Přežij v postapokalyptickém světě!

Islandská sopka už ohrožuje letadla

Islandská sopka už ohrožuje letadla

Kvě 23, 2011

Reykjavík, Praha – Island kvůli oblaku prachu ze sopky Grímsvötn, která se o víkendu probudila, uzavřel hlavní mezinárodní letiště v Keflavíku. Pokud bude vulkán pokračovat v činnosti v současné intenzitě, dostane se sopečný mrak do úterý nad Skotsko a do čtvrtka a pátku nad zbytek britských ostrovů a také nad Francii a Španělsko.

To už by mohlo ohrozit letecký provoz nad Evropou jako loni na jaře, kdy popel ochormil leteckou dopravu nad celým kontinentem.

„Podle vypočtených modelových simulací britské meteorologické služby by se hlavní směr znečištění atmosféry měl rozprostírat na sever a severovýchod od Islandu, a v menší části také v okolí ostrova včetně jihu, do vzdálenosti asi 500 km. Vulkanický prach se však v dalších hodinách rozšíří také více na jih a může omezit leteckou dopravu mezi Evropou a severní Amerikou,“ sdělil meteorolog a mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Islandská správa letišť už v neděli oznámila, že letiště v Keflavíku nepřijímá ani neodbavuje lety.

Meteorologové na možný postup sopečného mraku upozornili evropské letecké společnosti na základě pětidenní předpovědi. S přibývajícími dny se ale bude s ohledem na proměnlivost proudění větrů nad Atlantikem nejspíš ještě několikrát měnit. V pondělí se jakékoli narušení vzdušné dopravy nad Evropou a oceánem ještě nepředpokládá.

Ledovcový vulkán Grímsvötn poblíž ledovce Vatnajökull na jihovýchodě země se probudil k životu v sobotu a začal do vzduchu chrlit popel. V okruhu 200 kilometrů byla poté vyhlášena bezletová zóna a letadla byla odkláněna jižním směrem.

Zdroj: aktualne.cz

One comment

  1. Honza /

    To tam asi bude Chuck zase grilovat :)

Leave a Reply