Hypotermie u VP

 

Specifická definice

Hypotermie (podchlazení) je stavem, kdy teplota tělesného jádra klesne pod 35°C a ztráty tepla nadále převyšují tvorbu tepla. V daných podmínkách je možno ojediněle narazit na hypotermii akutní (pád do studené vody), častěji na subakutní (v rámci vyčerpáni při zvýšené fyzické zítěži) a protrahovanou (k hypotermii dojde díky setrvání dlouhodobě na jednom místě bez pohybu a v chladném prostředí).

 

Tepelné ztráty organizmu

 

Lidské tělo ztrácí teplo čtyřmi způsoby: sáláním, vedením, prouděním a odpařováním.

a) Sálání (radiace) znamená, že teplo vyzařuje z těla v podobě infračervených tepelných paprsků z těla do chladnějšího prostředí.

b) Vedením (kondukcí) se teplo ztrácí přímým kontaktem s chladnějším předmětem. Celkový ztráty jsou závislé na rozdílu teplot těla a předmětu, dále na rozloze kontaktní

plochy.

c) Proudění (konvekce) – tělo ohřívá vrstvu vody nebo vzduchu ve svém okolí. Při proudění vzduchu či vody okolo pacienta je tenká ohřátá vrstva kolem jeho těla rychleji nahrazována chladnější z okolí. Tímto se zvyšuje teplotní gradient.

d) Odpařování (evaporace) – ztráty tepla jsou rovněž spojeny s odparem vody jak z povrchu těla nebo z vlhkého oděvu, tak s odparem probíhajícím během dýchání. V podmínkách podzemních prostor lze očekávat strmý pokles teploty od 0,5-6°C za hodinu. Tento pokles je závislý na okolních podmínkách jako je teplota a vlhkost vzduchu, dále fyzických parametrech pacienta a stavu jeho oblečení (mokré oblečení odvádí tepla několikanásobně více než suchý oděv).

Účinek hypotermie na lidský organismus

Hypotermie má negativní účinek na každý orgánový systém v těle. Nejzávažnější stavy však nastávají při postižení dýchacího, neurologického a kardiovaskulárního systému.

Dýchací systém

Zpočátku se u pacienta objeví tachypnoe, při prohlubující se hypotermii následuje bradypnoe v konečné fázi apnoe (při teplotě pod 24°C). V průběhu se rozvíjí hypoxie a hyperkapnie, která způsobí vazodilataci a tím další prochladnutí pacienta.

Neurologický systém

K částečné amnézii může docházet již při teplotě nižší jak 34°C. Toto je zapřičiněno tím, že při každém stupni poklesu teploty jádra se snižuje průtok krve mozkem až o 7%. Při teplotách okolo 32°C se objeví poruchy vědomí. Příznakem je také snížená reakce zorniček na osvit, celková ztuhlost těla. Pod 25°C tělesného jádra je již fotoreakce negativní. Velkým rizikem při ohřívání pacienta je možný nástup edému míchy a mozku.

Kardiovaskulární systém

Při lehké hypotermii je odpověď kardiovaskulárního systému zaznamenatelná jako tachykardie, zvýšená spotřeba kyslíku a hypertenze. Jako nejběžnější z arytmií se objevují fibrilace síní. Při dosažení teploty tělesného jádra ke 30°C úměrně klesá puls v poměru se snižováním teploty. V případě prohloubení hypotermie ke 28°C se objevuje hypotenze a zvýšené riziko arytmií, fibrilace komor a asystolie. Mechanismus, který vede k fibrilaci komor není zcela objasněn, v úvahu připadá elektrolytová nerovnováha nebo hypoxie myokardu. Je nutné mít na paměti, že fibrilace komor lze dosáhnout pouhou manipulací s pacientem. Je tedy nutné zacházet se zraněným velice opatrně.

Stádia hypotermie dle „Swiss air rescue – REGA“

Toto rozdělení bylo stanoveno odborníky orientující se v alpské záchraně, kdy na základě hodnocení fyziologických funkcí došlo k roztřízení do pěti fází.

 Lehké podchlazení – Hypotermie I. stupně

Teplota jádra 35°C-32°C, přítomen svalový třes, tachypnoe, tachykardie, pacient při vědomí. Spotřeba kyslíku stoupá téměř o 300% z důvodu vyšší spotřeby energie a kyslíku ve svalech při třesu.

Výrazné podchlazení – Hypotermie II. stupně

Teplota jádra 32°C-28°C, svalový třes již nepřítomen, pacient somnolentní a apatický. Bradypnoe, nepravidelnost dechů, spotřeba kyslíku klesá až na 50%. Svalová ztuhlost (z tohoto důvodu horší artikulace), bradykardie, objevuje se paradoxní pocit tepla.

Hluboké podchlazení – Hypotermie III. stupně

Page 1 of 4 | Next page