Evakuační zavazadlo BOB (Bug Out Bag) v ČR

Jedním z nejdiskutovanějších témat omílaných stále dokola na zahraničních (zejména amerických) serverech o přežití po SHTF (Shit Hit The Fan – neboli něco, co se opravdu pos***) scénáři je BOB neboli Bug Out Bag. V našich končinách je asi nejlepším překladem evakuační zavazadlo.

Nicméně fanoušci přežití v USA jsou častokrát mírně řečeno přepřipraveni. Ať to je dáno jejich odlišnou mentalitou, nebo odlišnými podmínkami v USA a/nebo pravděpodobností rizik, jimž jsou občané USA vystaveni. Doporučení pro BOB na zahraničních serverech často obsahují věci jako primární a sekundární zbraň, dostatek munice, vojenské příděly, vysílačky apod. Je samozřejmé, že pro našince není úplně zapotřebí se takto vybavovat. Navíc mnohokrát v podobných popisech chybí věci, které sice nejsou tak důležité při vypuknutí jaderné války, ale pro evakuaci a následný návrat domů jsou potřebné (viz níže).

Jak tedy postupovat v našich končinách? Osobně bych všem doporučoval nejprve sednout ke stolu s tužkou a papírem a řádně se zamyslet. Raději než se bezhlavě řídít nějakým popisem (ať už tímto, nebo například pěkně zpracovaným článkem od HZS, který najdete zde) by se každý měl zamyslet nad tím, jaká rizika hrozí v oblasti jeho bydliště, jak jsou pravděpodobná a jak na ně bude reagovat (tzn. zda připravovat BOB, za jakých podmínek opouštět dům, kam jet atd.). Například v oblasti, kde občané úzkostlivě sledují hladinu přibližující se vody několikrát ročně, by evakuační zavazadlo mělo být sbaleno stále a ideálně umístěno ve skříni vedle dveří. Důležitější, než mít u sebe věci určené k překonání jakéhokoliv rizika, je vědět předem, co dělat, jak dělat a proč to dělat. Neboli, vždy si raději vezmu znalosti a připravený plán, než dvoukolák plný krámů, u nichž z poloviny nevím, k čemu jsou.

To by snad stačilo k úvodu do problematiky, nyní přistupme k samotnému popisu evakuačního zavazadla.

Obecná funkce evakuačního zavazadla

Funkcí evakuačního zavazadla je zajištění potřeb jednotlivce při a po opuštění rizikové oblasti do doby stabilizace situace, případně do doby návratu. Stabilizací situace je myšleno obnovení relativně normálního života (to znamená zejména přístřeší, dodávka vody, potravin, běžných potřeb každodenní péče, dostupnost lékařské péče). Může se jednat o dosažení evakuačního centra, příbuzných nebo třeba chalupy mimo ohroženou oblast. V našich končinách je nepravděpodobné, že by evakuace skončila někde v hlubokém lese s nutností uživit se a přežít v nehostinném prostředí, proto by tato (a podobné) možnosti měly mít v plánování poměrně nízkou prioritu.

Volba zavazadla

Volba zavazadla samozřejmě závisí na množství položek, které hodláte do svého BOBu umístit. Nicméně si myslím, že by se zcela bez diskuze mělo jednat o batoh. Ideálně větší turistický batoh s rozumnou nosnou konstrukcí (asi ne stará dobrá krosna s hliníkovými trubkami), polstrováním, bederním páskem a oddělenými komorami. Na škodu nejsou samozřejmě ani různé kapsy, poutka apod. pro upevnění doplňků či přímo batoh s nějakým vojenským systémem upevnění dalších kapes a drobností. Rovněž si myslím, že by batoh měl být jediným evakuačním zavazadlem.

Proč zrovna batoh a proč jediné zavazadlo? Odpovím jednoduše. Představte si rodinu s dětmi, jak dobíhá vlak. Kdo vypadá více v pohodě (a pravděpodobně také je)? Rodina, kde rodiče mají velké turistické batohy a děti malé batůžky, nebo rodina s kufry, taškami, kabelkou a igelitkami, která se snaží popadnout děti do zubů a připevnit utržené kolečko zpět ke kufru?

Batoh má tedy výhodu volných rukou (možnost nést děti, domácí mazlíčky, snadno překonávat překážky), vysoké nosnosti (nebo spíše nositelnosti – batoh vážící 30 kg je poměrně dobře nositelný, 30kg kufr je noční můra – a v neposlední řadě fakt, že je určen do mezních situací. Kdo kdy viděl horolezce s kufrem na kolečkách?

Obsah zavazadla

Page 1 of 4 | Next page