Helmintózy v PostApo světě

Helmintózy jsou onemocnění způsobená různými červy.

Askarióza

Onemocnění způsobené škrkavkami. Je možné je vdechnout nebo spolknout. Začíná to vykašláváním krvavého hlenu. Poté dochází k silným bolestem břicha, průjmům, zvracení objevují se škrkavky ve stolici.

Roupy

Onemocnění způsobené roupy. Není příliš nebezpečné, ale o to více nepříjemné, projevuje se svěděním konečníku. U žen se mohou dostat i do pochvy. Důležité je pečlivé mytí rukou a ranní omývání. Oblečení je třeba vyvářet.

Léčba:

U obou se podává buď pyrvinium embonát (v ČR se momentálně nevyrábí) nebo mebendazol (Vermox), kterého se dává 2x denně 100mg po dobu 3 dnů. V případě, že léčba nezabírá, nebo v případě nakažení tropickými červy se používá albendazol (Aldifal, Zentel), kdy dáváme 400mg jednou denně po dobu 3 dní.

Tasemnice

Onemocnění tasemnicemi u člověka je způsobeno zejména po pozření tepelně špatně upraveného masa, které bylo infikované cystami tasemnic. Takto se dostane tasemnice do střeva, uchytí se v něm a začne produkovat vajíčka (těmi se může člověk při nedostatečné hygieně také infikovat). Přijít na onemocnění tasemnicemi nemusí být lehké, protože často se projevují jen zažívacími problémy, bolestmi břicha a nechutenstvím. Občas dochází k úbytku na váze. Identifikovat ji lze objevením bílého článku s vajíčky ve stolici, ale opět, tasemnice občas články nepouštějí a vypouštějí jen samotná vajíčka, která jsou miniaturní. Léčba probíhá dvěma látkami.

Mebendazol – používá se stejně jako u léčby škrkavek.

Prazikvantel – v ČR je registrován pouze pro zvířata, protože má dost nežádoucích účinků jako je bolení hlavy, únava, průjmy, kopřivka. V jiných státech se občas používá. Dávkuje se 500-1000mg po 6-8h.

Trichinelóza

Onemocnění, které způsobuje svalovec stočený, jehož larvy se ‘‘provrtávají‘‘ ze střeva do svalů kde vytváří opouzdřené cysty. Do člověka se dostává pozřením masa, které bylo nedostatečně tepelně opracováno. Onemocnění se zezačátku projevuje velmi nespecificky a to zvracením, průjmy, silným pocením, bolestí hlavy a potom otokem obličeje, obzvlášť očních víček a bolestí svalů. Později dojde k horečkám, zimnicím a nesnesitelným bolestem svalů. Vše se odvíjí od množství pozřených larev. Léčba probíhá opět mebendazolem, albendazolem popřípadě thiabendazolem, který u nás ale není registrován.

Na závěr jen dodám, že se proti těmto onemocněním používal česnek a cibule. Ve středozemí se jedla granátová jablka.

Pro PostApo.cz zpracoval Daisuke.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

  1. Martel:

    Albendazol není v ČR registrován, pyrvinium je účinné jen proti roupům.

  2. Survivor:

    Pokud nemáte léky a jste v přírodě tak na střevní parazity můžete použít vratič obecný, používá se taky na rány a žluté kuličkové květy se dají dát do polívky jako koření, ale POZOR! je mírně jedovatý, když to s ním přeženete tak vyvolává zvracení a průjem… sušený vratič odpuzuje klíšťata a blechy (můžete je třeba svázat za stonky do „metličky“ a přivázat si je na lýtka na odpuzení klíšťat číhajících ve vysokém travním porostu..)

  3. milo:

    Proti helmitózám je možno také použít mletý hřebíček( čajovou lžičku denně min 10 dnů , postupně navyšovat ) nebo namleté listí ořešáku.
    Funguje na odstranění ze zažívacího traktu.

    Z chemie pak Praziquantel + Hetrazan, albendazou – viz výše. To by mělo fungovat i proti cizopasníkům, kteří se dostanou do svalstva nebo krve ( mikrofilárie), kreré bylinky nepořeší.