Přežij v postapokalyptickém světě!

Jak na zbrojní průkaz

Jak na zbrojní průkaz

Kvě 12, 2011

Kurz na střelnici

Pro spoustu lidí může být tato část přípravy zbytečná, ale pokud se mezi zbraněmi jako doma necítíte, případně chcete mít jistotu a není vám líto obětovat tisícovku, jděte do toho. Drtivá většina střelnic nabízí kurz, který vás má připravit na zkoušku odborné způsobilosti. U některých tento kurz sestává jen ze zběžné instruktáže a trochy toho střílení, jiné s vámi přímo projdou různá úskalí a záludnosti testových otázek, při střelbě průběžně upravují vaše chyby a upozorní vás na nejčastější chytáky, které si na vás nachystají komisaři při přezkoušení z bezpečné manipulace. Otázkou je, jestli není lepší navštívit známého, co má doma Čezetu a malorážku, a za pivo si nechat manipulaci předvést. Všechno záleží na tom, jak moc si věříte – a to nejen ve střelbě. Já se rozhodl udělat si hezký kvérden a navštívit střelnici Guncenter v Otrokovicích. Správce tam byl sám, udělal si čas a předvedl vše, co by člověk měl zvládat s malorážkou, brokovou dvojkou i ČZ 75. Vše průběžně doplňoval výkladem. Když jsem se dosyta narozebíral a naskládal, vytáhl krabičky s náboji a přesunuli jsme se na střelnici. Trochu mi upravil techniku střelby z pistole, opravdu byl ochota sama. Slízli jsme i malorážku a broknu. Když přišlo na testové otázky, oba jsme se shodli, že server Zbrane.kvalitne.cz je příprava víc než dostatečná, takže jsem se rozloučil a vyrazil k domovu.

Návštěva lékaře

Dalším krokem je návštěva lokálního felčara. Formulář si vytiskněte, k dispozici je jak na policii, tak na Zbrane.kvalitne.cz – u doktora by být měl, ale připravenost je půl úspěchu. Určitě víte, co je váš doktor zač, tak se připravte na nějakou tu újmu pro peněženku. Můj je lidumil a blázen, takže nechtěl ani korunu, ale u většiny se poplatek pohybuje od 100,- do 200,- Kč. Ti hamižnější si řeknou i o pětistovku. Pokud vás doktor OPRAVDU nenávidí, pošle vás na psychotesty, za které už ale vysolíte trochu jiné peníze – asi dva tisíce. Otázkou je, kdy k lékaři zajít. Platnost posudku je tři měsíce, takže pokud budete zkoušky opakovat, musíte pro něj znovu a budete u lékaře platit dvakrát. Pokud jste si ale  jistí, že zkoušky dáte napoprvé, zajděte k němu hned, pak můžete ze zkoušek rovnou na policii a ušetříte čas.

Na pokec u policie

Teď už vám nic nebrání jít na příslušné oddělení PČR, kde si podáte žádost o vykonání zkoušky z odborné způsobilosti. Na tisk formulářů se vykašlete, na evidenci ZP je mají hezky vyštosované v přihrádkách i s vyplněnými vzory. Jednoduše se posaďte do čekárny a vyplňte žádost. Občanku s sebou – snad nejste blbí.
Až žádost podáte, tak vám buď rovnou policista oznámí, kdy a kde se bude zkouška konat, nebo si na vás vyžádá kontakt a nejpozději 10 dnů před dnem zkoušky vám to oznámí. Zkouška se koná nejpozději do 30 dnů od podání žádosti – spousta času na učení.
Když vylezete od přepážky, poberte si ze štosů ještě zbytek potřebných formulářů – žádost o vydání ZP, nákupní povolení a oznámení o nabytí vlastnictví zbraně, které budete později potřebovat.

Učení

K učení potřebujete jen jednu jedinou věc – portál http://zbranekvalitne.cz/
Jednak tam najdete všechno, co jste kdy o získání ZP chtěli vědět, ale hlavně je tam vždy aktuální seznam testových otázek, a dokonce i on-line test nanečisto.
Jako první věc si projeďte manipulaci – je tam znovu stručně a přehledně sepsáno (a vyfoceno), co všechno můžete u praktické části zkoušky potřebovat.
Jakmile si v tomto směru budete jistí, přečtěte si kompletní seznam testových otázek. Většina z vás jsou vysokoškoláci, takže vám nejspíš okamžitě dojdou fígly, které se skrývají za 90 % z nich. Stejná odpověď na určitý typ otázky se opakuje klidně dvacetkrát, takže pokud si tyto grify zapamatujete, bum – a umíte 80 % otázek. Když budete mít dočteno, spusťte test nanečisto. Určitě se mu podaří vás sem tam na něco nachytat a od zkoušky vyhodit, ale po pár desítkách pokusů ho budete mít dokonale přečtený a většinu záludných otázek si jednoduše zapamatujete. Aby to bylo ještě jednodušší, dvě z třiceti otázek (nutná obrana a krajní nouze) se opakují, a stejně tak se opakují i správné odpovědi na ně.
Věnujte učení jeden nebo dva večery na Zbranekvalitne.cz a máte teorii v kapse.

Den D

K testu prakticky není co říct, času je na něj dost a určitě jste se učili. Zaměřím se proto na praktickou část zkoušky. Mezi nejčastější finty komisařů patří zbraň s ukrytým školním nábojem. Když na vás proto houkne „Rozeber mi to.“ – dejte si na čas. Pokud neurčí směr střelby, tak se na něj zeptejte. Zbraň berte do rukou tak, aby všechny prsty byly MIMO lučík, nedejbože spoušť. Nejlepší je, pokud
ukazovák rovnou viditelně odtáhnete od zbraně. Nebojte se veškerá bezpečnostní opatření přehánět – nevíte, co za komisaře máte a co si na vás všechno nachystal. Vyjměte zásobník a pak teprve stáhněte závěr. Prohlédněte komoru, případně ji ukažte i komisaři – ZBRAŇ POŘÁD SMĚŘUJE K POMYSLNÉMU TERČI! – pak proveďte ránu jistoty a konečně začněte rozebírat. U malorážky ránu jistoty neprovádějte, komisař by vás nejspíš dodrbal (malorážka má okrajový zápal, pokud střílíte naprázdno, kurvíte ji), jen s dovíráním závěru promáčkněte spoušť – úderník se nenatáhne. Následuje simulace střelby. Komisař vám pravděpodobně oznámí „selhanou“. Nic nedělejte a třicet sekund čekejte na „zpožděný zápal“ – pořád miřte k terči. Pak promáčkněte spoušť (u pistole; u brokovnice ani malorážky ne, ty jsou jednočinné!). Když se nic nestane, vyjměte zásobník, vybijte náboj a předejte jej správci střelnice. Pokud vás komisař bude nutit nabíjet brokovnici, vyvarujte se časté chyby – nezavírejte ji tak, že dorážíte hlaveň (hlaveň mění úhel vůči pažbení), ale přes pažbení (pažbení mění úhel vůči hlavni). A provádějte to opatrně. Tak nedojde k nechtěnému spuštění.
Střelba… co říct? Nestrhávejte, nebuďte nervózní, podmínky jsou opravdu pro děti, tak to berte už jen jako formalitu. Soustřeďte se na bezpečné zacházení – pokud nenastřílíte, nemusí být ještě tak zle, ale pokud uděláte nějaký kiks během manipulace, letíte od zkoušky okamžitě a bez debat.
Když všechno zvládnete, dostanete hezký zelenobílý papír o své kvérzpůsobilosti. Někde schrastěte dvě pasové fotky, vyplňte žádost o ZP, vemte s sebou potvrzení od doktora a pětistovku za každou skupinu, o kterou žádáte. Pokud si chcete pořídit zbraň kategorie B (samonabíjecí pistole a pušky, tj. skoro všechno, co by vás – mimo malorážek a opakovaček – mohlo zajímat), vezměte s sebou i formulář na nákupní povolení a stovku navíc. Teď můžete směle vyrazit na policii.

Opět na policii

Na policii vše předejte spolu s občankou. Na přepážce s vámi vyřeší případné nedostatky a vyplní s vámi nákupní povolení, které dostanete spolu s hotovým ZP. Teď už jen cca měsíc počkáte, než se vám páni policajti ozvou, a vyzvedněte si ještě teplý průkaz.
Nákup zbraně
Ať už váš milášek bude třeba Mauser v kat. C nebo ČZ 75 v kat. B na povolení, jste povinni do deseti dnů po nákupu vybitou zbraň odevzdat ke kontrole na policii spolu s vyplněným oznámením o nabytí vlastnictví zbraně (tam, kde jste žádali o zkoušku a ZP). Tam vám za nějaké dvě stovky obratem vydají průkaz zbraně, bez kterého si ani neuprdnete a někdy ani nenakoupíte munici (zp. sk E).
Taky si doma zajistěte odpovídající uložení zbraně a munice. Jistě byste neradi jednou viděli sousedčiny děti na návštěvě, jak se s vaším železem zašily do koutku a přemýšlejí, jakým otvorem se tam vlastně cpou náboje.

A teď už nezbývá, než vám popřát příjemné mrskání olova.

 

Autor: justin.(Nukezin 2)

5 comments

 1. Neschtvi /

  Ahoj, prosím Tě oprav si nadpis. Dle článku ti jde o získání zbrojního průkazu a ne pasu, což jsou dvě rozdílné věci. Je pravda, že hodně lidí říká průkazu pas, ale když už tu máš takto pěkně popsaný postup, tak ten nadpis přímo bije do očí. Jinak dnes už potřebuješ ZP i při nákupu munice do sk. C (osobní zkušenost).

 2. admin /

  Opraveno, diky

 3. Honza /

  + Vše co člověk potřebuje vědět

 4. Artifex /

  Jinak já dávám kurzy na ZP : http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/prakticke-zauceni kdyby někdo měl zájem

 5. mirotiro /

  Aktualizace: od léta 2014 je nový zákon a vše je dražší… dohledáte snadno na webu…

Leave a Reply