Intenzimetr IT-65 – recenze

Miniseriál o ochranných a i indikačních prostředcích.

Seriál se sice na rok odmlčel, ale rozhodně jsem na vás nezapomněl! A dnes je na řadě konečně dlouho očekávaný intenzimetr IT-65. Jednotky a metody měření intenzity ionizačních záření již nebudeme připomínat, pro ty, kteří zapomněli je shrnutí zde: ODKAZ.

Tento intenzimetr vznikl v 60. letech ve spolupráci s jugoslávským výrobcem (dnešní Bosna): podnikem Rudiho Čajavce, lze v něm tedy najít spoustu na tu dobu nečekaných „západních“ součástek, nejdůležitější z nich je samotné srdce intenzimetru: Geiger-Müllerova trubice Philips 18504. Jugoslávská verze téhož přístroje má označení DR-M3 a od Československého IT-65 se liší jen nepřítomností foliových kondenzátorů značky Tesla.

Přístroj avšak nepoužívá pro měření jen G-M trubici, tato je využívána pouze pro rozsah 0,05-500mR/h, pro rozsah 0,05-500R/h se aktivuje ionizační komora ve spodní části přístroje. Má tedy mnohem větší rozsah, než dovoluje samotná G-M trubice, dá se tedy říci, že přístroj měří od jednotlivých rozpadů, indikovaných sluchátkem až po přesnou intenzitu v epicentrech jaderných katastrof, kde je již G-M trubice přehlcena zářením natolik, že nedává přesné výsledky.

Přesnost přístroje je stejně jako u všech přístrojů z té doby +/- 20%, což je plně dostačující. Váha celkové soupravy je cca 2,8kg, rozměry 250x160x115mm. Přístroj je vodotěsný do hloubky 0,5m

Přístroje se dodávají v kožených brašnách, jak je již u vybavení ČSLA zvykem, ty lze najít ve dvou provedeních: z hladké usně a z lakované. Na fotce je možné prohlédnout si lakovanou variantu. Na vrchu je vyraženo sériové číslo, které by se mělo shodovat se sériovým číslem přístroje. Součástí brašny je popruh přes rameno a syntetický či látkový popruh k upevnění k pasu při měření v terénu.

 

Stejně jako u RGBT-62 je sonda připevněna ve víku brašny chlopní na odepínatelné druky. Ve víku se taktéž nachází kapsičky na žárovičky, o kterých se zmíním později. Spodní část brašny je opět rozdělena do dvou oddílů, v jednom se nachází samotný přístroj a ve druhém příslušenství. přístroj se opět umisťuje tak, aby bylo víko brašny přitisknuté k pasu, tedy opačně, než na fotce, při měření takto nemusí nositel přístroje bojovat se stále uzavírajícím se víkem, neboť je celá brašna připevněna k pasu výše zmíněným popruhem.

 

Příslušenství k přístroji je bohaté, obsahuje servisní knížku (která na fotce není) s návodem k použití, sluchátko, sadu pryžových ochranných návleků na ochranu sondy před zamořením a adaptér pro použití přístroje ve vozidlech. Ochranné návleky jsou tradičně nevlhčené pudrované prezervativy. V příslušenství se nenachází žádný klíč k bateriovým dvířkům, neboť tato jsou rozebíratelná bez nutnosti použití jakéhokoli nástroje.

 

Součástí příslušenství býval i kontrolní zářič pro kontrolu přístroje při měření v nejnižším rozsahu, ten je ale ve většině přístrojů odprodaných k civilnímu použití demontovaný, jednalo se o zářič Sr-Y umístěný ve speciálně upravené hlavě šroubu k přesnému přiložení sondy, o což se staral zářez, k sondě se tedy dostal zářič vždy ve stejné pozici. V prostoru za zářičem lze v případě odstraněného zářiče možno najít velkou matku, která tento zářič přidržovala na svém místě.

 

Page 1 of 3 | Next page