Vzduchovky, větrovky a vše kolem – podrobný rozbor

Existuje několik různých typů vzduchovek dle typu nahromadění a uvolnění energie. Jsou to pístové pružinové, pístové plynové, PCP (Pre-charged pneumatic) větrovky, pumpovací PCA (pre charged air stroke) větrovky a CO2 vzduchovky.

Pístové pružinové vzduchovky

Tyto vzduchovky jsou nejtypičtějším příkladem vzduchovek a každý z nás z ní jistě někdy střílel. K tomu, aby byla diabolce udělena energie, se využívá jako media vzduchu rychle stlačeného pružinou působící na píst vzduchovky. Výhodou je zde, že pružina se při každém výstřelu uvolní stejně a tím jsou odchylky úsťové rychlosti minimální. Energie dosažené u tohoto systému se pohybují do 30 joulů, což je ale vysoce nad hranicí, kde lze ještě podle legislativy považovat vzduchovku za zbraň kategorie D, který je 16J. Pro zvýšení energie většinou nestačí dát silnější pružinu, což jde vyzkoušet prakticky třeba u Slavie 631, která s pružinou ze Slavie 634 nedosahuje o moc lepších výsledků, protože u těchto dvou vzduchovek jsou rozdílné vnitřní objemy válců, tedy síla pružiny není vše. Vzduchovky jsou také velice náchylné na kvalitu použité optiky, většina optik je konstruovaná pro kulové zbraně a tedy jsou připravené na zpětný ráz zbraně směrem dozadu, naopak, pružinové vzduchovky dobržďují pružinu opačným směrem po výstřelu a tedy se masa vzduchovky chová tak, že nejdřív je zpětný ráz setrvačností dozadu a poté dopředu. Sám z vlastní zkušenosti píšu, že jsem na Slávii 634 zničil několik poměrně kvalitních optik, které vydržely na jiných zbraních i zpětné rázy 7,62×39. Taktéž obzvláště vzduchovky Slávie mají mělké drážky na optiku, je tedy nutné použít kvalitní ocelové montáže, aby se optika při střelbě na liště neposouvala. Nepřesnosti při střelbě jsou nejčastěji výrazné u pístovek s lámacími hlavněmi, kdy volně uložená hlaveň rozhazuje soustřely oproti pístovkám s pevnou hlavní a jiným systémům.

 Způsoby natahování:

 Lámání hlavně – Zlomením hlavně pomocí mechanismu táhel natáhnete píst.

Lámání táhla pod hlavní nebo vedle pístu – totéž, ale hlaveň je fixována a pod ní je nabíjecí táhlo. Oproti lámacím hlavním jsou velice přesné a jsou používány i pro sportovní účely.

Zadovka – používá k natažení pístu – většinou ne silnější než 10J, protože natahování vzduchovky nezjednodušuje fyzikální vlastnost páky.

 + je především cena a ta se pohybuje od 2000 do 10 000, kde je již investice do pístových vzduchovek zbytečná a je lepší pořídit PCP

+ jednoduchost, lehká opravitelnost

+ konzistence střelby

- z důvodu šetření pružiny je lepší natahovat zbraň až těsně před výstřelem

- časová prodleva při přebití

Pístové plynové vzduchovky

Remington vyrábí vzduchovky NP – Nitro piston. Princip je stejný jako u pístových pružinových, pružinu však nahradil píst naplněn směsí plynů, většinou dusíku s jinými. To umožňuje poměrně dobrou konzistenci a snížení hluku výstřelu. Výrobce uvádí, že hluk způsoben výstřelem je až o 70% nižší.

Způsoby natahování:

Stejné jako u pístových pružinových.

 

+ konzistence střelby

+ nižší hluk výstřelu

- cena se pohybuje kolem 8000Kč

- při poruše pístu je to kus železa

- časová prodleva při přebití

PCP větrovky

Tyto pušky používají k vystřelení projektilu předem stlačeného vzduchu o tlaku cca 200 barů. Ten je umístěn v tzv. kartuši, což je zásobník na vzduch opatřen ventilem. Tento ventil umožňuje spojení kartuše s expanzní komorou v pušce. V momentě výstřelu je tedy expanzní komora natlakovaná a do malého výstupního ventilku v pušce, který je pod tlakem, udeří úderník a uvolní se požadované množství vzduchu.

Zbraně operují asi do 100 barů, pak už úsťová rychlost prudce klesá a s tím se výrazně zakřivuje i balistická křivka. Zbraně je možno vylepšit regulátory tlaku, které zajistí lepší konzistenci s co největším možným počtem výstřelů. Bez tohoto regulátoru u neupravených zbraní se může konzistence pohybovat až o 5m/s +/-

Page 1 of 2 | Next page