Přežij v postapokalyptickém světě!

Sniper v lokálních konfliktech nízké intenzity

Sniper v lokálních konfliktech nízké intenzity

Led 21, 2013

Na začátek to překvapivé – hlavním kritériem pro odstřelovače není extrémní schopnost přesné střelby na velké vzdálenosti. Střílet však umět musíte a to nejlépe dobře.

Nejdůležitější pro úspěšnou činnost je neskutečně dobrá psychická odolnost a velice dobré smysly. Fyzické předpoklady nejsou takřka žádné, nutností je dobrý zrak. Preferuje se menší postava, ale v podstatě na tom až tak nezáleží. Není potřeba znát bojová umění, ani žádné vojenské odbornosti. Co je ovšem velice důležité je fyzická odolnost. Tedy něco jako přežití ve volné přírodě kombinované s dalšími požadavky.

Dobré smysly, pozorovací schopnosti, odhad situace, znalost meteorologie a topografie je přesně to co potřebujete:
Naučte se rozeznávat zbraně podle zvuku i když je to těžké a celkově odposlouchávat bojiště. Pokud vyhodnotíte zbraň, která se ozývá z údolí a spojíte to se znalostí místní situace, tak máte velikou výhodu. Některé zbraně mají jen některé stupně jednotek a některé zbraně jsou například typické pro konkrétní bojovou skupinu, od které víte, co můžete čekat. Určité zbraně se zase používají jen v konkrétních situacích. Přepadové komando při obsazování nebráněné, nebo jen slabě bráněné vesnice nebude používat minomety, delší dobu pálící těžký kulomet dlouhými dávkami je typický pro obranu na větší vzdálenosti. Těchto typických situací je mnoho…
Naučte se znát mapu! Učte se tak, že si vezmete mapu 1:25000 až 1:50000, nastudujete neznámý terén a potom se na místo jedete podívat. Lehce poznáte, až to budete zvládat. Budete totiž znát každý kopeček, každý remízek i když jste tam nikdy nebyli.
Sežeňte si literaturu o meteorologii, zejména nastudujte katalog mraků. Bude se vám to hodit. Pokud totiž bude druhý den ráno teplota okolo 2 C a vítr, tak asi nemá smysl v noci budovat pozici 300m od rybníka a čekat tam na cíle.
Cvičte samotu. Sbalte si věci a vyjeďte na týden někam do hor. Pozorujte dalekohledem okolí a odhadujte, co vidíte. Později odhad porovnejte se skutečností.
Cvičte nervy. Klidná, flegmatitická povaha je vrozená záležitost. Tady nemám žádnou konkrétní radu, některé psychokurzy mohou pomoci.

Dbejte na svou bezpečnost:

Méně je více! Pracovní úraz je to nejhorší, co vás může potkat. Pár cílů navíc nestojí za zvýšení rizika, že budete odhaleni.
V pozici short range (<800m) nebuďte déle, než 24 hodin. Po otevření palby se zdekujte do 20 minut. Pokud máte pocit, že palba k vám je podezřele přesná, zmizte okamžitě. Situace, kdy je vaším směrem vyslaná hlídka je už vysloveně kritická. V takovém případě se vyplatí nechat na místě i zbraň.
Pokud jste v pozici long range (800m – ???m) a cca 2 minuty po každém vašem výstřelu se ozve flak, nebo větší ráže a dopadne to poblíž, tak okamžitě zmizte pryč. Je velice pravděpodobné, že druhá strana používá scaner na snipery. Jeho přesnost je okolo 500m a zvyšuje se počtem vašich výstřelů. Je možné po každém výstřelu měnit pozici minimálně o 1000m, jenže to většinou nelze.
Na stromy lezte jen výjimečně, např. pro účely pozorování. Pokud jste na stromě a v údolí se objeví Shilka, nebo jakýkoliv automatický flak, okamžitě přestaňte pozorovat optikou. Pokud jste před tím stříleli, okamžitě slezte dolů a zmizte. Flak je opravdu nebezpečný, zejména, pokud jste na stromě, stožáru apod.
Jezte studenou stravu – nevařte! Opravdu není nutné vařit. Termovizi má kdekdo a i malý vařič může udělat velké problémy.
Úpravy terénu a budování pozice dělejte v noci. Platí 15 min. tiché práce na 5 min. pozorování okolí noktovizorem. Tentýž režim použijte při přesunu na pozici short range.
Pokud jste v dobré pozici, neotevírejte palbu na málo hodnotné cíle.
Nebudujte pozici před tmavým terénem, stěnou či kamenem. Bude vidět zášleh při výstřelu.
Pokud je čas, je dobré vybudovat minimálně 200m od vás klamnou pozici, ale velice dobře zamaskovanou.
Nikdy nechoďte k vyhlédnuté pozici přímo, ale obloukem.
Nikdy nebudujte pozici tam, kde se to zdá ideální! (posedy, remízky, křižovatky)
Nikdy nebudujte pozici v domech, zejména osamocených.
Nikdy nebudujte pozici u význačného bodu (strom, keř) a nečistěte terén kolem vás.
Na záchod choďte tam, kam vidíte ze své pozice.
Momentálně nepotřebné věci schovávejte v korunách stromů.
Bojte se psů, používejte chemikálie, které likvidují psí čich. Zejména při odchodu z pozice.
Osobní zbraň je nutnost, hodí se AK47 se sklopkou. Obvykle se nosí 2-3 F1. Dalekohled minimálně 8×45. Výhodný je noktovizor.

Taktika a cíle:
Pozici budujte tak, abyste měli co nejlepší výhled. Nejde ani tak o výstřel, jako spíše o možnost pozorování.
Pozice musí být situována tak, abyste ji měli možnost nepozorovaně opustit.
Ve směru výstřelu by neměly být do vzdálenosti cca. 300-500m žádné překážky, za které by se mohl někdo schovat.
Pozice za terénní překážkou, jako je velká řeka, nebo jezero je naprosto ideální.
V pozici long range nestřílejte na malé a pohyblivé cíle.
Střílejte v pořadí:
- speciálně určená osoba
- řidič
- radista
- velitel
- obsluha dalekonosných zbraní (flak, kulomet, RPG)
- zbytek

Jsou cíle na které profesionálové nestřílejí:
- zvířata, která nesouvisejí s cíly
- děti, které nevyvíjejí podezřelou činnost (minování, pozorování dalekohledem…)
- ženy, které nevyvíjejí podezřelou činnost (minování, pozorování dalekohledem, nebo na sobě mají vojenské oděvní či výstrojní součásti)
- civilisté obecně. Platí opět s výhradou. Naopak, pokud se ve skupině dobře vyzbrojených vojáků vyskytne civilista, střílejte přednostně na něj. Je to s největší pravděpodobností informátor, nebo průvodce s výbornou znalostí terénu a tedy pro vás velmi nebezpečná osoba. Případně to může být funkcionář, velitel místní policie či klanu.

Pokud operuje ve stejné lokalitě sniper těch odnaproti, nechte ho být. Není vám nebezpečný a navíc je to v podstatě kolega se kterým se třeba znáte, akorát ho nyní platí druhá strana…

Vlastní články poskytl Ondřej P.

Zdroj.

13 comments

 1. Viktor /

  celkove nesouhlasim s clankem, mam pocit jako by ho autor smolil jen z cire nudy a nevedomosti o problematice dalkove strelby.celkova strategie a pouziti odstrelovace se proste nemuze vmestnat na tak male misto ( kdyz vezmu v potaz publikace od Brookesmitha, Gilberta, Lanninga a hlavne Laua)tak mam par vyhrad,
  1.-na fyzickce daneho jedince zavisi v dost velke mire (pochybuju ze by 50kg vazici clovek dokazal dlouhodobeji ucinne operovat s vystroji ktera vazi polovinu jeho vahy)
  2.-rozeznavani zbrani podle hluku, minomet od kulometu pozna kazdy ale podrobnosti jako dana zbran??? staci zmenit typ streliva a zbran se hned chova jinak (kdo se venuje reloadingu vi jiste sve)
  3.-studium meteorologie ? veskery potrebny cit prijde casem a pohybem venku
  4.-dbejte na svou bezpecnost: nastudovat takticke chovani odstrelovace…
  5.-dalekohled- zkousel autor strilet zvetsenim 8x na vzdalenost byt 400 metru ???
  6.-poradi cilu!!!! velitel jako 3 standartni cil a na nepratelskeho snipera nestrilet ??? sniper/velite/radista/obsluha techniky/pechota ( ohledne kulometcika…-prurazna strela do tela/zaveru zbrane a je z nej obycejnej bigos co chvili nema cim strilet )
  nechci autora urazit, jen nechci aby se z lidi, co maji v postapu svuj konicek ( ci jak to nazvat ) stala parta lidi co se hned budou pasovat na odstrelovace po precteni clanku ktery jim dle mne dokaze ten zivot odstrelovace jen zkomplikocat a zneprijemnit…vim ze v postapo case ci v konfliktu nizke intenzity) nebude moc casu na nejakou specializaci od piki ale mam dojem ze pouziti tohohle clanku jako instruktazni brozury ci neceho podobneho je zivotu nebezpecne…kazdy at si to prebere po svem ale hlavne si informace overte u nejakeho duveryhodneho zdroje ( viz vycet autoru )

 2. Ulrik /

  „Pokud operuje ve stejné lokalitě sniper těch odnaproti, nechte ho být. Není vám nebezpečný a navíc je to v podstatě kolega se kterým se třeba znáte, akorát ho nyní platí druhá strana…“

  Vážně mě nenapadná jedniný způsob, jakým by mi nepřátelský sniper mohl být nebezpečný, takže musím souhlasit :-D :-D

  „Pokud totiž bude druhý den ráno teplota okolo 2 C a vítr, tak asi nemá smysl v noci budovat pozici 300m od rybníka a čekat tam na cíle.“

  Tohle platí možná pro lov kachen, ale nedovedu si představit, jak by vítr a teplota 2 C zabránila nepřátelským silám v pohybu okolo rybníka.

  Obecně mi celá guide přijde vycucaná z prstu pisatelem bez hlubší znalosti problematiky.

  „Nejdůležitější pro úspěšnou činnost je neskutečně dobrá psychická odolnost a velice dobré smysly. Fyzické předpoklady nejsou takřka žádné, nutností je dobrý zrak. Preferuje se menší postava, ale v podstatě na tom až tak nezáleží. Není potřeba znát bojová umění, ani žádné vojenské odbornosti. Co je ovšem velice důležité je fyzická odolnost. Tedy něco jako přežití ve volné přírodě kombinované s dalšími požadavky.“

  Pokud se nepletu, snipeři se rekrutují z řad běžných vojenských jednotek, mariňáků a podobně. Velmi pochybuji o tom, že by nebylo třeba znát „vojenské odbornosti“, ať už tím autor myslí cokoli.

 3. Raverouk /

  Ja osobne nesouhlasim s zadnym komentem. Skuste nekdy techniku pruzkumniku a uvidite sami nikdo z vas by nedokazal utect hlidce ktera vas dokaze honit az 100 km. A poradi cilu: je tak ndjak jedno po kom pujdes prvni hlavnd at te ndvidi a neslisí , musis splinout s okolim a umet se vyparit.

  • Jakub V. /

   No jo…jenže odstřelovači používají úplně jiné taktiky….nepohybují se ve čtyřech nebo pěti jako průzkumníci, proto nebudou dělat hluk větší než hlídka která je bude stopovat (ta je většinou také čtyřčlenná)….pohybují se vždy ve dvou nikoli osamoceně (to vyvracuje tip na cvičení operování o samotě) takže průzkumné jednotky sem vůbec netahej.. Ale máš pravdu že je klíčové umět splynout s okolím a umět se vypařit v ten správný čas…k tomu odstřelovačský tým nepotřebuje ani hejkaly jen dobře skryté OP (samozdřejmě záleží na okolí kde se pohybují…OP-Observating Point..Pozorovací stanoviště)…pořádí cílů je ale dost důležitá věc…ale závisí na situaci…někdy nemusíme střílet vůbec, ale když už je lepší prvně střílet na velitele týmu…když to situace nepovolí tak na vojáky s kulomety…granátomety a puškami vybavenými např. ACOGem….Když už se někde vynoří odstřelovač a střílí podezdřele blízko vám..spíš než se rychle zdekovat je lepší dělat že tam nejste nevíte totiž jestli sniper nezkouší místa a nechce vás jen vypudit z krytu aby vás mohl snadněji eliminovat. Většinou platí pravidlo dvě rány počkat na situaci…když o mě neví a způsobil jsem zmatek mohu vypáli ještě jednou a pak až odejít…když se mi zdá že už by mohli něco tušit tak velice opatrně opustit prostor..případně se přesunout na jiné OP….někdy je totiž lepší mít 3-4 OPs a také je důkežité plánovat úniky….odstřelovači musí být fyzicky zdatní….neuškodí ovládat techniky např. Parkouru (původně je Parkour technika francouzké armády ne street sport a dá se využít ne jen v městských oblastech)…samozdřejmě základní vojenské odbornosti jsou potřeba…vojenští odstřelovači musí projít 3roky trvajícím výcvikem než je pošlou do akce…..dále si dovolím nesouhlasit s několika dalšími body..na záchod nechodit nikam…to se řeší pomocí pytlíků…ty pak vysypte nebo vyhoďte do vody a potopte….pokud že se kolem pohybují psovodi…mají podezdření že je v oblasti průzkumná hlídka…toho se nebojte ale spíše šikovně pohoďte odpadky a udělejte šlápoty aby poslali hodně lidí, pak stopu nekončete chemikáliemi ale pepřem…..a pokud je v okolí více opuštěných budov rozhodně jednu jako OP použijte (samozdřejmě musíte používat tlumič hluku aby nedošlo k odhalení(jak všichni víme zvuky se rozléhají což ještě napomáhá odhalení)a víte co já asi také napíši článek protože vše se sem nevejde (kdyby se taktiky a rady hodně zjednodušily a zkrátily i tak zaberou minimálně 2x A4 listy)….

 4. DRACO /

  Každej chytrej, ale v reálu by jsme chciply asi všichni. Musím říct ale že většina článků zde na mne budí dojmem jako by je psaly lidé neznalí věci.

  • admin /

   Z Vašeho komentáře soudím za a) že jste žena, za b) že jste znalá věcí. Nemohla byste prosím napsat nějaký ten odborný článek, který trochu rozředí místní amatérské bahno?

  • Nezdají se ti moje články? Komentuj, hledej chyby, těším se.
   A vůbec, nechceš sám/sama/samo něco napsat, když víš něco lépe než ostatní?

 5. JimmyJazz /

  Pro vsechny, kdo se o tento obor zajimaji, necht se podivaji na dva dily dokumentu ze serie ‚Surviving the cut’, konkretne dily s nazvy ‚scout sniper‘ a ‚army sniper’. Poskytne vam to daleko vice informaci, nez vyse zmineny clanek. Skoncil jsem se cteni ve chvili, kdy autor dal velitele a obsluhy tezkych zbrani jinam, nez na prvni dve pricky.

 6. ADVICE /

  zkuste se podívat na film odstřelovač(shooter) některé scény jsou sice trochu přehnané ale jinak si myslím že je to celkem poučný film :)

 7. Jarda /

  Článek vypadá jako příručka okoukaná z filmů a her. Odstřelovači musí být určitě fyzicky nabušený. Mám kamaráda snipera(sice ne tak profi aby chodil jen ve dvou,ale přece), je malej ale je to hora.

  Pak jsem se chtěl zeptat co to je ten scaner na snipery??

  Zajímavé čtení, ale rozhodně bych se podle toho neřídil. Možná až na pár věcí.

 8. Milouš /

  Chce se mi smát když to tady čtu,všichni do jednoho by jste byli tuhý a posraný strachy.Vemte si plnou polní a jedte si vyzkoušet přežití na týden na Libavou to vás vyléčí.Ze zkušeností vojáka vím že to dá tak 20 procent,ne jednou jsem si sáhnul na dno to třeba že jsem se musel zskopat vedle mraveniště a ve 40 st.vedru tam strávit 5h.Nikdy nevíte co vás potká a psychická odolnost se trénuje jen tak že vás někdo zlomí(velitel)po čase vydržíte pro normálního jedince nemožný.

 9. Michal /

  Nerozumím této větě: „Pokud operuje ve stejné lokalitě sniper těch odnaproti, nechte ho být. Není vám nebezpečný a navíc je to v podstatě kolega se kterým se třeba znáte, akorát ho nyní platí druhá strana…“
  Jaký jiný cíl může být důležitější než odstřelovač nepřátel, jehož úkolem je likvidovat moje lidi?
  Díky za vysvětlení

Leave a Reply