Když VP nastane daleko od domova – pobytový zájezd
Zapomeňte na to, že když zažijete v zahraničí VP, obstaráte si zbraň. Neobstaráte. Jedině nějaký nůž, ale ten vám příliš nepomůže. Střelnou zbraň si neobstaráte, protože nebudete vědět kam pro ní a zjišťovat to, tedy v okamžiku, kdy bude VP v plném proudu je optání po černém trhu a podsvětí rovno jednosměrné jízdence na krchov (a zjišťování na začátku cesty rovno jízdence do basy, či velmi komplikovanému pobytu…). Zapomeňte na zbraně, důležitá je rychlost a vaše schopnost orientace v prostředí.
Pravidlo naruby
V případě VP ,,doma“ bývá pravidlem, že ucelená skupina rodiny a nejbližších přátel umožňuje vytvořit malé společenství, které může efektivněji hlídat zázemí, obstarávat zásoby, bránit se a pomáhat si. Bohužel, v případě dovolené v zahraničí toto neplatí. Je to drsné, ale zájezd, na kterém bude kromě vás, manželky, dvou dětí, tchýní a tchánů i váš kamarád s manželkou je naopak komplikace. Velká komplikace. Optimální je skupina dvou lidí, víc už je riziko, které vám může znemožnit návrat do vlasti. Tedy, takový návrat, který nebude znamenat zinkovou rakev. Dovolená s rodinou bude v Evropě fajn, nikoliv v muslimských zemích, v Africe aj. Ne že máte rodince upřít pohled na krásnou horu Mont-Richard Moland v Guinei, či pyramidy v Gíze, ale jde o oblasti a země, kde riziko VP bude o poznání větší, než na pláži na Makarské, či ve Španělsku. Proto při výběru dovolené myslete, zjišťujte vše o zemi, kam se chystáte. I muslimské země nemusí být problém pro celou rodinu, dodržujete-li pravidla a je-li v dané zemi dlouhodobě (7let+ a stabilní vláda) stabilní situace.
Jídlo a pití
Zbraň si neshánějte, ale co by měl být základ na vaší dovolené vyjma pochopitelného doporučeného očkování (více je někdy lépe, proto chystejte dlouho. Nenaočkujete si áčko a béčko žloutenku, černý kašel a horečku dengue za týden). Mějte u sebe chlorové tablety, minimálně na filtraci dvaceti litrů vody. O způsobech, jak zbavit vodu nečistot se netřeba bavit, to zde v některém z dřívějších článků jistě naleznete. Při běžné dovolené bych placatku alkoholu doporučoval, při rizikovějších oblastech v žádném případě. Pominu-li fakt, že víra a prohibice v mnohých zemích pravděpodobně ani neumožní přivést si alkohol, tak v případě VP a klasického panáčku, aby nebyla srajda si pěkně zavaříme. Potkat abstinujícího místňáka, který zejména z důvodu víry se alkoholu nedotkne a ucítí z vás slivovici, máte problém. Nebo ho můžete mít. A základem je se problémům vyhýbat a pokud možno jim předcházet, že?
Voda bude vždy základ, bez jídla to nějakou dobu přečkáme, ale samozřejmě, jde-li to, alespoň nějaká čokoláda, musli tyčinka atp.nám moc pomůže. Moc místa nezabere (raději mějte u sebe toto, než zrcadlovku, pět objektivů, dva battery gripy a sadu filtrů…) a dodá vám energii. A nebo vám může otevřít cestu, kvalitní čokoláda se může v některých krajinách světa, konec konců jako mnohé další jídlo stát vítaným úplatkem a držhubným…
Kam jít, či kde se schovat
Nesnadné otázky, nesnadné odpovědi. Vždy bude záležet na tom, kde jste. Někdy může být nejlepší cestou rychlý přesun na letiště, či do přístavu a někdy může být tím nejlepším, co uděláte úkryt. Ten se v cizí zemi nehledá snadno. Kam by napadlo se schovat vás napadne dávno předtím mnoho místních. Ideálně se nesnažte o úkryt, ale o přesun. Rychlý přesun. Pokud to nepůjde, zkuste volat na ambasádu pro rady, budou-li fungovat sítě, či se snažte dojet co nejdál. Místní dročkaři budou také zdrhat a s dolary, či eury v kapse jim to půjde lépe. Samozřejmě, s rizikem. Ale o tom to je, vyhodnotit míru rizika a někdy to prostě prubnout. Intuice je dobrou nápovědou, i když nám může i zlomit vaz. Opět platí to, co bylo řečeno na začátku. Snažte se oblast poznat ještě předtím, než do ní přijedete, vyhodnotit možné úkryty, rozpadlé budovy, horské oblasti, údolí, kopce a opuštěné osady.
Co s sebou kromě chloru
Page 2 of 3 | Previous page | Next page