Přežij v postapokalyptickém světě!

Bývalá raketová základna v Brdech – KLONDAJK

Bývalá raketová základna v Brdech – KLONDAJK

Led 23, 2016

Na toto místo jsem vydal s naprosto elementární znalostí jeho historie. Na mapách jsem našel jen tuto fotku, takže jsem měl opravdu nevalná očekávání:

 

Klondajk se nachází cca 8km od Mníšku pod Brdy, stačí jít po červené trase a včas uhnout vpravo na cestu vedoucí až k areálu. Ten je celý oplocený a to dvojitě – první plot je z pletiva, ale to už někde chybí, nebo je uživatelsky upraveno:

 

Druhý plot už je obtížnější na zdolání, přeci jen 3m betonu už trochu budí respekt. Díry vzniklé časem jsou zalátané kůly, ale na několika místech najdete průlezy či žebříky:

 

Pokud byste šli z druhé strany, tedy od Voznice, tak se nelekejte. Část raketové základny na této straně byla přestavěna na foto-voltaickou elektrárnu a je střežena psy (mohutný bernardýn s německým ovčákem a dobrmanem opravdu působí hrozivě). Vede sem široká asfaltová cesta:

 

Tak a o čem celý areál je? Bývala to utajená raketová základna vystavěná na hřebení hor, kde o ní do poslední chvíle nemáte absolutní potuchy. Pro zájemce o vojenskou historii odkazuji na článek odborníků, kteří v roce 2002 místo navštívili a sepsali o tom velice detailní texty doprovázené celkem zajímavými fotografiemi.

 

Od roku 2001 je raketová základna opuštěná a místo od té doby chátrá. Je sice „střežen“, ale to jen sporadicky a absolutně nevyužíván. Největší zásah do místního koloritu mají na triku sběrači kovů (například kauza s odcizenými 18ks pancéřových dveří) a myslivci, kteří oplocenou část využívají jako monumentální past na černou zvěř – myslím, že jeden domek mají upravený na noclehárnu a všude najdete posedy, kupy sena a hromady dřeva.

 

Každopádně výlet stojí za to. Jde o sen každého „postapáka“, protože už při přelézání plotu si připadáte jako ve světě Stalkerů. Mrazivá atmosféra, totální devastace, opuštěnost, strach, temnota… Porost tvoří mladé břízky, místo více než 15 let úspěšně chátrá a je zde ponecháno tolik techniky, že z toho opravdu mrazí.

 

Kromě budov s jeřáby, kde docházelo k překládce, najdete i různé vodní nádrže, čerpací stanici a různé pozorovatelny.

 

Nejzajímavější jsou každopádně bunkry, kde byla uložena protiletadlová munice. Obrovské dveře, uvnitř tma a několik pater, které můžete prozkoumat. V některých ještě stojí staré dieselové agregáty, které sice lidé očesali na kost, ale samotné tělo odvézt nedokázali. V tomto světě si můžete rozdělat oheň, postavit přístřešek, vyzkoušet, jak byste slaňovali nebo zda byste zvládli přesunout obrovské plechové dveře, když byste například chtěli vytvořit závětří v profukující hale.

 

Do areálu nejspíš pravidelně chodí lidé za airsoftem a graffiti. Jeden domeček je plný válečků a vyzdobených stěn, airsoftový kuličky všude po zemi. Nemá asi smysl moc popisovat, podívejte se na fotografiích:

 

Mým největším zážitkem bylo přespání ve starém bunkru, který sloužil jako ubikace pro cca 70 vojáků (odhaduji podle věšáků v chodbě, označených nápisy „Četa 1-3“ a čísly). Za dvojitými pancéřovými dveřmi najdete tři patra postelí po 3 stranách místnosti. Je to naprostá paráda, teplo a klid v naprosto neopakovatelné atmosféře.

 

Zkusil jsem část mých dojmů zachytit na videu:

 

Pokud se do areálu chystáte, vypravte se brzy. O půlku jsme již přišli kvůli elektrárně a výzkumnému ústavu, druhá půlka je zatím k dispozici, ale člověk nikdy neví. Upozorňuji, že vše v areálu podstupujete na vlastní riziko, nevím, nakolik je areál střežen (já nikoho nepotkal, ani nenarazil na žádné „stráže“), a pokud se vám něco stane (například vás zamáčknou urvané dveře :) ), tak se asi pomoci nedovoláte… Každopádně ve mně Klondajk zanechal hlubokou stopu.

20 comments

 1. Krása :) ono by bolo vhodné to navštíviť v dvojici alebo trojici, pre prípad žeby sa niečo stalo :D

  • McKenzie /

   Je pravda že tam je dost děr kamsi do podzemí který je z větší části zatopený a většinou v tom plave nějakej sajrajt a vzhledem k tomu že tam měly i laboratoře na raketový palivo který neni zrovna příjemný na dotek tak bych se s tim setkat nechtěl. Kvuli plnění temahle agresivnima sajrajtama byla uprostred bloku C postavená plocha pro plnění raket palivem pokritá specialnima dlaždičkama odolnejma proti zvlášť silnejma chemikáliema ktery svodama sváděli chemikálie do specialní jímky. Mimochodem chemikálie byly tak agresivní že po dvou nebo čtyrech letech se museli rakety delaborovat(odvezli je v Rusku) pač chemikalie žraly i ty rakety…

   • H4UnT3R /

    No, co jsem viděl čím se plnily (možná i ještě plní) rakety, co lítají teď do vesmíru, je to fakt humus…

 2. McKenzie /

  Jé to ste mi udlali radost. Já tam naposledy byl asi pred čtyřma lety. Krásný místo, neni to procházka na jeden den a zakladna je opravdu obrovská. Třeba možná smě přešli vchod a nebo to bylo jeste zamčený páč tehdy některý vchody byly zamčený zevnitř a dalo se tam dostat ventilaci -ta ale byla kdesi u stropu v asi 2m vysoký místnosti a tehdy sme netusili jak by sme vylezli ven. Mimochodem za pozornost stojí u paty radiolokátoru 19.plro (nejblíz oplocení) kde je dole malinkej bunkřík pro obsluhu a dá se tam po žebříčku dostat do takový miniaturní místnůstky cca 1,5x2x2 kde byla jednoduchá postílka (všechno z takový tý dřevotřísky co se používala na byt. jádra) a u tý postýlky byly vsude na stenách roky a odškrtaný čárečky a jiný nástěnný malby.

 3. McKenzie /

  Tak vase reportaz me donutila se na zakladnu vratit a lehce si ji prohlidnout. Zaroven sem si i obnovil informace o objektu.
  - co vim tak jako posledni majitele bojovyho bloku sou Collorado-Mansfeldovi a ty zakladnu pouzivaj jako oboru -proto jedna ze zkracenejch ( 17 plro?) je zamrizovana jako zazemi. I kdyz sem objekt hledal a planuju se tam zase mrknout tak moh bych poprosit o souradnice objektu s tim ubytovanim? Kdyztak poprosim na adresu raymckenziem4@gmail.com . Zakladnu sem hodnekrat prochazel ale opet sem misto nenasel. Dekuju.

 4. Křemen /

  Zdravíčko.
  Parádní reportáž. To se musí nechat. Klobouk dolů.
  Hned mě to nadchlo a s kamarádem co má taky rád postapo jsme se rozhodli toto místo navštívit. Bohužel jsme z daleka a nemáme tak velké volno v práci na to aby jsme to tam pořádně prozkoumali. Proto bych taky moc poprosil o GPS souřadnice podzemní ubikace. M.G.citron@seznam.cz
  PS: Byl by to skvělý zážitek kdyby nám přálo počasí a v jasné noci by foukal vítr takže by plechové části vydávaly krásné zvuky k postapo atmosféře. ;-)
  Děkuji.

 5. S /

  Dnes jsme se na základnu vypravili, ale dříve existující díra v oplocení byla důkladně zabedněna, dovnitř se dalo vlézt jen po žebříku a uvnitř nás velmi brzy našel chlapík v autě, který nás vyhodil s tím, že jde o soukromý pozemek. Takže občas se uvnitř hlídači očividně vyskytují.

 6. Kruha /

  Vtipné. Na fotkách jsou hezky vidět zbytky rekvizit po Stalker akci :-D Komín z boku bunkru ani tabule opravdu původní artefakty nejsou :-D Škoda, že se to už nedá použít na další ročník :(
  (a že jsme museli rozebrat monolit)

 7. S.T.A.L.K.E.R /

  Jezdíme tam každý rok s týmem a z toho jsem jen jednou potlaki „Ostrahu“ spíše namakaného dementa co si v autě hrál před ženskejma na borce.. Areál známe jak své boty, několikrát jsme tam i nocovali a tento rok plánujeme znova akci „Survival Game“. Nejvíce mne osobně překvapilo že ač místo chátrá a kov rezne na střechu se pomocí postraních žebříků ještě sem tam (pokud nemáte 100kg+) dá dostat. Rozsáhlé bunkry a tunely jsou parádním místem pro Postappo fanoušky. Některé jsou však zatopené a plave v nich břečka (jak už tu bylo řečeno) ale je mnoha míst kudy se dá do těhto zatopených úseků dostat a ani se nenamočit maximálně zamazat od bláta ale není tam nic moc k vidu.. max pár mrtvolek od zvířat a tunel který vede hlouběji pod areál ale je zaplaven…

  • Milda /

   Zdravím tě, chtěl bych se tam tento rok s kamarádkou podívat. Zajímá nás minulost vejenskych věci a prostor. Jen by jsme chtěli sebou někoho kdo nám to tam ukáže a provede pořádně. Je jedno jestli by to bylo na den nebo dva přespali by jsme třeba v autě nebo stanu. Nevím Jestli tahle stránka je pořád aktuální a jestli si dočkám odpovědi. Každopádně děkuji za jakou koli odezvu. PS jsme z Vysočiny.

 8. mira32000 /

  Vám také něčím přispěji ;) https://www.youtube.com/watch?v=hPCeQRoxyr0

 9. Radek /

  …jen pro upřesnění, základna sloužila jako palebné postavení protiletadlového vojska

 10. Mates /

  Zdarec. Na Klondajk jsem se vydal letos v létě. Celkem na hulváta jsem zajel od Drahlovic autem až k základně na cestu asi na urovni, kde je na mapy.cz označena studánka „Pod Klondajkem 4″ max. 1km od plotu. Což podle pozdějšího zkoumání asi nebylo uplně košér, ale nejsem si vědom, že bych cestou potkal nějaký značky o zákazu vjezdu, V každým případě jsem nechal auto na odstavným místě u cesty a šel jsem do svahu, kde jsem našel po asi 300m malý tábořiště a o něco dál už první drátěný plot a druhý betonový. Oba už byly „upraveny“ pro snadné překonání. Pak jsem chvilku bloudil lesem abych se vynořil u radaroví nástavby(levá K-1B).Základnu jsem si prošel, potkal jsem cestou další dva návštěvníky a podařilo se mě najít i palposty pro rakety propojený kolejnicema s bunkrém pro rakety. Samozřejmě i nějaký ubikace, podzemní bunkry, místnost s agregáty atd. Nějaký místa vypadaj spíš, jako že to tedka je základna pro divočáky. V celým areálu je hustý porost vzrostlých bříz, takže ani z radarových nastaveb není moc dobrý rozhled. V každým případě zajímavá procházka.

Leave a Reply