Flobert puška Spielberg Brno

Flobertka Spielberg Brno:

Model 100F

ráže: 6mm ME FLOBERT

délka hlavně: 495 mm

délka zbraně: 930 mm

váha: 1800 g

Na nejmenovaném střeleckém fóru jsem našel vlákno o v podstatě neznámé zbrani a tou byla flobertka Spielberg Brno. Jedni ji do nebe vychvalovali, že jim funguje bez problémů, druzí zase hanili to, že konstrukce je naprosto nepřijatelná, puška nefunguje a trefit jí není snad možno ani na 10m.

 Jelikož jsem z Brna, napsal jsem do firmy INDUSTRIAL SERVICE, jejíž pan majitel začal na daném fóru reagovat a vyvracovat mýty o zbrani. Zeptal jsem se, zdali by nebylo možné jeden kousek zapůjčit na testy a případné objektivní zhodnocení. Nebyl to problém, takže jsem si jednoho jarního dne do firmy zašel a čekala mne tam jedna puška, u níž se nepovedla povrchová úprava, tedy byla neprodejná a byla určena do budoucna na zátěžové testy mechanismu. Tato puška byla tedy již střílená a poměrně zaběhaná, to nebylo na škodu, nové kousky se mohou chovat trošku jinak, ale rozhodně  ne nějak významně. Na zaběhané pušce se mohou projevit vady, které bude mít pravděpodobně celá série. Tedy je to – dle mého názoru – v podstatě ideální řešení pro zkoušení zbraně.

 Začneme troškou teorie, co je to „flobert náboj“?

Louis Nicolas Auguste Flobert (1819–1894) byl francouzský puškař, vynálezce a průmyslník. Jeden z jeho patentovaných typů nábojů v současnosti nese jeho jméno – flobert náboje. Tyto náboje nemají klasickou zápalku, ale třaskavá slož je umístěna na celé ploše dna. Takovéto náboje byly v době Flobertově sice již známy, ale až puškař Louis Flobert zdokonalil tuto konstrukci natolik, že mohla být komerčně využita. Jeho náboj obsahoval sférickou střelu v krátké mosazné nábojnici, která měla dno s vytvarovaným okrajem. Třaskavá slož byla umístěna na ploše dna nábojnice a plnila i roli výmetné náplně. Původní náboje tedy neobsahovaly vůbec žádný prach. Tyto náboje byly konstruovány pro cvičnou a salonní střelbu v uzavřených místnostech.

Na fotografii je vidět náboj flobert .22, konstrukce nábojnice je stejná jako pro náboje flobert 6mm. Rozdíl v nich je ten, že .22 je podsypaný troškou prachu, protože má těžší střelu tvaru špičky oproti lehčí kuličce v případě 6mm ME. Běžně se vyrábí flobertové náboje ráží 4,6 a 9mm, na střelivo v ráži 9mm jsem již dlouho neviděl žádnou pušku moderní výroby (a také je hodně drahé, jeden náboj stojí přes 10 Kč… a je málo dostupné). Naproti tomu střelivo 6mm/.22 se dá sehnat v podstatě v každém obchodě – a i cenově je příznivé.

Současná legislativa pro zbraně, které nejsou historické umožňuje vlastnit je po nabytí plnoletosti pouze v případě, že jejich výkon nepřesáhne 7,5J. Samotný náboj 6mm flobert ME však v sobě skrývá při délce hlavně 200mm energii cca 40J, náboj .22 flobert cca 43J, pro delší hlavně je právě díky prachu v náboji .22 flobert energie vyšší dle délky hlavně. Tolik k teorii.

Flobertka Špilberk Brno (budu ji dále v recenzi nazývat pro jednoduchost Špilbertkou) je vyrobena dle klasického vzoru, jímž je ruská puška Mosin.

Puška je narozdíl od svého vzoru však plně bez nástrojů rozebíratelná, toto vnímám jako velké plus, pro čištění není nutné s sebou nosit rozborný nástroj nebo šroubovák, hlaveň se závěrem od pažby lze oddělit povolením jednoho drážkovaného šroubu rukou. Pažba je z jednoho kusu dřeva, vyrábí se ve více provedeních a na přání zákazníka i ve dvou tvarech. Není také problém vybrat si typ dřeva, pažby dělá známý pažbář Klinský, není tedy pro něj problém do stroje dát jakékoli dřevo (včetně lamina). Lučík je napevno připevněný samořezným vrutem k pažbě. Vrut sice nepůsobí zrovna elegantně, ale řešení je to funkční. Lučík je vyrobený ze zinkové slitiny a ač na něj někteří uživatelé nadávají, mně osobně se to zdá jako dobré řešení. U současných vzduchovek se používají plastové lučíky, které jsou křehké, tento slitinový lučík je lehký a velice masivně udělaný, rozhodně se nebojím, že by se nějak mohl zlomit nebo poškodit. Asi nejlepší řešení které by se všem uživatelům líbilo by bylo použití profilovaného plechu ve stylu lučíku na starších vzduchovkách Slavie (S620 kupř.), výrobce ale nemá v plánu výrobu měnit a sám nevidím jako použití stávajícího lučíku jako problém, natož nevýhodu.

Page 1 of 4 | Next page