Přežij v postapokalyptickém světě!

Drobná a lehčí poranění, bolesti

Drobná a lehčí poranění, bolesti

Kvě 3, 2011

Na oděrky, škrábance a další drobná poranění můžeme místo protizánětlivých mastí použít různé rostliny, tedy přírodní medicínu.

Hojení modřin podporují arnika a kostival. Rozpusťte čajovou lžičku arnikové tinktury v teplé vodě, do této směsi namočte obklad a přiložte na ránu. Po vychladnutí obklad opět vyměňte. Potom rozemelte čerstvé listy kostivalu a přiložte je na poraněné místo.

V případě řezné rány je nejprve potřeba zastavit krvácení. Toho nejlépe docílíte přiložením obkladu, ten předtím namočte do teplé vody, ve které je rozpuštěna tinktura kokošky pastuší tobolky. Měsíček nebo tea tree olej působí jako antiseptikum. Oděrky po očištění potřete šťávou z aloe vera, které má výborné léčivé účinky.

Na hluboké třísky, které nejdou vytáhnout, naneste mast s ptačincem nebo s jilmem plavým. Přiložte náplast a tříska se po pár hodinách dostane na povrch, odkud ji můžete snadno vytáhnout.

Místa pokousaná hmyzem natřete jitrocelem, který zmírní svědění. Kakost smrdutý odpuzuje komáry: Rozmačkejte čerstvé listy a potřete se jimi.

Krvácení z nosu tlumí Řebříček. Do nosu vložte přímo jeho list.

Bolesti zad a další podobné nepříjemnosti bývají doprovázeny nebo přímo způsobeny svalovým napětím. Na snížení tohoto napětí pijte čaj s kozlíkem a s kalinou (čajovou lžičku obou bylin na šálek). Na natažené svaly je nejlepší teplá koupel s několika kapkami rozmarýnového, jalovcového nebo tymiánového oleje.

Proti bolesti při výronu či podvrknutí použijte arnikový obklad, který má výrazné tlumící účinky. Další alternativní léčbou těchto poranění je namáčení poraněných míst do nádoby s horkou vodou, kde je rozpuštěná čajová lžička rozmarýnového oleje. Po několika minutách v teplé vodě poraněnou končetinu přesuneme do misky se studenou vodou a celý postup opakujeme, bolest by měla polevit.

Zlomeniny vyžadují odbornou lékařskou péči, ovšem poranění drobných kůstek nebo žeber vyžaduje pouze klidový režim, nikoli sádru. Hojení podpoříme potřením postiženého místa olejem z kostivalu nebo přiložením rozmačkaných listů této rostliny. Když je zlomenina v sádře, pijte každý den čaj s dvěma čajovýma lžičkama přesličkové šťávy, která je zdrojem látek potřebných pro regeneraci kostí.

One comment

  1. Martel /

    Kriste pane, zlomeninu, výron nebo podvrknutí ho horké vody? To snad nemyslíte vážně.

    Poraněné místo se leduje, sníží se tím otok a bolestivost.

    Pro zrychlení srůstu je vhodné zvýšit příjem vápníku v organické formě, jeho zabudovávání do kostí je možné rapidně urychlit podáváním calcitoninu – Miacalcic nasal spray. Jde o hormon, který řídí hospodaření těla s vápníkem. Zvýšení jeho hladiny zvyšuje zabudovávání Ca do kostí a snižuje jeho hladinu v séru. Tím zase zvyšuje jeho vstřebávání z GIT. Nesmí se to ale přehnat, nedostatek Ca v séru vede ke křečím. Miacalcic byl, bohužel, v EU stažen z prodeje, je podezření na jeho karcinogenní účinky na karcinom prsu (cca o 0,5-1%).

Leave a Reply