Budoucnost na dosah…

Nedávno jsem narazil na jeden skvělý citát a ze začátku nějak nemohl uvěřit, že jeho zdroj odpovídá realitě. Připadalo mi to až moc trefné. A přece už Albert Einstein přece říkal – „nevěřte všemu, co se píše na internetu“… Tak jsem se po dlouhé době do této vynikající knihy opět začetl a chci se podělit o pár citátů z ní i s vámi.

„Teď si vezměme například menšiny v naší civilizaci. Čím víc je obyvatelstva, tím víc je menšin. Hlavně abyste se nějak nedotkli citů milovníků psů a chovatelů koček, citů lékařů, advokátů, obchodníků, ředitelů, mormonů, baptistů, unitářů, Číňanů, Švédů, Italů, Němců druhé generace, Texasanů, Brooklyňanů, Irčanů, lidí z Oregonu nebo z Mexika. Postavy vystupující v této knize, v této hře, v tomto televizním programu jsou osobnosti čistě smyšlené, nemají představovat skutečné malíře, kartografy nebo řemeslníky kdekoli na světě. Čím víc se zvětšují trhy, Montagu, tím spíš si musíš dát pozor, aby ses nedotkl něčích názorů. Je třeba šetřit nejvnitrnější cítění těch nejnepatrnějších menšin.

Musí ti být jasné, že náš civilizovaný svět je tak obrovský, že si nemůžeme dovolit, aby menšiny byly nespokojené a neklidné.

Černoši nemají rádi Černouška Sambo. Spalte ho. Bělochům je proti srsti Chaloupka strýčka Toma. Spalte ji. Napsal snad někdo knihu o vlivu kouření na rakovinu plic? A kuřáci brečí? Spalte tu knihu! Žádá se klid, Montagu. Mír, Montagu. Nezatěžujte svými problémy ostatní. Anebo ještě líp: hoďte je do spalovací pece.“

Ray Bradbury,  451 stupňů Fahrenheita.

Kniha byla napsána v roce 1953. Původně se označovala za sci-fi… Docela děsivé, že? :(

Leave a comment