Na Islandu chrlí kouř další sopka, je vyhlášena bezletová zóna
Islandská ledovcová sopka Grímsvötn poblíž ledovce Vatnajökull na jihovýchodě země se probudila k životu. Kouř sahá do výšky asi 20 kilometrů a popel byl objeven ve výšce asi sedmi kilometrů. V okruhu 200 kilometrů proto byla vyhlášena bezletová zóna.
Podle prohlášení úřadů nebude mít erupce dopad na evropskou leteckou dopravu minimálně příštích 24 hodin. Vzhledem k převládajícímu směru větru lze očekávat, že oblak dýmu bude směřovat do Skandinávie. Zbytek Evropy nejspíš nebude zasažen.
Společnost Isavia zajišťující letecký provoz nad Islandem označila vyhlášení bezletové zóny za standardní postup. Podle mluvčí společnosti již kouř dosáhl do výšky leteckého provozu, a letadla jsou proto odkláněna jižním směrem.
Začátek erupce podle geologů doprovázela série menších zemětřesení. Úřady v okolí se začaly připravovat na možnou záplavu roztátého ledu. Erupce této sopky nejsou pro geology překvapením. Objevují se pravidelné zhruba každých deset let a trvají krátce.
Grímsvötn proto bývá pokládán za relativně neškodný vulkán. V poslední době vybuchl v letech 1993, 1995, 1998 a 2004. Poslední erupce trvala jen pět dní na začátku listopadu 2004, ale způsobila záplavy a výpadky v islandském i zaoceánském leteckém provozu.
Na Islandu je téměř 30 aktivních sopek. Loni na jaře aktivní ledovcový vulkán Eyjafjallajökull uvrhl leteckou dopravu do chaosu, protože řada evropských zemí, včetně České republiky, kvůli němu musela v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor.
Zdroj: tyden.cz