Náboje a střelivo po Velkém Průseru 3

Tentokrát se přehled bude týkat silnějších nábojů a to puškových, karabinových a jiných, o kterých jsem se dosud nezmínil.

.17HMR a .22WMR

.17HMR je wildcatový náboj od náboje .22 WMR. To znamená, že krček nábojnice byl stažen z ráže .22 na střelu .17′. Oba náboje jsou vysoce nadzvukové a to i z krátkých zbraní, .17 má výhodu velice ploché dráhy letu díky velmi malé střele a rychlosti. To umožňuje efektivní mířenou střelbu na mnohem větší vzdálenosti oproti .22LR. Energie obou nábojů je přibližně srovnatelná s energií 9mm Makarov, střely v cíly vyvolávají díky své rychlosti poměrně velké dočasné dutiny, bohužel ale trvalý střelný kanál je malý, proto je třeba velice přesný zásah. Jsou použitelné stejně jako .22LR pro lov menší zvěře a při obraně na ostřelování puškami. Nedoporučuji je hromadit, pokud na ně nevlastníte zbraň. .17 HMR na druhou stranu ale prostřelí základní balistické ochrany IIIa třídy takže nějaké uplatnění by se dalo najít, bohužel cena je mnohonásobná oproti .22 LR, pro krycí palbu doporučuji tedy zvolit tento slabší náboj (.22LR). Spolu s poměrně vysokou cenou těchto nábojů je tedy nedoporučuji, poměr cena/výkon rozhodně neslibuje moc velkou užitnost.

Výkon: 3/10

Cena: 3/10

5,45 x 39 mm

Tento náboj je nástupcem 7,62×39, má oproti němu váraznější účinek na cíl.

Jádro střely se skládá zejména z měkké oceli.V přední části střely pod tenkým měděným pláštěm je dutina naplněná vzduchem. Zadní část má kuželovitý tvar, aby při letu za střelou nevznikalo vakuum. Navíc je na konci střely jakási zátka z olova. Tyto všechny okolnosti mají za následek velmi výrazné posunutí těžiště do zadní části střely. Díky tomu při nárazu do pevné překážky se střela velmi snadno destabilizuje a při průletu tkáněmi neletí rovně, ale otáčí se. Tím se výrazně zvětšuje velikost střelného kanálu. Tím, že se střela otáčí kolem své osy, vytvoří dvě dočasné dutiny. Jednu v hloubce 10cm a druhou v hloubce 40cm. Tím v cíli na výstupu tvoří strašlivá zranění. V našich podmínkách není běžně dostupný, kdo na něj má zbraň (pravděpodobně se bude jednat o nějakou variantu útočné pušky AK-74), nechť si udělá dostatečné zásoby, v současnosti ceny nejsou zas tak strašné (kolem 6kč/kus), u nás ale tento náboj nebyl nikdy v armádě ve větším množství nasazen, oproti novějším výrobním variantám svého předchůdce také nenabízí moc výhod, snad kromě plošší dráhy letu.

Výkon: 6/10

Cena: 3/10

5,56 × 45 mm a .223 Remington

Tyto náboje nejsou zcela zaměnitelné, ale mají podobné vlastnosti. Jedná se o náboje malé ráže s vysokou úsťovou rychlostí. Jelikož se jedná o náboje v základní výzbroji NATO, dá se předpokládat, že budou v případě nějakého konfliktu dostupné, používá je i AČR. U těchto nábojů je kritizována menší pravděpodobnost zneškodnění cíle jedním výstřelem, to je ale kompenzováno nižší hmotností (a tím větším počtem nesených nábojů) a menším zpětným rázem – což byly důvody, proč byl tento náboj zkonstruován. Náboj se standardní střelou prostřelí přibližně 380 mm až 500 mm měkkých tkání za ideálních podmínek. Platí pro ně to samé, co pro náboj 5,45 x 39 mm, jen s výjimkou dostupnosti, tyto náboje jsou mnohem rozšířenější než ruská alternativa a i zbraní je na ně větší výběr. Hlavním rozdílem 5.56 x 45 mm oproti ráži .223 Remington je, že 5.56 x 45 mm je laborován na vyšší výstřelový tlak a vyšší úsťovou rychlost. S nábojem .223 Remington se může střílet i ze zbraně komorované na 5.56 x 45 mm NATO, ale opačné použití by mohlo být nebezpečné. Tedy pořízení zbraně komorované na 5.56 x 45 mm se jeví jako poměrně dobré řešení.

Výkon: 6/10

Cena: 3/10

7 x 57 mm Mauser a 7 x 64 mm

na foto první dva vlevo:

Page 1 of 3 | Next page