Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 2. – Vyšpoint, výcvik začíná!

V minulém článku (ZDE) jsem psal o tom, proč se do Aktivních Záloh (AZ) hlásím a jaké kroky je pro vstup potřeba podniknout. Jelikož jsem neprošel základní vojenskou službou, je ode mě vyžadováno projít 6 týdenním Kurzem Základní Přípravy (KZP). V tomto díle Vám nastíním, s čím vším se během výcviku setkáte, na co se máte připravit, co budete s sebou potřebovat, jaké jsou postoje armády k AZ a spoustu dalších zajímavostí, které jsem za tu dobu postřehl.

Není mým cílem nikoho soudit, kritizovat, nebo popisovat den za dnem, co se kdy dělo. Je to armáda, spousta věcí by měla být pro všechny překvapením, protože voják musí počítat s tím, že často vykonává rozkazy bez širšího kontextu, který by mu osvětloval, k čemu je vlastně jeho účast zapotřebí. Neuvádím ani žádná jména, jelikož není potřeba znát jednotlivé instruktory, ale spíše systém výcviku. Detaily se mohou měnit, celková povaha zůstane ale převážně stejná.

Cílem tohoto článku je přinést další úhel pohledu na AZ, nastínit scénáře, na které je zapotřebí se před rozhodnutím připravit, a pomoci tak uchazečům s rozhodováním, zda je pro ně AZ opravdu to pravé. Spousta lidí do toho jde s naprosto naivními představami a posléze toho litují, jelikož je faktem, že Krajská Vojenská Velitelství (KVV) mají značné problémy s poskytováním ověřených informací uchazečům o vstup do AZ a traduje se tak spousta mylných fám.

 

Kurz Základní Přípravy

Tento kurz je Vaší (mou) vstupní branou k armádě, potažmo k AZ. Za 6 týdnů se kromě získání kvanta vědomostí musíte naučit i vojenským způsobům a myšlení. Znamená to tedy hromadu teorie, spoustu drilu, hodiny pochodování a psychického teroru. Pod slovem teror si nepředstavujte nic z amerických filmů. Nebudete se plazit pod ostnáčem za zvuku svištících kulek, ani Vám nebude seržant zašlapávat hlavu do bahna. Žádný Hollywood. Nicméně armádní svět je naprosto jiný a musíte si trochu zvyknout.

První dva týdny jsou hodně přísné, musíte se naučit sekat latinu, a když už to umíte a jako jednotka se trochu sehrajete, tak se vše zlepší. Zažijete si ale svoje a rozhodně pochopíte, že den má 24hodin, spát Vám stačí 4-6 hodin a Vaše tělo opravdu vydrží hodně. Na dno si sáhnete spíš psychicky, zažijete pocit, že to už nejde vydržet, bude Vás štvát každý rozkaz, který dostanete, ale věřím, že většinou to smysl má a že výcvik vojáků takto probíhá všude. Je prostě těžké popasovat se s tím, že tam jste z vlastní vůle a snášet to nepohodlí s vědomím, že ranní káva a 8h spánku jsou každou vteřinu na dosah ruky – stačí jen říct „Končím“.

Moje teorie říká, že pokud si projdete přes KZP, tak si projdete očistcem, který je úvodním sítem. Na útvaru už budete jistě fungovat normálně. Vaši velitelé a instruktoři si rozhodně mezi sebou pakárnu nedělají, ale na výcviku jste jen „frekventantem“, takže si to užít zřejmě musíte. Pojďme se mrknout na ten přerod z civilu do uniformy a pak se podíváme na podrobnější info pro zájemce. Píšu o zimním kurzu, s létem tedy poradím jen omezeně.

 

Příjezd a ubytování

V neděli večer se ubytujete v internátu ve Vyškově. Nečekejte nic světoborného, vypadá to jako vybydlené koleje, ale poskytují Vám vše, co jako voják potřebujete – skříně, postel, stůl, balkón, soc. zařízení. Luxusem je potom lednice na každém pokoji, kterou se naučíte rychle využívat. Ubytování je v pokoji se dvěma buňkami po třech lidech, kteří sdílejí jednu koupelnu a záchod. Toaleťák si ale obstaráváte sami – armáda u vojáků tento proviant nepovažuje za nutný (pozn.: kvůli tomuto nedostatku se strhla velká mela a tak třeba příští kurzy budou mít pohodu).

 

V pondělí a úterý desítky hodin čekáte. Jak je u armády zvykem, tak „se čeká, aby se spěchalo, a spěchá se, aby se čekalo“. Musíte stát, někdy se můžete válet po zemi, ale nesmíte mluvit, nevíte, jestli můžete jít na záchod, a jste v prapodivném stresu, neznámu a pozvolna tak oťukáváte skořápku armádního světa. Do té doby s Vámi velitel odmítá mluvit jako s civilama o vojenských věcech. Vše začne až s momentem, kdy nafasujete maskáče a obléknete se jako voják.

 

Page 1 of 9 | Next page