Návštěva Pripyati a Černobylské elektrárny – legálně

Návštěva Mrtvého města – díl první

 

Všichni jste jistě slyšeli o havárii v Černobylské jaderné elektrárně. Víte ale, jak to tam vypadá dnes? Pokud čekáte, že zmutovaní vlci tam skáčou na osmi končetinách a pijí radioaktivní vodku, jste poněkud na omylu. Na většině území tzv. „Zóny” se radiace vrátila k relativně „normálním” hodnotám a zcela běžné jsou i exkurze přímo k elektrárně či do blízko ležícího městečka s názvem Pripjať. V tomto dvojdílném článku vám postupně popíšu všechny legální a nepříliš legální možnosti, jak lze tento pomník sovětského lajdáctví navštívit.

 

Exkurze s cestovkou či zážitkovou agenturou

 

To je to nejjednodušší. Vyberete jedno či více denní výlet s přespáním v místním hotelu, zvolíte datum návštěvy, zaplatíte požadovanou částku (80,- až 890,-Eur, v závislosti na drzosti majitele agentury) a pak už se jen necháte odvézt na místo, uděláte pár fotek a vrátíte se zpět do civilizace. Má to však háček. Všechny exkurze odjíždí z Kyjeva, což často zjistíte až po zaplacení. Tudíž k ceně samotného zájezdu musíte připočítat také letenku/jízdenku na Ukrajinu a zpět, jídlo, ubytování v Kyjevě apod. Částka tak rázem stoupne na trojnásobek a většinu věcí stejně budete muset organizovat a zajišťovat vy sami. Pokud vám to nevadí, navštivte weby pripyat-tour.com, nebo chernobylzone.com.ua a zvolte termín exkurze. Tyto ukrajinské společnosti mají v podstatě monopol na vstupy a tudíž i nejnižší ceny na trhu (80,-Eur za výlet), většina zbylých cestovek jsou jejich „obchodní partneři”, kteří jen nastřelují svoje procenta.

 

Legálně na vlastní pěst

 

Ano, i to jde. Legálně a bez starostlivého náručí zážitkové agentury můžete navštívit Pripjať ve třech případech.

a) Pokud tam pracujete. Zážitkové společnosti o tom nemluví, aby místo neztratilo své kouzlo a oni nepřišli o slušné peníze, ale v současné době v „Zóně” pracuje přes 7 tisíc lidí z různých koutů světa. Většina z nich se podílí na projektu „Archa”, speciální betonové stavbě, která má v příštích několika letech překrýt ochranný objekt „Sarkofág”, krunýř kolem energobloku elektrárny, nebo na projektu „Vektor“, kde se bezpečně zpracovává a skladuje veškerý ukrajinský radioaktivní odpad. Takže při troše snahy není problém dohledat jak konkrétní stavební společnosti působící v „Zóně”, tak i volná místa, která nabízejí.

b) Neláká vás mnohaměsíční pobyt v radiací zamořené oblasti? Zajeďte tam na výlet. Dokonce můžete zcela zdarma využít služeb odborného pracovníka s dozimetrem. Provede vás celou oblastí a ukáže ty nejzajímavější objekty. Stačí poslat žádost na oddělení zahraničních vztahů černobylské jaderné elektrárny, nebo na vládní agenturu Chernobylinterinform, která má celou oblast pod palcem a vymyslet věrohodný důvod, proč zrovna vás mají pustit dovnitř. Zda to bude natáčení studentského filmu o „strašlivém amatérismu ruských energetiků za dob studené války”, nebo vědecký výzkum zaměřený na „rozmnožování koní Převalského ve volné přírodě”, nechám zcela na vás. Samozřejmě, čím větší smysl to bude dávat, tím větší je šance, že vás pustí dovnitř. Jen nezapomeňte, že žádost musí být schválena minimálně 10 dní před plánovaným vstupem do „Zóny”.

Page 1 of 3 | Next page