Přežij v postapokalyptickém světě!

Sůl – nepatří jen na chleba, slimáky nebo „nad zlato“

Sůl – nepatří jen na chleba, slimáky nebo „nad zlato“

Lis 1, 2014

Sůl opravdu není jen na jídlo a má mnoho dalších vlastností. Mrkněte na několik rozpracovaných tipů k čemu všemu lze sůl využít a proč byste jí doma měli mít trochu víc, než jen špetku. Pokud znáte další způsoby, podělte se v komentářích.

 

Zklidnění včelího bodnutí

Vytáhněte žihadlo a ránu namažte pastou ze soli a trochy vody, pak nechte zaschnout. Rána nebude tolik bolet ani svědit.

Solí se dá ošetřit i štípanec od komára, stačí ranku posypat solí a zakápnout rostlinným olejem nebo sádlem.

 

Čištění připálených zbytků

Pokud to máte jako já a Vaše trouba v kuchyni připomíná indiánské pohřebiště, tak si rozpusťte lžičku soli ve vodě a v ještě vyhřáté troubě namočte stěny. Poté stačí kartáčem odrbat.

 

Bolest v krku / ústní voda

Vypláchněte si po dobu 20s ústa solným roztokem (2 lžičky soli na ¼ hrnku vody), případně kloktejte. Ulevíta tak bolestem krku a zubů.

Pokud si chcete vyrobit vlastní ústní vodu, smíchejte lžičku soli, lžičku sody na pečení a ½ hrnku vody. Kloktejte, vyplachujte.

 

Uchování čerstvého mléka

Nasypte špetku soli do krabice s mlékem, trochou posypte i vystřiženou díru a mléko vydrží déle čerstvé.

 

Hašení hořícího oleje

Namáte hasičák a hoří vám doma olej? Nikdy na něj nelejte vodu, akorát to na vás naprská. Místo toho na oheň začněte sypat sůl (případně písek) a volejte hasiče.

 

Mravenci

Jestli si k vám mravenci chodí pro zásoby, tak si své území budete muset vyznačit solí. Sypte ji do běžných přístupových cest mravenců a brzy se přestěhují k sousedovi.

 

Zabiják plevele

Plevel lze zabít tak, že jeho listy postříkáte roztokem soli, octa a vody (případně jen posypete solí, ale nevěřil bych tomu). Listy zčernají a rostlina uhyne. Pokud ale rostlina používá kořen jako zásobárnu, třeba pampeliška, použijte radši něco jiného.

 

Dezinfikujte houbičky

Všechny houbičky nebo kartáčky v domácnosti obsahují slušnou ZOO různých bakterií. Navlhčete je a ponořte na pár hodin do silného solného roztoku, abyste je pročistili.

 

Test čerstvosti vajec

Do hrnku vody nasypte dvě lžičky soli a syrové vejce ve skořápce ponořte. Pokud klesne ke dnu, je v pohodě, pokud vyplave na haldinu, tak víte, že už to má za sebou. (Bacha, zdroje se tady rozcházejí, asi to někdo blbě zkopíroval )

 

Okna na autě nemusí namrzat

Tip nejen pro motoristy. Houbou namočenou ve slaném roztoku umyjte okna zevnitř a zvenku, pak usušte hadrem. Voda bude méně kondenzovat na oknech a zamezí tak námraze.

 

Nekapající svíčky

Namočte svíčku do silného solného roztoku na 24hodiny a vosk nebude potom tolik stékat a ničit Vám nábytek, stůl, atd.

 

Čištění stříbra

Známý je návod na čištění stříbra. Sůl rozpustíte ve vodě (můžete přidat i sodu a ocet), na dno dáte trochu alobalu a vložíte šperky. Včas je vyndejte, jinak přijdou o lesk!

 

Ošetření smetáku

Pokud máte smeták s přírodními štětinami, namočte ho před prvním použitím do horké slané vody a prodloužíte jeho životnost.

 

Na saze v komíně

Do krbu nasypte hrst soli. Asi se vám to bude líbit, tak si jich tam klidně pár přihoďte. Začne to žlutě hořet (potvrzeno) a údajně to protáhne komín.

 

Sušení prádla na mrazu

Pokud sušíte prádlo na mrazu asi nechcete, aby vám trička zmrzla na kost. Přihoďte trochu soli do pračky a prádlo nezmrzne tak snadno.

 

Zjemnění hořké kávy

Udělali jste si hnusnou kávu, která je tak hořká, že ji nemůžete vypít, ale přesto chcete/musíte? Kávu si vylaďte špetkou soli (neuvěřitelné, ale i pitomé Nescafé pak chutná lahodně).

 

Odolné skvrny

Víno, krev, skvrny od potu. Noční můra všech. Pokud se polijte vínem (Moraváci prominou), usuště se hadrem a posypte mokrá místa solí. Vysajte solí, co nejvíce vína (vinnou sůl podávejte se sýrem!).

Skvrny od krve namočte do studené slané vody a pak vyperte. Pot před praním namočte horkým slaným roztokem a nechte působit.

 

Ošetření rozřízlého ovoce

Pokud nechcete, aby nakrájené ovoce zhnědlo, lehce ho potřete vodou se špetkou soli (tento tip je asi pro asistentky, kdyby se chtěly blýsknout mísami s ovocem, které vypadá po celou dobu 5denní konference naprosto svěže).

 

Deodorant do bot

Smrdí vaše boty tak, že to nejde vydržet? Nejsou kožené ani koženkové? Pak si do nich vždy po tréninku nasypte trochu soli, kterou nechte chvíli v botě a poté vysypte. Sůl vysuší boty a zápach by mohl polevit. Pokud ne, zkuste další trik a nechte v botě přes noc sáčky černého čaje. Pokud ani potom nezpozorujete změnu, tak boty vyhoďte a nahraďte novými, abyste neterorizovali své okolí.

 

Osvěžení pro unavené oči

Nechcete mít po náročné noci „pytle“ pod očima? Masírujte si nepěkné váčky teplým solným roztokem a třeba se to zlepší.

 

Něco pro pokožku

Ze soli se dá vyrobit spousta různých peelingů. Smíchejte sůl s olivovým olejem nebo mletou kávou a vodou. Směsí pak třete pokožku, ta se prokrví, odstraníte mrtvé vrsty kůže a olej nebo káva pomůžou vaší pokožce vypadat prostě „skvěle“.

 

Bělení bílého prádla

Bílá už není tak bílá a Perwoll z kabelky nepomáhá? Převařte povlečení nebo jiné odolné tkaniny v hrnci s pár lžícemi soli a sody na pečení.

 

Čištění akvárka

Vemte sůl bez jódu a vydrhněte s ní akvárko od usazenin. Pokud máte sladkovodní rybky, tak důkladně opláchněte – podcenění tohoto kroku povede k úhynu rybí populace, nicméně při jejich přípravě nemusíte tolik solit.

 

Sérum pravdy / pomsty

Nezkoušejte doma! Pokud budete z někoho chtít dostat informace, které Vám nebude chtít sdělit, sypte sůl do jeho otevřených ran (nezpůsobujte jich více, než je nutné), dokud se nedozvíte vše potřebné.

 

P.S. Pokud náhodou dobyjete město, nezapoměňte posolit okolní půdu, aby se oblast stala neobyvatelnou – viz Kartágo. :)

 

Pro PostApo.cz sepsal Matyáš Vejskal.

 

Zdroje

http://herbsandoilshub.com/how-to-make-an-all-natural-homemade-oven-cleaner/

http://www.ehow.com/how_8103439_slow-candle-dripping.html

http://www.survivalkit.com/blog/20-unusual-uses-salt/

http://thesecretyumiverse.wonderhowto.com/how-to/13-unexpected-uses-for-salt-0137940/

4 comments

 1. Tom /

  Spíš bych řekl, že na hodně věcí je lepší – resp. má tyto účinky a i větší, čistá jedlá soda (bicarbona). Ta je zázrak nejen v domácnosti.. stačí vygooglit ;)

 2. Leszi /

  Nejen dezinfekce houbiček: V historii se používala sůl místo Cifu nebo Jaru při drhnutí nádob a stolů. Vydezinfikuje i prkýnko po krájení masa (samozřejmě potom, co z něj byly pečlivě umyty zbytky) a mělo by zastavit i dobroty typu salmonela v dalším množení. Za jasných dnů pak ještě všechno nechte vyschnout na slunci, UV záření zabíjí bakterie. Protože se takhle udržovaly v čistotě i nástroje na zpracování mléka a výrobu sýra, což je proces hodně citlivý na čistotu, nejspíš to docela zabírá. Ale dost se nadřete. ;)

 3. Pavel /

  Sůl je potřebná (a ne zrovna málo) i na činění kůží a kožešin. Nebo ke konzervaci čerstvě stažených kůží po dobu, než k činění dojde v případě, že je není možné ihned úplně vysušit např. kvůli dlouhodobě deštivému, ale teplému počasí, kdy hrozí jejich hnití.

 4. Soňa /

  No asi bych na první místo dala, že je to jeden z nejstarších prostředků na konzervaci potravin, zejména masa, ale nejen masa. A proto by měl mít každý prepper doma pěkných pár (desítek) kilo :-)

Leave a Reply