Přežij v postapokalyptickém světě!

Dušení

Dušení

Kvě 3, 2011

O dušení mluvíme, vnikne-li cizí předmět do dýchacích cest postiženého. Typickým případem vzniku této situace je mluvení při polykání – otevření hrtanové příklopky.

Příznaky

Postižený při vědomí

 • Držení se za krk

 • Neschopnost odkašlání

  Postižený v bezvědomí

 • cyanotické rty

 • Hrudník se nezvedá a neklesá.

 • Sípání

  První pomoc

  Postižený při vědomí

  Předklonění postiženého, tak aby se hlava nacházela níže než hrudník a několikrát rázně udeřit do zad. Údery by měly být rázné, ale nesmí poškodit páteř. Principem tohoto postupu je, že je z plic prudce vypuzován vzduch, který může uvolnit překážku.
  V případě neúspěchu bodu 1 provedeme Heimlichův chvat.

  Postižený v bezvědomí

  Dlaň umístíme doprostřed břicha, nad pupek. Druhou dlaň položíme přes ni a silně, prudce zatlačíme nahoru. Voláme záchrannou službu.

  Kojenec, batole

  Položíme tělem zády na předloktí, hlavičku držíme v dlani, níže než tělo. Několik stlačení hrudní kosti.

  Heimlichův chvat

  Heimlichův chvat (též. Heimlichův manévr) je postupem pro uvolnění překážky v dýchacích cestách. Spočíva v zvýšení podbráničního tlaku. Heimlichův manévr není doporučen u těhotných a dětí do 2 let věku pro možnost poranění jater či sleziny, (méně často žaludku, střeva.) U těhotných pro poranění dělohy.

  Provedení

  Postavíme se za postiženého. Svou pěst umístíme na solar plexus, pod hrudní kost. Pěst přidržíme svou druhou dlaní a prudce trhneme nahoru a k sobě. Opakujeme 5×, při neúspěchu voláme 155 a pak dokud je nemocný při vědomí opakujeme údery do zad a Heimlichův manévr.

  Zdroj: Wiki

 • Leave a Reply