Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 4. – Denní chleba záložáka

No dobře, byl jsem na jednom cvičení o délce trvání 5 dní. Ale i tak si myslím, že jsem už nasál ze světa AZ dost, abych mohl říct, že tento článek bude pravděpodobně poslední. Když se dostanete do Vyšpointu, přežijete těch tvrdých 6 týdnů KZP a složíte úspěšně zkoušky, máte možnost nechat se zapsat do víceméně libovolné jednotky.

 

Jednotky pod KVV

Jednotek AZ je 14 krajských, které fungují pod jednotlivými KVV. Jejich kvalita se jednotku od jednotky dost liší, je tedy potřeba si poshánět informace od lidí, kteří tam byli, abyste si udělali reálnou představu. Můžete narazit na typ, kde se hledají výmluvy, proč něco nejde – na cvičení si opečete buřty a budete se maximum času všemožně zašívat. Dá se ale natrefit i na jednotku, kde zjistili, jak to udělat jde a výcvik bude zajímavý a hlavně bude mít smysl.

Všech 14 krajských jednotek AZ se na začátku roku 2016 vystřídá na cvičení, kde budou záložky dělat to, k čemu je armáda stvořila – tedy střežit objekt (a vše bude probíhat v součinnosti s profíky). Každá jednotka tak bude trénována v její primární činnosti, jelikož se o těchto jednotkách často hovoří jako o „strážních rotách“. To vnímám jako obrovský krok vpřed a smekám před vedením AČR, že konečně zrealizovalo něco, co vypadá smysluplně.

 

Služba pod KVV má jedno velké mínus a to obvykle to, že pracujete se starší výstrojí. Nechci to přehnaně soudit, ale dostat kožené kabely na zásobníky do SA-58, plechovou helmu a vyrazit na 7denní výcvik, či rovnou bojové střelby čety, není nic neobvyklého. Opět nejsem ten, kdo to ví nejlépe, ale pokud budete mít zájem o službu pod KVV, tak se ptejte, ptejte, ptejte.

 

Bojové jednotky

Existuje u nás i skupina jednotek, které se označují jako bojové a ty provozují své vlastní jednotky AZ. Konkrétně se jedná o:

Četa AZ při 102. průzkumného praporu v Prostějově

Četa AZ u 41. mechanizovaný prapor v Žatci

Četa AZ u 72 .mechanizovaný prapor v Přáslavicích + tanková rota AZ u 73.tpr Přáslavice

501.skupina speciálních sil AZ u 601.ssk Prostějov

Záchranná četa AZ u 15.žpl Bechyně, rota vojenské policie AZ v Olomouci

 

Tyto jednotky mají obvykle omezený počet tabulkových míst, a buď si své členy důkladně vybírají, nebo musíte přímo projít speciálním testem, kde jsou zvýšené nároky na fyzickou zdatnost, orientaci a odolnost. Tyto jednotky obvykle cvičí častěji, jejich cvičení jsou náročnější, voják se tu musí více blížit profíkovi a je tu větší tlak na to, abyste si pořídili vlastní kvalitní vybavení. K tomu až dále…

 

My Story

Je to na dlouhé povídání, ale i díky mému vyprávění na postapo.cz jsem dostal přímo nabídku od velitele družstva z Přáslavic, poté jsem se rozhodl utéct z KVV a jít rovnou za tím skoro-nejzajímavějším, co AZ nabízí. Spousta lidí sice zná říkačku „Přáslavice nikdy více, radši ránu do palice“, ale na druhou stranu jsem na ně slyšel samou chválu a na jednotku AZ tedy především.

Započala středně dlouhá cesta přestupu z KVV do Přáslavic. Nemůžu si stěžovat, že by to armádě trvalo dlouho, prostě jsou nějaká tabulková místa a dokud se neuvolní, tak přestoupit nemůžete. Nakonec to dopadlo tak, že jsem v únoru ukončil KZP a v říjnu jsem vesele odjížděl na první cvičení se 72.mpr Přáslavice.

 

Musím říct, že jsem byl velmi překvapený, protože už prakticky od dubna jsem se pravidelně scházel s pár lidmi z Přáslavic, debatoval o vybavení, o možných problémech, jejich řešení a tak prostě celkově o životě záložáka. Spoustu mi toho asi říkali, ale co si člověk nezažije, to moc neřeší… Každopádně ta skupina je fakt nadšená tím, co dělá, jsou to pohodoví lidé a byl jsem překvapený tím, jak se o mě „nováčka“ hezky starali.

Page 1 of 3 | Next page