod.), proto již v následujícím textu nebudu specifické potřeby dětí zmiňovat. Rovněž potřeby domácích zvířat nejsou v článku zmíněny, nicméně ve stadiu plánování by se mělo počítat i s nimi.

1. Léky a zdravotnický materiál
2. Voda a potraviny
3. Ošacení a vybavení
4. Doklady, cennosti
5. Různé

Léky a zdravotnický materiál

Léky a zdravotnický materiál řadím na první místo zcela záměrně. Jedná se zejména o to, že spoustu lidí trápí různé alergie, migrény, potíže s klouby, srdcem apod. Každý si musí uvědomit, jak je na tom z hlediska pravidelné medikace a do BOBu prioritně vložit zásobu dlouhodobě užívaných léků (v tomto případě klidně na delší dobu než 3 dny) a pravidelně kontrolovat jejich trvanlivost. Dále by měla být přítomna lékárnička. Základní cestovní verze co se týče zdravotnického materiálu – náplasti, obvazy, obinadlo, šátek, nůžky, pinzeta, desinfekce ap. Co se týče lékové vybavenosti, není na škodu přidat více protiprůjmových léku, léků tlumících bolest a léků proti nachlazení a podobným neduhům. Jistě bych přidal i nějakou základní dávku vitaminů a podpůrných doplňků stravy – jako jsou např. vápník, magnézium, atd. Toto opatření považuji za dobré vzhledem k možnosti delšího ubytování v evakuačním středisku a možné nepříliš kvalitní a vyvážené stravě.

Voda a potraviny

Zejména voda soutěží o místo s léky. Bez vody se nedá žít, proto by měl každý nést s sebou dostatečnou zásobu vody alespoň na 3 dny – tzn. min. 2 litry na den a osobu. Ideální je balená neperlivá voda v plastové lahvi.
Na důležitém místě je samozřejmě jídlo. Fantazii se zde meze nekladou, nicméně by mělo být počítáno s možností, že nebude možné jídlo ohřát. Proto se nabízejí různé cereálie, tyčinky a konzervy, které přímo nevyžadují tepelnou úpravu. Všemi turisty dobře známá vepřovka jistě najde místo v nejednom BOBu. Není od věci přibalit i pár balení sucharů, které jsou prakticky nezkazitelné a poskytují tak vhodný dlouhodobý zdroj energie. Z tohoto hlediska lze rovněž doporučit různé ořechy a sušené ovoce. Pouze pozor při reálném využití – slané a suché pokrmy zvyšují vaši spotřebu vody. Raději mít mírný hlad, než trpět dehydratací.
K potravinám a vodě samozřejmě patří i prostředky pro přípravu a konzumaci. Nejvhodnější je pravděpodobně standardní ešus, kovový hrnek, skládací příbory, zapalovač a lihový vařič. Vše sbalitelné do jednoho balíčku, který je navíc poměrně skladný. Měli bychom myslet i na hygienu stolování a přibalit čisticí prostředek, houbičku a utěrku.

Ošacení a vybavení

Pro eventualitu opuštění domova ve spěchu nemůžeme vyloučit možnost, že vyběhneme z domu v pyžamu a pantoflích. Proto by měl BOB obsahovat kompletní sadu ošacení (včetně dostatečného množství spodního prádla). Ideální je zvolit vícevrstevné oblečení (funkční, izolační, nepropustná vrstva). Nedílnou součástí by měla být pláštěnka. Ideálně silné pončo, které lze přehodit i přes batoh. Deštníky bych pro tento případ balil až jako poslední věc, pokud náhodou bude místo, rozhodně ne jako primární ochranu proti dešti.
Zcela určitě nejsou k zahození pevné turistické (a prošlápnuté) boty. Nespoléhejte na zcela novou obuv, mohla by vás nemile překvapit. A puchýře při přesunu, který nutně musíte vykonat, nejsou nic příjemného.
Kromě základní sady oděvů by neměla chybět i jedna sada oděvů na spaní. Jednoduché triko, tepláky, mikina, silné ponožky a čepice nezaberou moc místa.
Ke spaní je samozřejmě vhodné zabalit spací pytel nebo alespoň nějaké přikrývky a karimatku či jinou matraci na spaní. Pokud se vejde, není od věci skladný stan či nějaká celta a potřeby k jejímu postavení.
Občas podceňovanou položkou bývají hygienické potřeby, Ať již standardní, které by neměly chybět – jako kartáček, pasta, mýdlo, ručník, dámské potřeby, holení – tak i potřeby, které sice používáme, nicméně si je často zapomínáme přibalit (a to i když jedeme jen na výlet či dovolenou) – „čističe uší“, zubní nit, alkoholové ubrousky apod.
Dle mého názoru nezbytnou součástí evakuačního zavazadla je švýcarský nůž, či ještě lépe multifunkční nástroj, který by měl obsahovat minimálně otevíraky (hlavně konzerv), šroubováky a samozřejmě standardní čepel.
Jistě se hodí i nějaký zdroj světla – ideálně čelovka nebo taktická svítilna, která se dá připnout přezkou třeba na popruh od batohu.
Poslední kritickou součástí vybavení je mobilní telefon a nabíječka. Není od věci mít v BOBu nějaký základní, odolný model s dlouhým pohotovostním režimem, případně záložní SIM kartu s dostatečným kreditem.
To jsou zcela zásadní kusy vybavení, které je potřeba sbalit v každém případě. Další předměty zmíním v sekci různé.

Doklady, cennosti

Naprostým minimem jsou osobní doklady (OP či pas, ŘP), kartička pojištěnce a rodný list. Ty by měly být v každém případě uloženy v BOB v originále (nebo notářsky ověřené). Vhodné je rovněž přibalit smlouvy o všech uzavřených pojištěních (dům, auto, životní, důchodové apod.), stejně jako kupní smlouvy či jiné doklady vlastnictví nejdražších věcí (bydlení, automobil, drahá elektronika a vybavení, které nemůžeme odnést). Poslední součástí dokladové výbavy by měly být doklady o vzdělání, důležité dokumenty spojené s prací (pracovní smlouva, doklady týkající se aktuálního daňového období) a doklady spojené se zdravotním stavem (očkování, důležité zprávy o zdravotním stavu).
Z cenností jsou na prvním místě hotovost a platební karty. U platebních karet se dá předpokládat, že je máme v podstatě vždy při sobě (pokud ne = stálá součást BOB). Součástí BOB by měla být i dostatečná hotovost, která nám umožní přežít několik dní mimo domov. Pro případ nuceného pobytu v hotelu, nebo jiném zařízení nepodceňujte velikost peněžní rezervy. Navrhoval bych minimálně 10 tis. korun na dospělou osobu, na dítě pak samozřejmě dle věku. Obyvatelé příhraničních oblastí by měli mít i nějakou základní sumu v cizí měně (nejčastěji asi euro) pro případ evakuace směrem do (blízkého) zahraničí.
Ostatní cennosti by měly být ideálně kryty pojištěním, a proto mohou být ponechány osudu. To platí zejm. pro elektroniku, drahé vybavení domácnosti apod. Opravdu není dobrý nápad prchat před povodní s televizí v náručí. Stačí mít pro pojišťovnu doklady potvrzující jejich vlastnictví.

Různé

Teď se před vámi možná již tyčí hromada věcí, které jste se rozhodli zabalit do evakuačního zavazadla a přemýšlíte o tom, co dál. Pokud máte ve svém batohu ještě místo, skvěle. Vyberte si z následujícího seznamu to, co by se vám mohlo hodit. Pokusím se opět o hrubé řazení dle priority, nicméně každý máme priority jiné, proto nechám na úvaze vás, čtenářů tohoto článku, co je a co není potřebné.

• rádio (na kliku)
• voda navíc (vaření, mytí)
• šití
• plastové pytle
• lepicí páska (ideálně silná textilní)
• provázek, lano
• igelitové plachty (celty)
• vodní filtr, dezinfekce vody
• mapa, kompas
• lepší vařič, palivo
• drát
• křesadlo
• rezervní jídlo
• zábava (hry, knihy)
• zálesácké vybavení
• cigarety (pro kuřáky)
• alkohol (z psychologických důvodů – když je někdo na dně, často mu pomůže, když si „cvakne“)

Další součástí (pokud zbývá místo) jsou samozřejmě záložní položky od nejdůležitějších věcí, které v batohu již máme. Jedná se o rezervní ošacení, pokrývky, nůž, baterku, mobil, zdroj energie (baterie, solární nabíječky). Může též jít o věci, které nám zvýší komfort přežívání mimo domov (např. hamaka, kempingové vybavení apod.). To je však závislé na prostoru, dostupnosti a fyzických předpokladech (staré babičce nebo 12letému děcku asi nebudeme balit 40kg batoh) a proto nechávám na uvážení čtenářů, co dalšího si vzít. Můžete se k tomuto tématu vyjádřit v diskuzi. Díky za přečtení a těším se na vaše názory.

Pro PostApo.cz sepsal Bimbanan.

15 comments

 1. Mňa Nedostanete /

  No dobre… Plno zbytočností! Chcem vidieť ako to bude zo sebou niekto ťahať! Ešte mi tam chýba sporák, ale elektrický na baterky! Však toto je už rozmaznanosť! Ja si ľúbim hrknúť, ale chľast by som so sebou neťahal! V krízovej situácii treb myslieť triezvo! A knihy? Rád prečítam dobrú knihu, ale neťahal by som ani leporelo!A bude dosť inej roboty, ako čítať knihy!
  Toto mi vážne nesedí! Absolútne s týmto nesúhlasím! Oblečenie, základná potrava na pár dní, tak isto vody, nejaké pomôcky, to som za!

  • alive /

   Jsi hlupak cece…prvni vec, na kterou narazis, je ta, ze se z toho sesypes, kdyz se neco semele a zustanes sam. Cili dobra knizka…urcite. Stejne tak nejake drobnosti, ktere ti treba pripomenou teplo domova…fotky blizkych apod. Psychickou stranku veci vetsina lidi podcenuje…protoze si to vubec nedovede predstavit. A po dvou nocich nekde v zime a mokru se „rambove“ sesypou jako domecek z karet. A ver mi, ze vim o cem mluvim.

 2. Mňa Nedostanete /

  -
  Naozaj užitočná vec v BOB

  Pením, keď vidím niektoré články! Je to otras! Nech si to zbalí a príde za mnou! Niektorí ľudia si neuvedomujú, čo je prežitie! Nech si tam pribalí ešte televízor a Playstation aby sa nenudil! Ach..
  V krízovej situácii sa bude musieť človek postarať o seba, poprípade skupinu, ktorá pôjde s ním! Na zábavu nebude čas! Nech sa bude skladať skupina z neho, jeho baby, alebo manželky, poprípade mladšej sestry, brata a rodičov! Bude rád,ak zoženie potravu pre sebe behom dňa + postavenie tábora + zabezpečenie paliva+ iné základné veci.

  Tá vec, ktorú chcem spomenúť, je obyčajná somarina, no zabezpečí, že si bude môcť ráno alebo večer oddýchnuť!

  Termoska! Kvalitná litrová termoska! Či už bude na love, stráži alebo len tak vegetiť, tá chvíľa čo si bude môcť oddýchnuť keď si naleje z termosky čaj alebo vývar, je neoceniteľná!
  Stačí si ráno alebo večer dať zovrieť naviac liter vody a na máš o starosť menej!

  Zamyslite sa, čo je vážne dôležité na prežitie a že sa možno bude treba aj presúvať na iné miesto! Ma napadá scéna z filmu Kniha prežitia, keď sa tí dvaja rútili vyprahnutou krajinou s košíkom plnom kníh.

  • Radek /

   Tak se předveď co dokážeš napsat ty..

   @bimbanan díky za super článek ;)

   • Mňa Nedostanete /

    Ak si si nevšimol ja píšem články. Radšej krátky článok nabitý informáciami ako dlhý, plný zbytočností.

 3. admin /

  Prosim bez vykricniku a dalsich zbytecnych emoci. Pojdme zachovat pratelske prostredi.

 4. bimbanan /

  Zdravim a dekuji za nazor. Take dekuji za napad TERMOSKA :) Na tu jsem zapomnel i kdyz stoji vedle meho pocitace :)

  Ted k vyhradam Mňa Nedostanete

  Tento clanek a obsah navrhovaneho BOB neni samozrejme primarne urcen pro preziti „apokalypsy“, tak jak si ji predstavujeme. Samozrejme kdyby melo dojit k totalnimu kolapsu spolecnosti, jaderne valce apod., moje priority by byly jiste jinde. V takove chvili bych se i ja presunul do tabora „potrhlych“ americanu a prvni vec co bych balil by byl vz. 58 a bedna munice :)

  Ja osobne povazuji za (osobni) „apokalypsu“ napriklad to, ze v dome kde bydlim zacne horet a ja budu muset rychle vypadnout. Potom prijedou hasici, kteri vse radne proleji vodou a mate vymalovano (vsechna elektronika, nabytek, vybaveni). Pak budete moc rad, ze mate vsechny svoje smlouvy, dostatek penez, mobil, radio a pyzamo, abyste preckal v hotelu nez vam byt opravi. A pokud mate deti, budete moc rad za to, ze mate nejakou knizku ci deskovou hru a tim padem je zabavite. A to je jen jeden priklad.

  Clanek jsem psal s tim, ze je samozrejme hezke uvazovat co a jak ve svete, ktery vypada jako v Knize preziti nebo Falloutu, ale existuji rizika a soukrome pohromy, ktere jsou mnohem pravdepodobnejsi a na ktere je vhodne byt pripraveny.

  • Mňa Nedostanete /

   V pohode, ja som len dosť impulzívny a niektoré veci mi tam vadili. Ani to nebolo tak myslené, ako to možno vyznelo.

 5. Radek /

  Dobrej článek, dávám +

 6. Miro /

  davam +

  Este by som pridal, ze namiesto knihy su vhodne karty – su zabavnejsie a spolocenske, pre viacero osob a zaberaju menej miesta.

  A ja mam pribaleny aj ESP kaleny obusok s koncovkou pacidlom/kladivom – ideal na urban survival – pacenie a zaroven ochranu.

 7. Jazvec /

  Príliš veľká hmotnosť :) Človek musí počítať s tým, že v takom prípade nemusí byť zdravý. Z praxe: Zápal priedušiek, dieťa vedľa a 11 kg batoh.. teplota okolia cca 5-10 st. C. Prejdená vzd. 15km.. Ľahký až stredne náročný terén a keď som prišiel o 22:30 domov „mal som dosť“ :) Prečo nosiť vodu ? Pozrite si na nete nejaké ľahké vodné filtre. Oddelia baktérie, vírusy a dokonca aj pesticídy a nejaké ďalšie chemikálie.

 8. MichalB /

  Já souhlasím stím, co je uvedeno v článku. Je potřeba si uvědomit, že pokud si připravuji evakuační zavazadlo, tak na 95 procent ho využiji právě v případě povodní, požáru nebo něčeho podobného. Tedy situace, která je sice krizová, ale k apokalypse má daleko.
  Žijeme v malé zemi, kde humanitární pomoc a nouzové přežití funguje relativně rychle, takže evakuační zavazadlo má jediný cíl – překlenout ten den nebo dva.
  K těm kritizovaným věcem typu knihy a jiná zábava – Většina evakuací probíhá tak, že člověk přijde na určené shromaždiště v evakuačním prostoru, autobus ho odveze do evakuačního střediska, projde evidencí a čeká na odvoz do místa nouzového ubytování (školy a pod. takže jejich zpohotovení pár hodin trvá).
  Pak se skutečně hodí, mít v zavazadle něco na zkrácení čekání. Z ostatních věcí určitě stačí PETka vody, něco k jídlu, léky, bateriové rádio, svítilna, pohodlné oblečení, nabíječka na mobil a hlavně dokumenty – pojistné smlouvy a podobně.

 9. Ja /

  Zalezi od situacie pred a do akej sa uteka … ci utekas pred povodnou alebo obcianskou vojnou … ci budes mimo 5 dni alebo 5 rokov … pri uteku na dlhsie sa zidu aj hluposti ako knihy, hry atd. clovek nemoze neustale stat na strazi s puskou … musis si v impovizovanych podmienkach zariadit bytie a ( dost nadnesene povedane ) tvarit sa ze sa nic nedeje …

 10. Mirka /

  Ze všech článkůo evakuačních zavazadlech, které jsem četla, patří tento mezi lepší. Vtip je v tom, že jen 0,01 procenta naší populace si doma něco takového vůbec předbalí (zdaleka asi ne všichni, kdo uz třeba zažili i povodeň) a když, tak ne 30kg batoh. S 35 kg batohem jsem byla deset dnů v Afgánistánu a až 20 procent obsahu stejné nevyužila a kdyby byka nuouze, stačila by mi méně nez půlka. Tak co blbnout, když by člověk měl kvůli nějaké lokální katastrofě vypadnout z bytu na dva dny? Mám svůj evakuační bag, pěkně u dveří a pro sebe i přitele. Váží 8 kg a je v jeden. Kdyby to bylo kór ostrý, tak druhý chytne campingový bag, kde hodně výbavy zůstává, sice by pak leccos bylo zdvojené, ale o vyšším komfortu. Ale proto sem nepíšu, má tip na ty dokumenty – buď jejich kopie nezapomenout zatavit do fólie, nebo všechno naskenovat a hodit na USB flash disc a ten do voděodolného pytlíku. Ve finále po evakuaci nebude člvěk sám a může nakupovat, tak to chce hotovost. V článku je nadnesená, většina lidi má příbuzné a kámoše, kteří je vezmou m sobě. Potřebujete tedy jen léky a dokumenty. Howgh.

 11. Telcontar /

  Dobrý článok. Som otec troch detí a určite by som niektoré veci nedával do evakuačnej batožiny ale na ínšpiráciu veľmi dobré. Boli tu viaceré poznámky k vode, ja by som bral vodu len na jeden deň a ostatzné by som riešil kvalitným filtrom na vodu napr.: SAWYER MINI Filter, ktorý si plánujem zakúpiť. Už len garantovaná životnosť 378000 litrov filtrovanej vody hovorí za všetko a stačí pre celú rodinu na veľmi dlhú dobu a váži len 65g. Určite sa oplatí mať takúto batožinu pripravenú. Rodičia s deťmi by nepochybne ocenili aj nejakú tu hru, hračku alebo knižku pre drobcov, hlavne kvôli povedzme zachovaniu pokoja. Navyše každý si musí BOB nakonfigurovať podľa vlastných potrieb a svojich lokálnych podmienok.

Leave a Reply