Přežij v postapokalyptickém světě!

Výběr zbraní pro VP

Výběr zbraní pro VP

Říj 3, 2012

Tento článek má za úkol přiblížit problematiku ručních zbraní při VP a výběr nejvhodnějších typů.

Hlavním kritériem pro výběr zbraně je prostředí,v kterém se budu pravděpodobně pohybovat,pokud počítám s častým pohybem v civilizaci(nebo v tom co zní zbude) nesmíte dávat na sobě znát, že jste ozbrojen, proto je nesmysl pořizovat si zbraně, které snadno nerozložím do batohu, například tolik oblíbené Mosiny, SKS 45 či brokovnice s pevnou pažbou, ačkoliv jejich užitná hodnota  je vysoká .

Zbraň by se měla pohodlně vejít do vašeho batohu. Velice důležitým aspektem je cena, ale především rozšířenost munice, ideální stav je, pokud máte zbraně ve stejné ráži jako ozbrojené síly vaší země, pro pistole je to jednoznačně 9mm Luger.

U útočných pušek je již situace složitější a to především v naší, zemi která tvořila hranici mezi východem a západem, samozřejmě se zde jedná o ráže 7,62×39 vs.5,56×45, tedy 223 Remington. Osobně se přikláním k ráži 7,62×39 a to především pro vhodnost této ráže k příležitostnému lovu zvěře. Tato ráže je dostačující prakticky na jakékoliv zvíře žijící v Evropě, medvěda či losa není vhodné touto ráží dráždit, ale na bezprostřední vzdálenost na ně také postačí. Pytláci v Africe s touto ráží jsou schopni ulovit slona… Vyšší je také průbojnost projektilu, což využijete při střelbě skrz překážku či proti balistické ochraně jednotlivce. Hlavní výhodou je ovšem cena munice, která se u nás pohybuje okolo 3,60 Kč za kus, což nám dává možnost častého tréninku, který je daleko důležitější než výběr zbraně a její ráže. Nevýhodou je váha většího množství nábojů oproti 223 Rem. Rozdíl je na 16ti 30ti raných zásobnících cca 5kg. Pro 5,56 také dále hovoří menší zpětný ráz a celkově menší váha zbraní komorovaných na tento náboj, plošší dráha letu střely a větší precize(přesnost) tohoto náboje.

Musím zmínit brokovnice, které jsou také vynikající volbou. Vaše brokovnice by měla mýt systém tzv. pump action, tedy přebíjení pomocí posuvného předpažbí, samonabíjecí nejsou vhodné, jelikož jsou háklivé na rozdílné navážky prachu. Samozřejmostí je dnes nejrozšířenější ráže 12 s nejširším spektrem munice, a to je nejpádnější důvod proč právě brokovnici, máte na výběr munici pro rozdílné situace, od neletálních (nesmrtících) nábojů s gumovými projektily či slzotvornou látkou přes drobné broky pro lov ptactva až po jednotné střely. Nevýhodou je velká váha a neskladnost většího množství nábojů a také menší kapacita trubicového zásobníku.

Pistole

Zde je nabídka mnoha typů v cenách okolo 16 000Kč a každému sedne něco jiného. Ráže je jasná –  9mm Luger. Jako argument postačí to, že 80-90% naskladněných nábojů u vašeho prodejce zbraní bude právě 9mm Luger a samozřejmě bezkonkurenční cena cca 4Kč/ks.

Vaše pistole by měla mít dvouřadý zásobník, velikost compact či full size a RIS lištu pro upevnění  svítilny. Lídrem v této kategorii je dnes rakouský Glock se svými modely 17(full size) a 19(compact). V evropském měřítku jsou to pistole nejrozšířenější s možností dokoupení rozsáhlého příslušenství (např. nástavné pažby prodloužené zásobníky a jiné).

Dále stojí za zmínku pistole, které z Glocku konstrukčně vychází, např. Walther P99, Springfield XDm, SW Sigma a mnoho dalších. Dnes je konkurence tak velká, že u žádné z těchto zbraní nemůžete sáhnout vedle. Všechny uvedené typy se vyznačují tzv. DAO spoušťovým ústrojím, které zaručuje pohotovost a zároveň pádovou bezpečnost. Někoho však může odradit delší chod spouště. Tyto zbraně mají polymerový rám s ocelovými vodítky, který nijak nezaostává za ocelí či hliníkovými slitinami a jeho nízká váha je nezanedbatelnou výhodou při každodenním nošení.

Nyní se dostáváme ke konzervativnějším pistolím s klasickým spoušťovým systémem SA/DA a rámy z ocele či hliníkové slitiny, jedná se především o naši domácí CZ 75 a její varianty a Berettu 92FS. Jejich předností je snesitelnější zpětný ráz, daný vyšší váhou kovového rámu, a oproti Glocku lepší úchop. Chod spouště je v SA režimu výrazně kratší oproti DAO.

Útočné pušky

Zde je odpověď jasná – civilní klon SA 58 v ceně okolo 6 000Kč za holou zbraň, popřípadě klon AK 47 (např.Saiga, Beryl, Molot, Norinco). Osobně se přikláním k SA 58 pro jeho dostupnost. Snadno a levně si můžete sestavit sadu náhradních dílů. Oproti AK je o něco lehčí a má lepší ergonomii, zásobníky se pohybují v ceně okol 100Kč/ks. Z tuningu bych doporučil především pořízení kompenzátoru zdvihu, kvalitního kolimátoru, RIS předpažbí a kvalitní svítilny.

Brokovnice

U brokovnic je velké cenové rozpětí od cca 12 000Kč za některý ze základních modelů (např.Remington 870 či Maverick 88) až po zbraně v cenách kolem 25 000Kč (např. Benelli Supernova). Zbraň je vhodné vybavit svítilnou nebo alespoň světlovodnými mířidly.

Závěrem

Předtím než koupíte konkrétní typ je dobré zajít na střelnici a zde si zastřílet z co nejvíce typů dlouhých i krátkých zbraní, aby jste si udělali obrázek o tom co vám sedne. Nakonec je nejdůležitější trénink, nejlépe pod profesionálním vedením některé z mnoha agentur nabízejících nácvik praktické střelby.

Pro PostApo.cz sepsal Maty.

47 comments

 1. Zantur /

  Zajímavé povídání. Ale když už píšeš o zbraních, zkus napsat o všech. Chápu, že největším tahounem budou palné zbraně, ale i taková kladková kuše není nikdy k zahození a navíc – je tichá. To samé luk, nebo prak (nemyslím Y), příp. chladné zbraně.

  Ale jinak dobře zpracované, že to i já bez ZP chápu ;-)

 2. bzuco /

  Do pistoli si mohol zahrnut aj GrandPower K100, ktora ma vynikajuce vlastnosti prave v situaciach, ktore su akoby charakteristicke po VP – prach, spina, blato, nie caste udrziavanie zbrane…ma vysoku zivotnost (70 000 vystrelenych nabojov! a videl som na vlastne oci K100, ktora vystrelila 115 000 nabojov a hlaven nejavila ziadne znamky poskodenia). Je to mala, skladna plastova hracka na Luger, ale aj na 45 ACP…a je lacna oproti glocku (ktory ma velmi tazky zaver a zbran slabsiemu jedincovi v ruke klesa pri miereni) a aj oproti CZ 75 (ktora ma bohuzial neprijemnu vlastnost – kratku zivotnost).

 3. maty /

  dobrý den samozřejmě se omlouvám o opomenutí K100 tato vynikajícíkonstrukce pana Kuraciny samozřejmě přesně zapadá do zadání.Jak jsem napsal tato kategorie zbraní obsahuje mnoho dalších typů….

 4. Geiger /

  u pušek by to chtělo zmínit i ráži 308win. Je taky hodně rozšířená u státních složek a narozdíl od 7,62*39 je opravdu použitelná na lov ( 7,62*39 sice taky divoky prase zabije, ale při nepreciznim zasahu je dohledávka na několik kilometrů a hodin jistá, což bez vycvičenejch psů bude sranda).
  u 223 rem si s cenou dovolim nesouhlasit, rusky naboje( napr barnaul) se pohybujou kolem 5kč a při hromadnym nákupu by to uřčettě mohlo být i míň. Navic 7,62 je na ústupu z armády a za deset let už klidně tam ani bejt nemusí. zatímco .223 rem je hojně oblíben jak v myslivosti tak ve sportovní střelbě. a taková perlička pro 223 rem je účinek na živou sílu oproti 7,62. ty dutiny od roztříštěný střely a hydrodynamickej šok jsou nebezpečněší než průstřel od 7,62.

  Ke skladnosti zbrání, záleží na taktice přežití. v dobře vybavený skupině, která se přesouvá v NOCI, je to celkem jedno. Ono obecně se nějak na tohle zapomíná u příprav na postapo, že je lepší cestovat v noci a přes den spát. Při pohybu nejste vidět a při spaní má hlídka zase díky světlu dalekej dohled.

  PS:Můj favorit u pušek je norinco CQ-A1. stojí to co nova sa58 od gun expert (cca 12k), ma lehčí a přesnější střelivo, dobrou ergonomii a vyrábí se na ni mraky dílů a doplňků(např. zásobník Pmag od magpulu (17$) reší problémy podávání u původních al zásobníků, u kterých se při pádu na zem poškodit vývodka=> špatně podává a zbrań se seká.). a skladnost> rozebrání na lower a upper

 5. Steril /

  Pozor, 5,56×45 a .223rem neni identicke strelivo. 5,56×45 je vojenske s vyssimi tlaky + nekolika dalsimi rozdily. Nedoporucuje se strilet ze zbrani raze .223rem.

 6. Fero Mrkva /

  Základ je pištoľ (9mm luger) kompakt alebo subkompakt(pre ženy) na skryté nosenie.
  A moje rozvrhnutie pre zbrane:
  -2x pištoľ(40 SW, 45 ACP)
  -1x guľovnica (30.06.)
  -1x luk
  Potom:
  -2x samo nabíjacia guľovnica(civil SA 58 alebo civil steyr aug)
  -brokovnica(kozlica na lov zajacov a kačíc)
  -subkompakt(9mm pre ženu)
  Po VP(ak bude možnosť, pre aktívnych fízlov z BIS a Polície ČR to mám v pláne až po výbuchu super vulkánu, dopadu niekoľko kilometrového asteroidu na zem alebo po pandémii keď zostane žiť tak 5-10% ľudí :D ):
  -niekoľko Autom Pušiek(2-3)
  -guľomet
  -sniperka(1-2)
  -nejakú tu RPG(niekoľko kusov napr. RPG75, RPG 7, Panzerfaust 3, SMAW, M136 AT4, Predator, … )
  - a výbušniny a granáty a míny

  • Fero Mrkva /

   A čo sa týka munície tak pred VP:
   -krátka zbraň (200-300 kusov na zbraň)
   -dlhá zbraň (150-200 na zbraň)
   -samo nabíjacie guľovnice(1000 kusov na zbraň)
   Možno bude niekto namietať že málo munície ale ja to považujem za nutné minimum pre prežitie, nutnú obranu a lov(3-4 ulovené zvery guľovnicou v zime a na jar sa mi zdajú dostačujúce, ináč lukom) a za ďalšie je možnosť, že bude človek musieť utekať(evakuovať) sa peši a potom vám bude všetko nanič(zo sebou tak 1-2 pištole a 200-300 nábojov) :D

   • Plzeňák /

    Ty si pohádkář. Takový jako ty v případě VP půjdou do kytek jako první :) Navíc všichni stále zapomínají, že jakmile nepřijde VP v kratkém časovém úseku, tak se můžou všichni s palnými zbraněmi na ZP rozloučit, jelikož je zakážou. To je realita.

    • Fero Mrkva /

     prečo ??? Plzeňák !!!

    • Fero Mrkva /

     Čas kedy treba opustiť krajinu:
     -zákaz vlastnenia strelných samonabíjacích zbraní(pištole, guľovnice, brokovnice)
     -možnosť uzavretia hranice
     -zákaz vlastnenia zlata, striebra, platini
     -zlá ekonomická situácia

     • Plzeňák /

      To tě teda chci vidět, jak opustíš krajinu a kampak asi půjdeš? Ty nemáš rodinu nebo někoho na kom tě záleží? A špatná ekonomická situace už dávno je, tak už by si měl býti dávno pryč. Prozraď mi, kde je ta tvá země zaslíbená, kam se uchýlíš. Asi nemá cenu s tebou diskutovat.

     • Fero Mrkva /

      Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Nový Zéland a Austrália :D :D :D

     • Fero Mrkva /

      Niekedy je útek najlepším riešením problému a nie fňukať že štát mi zoberie zbraň a mám tu rodinu, a iné bla bla bla :D

  • AnoNym Brh- /

   Ľudia, z tohoto si NIKTO príklad ani inšpiráciu neberte, písal to nejaký amatér a očividne IBA gamer:
   1).40S&W je hybrid medzi .45 a 9×19. Berte v úvahu, že napriek jeho mnohým výhodám ešte nie je vôbec rozšírený, a ťažko sa zháňa teraz, nieto ešte po VP. Ďalej .45 má silný spätný náraz a do zásobníka sa napchá možno 7 nábojov, tudíž strielaš pomaly a máš iba pár výstrelov. 9×19 je najoptimálnejší kaliber pre pištoľ-je rozšírený, na pištoľ má dostatočnú zastavovaciu silu aj prieraznosť, do normálneho dvojradového zásobníku sa ich natlačí cca. 15 a nemajú ani príliš silný spätný náraz, teda ste schopný viac-menej presnej rýchlej streľby.
   2)stačí ti jedna pištoľ, kt. budeš mať pri sebe asi 90 percent času. Druhá by ti prekážala.
   3)na 30-06 ZABUDNI! Používa sa iba v niekoľkých, len minimálne rozšírených druhoch zbraní. U nás zoženieš možno tak pár kusov od zberateĺov a objednávky zo zahraničia asi nebudú fungovat… Ani inými parametrami ten kaliber nieje vhodný pre rôzne situácie.
   4)kozlica? prečo nie dvoják alebo troják? alebo normálna jednohlavňová? A prečo rovno nie guľobrok? Týmto autor ukazuje že nevie nič nielen o zbraniach a ich užití v boji s ľuďmi, ale ani o poľovníckom využití. A kačice/zajace- kde si nechal psy a mačky? A obyčajné vrany a holuby? to je najpravdepodobnejšia korisť.

   K ostatným blbostiam z toho komentára sa ani nebudem vyjadrovať, lebo by to bolo na dlho, ničmenej v skratke:Najlepšia kombinácia zo všetkých hľadísk(dostupnosť, užitok, transport/rozmery a váha/ atd.)je jedna poloautomatická pištoľ kalibru 9×19, kt. máš skoro stále pri sebe a jedna dlhá zbraň- či útočná puška(náboj stredných rozmerov, tzn. krátky PUŠKOVÝ náboj, napr. 7,62×39, 5,56×45, 5x45x39) alebo poľovnícka zbraň(dlhý puškový náboj/brokové strelivo/ kombinácia, napr. 7,62x54R, .300W, alebo broky 12, prípadne 16 apod.).

 7. cajgalamo /

  Úplne stačí, že dva z tých indikátorov (zákaz palných zbraní, uzavretie hranice) nastanú naraz alebo krátko po sebe a už nepláchneš tak jednoducho nikam. Do Austrálie na klokany už vôbec nie. Alebo chceš preplávať moravu s kosou na pleci a kreditkou vo vačku? Na ten arzenál + muníciu potrebuješ auto. Autom sa tak jednoducho cez hranice nedostaneš. A ešte: všetky európske štáty, ktoré si vymenoval, budú mať v blízkej budúcnosti obrovské problémy omnoho skôr, ako my. Dôvod: Imigrácia sa im vymyká z rúk. Tí moslimovia ich tam čoskoro pobijú čiapkami, pri tom akú majú pôrodnosť…. Dalo by sa dlho debatovať, to čo si napísal mi pripadá byť ako prvý nápad niekoho, kto sa týmito vecami zaoberá ešte krátko…. Nič v zlom, pamätám sa na moje začiatky „jednoduchého plánovania“, bolo to veľmi podobné :)

  • Fero Mrkva /

   Dám príklad z histórie v 68 keď prišli na tankoch Rusi tak po obsadení Československa bola hranica posledné čo ich trápilo a niekoľko týždňov bola otvorená(a aj to využilo niekoľko desiatok tisíc našich spoluobčanov), ale ľudia sú hlúpi a nevenujú(nezaujímajú) sa politike(svetovej, miestnej) a potom to tak dopadne ako letci čo sa vrátili z Anglicka domou pred 48 a skončili v lágroch, lidé bdete :D

  • Fero Mrkva /

   Ale teraz v skratke aby som tu stále nevypisoval, uzavretie hranice nehrozí a to preto že sme v EU, takže žiadni 48 alebo 68 nehrozí ani náhodou a to čo hrozí, je že sa € položí(za pár rokov) a aby ste sa netešili predčasne, tak Česká koruna je naviazaná na € a na ekonomiku Nemecka(vývoz tovarov) a čo by nastalo €2 a dočasné uzavretie hraníc medzi starou EU(Nemecko, Francúzsko, …) a východnou EU(plus PIGS) a výmena starého € za nové €2 v inom pomere(podľa sily ekonomiky)(ale to sa dá vyriešiť nákupom zlata alebo striebra alebo otvorením účtu v Š.F. v Berne alebo Zürichu, ak nemáte Love môže vám to byť jedno(kúpte chľast a cigarety)), ďalej zbrane tak tie sa budú určite redukovať a aj sprísnia podmienky držania(ťažšie získanie ZP, ľahko a ZP prídete, zákaz zbraní samonabíjacích, pištole len na 10 knedlíkov, prevoz v pancierovaných kufroch a zbraň zamknutá v skrini na zbrane, povolenka na prenos zbrane na strelnicu, a.t.d.), pravdepodobne s kosou sa môžete rozlúčiť(ale tažko odhadnúť kedy), takže to večné fňukanie že prídem o zbrane a nebudem mať v prípade VP žiadnu je blbosť, aspoň 1-2 krátke a 1 dlhú pod zámkom vám nechajú veď Demokracia a Sloboda(napríklad v GB by som žiť nemohol a to aj z rasových dôvodov, nielen zbraňové) :D

  • Fero Mrkva /

   Alebo ešte dobrá Demokratická a Slobodná reštrikcia by bola, že súkromná osoba nemôže mať doma viac ako 100 knedlíkov na krátku zbraň a 50 knedlíkov na dlhú(a na strelnici si môžete kúpiť koľko chcete ale spotrebovať na mieste) :D DDDDDDDD

   • cajgalamo /

    :) Keď sa teda to JEWro prepadne, načo bude utekanie do európskych štátov?

    To je na dlhšiu debatu, načni tému na fóre, môžeme diskutovať. Nech nekecáme OT pod článkom.

    • Fero Mrkva /

     Nechce sa mi o tom zakladať vlákno lebo by to nestálo zato :D zase by to bol len monológ alebo by vypukli vášne(ono keď sa zrazia názory Demokratické, pro USA, proti USA, pro národne a iné) a € je len mena nie je to svätý Grál a v Nemecku vymenia za Marku ak bude najhoršie pokrízujú si rok dva a u nás(Slovensko) zatiaľ pokapeme od hladu :D (napríklad reálne mali Nemci a Rakúšania krízu len v roku 2009, odvtedy im je dobre a mi na Slovensku sme v …… odvtedy stále(v rokoch 2005-2006-2007-2008 to vyzeralo že už bude dobre nezamestnanosť klesala a platy stúpali ale bol to len klam)) a z dlhodobého hladiska bolo v Nemecku dobre od stredoveku po dnes, aj keď 1918 – 1950 to bolo o hubu :D

     • cajgalamo /

      Vieš po nemecky? Máš nejakú kvalifikáciu, ktorá tam bude zaujímavá? Máš tam nejakú spojku?

      V prípade, že nie: takých sú tam zástupy. A až tak dobre sa tam nemajú. Robia za peniaze, ktoré pre nás sú zaujímavé, ak si ich máš priniesť domov. Ak tam máš za ne žiť, si v tej istej chudobe, ako tu.

     • Fero Mrkva /

      Vieš dobre po Česky? Máš nejakú kvalifikáciu, ktorá je u vás zaujímavá? Máš okolo seba nejaké spojky?

      V prípade, že nie: takých sú aj u vás a u nás zástupy. A až tak dobre sa tu nemáme. Robíme za peniaze, ktoré pre nás nie sú zaujímavé. Ak tam máš za ne žiť, si v istej chudobe.

      Dosť bolo humoru: čo to po Nemecky viem, makať mám chuť a na začiatok chcem tak 1500€(časom aspoň 2000€) a som ochotní aj za 1200 v medziobdobí(zima) a domou sa odtiaľ nechystám. Chcem mať nový domov(Linz, Salzburg, Mníchov a okolie je moja predstava), jedine že by sa to na Slovensku znormálnilo(vyrovnalo) platovo, životnou úrovňou a perspektívou a aj medziľudskými vzťahmi :D potom nie je problém sa vrátiť :D

 8. harabin /

  plzeňák, súhlas.
  článok je o ničom. VP už možno začal a ani o tom nevieme. Vôbec to nemusí prísť naraz.
  steril
  nemá vyššie tlaky a kľudne ho môžeš strieľať, len civilné zbrane majú redšie stúpanie drážok a strelu ss109 s Fe jadrom to nezastabilizuje a letí na 10m už placato, takže presnosť v prdeli, civilná 308 Win.(napr. cz 550) so strelou M2 detto. z civilných 308 majú 10 inčové stúpanie tuším tikky.ináč 10 inčové stúpanie=vojenský materiál=embargo!
  najlepsia zbraň je tá, čo máš vo vačku, nie v katalógu.
  aj to nemusí byť pravda, ak ťa chytia vo VP napr. fízli a vzdáš sa im (presile), môže ti zbraň pekne zavariť!
  ľudia, prv ako použijete zbrane, používajte rozum!
  to čo je evidované, akoby si už nemal.

 9. Fero Mrkva /

  a poprosím admina nech to tu premázne(ale až večer alebo zajtra ak ešte chce niekto pokecať) lebo už kopec príspevkov je off topic :D

 10. Fero Mrkva /

  Človek môže v živote použiť 3 stratégie:
  1.) Riešiť problém,
  2.) Utiecť pred problémom,
  3.) Bedákať a nič neriešiť/neutekať = toto nie je riešenie !!!

 11. Fero Mrkva /

  A okrem toho ja si v najhoršom prípade vystačím s Fallknivenom A1, bejzbalovou pálkou(popr. teleskopickým obuchom) a kušou alebo kladkovým lukom(aj keď sigsauer P220® Carry SAS Gen 2 je predsa väčšia istota) :D

  • cajgalamo /

   :) No, a to sme zase na začiatku. Načo by si potom bežal tisíc(e) kilometrov, keď, ako píšeš, si vystačíš s “ Fallknivenom A1, bejzbalovou pálkou(popr. teleskopickým obuchom) a kušou alebo kladkovým lukom(aj keď sigsauer P220® Carry SAS Gen 2 je predsa väčšia istota)“

   Tie sumičky, ktoré si napísal vyššie ako platy (1200, 1500) tak za tie sa tam žije chudobne. Za 2000 už môžeš ako tak žiť. A za 1500 E neudem bežať do nemecka/rakúska, lebo si ich poľahky zarobím aj tu. A rozdiel medzi 1500 tu a tam je z pohľadu životnej úrovne ozaj značný. Tu si obstojne žijem, vychádzajú mi z toho koníčky (aj iné ako military, preppers a shtf výbava :D )a kopa iných vecí. Tam by som za to isté bol socka.

   • Fero Mrkva /

    Ale tých 1500€ beriem ako začiatok(chcem si časom ak budem mať šťastie, urobiť malú niekolkochlapovú a 2 dodávkovú stavebnú firmičku a som sondoval tých 1000 € sú náklady na mesiac strava, ubytovanie, doprava do práce, mobil, internet,…) a okrem toho sú tam perspektíva do budúcnosti, zdravotná starostlivosť(na inej úrovni je v Mníchove, iná v Prahe a iná v Bratislave) a iné nefinančné benefity (napríklad: ak niekto ti nevyplatí faktúru to je u nás národní šport a ak v Nemecku tak musí mať sakra dôvod, …):D

 12. Fero Mrkva /

  Slovensko 700 000 ľudi v chudobe,z toho polovica pracuje,ale nezaraba a k tomu Gorila,ktorá Slovensko vytvorila,aby ho rozkradla :D :D :D

 13. cajgalamo /

  Prajem ti veľa šťastia. Čo už, každý hľadá svoje šťastie inde. Náklady 1000 E sú fajn, ale sú tu aj iné položky.
  napríklad: zabuchnuté dvere (bez kľúča v zámku) – 200 Eur
  prezutie pneumatík + vyváženie – 100 Eur
  Takýchto vecí je veľa.
  Tým som chcel povedať, že SLUŽBY sú tam niekoľko NÁSOBNE drahšie.
  S tou zdrav. star. súhlas.
  Nechcem ťa nejak odradzovať alebo podobne, len si to dobre rozmysli, naozaj je tam hromada ľudí, ktorí tam bežali s podobnými úmyslami a sú v ZADKU. Proste život nie je nikde ľahký. Veľa štastia!

  • Fero Mrkva /

   Nepovedal som že to bude ľahké :D a dík cajgalamo a nech sa darí aj tebe a tvoj vigvam je plní zveriny, hawk dohovoril som :D Časom ak sa mi podarí emigrácia mám v pláne sa zúčastňovať aj na PostApo zrazoch ak nejaké zrazy Admin. organizuje(nejaká ta lahvička ohnivej vody, nejaký ten plzník, opiecť nejaký ten kúsok mäsa, prespať v stane noc dve a podrkotať o tom čo a ako cez VP a po ňom a povymieňať nejaké tie rady a skúsenosti) :D

 14. koldda /

  koukám že jsi opomněl revolvery, který jsou možná v případ VP vhodnější variantou… a dnes se dělají i v ráži 9mm…

 15. dracek /

  Ohledně volby ráží pro pušku, bych se moc neorientoval podle toho co používají naše ozbrojené složky (kdo z nás zná nějakého vojáka, nebo ví jak si to od nich sehnat?) ale raději podle toho, co používají naši myslivci. Neboť toho střeliva bude mezi lidma daleko více. 30-06, 308 W, 7×57 a obdobné. Též .22LR bych nezatracoval.

 16. Kenny /

  Přestože a protože:) mám tyto stránky rád, se ptám: Kdo bude mít největší prospěch z tohoto webu a diskuzí na něm??? „Velký bratr“ – silové složky státu!!! Nechlubte se!!! Stránka už teď patří mezi sledované!!! Internet není anonymní, vaše IP adresa vede až k vám. Diskutujte pouze v soukromí s lidmi o kterých něco víte. Svoboda začíná být pouhou iluzí a to co je dnes legální za pár let nebude!!! Zaměřte se spíš na otázku přežití – malé zemědělství, lov, rybolov, získání potravin ve městě… Jak přežít po ztrátě příjmu a neloupit??? Dokážete si chytit králíka??? Rybu??? Vypěstovat brambory a řepu??? Podporujte slušné bezdomovce a chudší lidi na venku, sledujte jejich strategii přežití. O zbraních už bylo všechno potřebné napsáno a leží na netu, stačí číst a učit se. Velký průser právě probíhá… Nechystá se konec světa, jen konec iluzí…!!!

 17. CrazyVaclav /

  Jak já to vidím, ideálem je vlastnit tři zbraně: ruční, karabinu a odstřelovací pušku.

  Ruční zbraň je poslední záchrana, kterou máte po ruce, když vás někdo překvapí, účinný dostřel 20 metrů. I když se osobně kloním spíš k samonabíjecím pistolím, klidně to může být i revolver. Má svoje nesporné výhody.

  Pod karabinou mám na mysli pušku, co se dá složit do batohu a můžete ji tak mít pořád u sebe, i když ne přímo po ruce. Účinný dostřel 100 metrů.

  No a ta třetí zbraň už nemusí být skladná, nemusíte ji sebou tahat, když jdete někam na trh. Tu máte prostě v doupěti a jednak vám slouží pro domobranu (pokud máte z objektu dobrý výhled) a jednak pro lov. Měla by mít silnou průraznost, ranivost, přesnost a spolehlivost. Kadence naproti tomu není tak zásadní, zásadní je naopak to, aby nebyla moc háklivá třeba na laboraci, kdoví čím se budou v postapo přebíjet náboje. Zkrátka jde o opakovačku s odsuvným závěrem a zaměřovacím dalekohledem.

  Obecnou zásadou pro všechny tři základní zbraně je dostupnost střeliva. Takže žádné 10mm Auto, žádné 30-06 apod., protože až vystřílíte vlastní zásoby, tak máte utrum. A teď ke konkrétním modelům.

  Z pistolí se mi hodně líbí K100, jak cenou tak i vnitřkem. Uzamčení rotací hlavně mi připadá spolehlivější, nehrozí poškození čepu. A taky je mi sympatický příběh firmy (snaživý self-made man vzbuzuje víc sympatií, než pracoviště státního podniku), ale tím bych se neměl nechat ovlivňovat. Druhý v pořadí je Glock, kvůli možnosti sdílet zásobníky s karabinou, ale jinak mě spíš odpuzuje.

  Mezi karabinami nejvíc slintám nad Kel-Tec Sub-2000. Zatímco kosa se sklopkou se stěží vejde do velkého turistického batohu, tohle schováte i v sáčku na cvičky. A dělá se v devítce a papá zásobníky do glocka. Do 100 metrů by to mělo být i celkem přesné a účinné.

  V kategorii velká puška ještě žádného vysloveného favorita nemám. Zvažuju, jestli nakonec fakt radší nezvolit některou samonabíjecí (třeba Dragunov?).

  Vedle toho všecho by se nemělo zapomínat na zbraně kategorie D, protože když vám ty tři základní nějaká Monroe Militia zabaví, tak jste celkem nahraní…

  • Poly /

   „Takže žádné 10mm Auto, žádné 30-06 apod., protože až vystřílíte vlastní zásoby, tak máte utrum. A teď ke konkrétním modelům.“

   No, 30 – 06 je mezi myslivci poměrně rozšířená (3 – 4 nejoblíbenější) a nabídka střeliva je bohatá. Myslivecké ráže jsou úplně ideální, rozšířené jsou 7×64 a 8×57. Nejčastěji používaná je pak 308 win. Zmíněný Dragunov je obvykle v ráži 7,62×54 mm a ta v našich končinách není právě rozšířená (cca 1% myslivců). Taky to není právě lehká hračka – má přes 4 kila. Samonabíjecí kulovnice taky není ideální – choulostivějšá mechanismus než opakovací. Viděl bych to na klasiku CZUB (550) – hromady náhradních dílů, každý puškař ji zná. Navíc je přesnější než Dragunov a má o kilo míň.

 18. Annele /

  Promin Fero, ale tva predstava o zivote v Nemecku a Rakousku (kde je to relativne snadne), je pomerne naivni. Ano, zivot zde je snazsi nez v CR/SR, ale prictu-li si problemy spojene s tim, ze jsme migranti, vyplati se v soucasne dobe emigrace jen male casti lidi. A jsou i takovi, kdo si pohorsi.

 19. Nikdo /

  Článek posoudit nemůžu, protože ze dvou třetin nevím, o co se jedná, zbraním skoro nerozumím :D Ale i přesto připojím svůj názor na střelné zbraně po VP: Kvůli nedostupnosti munice po VP (co si budeme nalhávat, jednou přece dojít musí a přebíjet náboje dost lidí nebude umět, včetně mě), radši dám přednost dobrému kladkovému luku. Šípy si při troše času a šikovnosti vyrobí každý :) Ale na druhou stranu: Jakou asi budu mít šanci s lukem proti někomu s puškou (nebo dokonce s útočnou puškou nebo samopalem) a zásobou munice? A právě na tuhle otázku si neumím odpovědět. Jaké jsou vaše názory? Rád se poučím :)

 20. stepan-hawk /

  nikdo: Nejsem expert na sebeobranu nebo taktiku, ale řeknu svůj názor:: Bude hodně záležet na tom kdo z vás dvou bude na svém území a bude to tam znát. A kromě toho bdue záležet na tom co bude mít za zbroj ten člověk se samopalem. Myslím, že pokud by měl těžkou zbroj a velké odhodlání, tak ho ani s výhodou domácího prostředí v souboji jeden na jednoho nedáš. A v souboji 3 vs 3 to vyhraje ta samopalová skupina ještě spíše.

  Trochu jiná věc je pokud by jsi měl těžkou hradební kuši. S tou to na domácím prostředí můžeš otočit, protože s těžkou hradební kuší prostřelíš i těžkou zbroj a i pokud neprostřelíš, tak stejně dotyčného pošramotíš tak, že z toho mírně řečeno „šťastnej nebude“.

  Jenže na cizím území takovéhle zbraně těžko použiješ s úspěchem. Hradební kuši prostě nedokážeš nenápadně vléct. A pokud nepřítel bude mít jedinou střelnou zbraň s optikou, tak až se vychechtá, tak tě odstřelí a tvými zbraněmi si dovybaví svojí obranu. Tohle je spíše na diskuzi na fóru.

 21. Nikdo /

  Máš pravdu, ten luk je spíš pro partyzánský způsob boje a pro lov, než pro přímé střety. S tou hradební kuší to je dobrý nápad, ale máš s ní jen jeden pokus. Když se netrefíš, tak tě nepřítel smete dřív, než podruhé nabiješ.
  Ono se na to dá dívat z více hledisek, obojí má své výhody i nevýhody, obojí se hodí na něco jiného, ale myslím si, že dřív nebo později se střelné zbraně stanou bezcennými kvůli chybějící munici a lidé chtě nechtě budou muset přejít k alternativám. Ale tohle by se asi opravdu mělo probírat spíš na fóru. Pročtu si vlákno moderní vs. archaické zbraně, to mi snad pomůže rozhodnout se, do čeho mám v budoucnu investovat :)

 22. Next2004 /

  Tak v této diskuzi mohu souhlasit pouze s Kennym a
  Annelym …..

 23. viktor /

  Můj set zbraní je:
  glock 18
  pumpovací brokovnici
  AR-15
  malorážka (na menší zvěř)

 24. Kayman /

  Je rok 2016, doba se změnila, bylo by příjemné článek aktualizovat… Zejména jde o dostupnost a ceny samonabíjecích pušek a příslušného střeliva (.223 rem x 7,62), také brokovnic…

Leave a Reply