Přežití a obrana města během občanských nepokojů – 2. díl

Jedná se druhou část manuálu pro běžné občany. Dočtete se zde, jak přežít a zorganizovat účinnou obranu během občanských nepokojů ve vašem městě. První část manuálu najdete ZDE.

 

Pouliční družiny

Pojmem „družina” nyní myslím organizované (obvykle dle místa bydliště) seskupení občanů, cílem kterého je zamezení loupežím, znásilněním a jiným výtržnostem. V Biškeku se tvořily družiny následujících typů:

 

1. Podpora policie – posílení policejních hlídek. Spolu s typem číslo 2 je tato družina jedna z nejefektivnějších forem odporu. Objevuje se obvykle během druhé noci nepokojů (protože základním předpokladem pro vznik takto rozsáhlých nepokojů je demoralizace policie). Pokud máte na výběr, doporučuji preferovat tyto družiny před ostatními typy. Výhody jsou jasné – jsou to zástupci bezpečnostních složek státu, tudíž se tu najdou zbraně, kvalitní vysílačky a relativně slušná organizace (i když to vůbec není jisté). Pravidla působení v takových družinách jsou snadná – dostanete instrukce a svého nadřízeného, jehož rozkazy budete plnit. Pokud vše provedete správně, pravděpodobně se s vámi nestane nic špatného. Za nevýhodu lze považovat vyšší pravděpodobnost zásahů proti davu.

2. Již před nepokoji vytvořené organizované polovojenské organizace. Jsou to například svazy válečných veteránů, kluby vojenské historie, sportovní oddíly, ale třeba i airsoft týmy. Většinou bývají dobře organizovaní, vybavení a schopní pružně reagovat. Víceméně se dají považovat za hlavní pořádkové jednotky (zvlášť v případech, kdy policisté se převlékli do civilu a schovávají se doma). Pokud toužíte po zážitcích, adrenalinu a dobrodružství, jdete k nim spolu se svým autem. Výhody – stejné jako u typu jedna, až na absenci palných zbraní a povolení jejich použití, z čeho pramení i hlavní nevýhoda. Je zde velká pravděpodobnost, že přijdete k újmě.

3. Sídlištní družiny. Obvykle se zakládají nějakým aktivistou z řad místních obyvatelů. Jejich hlavním cílem je ochrana vlastního dvorku a okolních teritorií. Zda se budou podobat typu 2, nebo spíše typu 4, je jen na jejich vůdci. Většinou se jedná o slabě organizovanou skupinu chlapů ve věku od 20 do 50 let (většina bude kolem 30-40). Pokud vaše čtvrť nepatří mezi dlouhodobě neklidné, pravděpodobně budete mít velmi klidné hlídky. Marodéři preferují snadné a tučné cíle, do bytů a domků lezou pouze v případě, že v okolí se nenajde nic lepšího. Pominu-li rasově motivované útoky, samozřejmě.

4. Neorganizovaní obránci a dobrovolníci. Vydali se ven ve snaze pomoct, či na základě žádosti státních složek. Obvykle je má na starosti správa městské části či podobná instituce. Klíčová vlastnost – naprostá absence jakékoli organizace a řízení. Zásadně nedoporučuji přidávat se k tomuto typu družin. Jedinou rozumnou možností výskytu v takové družině je ta, že to povedete a budete alespoň trochu organizovat vy. Nebude-li taková možnost, hledejte alternativy. Svojí účastí v této „družině“ nejenže nepomůžete městu, ale i sami se vystavujete značnému nebezpečí.

 

 

Jak tedy na to?

Očekáváte, že ve městě brzy vypuknou občanské nepokoje. Z nějakého důvodu si myslíte, že marodéři budou operovat i na vašem území (pamatujte, že po vítězství davu a při absenci státních složek žádná čtvrť či sídliště se nemůže považovat za bezpečné). Nebyli jste povoláni zaměstnavatelem bránit vaše pracoviště. Nejrozumnější bude začít organizovat obranu vašeho domu/sídliště.

 

Příprava:

1. Zvolte nejvhodnější typ družiny z těch, co jsou vám k dispozici. Družiny prvních dvou typů jsou spíše pro vyznavače aktivní obrany. Pokud po tom netoužíte, zjistěte, kde a jak se organizuje ten třetí typ, sídlištní družina. Čtěte místní diskusní fóra, blogy, procházejte Facebook a Twitter. Možná vám zaťukají na dveře či budou svolávat před barák megafonem.

2. Upřesněte termín a místo srazu a také potřebné vybavení. Obvykle to je již zmiňovaný pruh látky, ale možná bude potřeba i něco dalšího.

Page 1 of 4 | Next page