Přežij v postapokalyptickém světě!

Náboje a střelivo po Velkém Průseru

Náboje a střelivo po Velkém Průseru

Lis 19, 2011

.22LR

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/61/.22_LR.jpg/800px-.22_LR.jpg

Výborná volba, již teď se tato ráže dá sehnat za směšné ceny kolem koruny za kus, doporučuji se zásobit velkým množstvím levného střeliva a zhruba čtvrtinu z toho střelivo dražší a přesné. Tato malá ráže může po VP usnadnit hodně život, ač je hodně podceňována. Kompaktnost a váha náboje přímo vybízí ke skladování. V suchu a chladu by měly vydržet hodně dlouho, pozor na olejování nábojů, olejovat se doporučuje, ale jen před střelbou ze samonabíjecích zbraní a výhradně před použitím, zalisování střel v nábojnici může pustit nějaké množství oleje k prachu a do zápalky, a pak může nastat problém. Některé samonabíjecí zbraně olejované náboje přímo vyžadují pro svoji spolehlivou funkci, takže naopak nezapomenout naolejovat, ale jen lehce, sám mám na tento účel krabičku vylepenou filcem nasáklým olejem a před střelbou vložím náboje a jen lehce protřepu.

Využití: V pistoli na obranu není jistotou přerušení útoku, tedy pro tento účel poměrně nedostatečné. V opakovací i samonabíjecí pušce na lov menší zvěře na vzdálenost do 50m, je jasné že prase nemá cenu dráždit, ale cokoli do velikosti lišky jde usmrtit spolehlivě. V pušce na obranu: Doporučuji spíše více opakovacích pušek, s optikou na ochranu usedlosti, z důvodu levného střeliva a v případě více střelců podporovaných někým s větší ráží lze při přibližování se skupinky očividných nepřátel útočníky zdemoralizovat, sice nemusí být smrtelně zraněni, ale z boje je i tento náboj dovede vyřadit, budou se muset vzájemně ošetřovat a zpomalí, popřípadě znemožní to jejich pokračování v nepřátelské činnosti. V případě těžšího ozbrojení útočníků nebo jejich balistické ochrany je ale po vyzkoušení touto ráží potřeba aplikovat dražší a účinnější střelivo, viz dále.

Výkon: 1/10

Cena: 10/10

 

 

6,35 browning

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/.25_ACP.jpg/418px-.25_ACP.jpg

Výrazně tuto ráži nedoporučuji, v této ráži mám jednu pistoli a z vlastních zkušeností musím říct že člověk musí být hodně dobrý střelec nebo musí dojít ke střelbě na kontaktní vzdálenost, aby tato ráže „fungovala“ na útočníka, střelivo může být nespolehlivé v některých zbraních a v případě VP ani nenaleznete moc zbraní této ráže mezi lidmi. Proto pokud máte něco v této ráži, doporučuji nechat si ji, držet malé množství zásob, ale mít ji pouze jako nejzazší možnost, jako poslední zálohu. Pistole v této ráži jsou malé, takže s dvěma krabičkami nábojů místo v šuplíku nezaberou.

Výkon 2/10

cena 3/10

 

 

7,65 browning

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/7.65x17_mm_Browning_ReconTanto.jpg

Tento malý náboj nevelké síly už je lepší volbou oproti předchozímu, skoro 70 let byl etalonem pro osobní zbraně. Výhody tohoto náboje jsou podobné jako u .22, tedy malá velikost, dobrá skladovatelnost, váha, zalakované nemají problém se skladováním, lehce naolejované takže nepodléhají korozi. Také mají poměrně dobré penetrační schopnosti u základních balistických ochran, prostřelí ocelovou helmu, na rozdíl třeba od 9mm lutr, který ji sice někdy prostřelí, ale ne spolehlivě a ne vždy. Sice je tento náboj slabší, ale tvoří mnohem větší tlaky na materiál díky menší ráži, takže prostřelí. Také se v civilu dá sehnat s měkkým ocelovým jádrem, které průbojné vlastnosti ještě utvrdí. Nevýhoda velké průbojnosti však je ta, že proletí cílem skrz a nepředá veškerou svoji energii, tedy působí mnohem menší trauma, než by mohla a je ohrožen prostor za útočníkem. Na druhou stranu ve světě po VP se bude nacházet v našich končinách hodně zbraní na tento náboj, takže je vhodné mít střelivo po ruce. Nevím, jestli je vhodné v této ráži mít něco vlastního, možná by nebylo od věci pořídit třeba (při současné legislativě pouze samonabíjecí verzi) vz.61 škorpion, při kapacitě 20 nábojů v zásobníku se dá použít jako záložní zbraň pro obrannou střelbu a lov do 50m, v případě použití v pistoli bude kvůli kratší hlavni síla střely o něco slabší, ale lepší než u sebe nemít nic.

Výkon 5/10

cena 5/10

 

 

9mm Browning

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/.380-32_ACP.jpg/799px-.380-32_ACP.jpg

Tento náboj je v současné době hodně drahý na nakoupení a moc zbraní mezi lidmi v této ráži asi nenajdete, je považován za minimum pro účinnou obranu, takže doporučuji skladovat pouze pokud v této ráži vlastníte zbraň.

Výkon 6/10

cena 5/10

 

 

 

9mm Makarov

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/43/9mmMakarov.jpg/200px-9mmMakarov.jpg

Účinky dobré, tento náboj byl vyvinut původně pro posádky ponorek, aby případná proletěvší nebo odražená střela neprorazila plášť, ale i přesto dovede nepěkně zranit. U nás asi poměrně často narazíte na zbraně PM Makarov a CZ 82. Oboje je vojenská záležitost, sovětská a naše, CZ82 budou plné vojenské sklady, sám jednu vlastním a na pár maličkostí jsem spokojen. Tato zbraň je dobrá i v době míru na obranu ve městě, není velké riziko prostřelení útočníka díky konstrukci střely, která má poměrně „bramboroidní“ tvar (toto platí i pro výše zmíněný 9browning) a tedy nehrozí ohrožení přihlížejících a nezúčastněných osob v rámci nutné obrany. Obě zbraně, tedy jak CZ82 tak i PM Makarov se v současné době dají sehnat hodně levně a doporučuji je jako obrannou zbraň. Pozor na střelivo s označením 9mm vz.82, to má střelu ze spékaných ocelových pilin a VÝRAZNĚ NEDOPORUČUJI jej střílet z PM Makarov. Je dělané do polygonní hlavně CZ82, PM Makarovu poškozuje vývrt hlavně. Z CZ82 sice při střelbě šlehají jiskry, ale v mém kousku už proletělo více než 1000 střel hlavní a na vývrtu to není vidět.

Výkon: 7/10

Cena: 6/10

 

Pokračování příště (kdybych zapomněl tak 9mm Luger a další pistolové a revolverové ráže)

 

Pro PostApo.cz sepsal Artifex

 

23 comments

 1. Richard P /

  A co degradace střelného prachu po delším skladování? Zdědil jsem po otci LR22 náboje, nedoporučili mi je používat, prý prach po delším skladování nehoří, ale vybuchuje. Uvažoval jste o možnosti výroby patron? Ani sebevětší zasoba nevydrží věčně..

  • pane Richarde.Vlastním ještě cca 800 ks .22 LR vyrobených v roce 1943 a v originálních krabičkách s orlicí a svastikou.Mohu říci,že ani jedna nabojnice neselhala a to jsem jich dvě stovky vystřílel.Faktem ovšem je,že v mé malorážce (597 Remington) nenabije další náboj.Zřejmě kvůli malé (slabé)prachové náplni.Ale v běžné „flintě“ střílí bez problému.Zřejmě je to i složením prachu (válečný hitlermetal).Střelivo jsem našel na půdě jednoho starého domu,kde jsem dělal TV rozvody a antény,takže o kvalitním uložení nemůže být ani řeči.Přesto ony LRka střílí bez problémů a na 50 metrů prostřelí 10 mm vodovzdornou překližku.
   TRAMP

   • Artifex /

    Plně souhlasím ale je to spíše štěstí, rozhodně tam muselo být sucho, mám třeba zkušenost že .22ky se jednoduše znehodnocují už jen tím, že v samonabíjecích zbraních je doporučeno je vyválet v trošce oleje, když se to udělá moc brzo (třeba den před střelbou), už některé neodejdou. Je to dáno poměrně hloupým uchycením střely k nábojnici. Každopádně pokud vydržely jen tak ležet od WWII tak ostatní vydrží stejně takže není problém hromadit a uschovávat.

   • Toms /

    Pane klego, za každou slušnou krabičku těch nábojů, dám dvě krabičky běžného střeliva, nebo krabičku něčeho lepšího

 2. Artifex /

  Degradace je minimální, střílel jsem druhoválečné lugry a všechny odešly v pohodě, snad jen jedna selhávka a teď decimuju zásoby 7,62×39 z roku 77 kterým je taky 34 let, bez selhávek. V dobrém prostředí ještě určitě dalších 20 let budou dobře sloužit takže tohohle bych se nebál. Ten prach je o něco citlivější a rychlejší ale zatím jsem o nehodě neslyšel, důležité je jen kontrolovat zápalky aby z nich nesublimovala zápalková slož.

 3. Artifex /

  Jinak přebíjení je v pohodě, zvládne to každý ale platí to samé co pro náboje v celku ale ještě víc, samotné zápalky jednodušeji navlhnou než když jsou složené v náboj, prach také.

 4. Nashorn /

  No co se tyče 22 lr., nesouhlasím z několika údaji. 22 lr není dostatečná v přerušení útoku – jaká koliv lovecká střela ráže 22, například v kolenu zaručeně přeruší útok a to nemluvím o hlavě a jiných citlivých místech lidského těla. Jejich zasažení není ani pro laika zase tak náročné jelikož zbraně této ráže jsou poměrně lehké a nemají zpětný raz, lze zasáhnout i opakovaně. Použití při lovu je také mnohem vetší než se zda Zvěř velikostí daňčího či srnčího pří mířené raně na krk či hlavu zůstává na místě a při zásahu na tepnu čí srdce jen kousek popojde. ( malý akustický efekt proto se zvěř neleká) 22 lr jde ulovit i jmenované prase a to cirka do 100 kg. Vždy je to jen o střelci a cviku z vlastní zkušenosti vím že při dobré raně na 100 m slovíte vše, teda až na medvěda to jsem nezkoušel.Jinak plně souhlasím se článkem.

  • palo /

   pan raci byt pytliak?

   • Artifex /

    Zdá se že ano, takové tady nemáme rádi!

    • koutlosh /

     Pro VP, je to ale podnětná zkušenost. Nevím to sice z osobní zkušenosti, ale slyšel jsem, že srnku lze dobrým zásahem ulovit i s pomocí .22 short, takže ten LR může být pro potřeby obživy a lovu v případě VP naprosto v pořádku. Chce to samozřejmě pušku. Pistole mi přijde k ničemu, kdybych už se ale chtěl vybavit krátkou na dvaadvacítky, za nejlepší bych považoval revolver s hlavní délky 4 palce a více. Odpadají problémy s nespolehlivostí střeliva nutností mazání apod. revolver je přirozeně přesný a tak by nejspíše byl použitelný i k lovu. K obraně se to moc nehodí, ale pořád mnohem lepší než klacek…

 5. Artifex /

  S tím souhlasím, napsal jsem to ale takto aby bylo jasné porovnání s účinky ostatních ráží, zabít jde čímkoli v případě dobrého střelce a to co píšeš Ty výše nemění nic na tom odestavci v článku že je to nejdostupnější a nejlevnější ráže takže doporučuji se jí předzásobit. Prostě je třeba ale počítat s tím že právě by to byla v komunitě zbraň při obraně pro slabší střelce (ženy/děti) kteří třeba neunesou opakovačku typu Mosin a definitivně neudrží její zpětný ráz takže i dle toho je třeba zamýšlet účel a přesnost. Ano, dobrý střelec dovede zabít cíl mířením na hlavu do 100m. Díky za upřesnění ale právě z výše zmíněných důvodů si stojím za svým v článku.

 6. Nashorn /

  JJ, taky plně souhlasím. Z mé strany to bylo jen upřesnění.

 7. martinozz /

  Jen tak pro úplnost. Náboje .22LR jsou s okrajovým zápalem a nejdou přebíjet (stejně jako plechové nábojnice jakýchkoli ráží).

 8. Artifex /

  Plechové nábojnice přebíjet jdou pokud mají boxer zápalky. Náboje s okrajovým zápalem přebíjet nejdou.

 9. Artifex /

  Takový dodatek k 6,35, pokud člověk nenastřílí aspoň toto na 15m tak nemá cenu, pokud ano tak to není špatná ráže protože co rána to headshot (foceno včera, 15m):
  http://www.strelectvi.cz/forum/download/file.php?id=14336

 10. Majac /

  snad by som si len dovolil upozornit na jednu zabudnutu raz a to 7.62×25 Tokarev. dostupnost sa vz.24/26 je stale dobra rovnako ako aj pistoli TT33/CZ52. niektore vlastnosti tohto naboja, napr. jeho prieraznost sa mozu hodit. bohuzial cena je problemom aj tu. kto ma ale zbran, niekolko stoviek nabojov je nutnostou :)

 11. Artifex /

  Tokarev zmíním ve třetím díle mezi ostatními 7,62mm náboji.

 12. majac /

  tak v tom pripade sa mozem len tesit :)

 13. paj /

  No, možná jsem to tu nepročetl celé, ale nejsou mi jasné dvě věci: při jakém VP by bylo možno venku lovit zvěř? Jaderná, biologická či chemická havárie toho rozsahu aby vymazala stát a krizové zásobování by ssebou vzala nebo učinila nepoživatelnou i veškerou faunu a flóru, a to na relativně dlouhou dobu mnoha měsíců až let.

  Také mi není jasné jak by bylo možno v podmínkách absolutního ticha a bezenergična lovit střelnou zbraní a pak si tepelně upravit jakoukoli stravu? Zde by podle mne připadala v úvahu spíš taktika průzkumných jednotek (Vietnam – kouř, tabák, jídlo, i olej na zbraně bylo cítit velmi daleko), tj. v první řadě nebýt viděn, slyšen, cítěn. Nedovedu si představit, že se v krajině pohybují hordy hladových (ale pište si že dobře vyzbrojených) a zoufalých lidí, a vy si půjdete jen tak zastřílet na tu jedinou veverku která se po dlouhé době objevila…

  A obrana – nejlepší obranou je úkryt a druhou nejlepší útěk, pokud se o vás po VP dozví parta zlých lidí, zřejmě se budou moci ve spaní a hlídkách střídat velmi dlouhou dobu. A čím víc po sobě budete střílet, tím víc se jich sejde…
  Tím nechci říct že jsou střelné zbraně na nic, určitě je lepší mít pistoli než ji nemít, ale kdybyste se pak měli rozmýšlet jestli ssebou na útěku před zoufalci vezmete pušku s optikou a 300 náboji a futrál a čištění…. nebo raději kuši, šípy a med…

 14. Prcek /

  Mohe zkušenost se skladováním .22lr. Dal jsem manželce standardy SB do revolveru Holek a opakovaně se mi stalo, že po cca půlročním uložení v šuplíku v ložnici jsem při střelbě byl překvapen. Část vůbec neodpálila, část jakoby jen střelu vyplivla. Nemluvě o tom, že ty co odpálily se asi lehce vyfoukly, takže šly z komory ztuha ven. Stalo se mi to již u více balení. Faktem je, že konory mám prostříkunuté WDčkem. Teď jsem nasadil na zkoušku munici CCI a bez oleje. Tak uvidím.

Leave a Reply