Přežij v postapokalyptickém světě!

Ochrana před radioaktivním zářením a přežití v zamořené oblasti

Ochrana před radioaktivním zářením a přežití v zamořené oblasti

Kvě 12, 2011

Článků o nebezpečí radioaktivity najdeme na internetu nepřeberné množství. Nechceme tady opakovat, co už bylo stokrát napsáno. Nám jde o jedinou věc a to je přežití. Budeme čerpat z praktických zkušeností lidí, kteří přežili, ať už se jedná o ty z Hirošimi, Nagasaki nebo Pripjati.

V první řadě půjde o míru nebezpečí samotného záření, pokud jsme se dostali do oblasti zamořeného radioaktivitou. Důležitým nástrojem je dozimetr – přístroj k měření ionizujícího záření.
Pokud dopředu plánujete cestu do nebezpečné oblasti, tímto přístrojem se rozhodně vybavte.

Nejdůležitější rady pokud se musíte pohybovat v zamořené oblasti několik dní a nemáte dozimetr:

- pohybujte se po silnicích a chodnících
- vyhýbejte se oblastem s mechem, tam bývá radioaktivita nejvyšší
- pokud musíte spát venku na zemi, odstaňte min. 10 cm svrchní zeminy
- vodu ( i na mytí) používejte z toků pokud je to možné. Platí ovšem, že je lepší omýt se jakoukoliv vodou, než žádnou. – - pokud perete, oděv ponořte do vody a vytřepejte. Ždímání zachycuje rad. částice v látce. Vodu z přír. zdrojů na pití požijeme nejdříve 48 hod. po výbuchu.
- k jídlu můžeme použít balené potraviny, konzervy po omytí obalu
- pokud ulovíte zvíře, stáhněte opatrně kůži a nejezte maso poblíž kostí. V kostře se kumuluje až 90% radioaktivity
- vejce můžeme jíst bez obav
- mléku se vyhněte
- vodní živočichy a rostliny konzumujte jen v krajní nouzi, jejich zamoření bude mnohem větší
- rostlinná potrava bude nejlepší ta, co roste pod zemí, jako např. brambory, mrkev, celer apod. Zase platí – omýt, oloupat, uvařit.

Vystaveni budeme čtyřem typům záření a to:

Záření α je proud jader helia (α-částic) a nese kladný elektrický náboj, má nejkratší dosah (lze ho zastavit např. i listem papíru).
Záření β je proud záporně nabitých elektronů. Někdy se rozlišuje záření β- (elektrony) a β+ (kladně nabité pozitrony), lze ho zachytit 1 cm plexiskla nebo 1 mm olova.
Záření γ je elektromagnetické záření vysoké frekvence, neboli proud velmi energetických fotonů. Nemá elektrický náboj, a proto nereaguje na elektrické pole. Jeho pronikavost je velmi vysoká, pro odstínění se používají velmi tlusté štíty z kovů velké hustoty (např. olovo) a nebo slitin kovů velké hustoty. Platí, že čím vyšší hustota a tloušťka štítu, tím více je záření odstíněno.
Neutronové záření je proud neutronů. Nemá elektrický náboj. Pohltí jej tlustá vrstva vody nebo betonu. (zdroj wikipedia)

Neutronové záření a záření γ vznikají hlavně v počáteční fázi nukleárního výbuchu. Záření alfa a beta jsou spojovány hlavně s radioaktivním spadem. V prvotní fázi po výbuchu je důležité vyhledat úkryt co nejrychleji, řekněme do pěti minut. Prvotní dávka záření je obrovská a musíme se jí vyhnout. Požadovaná tloušťka materiálu na zeslabení záření gama z radioaktivního spadu je mnohem menší, než je tloušťka potřebná k zaštítění proti počátečnímu záření gama. Záření radioaktivního spadu má méně energie než pronikavá radiace atomového výbuchu. Přiložený obrázek znázorňuje stínicí vlastnosti běžných materiálů o ½ záření Gama.

Tyto materiály tvoří ochranný faktor, který můžeme nazvat koeficientem zeslabení. Zde j několik příkladů úkrytů s jejich koeficientem zeslabení.

objekt – Kz

otevřený terén – 1

otevřený zákop – 20

nekrytý zákop – 50

automobil, autobus – 2

otevřený železniční nákladní vagon – 1,5

krytý nákladní vagon – 2

lokomotiva – 3

obytné zděné domy  přízemní:
- v přízemí – 10
- ve sklepě – 40

obytné zděné domy jednoposchoďové:
- v podlažích – 15
- ve sklepě – 40

obytné zděné domy dvouposchoďové:
- v podlažích – 20
- ve sklepě – 400

Nesmíme zapomínat na důležité součásti oděvu, jako jsou ochranné (nejlépe motoristické) brýle, maska na nos a ústa a oděv z nejlépe omyvatelného materiálu (guma, voskované tkaniny). Nezapomeňte na okrývku hlavy a rukavice.

Pokud budete dodržovat zásady uvedené výše a vybavíte se dopředu důležitými pomůckami, vaše šance na přežití je vysoká. Pamatujte, že lepší je vybavení mít a nepoužít, než nemít a potřebovat.

Pro PostApo.cz sepsala Blanka B.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

3 comments

 1. Mňa Nedostanete /

  Dievča, klobúk dole. Toto bol jeden z mojích trumfov ku koncu súťaže. Keby tak aj moju priateľku zaujímal survival a podobné veci. Väčšinou, keď ma niečo zaujme a vravím jej o tom, tak kuká a nechápe, čo je na tom bohovské.

 2. Dave Wins /

  Bolo by dobré urobiť ešte jeden takýto článok, ale aby bol napísaný pre tých, čo už sú pripravený (tý čo majú doma OPCH, nejakú masku a intenzimeter). Tiež som niečo čítal, že na ochranu pred radiáciou slabo pomôže vodka, neviem, či je to pravda, ale rád by som taký článok uvítal :)

 3. Petr /

  Nešťastná rádioaktivita. Prežiť jadrový úder je jedna vec a vedome vstupovať na územie zamorené rádioaktívnymi látkami je vec druhá. Úplne iný problém riešia ľudia v Belorusku, žijúci na území zasiahnutom rádioaktívnym mrakom po havárii černobylskeho 4. bloku.
  Autor sa zjavne inspiroval príručkou civilnej obrany z 50–tych rokov minulého storočia. Mnohé z vtedajších poučiek a odporučaní dnes vzbudzujú len blahosklonný úsmev. Masívnemu toku neutrónv v blízkosti epicentra neunikneš, odrazené protóny už urobia svoje.
  Iné je preživať, bývať, v zamorenej oblasti a živiť sa potravinami, ktoré si vypestuješ alebo vychováš doma. V Belorusku to už vedia a v Japonsku sa rýchlo učia. Už vedia na zamorených plochách po havárii vo Fukušime vypestovať poživateľnú ryžu, ich hlavnú potravinu.

Leave a Reply