Přežij v postapokalyptickém světě!

Samoléčba onemocnění v postapokalyptickém světě

Samoléčba onemocnění v postapokalyptickém světě

Kvě 8, 2011

Úvod

V případě jakéhokoliv katastrofického scénáře se stává prakticky každé léčivo nedostatkovým. V dnešní době neexistují léky, které by byl člověk schopen vyrobit v primitivních podmínkách. V tomto článku se pokusím vytvořit seznam základních léčiv, která se vždy hodí a je dobré znát názvy ať už z důvodu nákupu na poslední chvíli nebo případným rabováním ve chvíli zmatku. Článek se pokusím psát podrobně, ale zároveň co nejjednodušeji, aby to pochopil úplně každý (proto mě prosím nekamenujte za občasné zjednodušování atd.) a také abyste některé informace mohli použít i v předapokalyptickém světě. U léků uvádím vždy účinnou látku (protože se nemusíme pohybovat pouze na území ČR a ta se všude uvádí latinsky) a poté i názvy přípravků. Většinou jich bývá obrovské množství a často se jmenují jako účinná látka a výrobce. Jinak uvádím ty nejčastější výjimky. Skupiny léčiv jsou nesourodé, často tvořené podle daných orgánů, protože jednotlivé farmakologické skupiny mají velmi široké účinky a mohou se používat k léčbě více onemocnění a je zbytečné s tím domotávat čtenáři hlavu. Na závěr je třeba napsat, že léčbu má zajišťovat lékař a to zejména kvůli správné diagnóze nemoci. Samoléčba přichází v úvahu opravdu jen v krajní nouzi.

Získávání léků

Ti bohatší mohou zainventovat do nákupu nových léčiv avšak vzhledem k tomu, že peněz není nikdy dost je podle mne zbytečné léky nakupovat. Do lékáren se každodenně vracejí kvanta použitých léčiv a to často neotevřených i neexspirovaných. Obzvlášť v řetězcových lékárnách se dají sehnat opravdové skvosty. Myslím, že v každém větším městě najdete rozumného lékárníka, který vás za láhev dobrého alkoholu pustí k nádobám s vrácenými léčivy nebo v případě známosti vám bude zajímavé léky schovávat. Zde musím podotknout, že s vrácenými léčivy se dle zákona musí zacházet jako s nebezpečným odpadem a musí také být správně likvidován, takže to chce při vyjednávání opatrnější přístup. Na druhou stranu, vstup a výstup těchto léků nikdo nekontroluje a z vlastní zkušenosti vím, že si takto vrácené léky zaměstnanci lékárny sami rozebírají. Bohužel léky mají většinou ‚‚trvanlivost‘‘ 2-4 roky takže je těžké neprošlé sehnat a i ty jednou projdou. Co se týče exspirace, je sice fakt, že časem se obsah účinné látky v lécích snižuje, ale i tak je v případě krajní nouze lepší použít léky s nižším účinkem než nepoužít žádné. Tablety a tobolky jsou dobře zabalené v blistrech, které je chrání před vlhkostí a znečištěním a proto se nemusíme obávat znehodnocení, případně nebezpečnosti použití těchto prošlých léků. Výjimku tvoří kapsle obsahující různé oleje a tuky, ale takových je minimum a zabývat se jimi nebudeme. U mastí je se znehodnocením léčiva mnohem větší problém, ale opět, zde budu popisovat přípravky obsahující antibiotika a kortikosteroidy, kde prospěch z užití převyšuje případné nežádoucí reakce na znehodnocené pomocné látky. Navíc pokud nejsou aplikovány na podrážděnou nebo poškozenou kůži neměl by ani tak být žádný problém.

Všeobecné zásady užívání: Léky nebereme s alkoholem, tablety nedrtíme (často jsou povrchově upraveny tak aby se látka postupně uvolňovala – označeny SR, nebo Retard), pokud má člověk problémy s játry nebo ledvinami je třeba dávat pozor na předávkování, protože i terapeutické dávky mohou být toxické, vzhledem ke sníženému vylučování.

Analgetika

Analgetika jsou látky, které tlumí bolest. Zjednodušeně je můžeme rozdělit na silně působící (anodyna) což jsou prakticky všechno opioidy. Druhou skupinou jsou analgetika-antiflogistika. Vzhledem k tomu, že v přírodě se prakticky nedají sehnat, je dobré se zásobit co nejvíce.
Anodyna – z této skupiny seženete minimum, protože skoro u všech je jejich předpis omezen a lékárny je nemívají.
Tramadol – Maximální denní dávka 400mg. Je lepší pro dlouhodobější léčbu, protože při jednotlivých dávkách způsobuje docela silné nevolnosti, které po pár dávkách odezní. Způsobuje závislost při delším používání, protože proniká do mozku a zjednodušeně řečeno zlepšuje náladu. Často se vyrábějí v provedení s postupným uvolňováním, takže se můžou dávkovat po 8-12h. Mabron, Tramabene, Tramal, Tralgit, Noax, Doreta, Zaldiar – poslední dva jsou v kombinaci s paracetamolem a neměl by se už dávat žádný paracetamol navíc.
Codein – Jako analgetikum se používá pouze v kombinaci a to jako Ultracod, Panadol Ultra, Korylan. Max. denní dávka kodeinu je 240mg.

Antiflogistika

Jsou to látky, které působí zároveň protizánětlivě, proti horečce i proti bolesti. Protizánětlivého účinku se hodně využívá při léčbě onemocnění kloubů. Jejich hlavním nežádoucím účinkem je silné dráždění trávicího traktu a to zejména při dlouhodobějším užívání. Tento účinek je dán mechanizmem účinku, a proto přetrvává i při podání čípku. I tak se ale doporučuje je brát po jídle, protože nejsilněji působí tak 2h a po tuto dobu zůstává i jídlo v žaludku.
Kyselina acetylsalicylová – proti bolestem se moc nepoužívá, protože je docela slabý. Nesmí se dávat dětem a nejlépe ani mladistvým do 15 let.
Ibuprofen – Asi nejpoužívanější a nejznámější. Najdeme ho jako Brufen, Ibuprofen, Ibumax. Používá se také v lokálních aplikacích na zmírnění bolestí svalů a kloubů. Ibalgin-gel/krém, Dolgit. Jednotlivá dávka 400mg maximálně 2400mg denně.
Diclofenac – Hodně silný, ale o to víc dráždí žaludek. Také se používá do mastí stejně jako ibuprofen. Apo-diclo, Voltaren, Dolmina, Monoflam, Olfen, Uno, Veral, Flektor ep-gel, Voltaren emulgel. Denní dávka 150mg.
Indometacin – vyrábí se pouze v čípcích. Vysoce účinný zejména u onemocnění kloubů.
Meloxikam – účinkuje dlouhou dobu a nedráždí tak moc žaludek. Artrilom, Melocox, Melovis, Noflamen, Recoxa. Max. denní dávka 15mg.
Nimesulid – málo dráždí trávící trakt, velmi silný. Nesmí se používat v kuse déle než 14 dní pak je třeba vysadit aspoň na dva týdny protože potom poškozuje játra. Dávkování 2x100mg denně max. Aulin, Nimesil.
Paracetamol – do této skupiny sice nepatří, ale nechci zakládat novou skupinu. Nemá protizánětlivé účinky. Proti bolesti se dává jedna tableta (500mg), pro jedince nad 75kg dvě, jinak nezabírá. Maximální denní dávka 3g. Jednotlivé dávky by se měly dávat v 6h odstupech. Panadol,Paralen.

Antibiotika (ATB)

Na úvod musím napsat, že léčení atb v dnešní době rozhodně patří do rukou lékaře! Vyvarujte se samoléčení. Antibiotika (také v dnešní době často nazývaná chemoterapeutika) jsou látky, které buď potlačují množení bakterií (bakteriostatická atb) nebo je přímo zabíjí (baktericidní). U baktericidních atb se člověku uleví většinou už do 2 dnů, zatímco u bakteriostatických do 4. V dnešní době už jsou většinou širokospektrální tzn., že působí skoro na všechny běžně se vyskytující infekce. Zmiňuji nejčastější použití.

Všeobecné zásady pro jejich užívání: Délka užívání závisí na dané nemoci, ale zjednodušeně můžeme napsat, že by se měli používat aspoň týden na druhou stranu to často je taky maximální doba užívání, nebo se může prodloužit na 10-14 dní. Je třeba dodržovat časové rozestupy dávkování (u každého budu popsáno) kdy po každém intervalu se v 90% bere jedna tableta (většina léků je takto nastavena). Je velmi důležité nevynechat žádnou dávku. V případě že zapomeneme, vezmeme si ji co nejdříve a pokračujeme v původním braní. Nezvyšujeme následující dávku. V případě, že ATB neúčinkují, zaměníme za ATB z jiné skupiny. Jejich cílení je docela problematické, protože každé atb účinkuje na jiné bakterie a v případě katastrofy není možné zjistit přímo, co nás skolilo.

Peniciliny

Zde se v lékárnách setkáte zejména s klasickým V-penicilinem a amoxicilinem. Na peniciliny občas bývají lidé alergičtí i když je to docela vzácné. Projevuje se to vyrážkami,nevolnostmi a občas otoky a dušností. Je třeba léčbu vysadit a změnit skupinu antibiotika.
V-penicilin – dospělý člověk bere 750-1500mg v jedné dávce (závisí na závažnosti onemocnění a hmotnosti). Dávkuje se po 4, 6 nebo 8 hodinách. Opět podle závažnosti, ale po 8 je většinou dostačující. Třeba brát nalačno (hodinu před jídlem nebo dvě po jídle – platí i pro ostatní léky takto označené). Používá se Ospen, V-penicilin.
Amoxicilin – Širokospektré antibiotikum, bere se 1 tableta po 12h. S jídlem. Amoksiklav, Augmentin.

Cefalosporiny

Penicilinům podobné látky, většinou širokospektré. Také se může vyskytovat spojená alergie s alergií na peniciliny.
Cefadroxil – bere se 500-1000mg po 12h. Biodroxil, Duracef
Cefuroxim – Infekce horních cest dýchacích: 250 (až 500) mg 2krát denně. Infekce dolních cest dýchacích: 500 mg 2krát denně. Nekomplikované infekce dolních cest močových: 125-250 mg 2krát denně. Infekce kůže a měkkých tkání: 250-500 mg 2krát denně. Xorimax, Zinnat

Aminoglykosidy

– použití hlavně vnější, protože mají dost nežádoucích účinků. Vždy se nanáší tenká vrstva 1 za 8-12 hodin.

Kanamycin – používá se hlavně v přípravcích na vnější použití. Belogent krém,
Neomycin – opět se používá hlavně v přípravcích na vnější použití. Pimafucort, Framycoin(mast, prášek), Pamycon kapky (obojí v kombinaci s bacitracinem)
Tobramycin – v kapkách a masti Tobradex

Tetracykliny

Pro všechny platí, že se nesmí s mléčnými výrobky ani doplňky stravy obsahující vápník, hořčík nebo zinek. Nezapíjet minerálkami. Berou se s nemléčným jídlem, protože dráždí trávící trakt.
Doxycyklin – nemoci dýchacího ústrojí, borelióza, vzácné (mor, cholera), chlamydie. U lehčích onemocnění první dva dny 100mg dvakrát denně a potom 100mg 1xdenně a u těžších 2x100mg.

Makrolidy

Nesmí se používat společně s léky na cholesterol ze skupiny statinů, protože může docházet k bolestem svalů, které jsou způsobeny rozpadem svalových vláken. I když v post-apo světě asi nikdo léky na cholesterol brát nebude.

Erytromycin – vnější použití. Zineryt, Aknemycin
Spiramycin – dobře proniká do tvrdých tkání, takže k léčbě infekcí zubů, kostí, kloubů. Také infekce kůže. Dává se 3 mil. IU po 8-12h. Rovamycin 1,5;3 M.I.U.
Klaritromycin – horní/dolní cesty dýchací, helikobakter, některé mykobakterie. 500mg po 12h, pokud to nejsou přípravky s pozvolným uvolňováním (po 24h) Fromilid, Klabax, Klacid.
Azitromycin – širokospektré. 500mg 1x za 24h po dobu tří dní.
Roxitromycin – širokospektré, 150mg po 12h

Linkosamidy

Patří sem klindamycin a linkomycin. Oba velmi dobře pronikají do kloubů, šlach a kostí. Dává se 150-300mg po 6 nebo 8h u klindamycinu(Dalacin, a 500mg po 6-8h u linkomycinu Neloren).

Sulfonamidy

U těchto antibiotik je třeba hodně pít a vyvarovat se požívání kyselých látek. Řekněme, že když si dáte jeden pomeranč, tak se nic nestane, ale ve větším množství se mohou tvořit ledvinné kameny i když jen velmi vzácně. Dnes se už používá prakticky jen kombinace sulfometoxazolu a trimetoprimu (Biseptol, Cotrimoxazol) na infekce dýchacích nebo močových cest. Dává se 480mg 2x denně.

Chinolony

Jsou málo toxické, ale vykazují hodně nežádoucích účinků, hlavně zažívacích, bolesti hlavy, nespavost,
Ciprofloxacin – 500mg po 12h. Ciplox, Ciprobay
Norfloxacin – hlavně infekce močových cest, když nezabírají sulfonamidy. 400mg každých 12h. Gyrablock, Nolicin
Ofloxacin – oční kapky Floxal.

Trávící systém

Bez vyšetření trávícího traktu můžeme jen doufat, že potíže jsou způsobené nevhodnou stravou nebo bakteriální infekcí. Tímto směrem také text směřuji.

Žaludek

Mezi nejčastější problémy s žaludkem, se kterými si sami poradíme je překyselení, které může vznikat z jakéhokoliv důvodu. Používání klasických léků jako jsou různé uhličitany, sírany, soli hliníku apod. není z dlouhodobého hlediska účinné a navíc podle druhu solí způsobují zácpu nebo naopak průjem. Navíc díky prudkému snížení pH často dráždí žaludek k vyšší tvorbě kyseliny a dostáváme se do začarovaného kruhu. Z léčiv se používají zejména:
Omeprazol – dává se 10-20 mg ráno, většinou (pokud se neberou nějaké léky které dráždí žaludek) se dělají týdenní kůry. Jinak je ale možné používat i dlouhodobě prakticky nemá nežádoucí účinky. Helicid, Apo-ome, Losec, Loseprazol, Ortanol.
Pantoprazol – velmi podobný omeprazolu, 20-40mg jednou denně. Apo-panto, Controloc, Nolpaza
Famotidin – 40mg večer, nebo 20 mg ráno a večer. Famosan, Quamatel
Ranitidin – 150mg ráno a večer. Ranisan, Ulcosan
Při dlouhodobém užívání je třeba mít na paměti, že snížená produkce kyseliny v žaludku může zhoršovat trávení.

Průjem

Způsoben zejména nevhodnou stravou, v případě velmi vodnaté stolice a těžších potíží bývá způsoben infekcí. V obou případech dáváme 2-3 tablety živočišného uhlí 2-4x denně které je lepší rozkousat, nebo rozdrtit. Při podezření na infekci dáváme Endiaron jednu tabletu 3x denně alespoň s 1-2h odstupem od živočišného uhlí. Je nutno dodržovat dietu. Důležité je hydratovat organismus a dodávat mu ionty a energii. I v případě urputných potíží funguje mechanismus, kterým se vstřebává glukóza a zároveň s ní i některé ionty. Optimalní rehydratační tekutina by měla obsahovat 3,5g soli, 2,5g jedlé sody, 1,5g KCl a 20g glukózy (ta je nejdůležitější, musí jí být dost).
Loperamid – je to látka, která zjednodušeně řečeno snižuje pohyblivost střev. Nesmí se používat při prudkých infekčních průjmech, kdy bakterie vytváří toxiny, které je třeba z těla dostat co nejrychleji pryč. Berou se 4mg na začátku a pak 2mg po každé vodnaté stolici.

Zácpa

Zde se používají buď látky zvětšující vodnatost stolice např. Laktulóza, které ani nebudu uvádět, protože se prodávají jen v lahvích a tahat někde s sebou takovou váhu je zbytečné. Druhou skupinou jsou léky dráždící střevo. Zde je třeba si dát dávku a během 4-6h dojde k vyprázdnění. Proto se většinou dávají večer aby byl pacient ráno ready do práce. Následuje den až dva bez stolice, proto je třeba nedávat si další dávky. Celkově se doporučuje tyto laxativa používat co nejméně, protože střevo si na ně zvykne a bez nich už pak nebudete schopní si na záchod zajít. Tyto laxativa je také dobré použít v případě nějaké otravy. Pokud nemáme žádný lék k dispozici, pomůže vypití +- litru slané vody.
Pikosíran/pikosulfát – bere se 5-10mg v jednorázové dávce. Guttalax, Regulax, Laxygal
Bisakodyl – opět 5-10mg v jednorázové dávce. Dulkolax, Stadalax, Fenolax
List/lusk senny – dělá se čaj z jednoho sáčku/lžíce sypaného čaje.

Nadýmání

Tento problém je v post-apo světě drobnost, ale může upozornit na jiné problémy trávícího traktu. Nemusí být způsobeno jen nevhodnou stravou, ale také sníženou funkcí slinivky, žaludku a nedostatečné produkce žluči játry, nebo její nedostatečný transport ze žlučníku. Dále to může být způsobeno nedostatečnou pohyblivostí střev (po užívání opiátů) nebo zničením mikroflóry po užití ATB.
Laktobacily – doplňující léčba k léčbě antibiotiky, nebo jinak ke zlepšení mikroflóry. Dávají se vždy dvě hodiny po užití antibiotika. Obsah ale velmi rychle klesá už i v rámci doby použitelnosti, takže pro post-apo nepoužitelné.
Simetikon – snižuje množství plynu ve střevech, ale neléčí příčinu. Bere se 40-80mg 3-4x denně. Espumisan.
Pankreolan/Pangrol – toto jsou přímo názvy léků. Obsahují totiž směs enzymů, které pomáhají trávení. Dává se většinou 1-2 tablety před větším jídlem, před menším jen jedna.
Orenzym – také přímo přípravek. Obsahuje enzymy trávící hlavně škroby. 1-3tablety 2-3x denně.

Dýchací soustava

Mezi nejčastější onemocnění patří lehké infekce dolních cest dýchacích. Projevují s klasicky kašlem a později vykašláváním hlenů. I když se jedná o banální onemocnění ve chvíli kdy nemáme potřebné léky ani podmínky k léčení (klid, spánek, správná strava, vitamíny) mohou přerůst v závažnější infekce. Dále zde popíšu alespoň trochu léčbu astmatu, který však bude zvládatelný jen v lehčích formách. Bohužel pacienti s těžkou formou bez léčby dlouho nepřežijí.
Léčbu kašle můžeme rozdělit na utlumení suchého kašle (léčíme antitusiky) a urychlení vykašlávání hlenů při vlhkém kašli (léčíme expektorancii).

Antitusika

Používají se při dávivém suchém kašli. Potlačují kašlací reflex, odstraňují však pouze symptomy (příznaky) kašle, ne jeho příčinu.

Codein – silné antitusikum, ale vzniká na něj závislost. Nemělo by se proto používat dlouhodobě. Většinou se dává jen na noc aby se člověk vyspal. Jinak se dává 30mg 3-4x denně.
Dextrometorfan – vynikající antitusikum. Vyrábí se jako sirup Robitusin antitusikum, Humex, nebo jako tablety Stopex. Dávkuje se 15mg co 4h nebo 30mg co 6-8h.
Dropropizin – antitusikum, ale vyrábí se pouze v kapkách Ditustat, což je kvůli nízké přenositelnosti nevýhodné. Dává se 50 kapek 3x denně.
Butamirát – Vyrábí se v sirupech a kapkách, v tabletách jako Sinecod, Stoptussin. Dávkování 2-3 tablety po 8-12h.

Expektorancia

U všech platí, že je třeba hodně pít, aby se snížila viskozita hlenů. Také je dobré pít horké nápoje, které také podpoří rozpouštění.

Carbocystein/Erdostein/Acetylcystein – všechno jsou to velmi podobné látky, které pomáhají rozpouštět hleny. Najdeme je v přípravcích Fenorin, ACC, Erdomed. Dávkuje se 200-300 mg 3x denně.
Bromhexin – vyrábí se hlavně v kapkách, ale také i v tabletách většinou pod názvem Bromhexin. Dávka 25-40mg 3x denně. Jeho metabolitem je Ambroxol, který se dnes používá víc a to v přípravcích Mucosolvan.
Guaifanezin – dnes už se moc nepoužívá, většinou v kombinovaných přípravcích. V nízkých dávkách se používá jako expektorans, ale v těchto dávkách se vyrábí jen v sirupech. Ve vyšších dávkách působí silně proti úzkosti, zlepšuje náladu a také uvolňuje svalstvo. Vzniká na něj závislost. Guajacuran

Astma

Astma je onemocnění způsobené hyperreaktivitou bronchů, většinou z důvodu alergické reakce. Bronchy se stáhnou a vznikne dechová tíseň. V dnešní době se léčí převážně vdechovanými glukokortikoidy dlouhodobě a úlevovými sympatomimetiky při záchvatu (u lehčích forem, těžké neuvažuji, protože tam je třeba dlouhodobá léčba a na tu si zásoby nevytvoříme). Užívání glukokortikoidů má jednu nevýhodu a to, že v místě aplikace snižuje imunitní odpověď. V plicích je to žádoucí, ale v krku a ústech dochází k tvorbě houbových onemocnění. Předchází se tomu vykloktáváním a vyplachováním po každé aplikaci, ale ani to 100% nepomůže a navíc nevíme, zda budeme moci plýtvat vodou. Houbová onemocnění se špatně léčí i dnes, natož v apokalyptické budoucnosti, takže glukokortikoidy raději nepoužívat. Teoreticky tedy budeme moct léčit astma jen v případě záchvatu, nebo blížícího se záchvatu nebo s blížící se těžkou námahou a to úlevovými sympatomimetiky.
Formoterol – používá se ve formě prášku k inhalaci. Většinou je k dispozici v balení nějaký aplikátor. Vdechuje se 12-24 mikrogramů v jedné dávce. Působí 12h proto se normálně v dnešní době používá 2x denně. Foradil, Atimos, Formano.
Salmeterol – u nás se vyrábí jen v kombinovaných přípravcích s glukokortikoidy a to jako Seretide discus. Působí 12h.
Salbutamol – nalezneme ho ve formě inhalačních suspenzí, prášků a tablet s práškem. Dává se 100 mikrogramů 1-3 v případě potřeby. Pokud to nepomáhá, může se dát do ho hodiny ještě jednou 1-3 vdechy. Buventol, Ecosal, Ventolin. Působí cca 4h.
Terbutalin – působí jen 6h. Dává se 0,5-1mg max 3x denně. Bricanyl.

Pro PostApo.cz zpracoval Daisuke.

24 comments

 1. admin /

  I přes to, že jsem admin, dávám jednoznačně + ! ! !

 2. Honza /

  + Velmi dobře napsaný článek s přehledným rozdělením jak léčiv tak zdrav. problémů. Chybý mi využití rostlin a přírodních látek, ale to je již na jiný článek.

 3. Radek /

  dávám + zatím jednoznačně nejlepší článek

 4. Mňa Nedostanete /

  Nehovorím,že je to zlý článok ale je to zoznam iba. Protizápalovo sa dajú použiť aj rastliny z prírody. Takisto živočíšne uhlie sa dá nahradiť. Oblbováky tiež. Niektoré rastliny si síce musi v tele nazbierať istú hodnotu,no potom neni už ani za potreby liekov.

  • Gloch /

   Ocelový nůž se dá taky nahradit úštěpkem pazourku a nebo skleněným střepem. U léků je znám přesný účinek a dávkování. U přírodních látek je to často střelba na slepo.

 5. kurenarskadieta /

  PR článok farmafiriem…
  Existuje nepreberné množstvo prírodných liečiv, ktoré nemajú žiadne vedľajšie účinky.
  Medzi najúčinnejšie spôsoby ako sa vyliečiť sú osvedčené metéody ako je pôst, pitie čistej vody, správne stravovacie návyky…
  Stačí si všímať malé deti a zvieratá, ako a kedy jedia, čo jedia a kedy odmietajú jesť.
  Syntetické lieky potláčajú symptómy, ale neriešia príčinu ochorenia.
  V mojej lekárničke sú len náplaste, obväzy a MMS od Jima Humbla, ktoré má univerzálne použitie na všetky choroby(žiadny zázrak, len správne pochopenie fungovania imunitného systému).

 6. Pěkný článek. Výčet léčiv bych snad doplnil ještě o manganistan draselný (hypermangan). Výborná desinfekce a poslouží i k rozdělání ohně v kombinaci třeba s glycerinem.

 7. RachoTilek /

  čo takto vyskúšať propolis, koloidné striebro, MMS a pod.?

  • Leszi /

   Nu tak propolis, mateří kašička i med jsou léčivé prostředky uznávané a doporučované i moderní medicínou (jenže ne jako universální všelék, protože ten existuje pouze coby nedostižný sen alchymistů:)). Včelařská příručka se určitě hodí do knihovničky pro přežití VP a med coby přírodní konzerva(nt) do nouzových zásob.

   Antibiotické účinky koloidního stříbra jsou trošičku diskutabilní, stejně jako všechny ostatní zázračná léčiva – a nejsem si jistý, zda je dobré spoléhat se v krizi na něco, co taky může být jen placebo. To budu radši žrát česnek, ten je jistý. A zopakuju si místní léčivky – penicilin nenahradí, ale pomůžou.

   • Viktor /

    S tou materskou kašičkou opatrne, s jedným včelárom som sa dal do reči ohľadom materskej kašičky a povedal, že nie je nad každodennú lyžicu medu, materskú kašičku je možné brať len raz za pol roka a to množstvo do cca 200g (malý pohárik), pol čajovej lyžičky ráno a pol večer (príp. jednu celú denne), a po využívaní balenia dať si min. pol roka pauzu.. prečo? ..vraj dokáže úplne rozhádzať imunitný systém.

 8. Daisuke /

  Myslím, že každý z nás by měl cvičit chi-kung a praktikovat Reiki a nebudem potřebovat vůbec nic… ;-)

 9. Martel /

  Tetracykliny se nesmí podávat dětem – způsobují poruchu růstu kostí a zubů.

  Obecně nelze kombinovat bakteriostatická a bakteriocidní ATB. Bude se snižovat jejich účinnost.

  Azitromycin má tu výhodu, že se váže na makrofágy a je aktivně transportován do místa zánětu.

 10. Mike /

  Ano, článek je soupisem, ale velmi přehledným a dobře strukturovaným. Pokud někdo něco podobného dokáže sepsat pro přírodní léčiva, určitě admin takový článek vydá. Bohužel se obávám, že nikdo z diskutérů nemá takový záběr a znalosti, aby tyto informace sepsal do podobně přehledného článku.

 11. ehm… jeden dodatok k tomu zberu pouzitych/expirovanych lieciv. Lekaren je povinna od Vas lieky zobrat, ak im ich prinesiete, ale to len vo forme vytabletkovanej z blistrov, tj. netusite, co je to za liek ta dana tabletka/tobolka, teda pokial to na nej nieje napisane a nepoznate ani jej expiraciu, takze Vam to je na pecko… jedine, co mozete odovzdat v povodnej forme su maste/kvapky/sirup, proste netabletkove/netobolkove lieky.

 12. JackHcz /

  Dobré a užitečné + ;)

 13. thomas wolf /

  to s tím lékárníkem mysliš vážně

 14. Next2004 /

  Chlape, dobré stránky, ale přežití je o něčem jiném. Co se týče léků, léčiv mně tu chybí přírodní medicína a chemikálie lehce dostupné a víceúčelově použitelné jako je třeba manganistan draselný apod.

 15. Neonka /

  Omlouvám se, pokud jsem přehlédla, ale v antiflogistikách mi chybí velmi populární Nalgesin (naproxen), jinak je to celkem užitečný přehled :) .

 16. Petr Šmacho /

  Po konzultaci s primářem a lékarnicí pro přežití po dobu jednoho roku po VP, za předpokladu izolace (tudíž antibiotika na infekční choroby nevyužijeme), pro normální zdravou osobu bez lékařského vzdělání byl sestaven následující seznam léčiv:

  BRUFEN (bolest a zánět)
  ALGIFERIN (břišní křeče)
  ŽIVOČIŠNÉ UHLÍ (lehčí průjem)
  SMECTA (těžsí průjem)
  AERIUS (na alergie)
  GELASPON (zevní krvácení)
  OPTHAMO SEPTONEX (poranění oka)
  JODOVA TINKTURA
  SOLUTIO NOVIKOV – tekutý obvaz

  Obvazový materiál stačí ten co je v autolekarničce.

  PO VP BUDE HROZIT NEJVÍC ÚRAZ A ŽALUDEČNÍ PROBLÉMY NEŽ COKOLIV JINÉHO!

  • Filip /

   Ad Petr Šmacho…

   Tak to jsem zvědav, co budeš dělat až tě v té izolaci rozbolí zuby a odpověď Brufen neberu…

 17. Magnity /

  Veľmi dobrý článok, vytlačené, uchované… liečivými bylinkami sa zaoberám už niekoľko rokov, aj ich vyuzitiu, ci uz za ucelom liecenia, jedla ci drobnej pomoci v ramci rozkladania ohna, uvazovacieho materialu a pod…napriklad taky divozel, hrube stonky s kvetenstvom sluzia ako kratkodobá fakľa a jeho koren pri malej dávke fantazie chutí ako kaleráb, v krajnej nudzi zaženie hlad :) Plus XY liecivych ucinkov… A ibalginom sa dá krasne rozložiť ohen, tam kde tradične zapalky zhasinaju, očistený ibalgin zaseknuty v palicke krasne horí ako maxizapalka :D Urcite by som privítala aj članok o rastlinách a ich vyuzitiu, clovek sa stále niečo naučí…

 18. Zmaťas /

  Dobře zpracované, líbí se mi že autor uvádí jednak účinnou látku a jednak seznam obchodních názvů pod kterými se to prodává, ale přiznávám že u astmatu mi DOST schází Spiropent(Clenbuterol). Dá se relativně lehce sehnat, trvá mu sice trošku delší dobu než vůbec začne působit(formoterol tak čtvrt hodiny, clenbuterol až hodina, alespoň na mě), má podobný účinek jako formoterol ale účinkuje tak den a půl, dva dny a narozdíl od formoterolu co se vdechuje to jsou polykací tablety. Pro lehčí astma bych řekl asi lepší volba než formoterol, částečně taky proto že ty kapsle s ním při vdechování dělají dost kravál a v tichu noci je to slyšet dost daleko-vím o čem mluvím, na airsoftu jsem to jednou koupil(dokonce ve dne) právě proto že jsem si před akcí zapomněl ‚šlehnout‘ a vzpomněl jsem si na to už když se střílelo :)

 19. raddeekk /

  ahoj, článek je hezký, ale určitě bych více uvítal článek na využití k léčení přírodních bylin

 20. Barbora /

  Beriem Antb augmentin a chcem sa opýtať ci ho mozem skombinovať s Doretou proti bolesti ??

Leave a Reply