Přežij v postapokalyptickém světě!

Zombie Survival

Zombie Survival

Kvě 8, 2011

Nenašel by se mezi námi post-apokalyptiky jeden jediný, kdo by neviděl nějaký zombie horor a nepočítal tak s nákazou nemrtvých. Každý, kdo se alespoň trochu orientuje, ví, že je možných příčin nákazy mnoho, ale jak se zachovat, na co se připravit a hlavně jak se vyhnout infekci, rozeberu v tomto článku.

 

 

Kapitola První: Nákaza

Jednoho sychravého podzimního rána se proberete a zaslechnete šouravé kroky pod vaším oknem, může to jak být podnapilý soused, co se vrací z hospody, tak i nemrtvý, který má pouze jediný instinkt a to nezkrotný hlad po lidském mase. Příčina nákazy může být různá a i tak ochrana před ní. Jedny z možných a pro nás i reálných hrozeb budou chemické (zbraně) a genetické(mutageny) pokusy, výskyt mimozemské civilizace nebo náboženský podtext nákazy. Nákaza se může šířit tělními tekutinami nebo vzduchem „Čím nepravděpodobněji něco zní, tím vyšší je pravděpodobnost, že tomu všichni uvěří.“

 

 

Kapitola Druhá: Prvních 6 hodin

Pokud při prvním pohledu a uvědomění si, že není něco zcela v pořádku, nedostanete mrtvičku, nebo vás rovnou neklepne pepka, je nutné zachovat klid a ticho, zjistit co nejvíce informací. Pomohou vám k tomu základní instinkty (ne ty, co vás zrovna napadly!), naplánování trasy útěku (minimálně dvou) a zvládnutí svých emocí, což bude jeden z nejtěžších úkolů při dnešním nadbytku všeho, co nepotřebujeme. Je třeba si uvědomit si sílu improvizace a neřídit se heslem „Risk je zisk“. Zkouška radia, televize atd. nejdříve bez zvuku nebo nejlépe na sluchátkách a „Dočkat času, jako husa klasu“.

 

 

Kapitola Třetí: Instinkt

Pokud nepřijde záchrana nebo zjistíte, že se skutečně nejedná a fórek vašeho kamaráda, je nutné si zabezpečit hlavní věci pro přežití a uchování morálky.
Hlavní věcí je Ochrana, Obrana, Pití a Jídlo. Ochranou se rozumí věci či soubor činností, kterou si zakomponujete do denního, týdenního či delšího období a budeme ho vykonávat stejně samozřejmě jako dýchání.

Jedna z prvních věcí je oblečení, především boty, aneb řídit se heslem „Kdo uteče, ten vyhraje“.
Základním druhem boty bude jistě celokožená kotníková obuv s pořádnou traktorkou (podrážkou).
Dále tu máme spodní prádlo, nejlépe funkční s dlouhým rukávem a nohavicemi (Moira, Senzor), které zabezpečí dýchání pokožky, odvod potu a zachování teploty těla.
Další vrstvy hromadíme podle ročního období (pokud budou zachovány tak jak je známe nyní), čím více tenkých vrstev tím lepší termoregulace. Konečná vrstva musí bezpečně zakrýt přeživšího od pat až je krku a být z materiálu, který se netrhá (Džínsovina, Kůže), rukavice kožené pokovené nebo motorkářské.
Hlava je nejrizikovější částí těla, hlavně pro velkou pravděpodobnost přenosu infekce dýchacími cestami. Nejlepší je sestřih na ježka (omezení zachycení a prevence před nemocemi -vši), vyvarování se náušnic piercingů a dalších volných věcí, za které vás může kdokoli chytit či znehybnit. Helma, ať už jakákoliv, se příliš nedoporučuje (horší vnímání zvuků, pohyb a periferní vidění). Dále ochranné brýle, dýchací maska, zdravotní rouška. Řídit se heslem „Volný pohyb nadevše“!

Druhou částí je obrana – základní vybavení je švýcarský nůž (Victorinox multifunkční), dýka, či bojový nůž.
- na zneškodnění útočníka kopí, katana, hasičská sekera, luk, molotov.
- pistole či palná zbraň by se měla využít jen v případu nejvyššího ohrožení, díky hluku, který přiláká jak nemrtvé tak i přeživší (kteří vás v 80% podříznou pro vaše vybavení) a i pro omezený počet nábojů. Na motorovou pilu rovnou zapomeňte, tu si vezmou jen sebevrazi.

Pití a jídlo je věc, bez které se neobejde žádný živý tvor. První je supermarket (konzervy, sušenky atd.) Divoká zvěř může být také infikována, tepelná úprava, jak tekutin, tak jídla, je při přípravě pokrmu prioritou číslo jedna.
Základní věcí je batoh do 50L objemu (čím větší batoh, tím více toho nesete a tím hůře se pohybujete), brousek, škrtadlo, nůž, čutora, deka, nůž, hodinky (čas, kompas) provaz, desinfekce vody, ešus, peroxid vodíku, jídlo na 14 dní.

„Štěstí přeje připraveným“

 

 

Kapitola Čtvrtá: Útočiště

Jedním z nejlepších útočišť je kupodivu kostel – nejlépe menší, lidé se v nich ukrývali už od nepaměti, další je panelák a nakonec obytný dům a supermarket.

Bunkr (pohraniční opevnění)-nejvýhodnější typ objektu, bezpečí, obrana, voda, teplo
Kostel-masivní zeď a dveře, vysoko položená okna, výborný orientační bod, výhled
Panelák,Nemocnice- velikost komplexu, přístup k mnoha věcem, výborný při útěku, plochá střecha
Dům-malý nenápadný, spousta nevýhod
Supermarket- přípustný prvních 12 hodin od epidemie (riziko výskytu nakažených), první věc, kam každý půjde (pokud pominu prodejnu zbraní).

Preventivní opatření – zablokování schodů, odříznutí prvních 4m bleskosvodu (seskok je bezpečný a jen málokdo se dostane nahoru), ve větších komplexech zapracovat na vyčistění a oddělení jednotlivých sektorů, zatarasení spodních oken, výstražné zařízení.

 

 

Kapitola Pátá: Poslední

Budoucnost – je třeba myslet na zajištění potravy, střecha paneláku se dá využít jako malé pole (ovšem musíte si nanosit hlínu), lapač dešťové vody, atd. Zima je jedním z nejhorších období pro přežití. Téměř nic neroste a zvířata jsou schovaná, ovšem přináší to i výhodu v podobě omezení pohyblivosti nemrtvých ve vysokých mrazech.
Únikové cesty volte vždy dvě, na konci každé mějte připraven malý baťoh se základním vybavením a jednu zbraň, v případu nouze se dá využít el. Vedení, skok na blízký strom, řeka atd. Auto a motorka je výborný dopravní prostředek, ovšem benzín se bude těžko shánět. Ven vycházet jen za rozbřesku a západu slunce, krátké svižné trasy s přesně vytyčeným cílem.
Zachování chladné hlavy – dobře mapujte terén, volte únikové cesty, i pokud jdete jen zkontrolovat objekt, v němž se nacházíte, snažte se myslet dopředu a pro uchování morálky si stanovte pevně denní režim. Hygiena je důležitou částí přežití v době hnijícího pohyblivého masa, stejně tak bezpečnost potravy a zajištění tepla.
Poslední a téměř nejdůležitější věcí je fyzička, na které se musí dřít a dřít, ale tělo se pak odvděčí větší obranyschopností a houževnatostí.
Jestli bude zombie nebo sám člověk – člověku větším nebezpečím, zjistíme, až to skutečně přijde.
Ty, jež ses ocitl v nelichotivé situaci, nezoufej, máš svobodu, kterou tak všichni chtěli! Jen se historie opakuje a ty již nejsi nejvyšším predátorem planety. Buduješ novou zem, jsi sběračem, lovcem a štvanou zvěří, nauč se naslouchat a pečovat o přírodu a ona ti to oplatí dostatkem jídla, neber proto nikdy víc, než potřebuješ.

„Jediný co člověk opravdu musí a co ho nemine, je zemřít“

Pro PostApo.cz sepsal Jan S.

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

30 comments

 1. Mňa Nedostanete /

  Článok je dobrý,ale zombie? To tu niekedy aj bude? Ja neviem… Tie horory som videl asi všetky, ale berem ich s nadhľadom. Jasne, je dobré vedieť o tom niečom, ale pochybujem že sa niekedy niečo také stane. V tomto som skeptik.

 2. Artifex /

  Jojo, je to blbost ale to nevadí. V případě problémů mám zásoby na 2 měsíce, dobrý sniperplac na veškeré okolí, hafo munice, Mosina + SKS s optikou. Myslím že by do 14 dnů nebylo v okolí jediného zombíka protože ke mně se bez RPG, dynamitu či podobných prostředků nedostanou. Jinak úniková cesta? Seskok na balkon o patro níže a pod ním už je placha zahrádky restaurace, ideální, nahoru se nikdo nedostane a dolu to jde lehce.

 3. Jiriq /

  Zombie mě moc neberou, ale možná by to chtělo maličko poladit, a byl by z toho zajímavej filmek asi. Dokázal bych si to představit. Ale jedinečná je poslední věta: „Jediný co člověk opravdu musí a co ho nemine, je zemřít“.

 4. Fabos /

  Já si myslim že je to super članek i když na nemrtvé bych veril asi jako na posledni ale zombie chovani lidi to uz jo. :) Takze stači si převest na lidi a je to.

 5. Fionor /

  Jedna výhrada – molotov.
  jediné co je horší než útočící zombie je hořící útočící zombie… :)

  • Artifex /

   Vzpomeň si na radu z Choking Hazard: Kdo hoří… neútočí!

 6. Iviak /

  Najviac sa „zombie“ chorobe podobá besnota (vzteklina), keď si prečítate príznaky (inkubačná doba 2 mesiace, celkový priebeh asi 6 dní) a jednotlivé fázy choroby rozdelené po hodinách už tak nereélne to nepríde…
  jedno pohryznutie od myši…

 7. Estonia /

  Zombie virus je něco jako vzteklina ktera napada čast mozku ktery řídí chůzi a všechny pohyby těla,proto zombie kulhají nebo se trmácejí a také vyvolává agresi

 8. GasMaskCZ /

  Motorová pila je blbost jak prase protože je hlučná a jak řežete tak krev infikovaných stříká všude kolem a muže vás infikovat Motorovku si fakt muže vzít jenom kokot

  • Eireannach /

   Zato ty podle tvých příspěvků si evidentně naprostý Einstein :D

 9. GasMaskCZ /

  jo a myslíte že je blbost si vzít Atom bordel?? (protichemický oblek) :-)

  • GasMaskCZ /

   Ale nejhorší je že nejsou v Česku Gun shopy na každém rohu jako v Americe ale i když máte naproti baráku Gun shop tak nečekejte
   AK-47,M-16,Desert Eagle,Shotguny(myslím brokovnice pumpovačky),MP5 jenom Čezety a lovecké brokovnice

   • To je zajímavá úvaha… Nevím na jaké vsi žiješ, protože tady jsou v každém obchodě alespoň 4 semiauto vz.58, spousta samonabíjecích i opakovacích pušek, spousta brokovnic jak samonabíjecích, opakovacích i jedno/dvouranných, pistolí a cokoli si vymyslíš. Každopádně snad radíš rabovat takovéto obchody? Co není doma, to se nepočítá, takže doporučuju se dle toho trošku řídit.

    • Možná u Vás, ale u nás v Ústí n/L nic slušného není.

    • GasMaskCZ /

     Žiju ve Frýdku-Místku a jediný Gun shop jsem viděl ve Frenštátě pod Radhoštěm a byly tam jenom pistole a pár kozlic

 10. GasMaskCZ /

  ale co když mám psa? Mám ho nechat ve svém úkrytu nebo ho vzít sebou?

 11. GasMaskCZ /

  Jo a co krumpáče,naostřené motyky a srpy nebo kladiva na ničení zdí a páčidla? Šlo by to taky použít nebo by to přivodilo další potíže?

 12. GasMaskCZ /

  omlouvám se s tím Gun Shopem ano uznávám SA. 58 jsou omlouvam se :-(

  • No vidíš, a střelba dávkou je jen plýtvání municí, případně krycí palbu jde dělat i se samonabíječkami. Takže co víc potřebuješ než nějaké dejme tomu dvě pistole, sa58 a pár beden nábojů a nějakou pušku na větší dálku?

 13. GasMaskCZ /
 14. GasMaskCZ /

  Jenže když dojdou náboje je dobré mít luk nebo kuši.
  Navíc když dojdou definitivně je třeba nějak obnovit výrobu
  např. obsazením zbrojovky.:)

 15. stepan-hawk /

  Pán si asi myslí, že výroba ve zbrojovce je možná ve třech lidech přičemž jeden šéfuje, druhý jezdí s ještěrkou a třetí mačká tlačítka ve velíně.

  • A taky si pán myslí, že se tam vyrábí i střelivo…

   • stepan-hawk /

    Ona většina výroby je mnohem náročnější než si drtivá většina lidí myslí a to včetně některých, kteří tam byli ani na exkurzi.
    Jak z hlediska surovin, tak z hlediska množství úkonů na které je třeba výrobu rozparcelovat, tak z hlediska potřebných znalostí a prqacovních specializací, tak z hlediska potřebnosti strojního parku a nástrojů.
    Já pokud bych měl vyrábět pro sebe střelivo sám, tak bych asi měl jako zbožný absolutní limit křesadlovou pušku. Na perkusní zbraně bych se se svými znalostmi už nedostal. A možná by zůstalo u muškety.

 16. Dewi /

  nej jsou chladné zbraně, nadělají hluk, nepřilákávají přeživší a další zombie… I když nějaká pistole a dlouhá puška se taky určitě hodí. Bral bych Glocka 19(kratší, stejný počet nábojů jako u jeho vetších bratrů a stejné zásobníky), nůž, mačetu/páčidlo a nějakou loveckou pušku, nevím, v nich se moc neorientuji. Hodí se i ten molotov, ale pak je nutností rychle zdrhnout, protože hořící zimbík není nic příjemnýho, ten po vás jde dál, dokud neshoří. Mrtvé (zombie i lidi) určitě spalovat žehem, protože bez těla nevstanou. Určitě dobrou čelovku(!), protože lidi ve tmě nevidí. Oheň moc nerozdělávat, protože je moc nápadný, takže studená strava nebo chemické ohřívače. Lehký spacák, nebo teplé oblečení, ovšem stále ve znamení rychlost nadevše, zombie se jen belhají a neumí běhat, necítí bolest a neunaví se, takže rychlost je největší výhoda nás, normálních lidí. A neumí nikam moc lézt, takže vylez na střechu a pak si vytáhni za sebou žebřík. Nutností jsou filtry a tablety na vodu (obojí!), protože voda bude určitě infikována. Nejlepší je asi 10 minut intenzivně převařovat(předtím samozřejmně filtrovat). Jídlo na 14 dní, za tu dobu už uritě stihneš zdrhnout dost daleko na to, aby sis tam něco obstaral. Nejdůležitější vybavení: mačeta, nůž, mapa, filtr a tablety na vodu, buzola, čutora, drát, lano, pončo a jídlo(NRG-5 ideál :-) ). Toť vše, časem možná doplním.

Leave a Reply