Přežij v postapokalyptickém světě!

Úvaha o PostApo realitě

Úvaha o PostApo realitě

Čec 18, 2012

„Lidé věří rádi tomu, co si přejí, aby byla pravda.“ G. J. Caesar

Všichni jsme vlastně snílci. Sníme o dobrodružství ve světě, který je sice fiktivní, ale zároveň na dosah ruky. Někdo je již připraven nebo se připravuje na život „po“. I když není jisté, co vlastně naši civilizaci požene do záhuby, či zda ji vůbec budeme mít šanci přežít. Naše myšlenky a fantazie bývají často ovlivněné filmy, seriály, četbou, hrami nebo uměním. Samy se tak noříme víc do fikce, která má s realitou pramálo podobného.

Opravdu ale chceme vidět a zažít Apokalypsu? Nebude přežití spíš naše prohra? Myslím, že málokdo z nás opravdu chce konec světa, jak ho známe. Stačí zmínit třeba elektřinu, na které jsme prakticky závislí. Společně s ní nám budou rychle ubývat věci, ulehčující náš nynější život. Vzpomeňme na historii starověkých národů, kolébek učení a umění, jejichž nástupce byl po pár hluchých století středověk.

Víme, že katastrofa může mít několik příčin, ale žádná nás nebude šetřit. Na rozdíl od knihy nemůžeme zalistovat o pár stánek dál a podívat se, jak to dopadne. Máme sice spousty příruček, návodů a rad, jak kterou katastrofu přežít. Která z nich nám ale poradí, co dál? Pak už to bude každý sám za sebe a ve stylu „Ukaž, co umíš“. Slabý nebudou mít šanci. Nebudou-li přínosem v potencionální komunitě, skončí.

Tím, že přežijeme, si zaděláme na problém. Z něj nás nevytáhne žádná Vyšší moc, ať už dobrá či zlá. Nepovede klidně naše kroky až do připravené oázy. Každý byť sebemenší nedostatek sníží rapidně šanci dalšího přežití. Nebudeme totiž tak silní, zdraví, čistí, jak se záhadně daří kladným filmovým hrdinům. Nemoci a viry budou mít na přeživších žně. Nebude dost lékařů, ani možnost dostatečné hygieny. Zbytek si domyslíme určitě sami.

Zkusme si představit, jaká ta realita bude doopravdy. Určitě má větší šanci přežít „Systém“ než lidskost. Hlad, nemoci, zoufalství a mrtvá těla tomu ani moc šancí nedávají. Člověk je křehký, fyzicky i psychicky a nemůžeme vědět, co, kdo a jak nás změní. Ani z jedné strany nic pěkného.

Doufám, že navždy zůstaneme jen fanoušky a budeme ochuzeni o „betonový“ středověk, bolest ze ztráty milovaných a boj o život. Radši vzrušeně dýchat atmosféru opuštěných objektů a snít. I tak ale přeji každému přeživšímu hodně sil při zachování sebe sama. V životě i ve smrti.

Pro PostApo.cz Marcela H.

17 comments

 1. PES /

  …kvalitní, ale zavádějící článek. Alespoň za sebe – já nechci zažít apokalypsu, JÁ JI CHCI PŘEŽÍT A BÝT NA NÍ PŘIPRAVEN, jak jen to bude možné !!!
  Hystorie se přeci opakuje a zhroucení nejvyspělejších kultur své doby se již odehrály, takže teď to čeká nás..

 2. Hankye /

  Taky si myslím, že budoucnost není růžová. Nemluvím o apokalypse v pravém slova smyslu, ale např. selhání finančního systému, zhroucení starých a zaběhlých praktik, nebo lokálních válek. S největší pravděpodobností nebude ohromná celosvětová válka, nicméně hladomory nebo kolapsy států jsou na hraně. Myslím že třeba řecká apokalypsa už se jako VP počítat dá. A může to postihnout i vyspělé země.

 3. Osobně musím souhlasit s Hankye a ještě chci dodat že bych za VP byl velice rád a dodávám že si plně uvědomuji jeho následky. Nebyl by to pro nás „jen“ krok do středověku ale taky návrat k našemu lidství… v dnešní době jsme už jen fikurky klikající na virtuální tlačítka v mobilech…většina lidí už skoro nic praktického neumí (rozhodně ne nejmladšní generace) nebo ovládají jen jednu profesi .I když si říkáme lidi stále jsme jen zvířata … jde nám jen o to být nejmocnější , pářit se , lepší než ostatní atd. ale do tohoto systému zasahují věci co by němeli…někteří chlapi (lovci) se bojí zbraní a už třeba ani nepomyslí na zabití zvěře a pod. čím dál tím více žen se stává dominantními (prosím neuražte se) ale to je taky špatně. Stále budou patřit ke zběračům…málokterá žena v minulosti měla právo na to se stát lovcem či válečníkem :) .. v neposlední řadě nemluvě o tom že nás na planetě je 7 000 000 000 to už je docela slušné číslo…jiný tvor podobné velikosti v takovém množství na planetě nežije…myslím že je na místě přirovnání ke krysám…ne počkat lidstvo je horší …jsme jako vir … normální organizmus se snaží se svím okolí žít v simbioze …my přídeme , vše zahubíme a zpustošíme a když už nezůstane nic živého jdeme dál.

 4. Tee /

  K tomu bych namítl:normální organizmus se množí do té doby dokud nespotřebuje všechny zdroje,to co ho v tom brzdí jsou predátoři a nemoci.Lidstvo se chová ve své podstatě stejně,jen je na vrcholu potravního řetězce.
  Rozhodně má větší smysl se připravovat na pád letadla,havárii,živelnou katastrofu,nebo útok,umět první pomoc a získat „zdroje“ v přírodě za současné situace… něž si přát VP a posunout lidstvo do středověku,kde pro lidskost opravdu nebylo místo a zkusit si funkčnost těchto znalostí bez druhé šance.

 5. Problém je v tom že lidstvo už nic nebrzdí a proto se šíleně přemnožujeme (npř. potravinová a lékařská pomoc do afriky zajišťuje přežití více lidí než by tam mohlo normálně přežít ) a takovích zemí je velké množství.

 6. Stano /

  Zdá sa že niekto namiesto prezentácie vlastnej úvahy radšej citoval od slova do slova hlášku s Matrixu. Ale vážne: Naozaj si myslíš že ak bude treba, ako s tvojho komentáru vyplýva ľudstvo „prečistiť“, pokojne obetuješ všetkých blízkych a s úsmevom na tvári dodáš “ som veľmi rád“ ?

 7. Nobody /

  Ano ta hláška je z Matrixu ale je naprosto pravdivá a nejlépe vystihuje to co jsem chtěl vyjádřit a plně s tím souhlasím tak proč vytvářet stejnou úvahu jen s jinými slovy ? Stejně dříve nebo později taková „očista“ přijde…je to nevyhnutelné , stačí se podívat do minulosti….může to být za 5let stejně tak jako za 50 nebo 100. Co se týče ještě tvého komentáře kde se zmiňuješ o „blízkých“ to bych sem nerad pletl…v komentařích se vyjadřuji o lidstvu jako o celku …nikde se nezmiňuji o objetování ale spíš jsem měl na mysli „silnější přežije“.

  • Eri /

   Betonový středověk – fascinující a zároveň děsivé sousloví…máš můj obdiv Marcelo H. :-)

   Ale konec srandy.

   Jak může někdo zdravě uvažující napsat že by byl za Velký Průser rád! I s připuštěním plného vědomí jeho následků (viz Nobody – v kontextu pro návrat k našemu lidství a očistě planety). Už jen toto samotné je zarážející, když se ale poukáže, že by mohli zahynout i jeho rodinní příslušníci, chce je z této úvahy vyjmout. Takové pokrytectví s demagogií.
   Dotyčný by měl vypít litr teplé smetany a pak si skočit do ledové vody.

   Ne žebych se na Velký Průser také nepřipravoval. Být připraven (a mít náhradní řešení) patří k mému životnímu krédu. Být tedy připraven….ač to má žena neví, všechny sebe důležitější položky se snažím nakupovat vždy 2x, jednou do „normální“ spíže a jednou do „zásob“. Snažím se dělat zásoby + snažím se zásobit strategickými potravinami jako jsou masové konzervy všeho druhu a (hlavně) rýže.
   Ale připravit se stejně nejde.
   Svět po Velkém Průseru nebude taková selanka jako je popsáno ve Dni trifidů, nebo v Kronice konce světa.
   Bude to spíše tak beznadějné, jak je to tak výstižně zobrazeno ve filmu – Cesta (The Road) http://www.csfd.cz/film/233126-cesta/

   …prázdnota, šeď, vše prostupující hlad a kanibalismus.

   Film bych vřeleji než vřele doporučil shlédnout Nobodymu a všem, kteří si myslí, že by Velký Průser byl nějakým, jakkoli zvráceným přínosem. (Byl by možná pro planetu…ale jen a jen pro ni…)

   Upřímně, až nastane opravdu velký Velký Průser, nechci ho raději zažít….přeji si raději skončit jako jeden z miliard mrtvých, skončit jako radioaktivní prach nebo zombiie. Dle toho co nastane.
   Konec světa jak ho známe, vážně raději nechci zažít.

   PS: dnes jsem si jako naschvál ukopl nehet na prstě na noze (všude plno krve). Ani nechci domyslet, jak by to dopadlo ve špinavém světě Velkého Průseru a bez desinfekce. Dopadl bych jako legendární výrobce whiskey Jack Danniel z Tenesee……uhnila by mi noha….

   Eri

 8. Marcela /

  Tak právě, když se ohlédneme do historie, můžeme vidět, že pokusy o „očistu“ selhaly. Stále jsme přece tu. Ono když talíř omyjeme i třeba z 99%, stále o něm nemůžeme říct, že je čistý ( pro někoho to bude asi hloupé přirovnání, nicméně zdá se mi nejpříhodnější ). Pokud chcem čisto, špína musí všechna pryč. Třeba se tak i stane a už se nebude opakovat nic, ale o tom můžeme polemizovat dlouho.
  Pod pojmem lidství – humanity, si představuji trochu něco jiného, než um a dovednosti. Třeba ve zmiňovaných afrických státech, si ho užívají vyhlazované kmeny až až. VP si tam zařídili samy a lidský život pro „hrdiny s kalachy“ má menší cenu, než přetékající žumpa. 
  Ta cena klesá i s rostoucím zoufalstvím. Kontrolovaný hladomor na Ukrajině donutil lidi uchýlit se ke kanibalismu. Lidé zabíjeli své děti, příbuzné i neznámé, aby samy mohli přežít. Taky se tam „pročišťovalo“. Atd až k jmenovanému středověku.
  Ale dost příkladů, to by bylo už na knihu :D . Takže humanitu mezi lidem „po“, opravdu moc očekávat nejde. 
  K umu a dovednostem, když muž neumí držet zbraň, ať je sběrač a nosič. Jestli ženě nevadí zabít zvěř, ať loví ( ne neurazila jsem se, já jsem totiž případný sběrač,nosič, kuchař, ranhojič, řemeslník. I když kdo ví, o hladu být nechci, zabíjení drobných hospodařských zvířat jsem už zvládla a zbraní se nebojím :) ) Jak zpívá V+W: „Ten umí to a ten zas tohle,
  a všichni dohromady udělají moc.“ 
  Přežití snad není o pohlaví, ale o tom chtít, spojit síly dohromady a snažit se přispět tím, co jsme schopni zvládnout. Jedinec, pokud nebude schopný si rozdělat ani oheň a nenajde skupinu, zemře. 
  Ke Stanovo otázce o blízkých. Domnívám se, že reagoval na větu :“Chci VP a jsem si vědom všech následků“. Vybral jeden následek a zeptal se. To, že je to smutný následek, nemusí nutně znamenat, že je tabu. 
  Tím samosdřejmě nechci nikomu vyvracet nebo znehodnocovat jeho názor a náhled na věc ;)

 9. Jazvec /

  Mozog ma v sebe.. obraz sveta :) cim je bytost „rozumnejsia“, tym je obraz presnejsi :) ale co sme my? :) aano technologiu mame vyspelu.. radost na tie nanotrubicky pozriet.. ale co sa tyka moralneho vyvoja.. sme na urovni doby kamennej… kazdy hrabe sebe… hehe ako to bolo v tej pesnicke.. „je to hruuza, je to hruuza, ale je to tak.. je to tak!“ :D
  clovek co sa hral s pazurikom bol rovnaky ako my :) my v atooomovom veku :) )) myyy co robime nylon.. a ten trapny goretex.. :) len dalsia.. lepsia.. kozusina :) ;)

 10. Jazvec /

  hehe ako to vyzera teraz :D aaano som v guinesovej knihe rekordov.. clovek co pouziva najviac smajlov na planete :D

 11. C4R /

  Teď jiný názor, neberte VP jako apokalypsu kdy se něco po**re ve světě. (Tohle berte s rezervou, s hodně velkou rezervou :D )
  Co takhle vzpoura zvířat podobně jako v Planetě Opic?
  Podle mého názoru se lidstvo vyvinulo moc rychle, všechno si přivlastnilo pro sebe, zvířata zavíráme v obrovských klecích po celý jejich život, co když se zvířata mezitím vyvinuli a teď už formují odboje proti lidem? :D

  • Marcela /

   V tom případě připravit příbory a BBQ omáčky a doufat, že bude počasí na grillování :D

 12. waump /

  Mě se hrozně líbí, že ti co hovoří a přejí si očistu světa, tak nějak automaticky očekávají, že se bude týkat jen těch ostatních. A co takhle zkusit se zeptat, jsem ochotný umřít při katastrofě, aby ostatní mohli zkusit vybudovat lepší svět? Myslím, že takových asi moc nebude. Já tedy rozhodně ne a proto doufám, že civilizace ještě hodně dlouho neskončí. I když se o tom tak hezky sní.

 13. Venca /

  Mě se zase strašně nelíbí oblíbené, ale naprosto nepravdivé rčení „přežije silnější“. To vůbec není pravda. Přežije ten, kdo se adaptuje. A klidně může být slaboučký a hloupoučký :)

  • Fero Mrkva /

   Ja to vidím tak že počas VP bude priať šťastie pripravením, ale bude to asi tak že pripravenosť bude 1/3 a mať šťastie tak 2/3 a ešte staré príslovie od Samuela Colta.

   ,,Bůh stvořil muže silné a muže slabé, a já jsem ten rozdíl vyrovnal.“

 14. Sleever /

  Možná řeknete že jsem necita nebo buhvico ještě a ze to zlehcuju a blablabla, ale taky pridam svuj nazor…;)
  Chtel bych zazit VP, nejlepe rovnou konec sveta!
  Abych reagoval na predesle komentare, musim rict ze se smrti nebojim, ani ztraty svich blizkych. Osobne nevidim na smrti nic spatneho. Spis me desi predstava ze bych zil vecne;) Jinak co se tyce myslim ze je pro vetsinu z vas tezke predstavit si jejich ztratu protoze jsme ovlivneni dobou ve ktere zijeme. Podle mne v dnesni dobe ztracime identitu… jsme jen jmena a cisla na obrazovkach pocitacu. Narodime se, pracujeme a zemřeme, to je vše co se od nás čeká, potom jsme zapomenuti. A to neříkám z nadsázkou… vzdyt reknete sami… kolik zvás ví něco o svém pradedeckovi? A proto se upiname na nase deti atd. Oni jsou to jediné Neco nese náš odkaz do budoucnosti… V postapo svete by veci pravdepodobne fungovali jinak a smrt by byla na denim pořádku…

  Nechtel jsem zde mluvit o morálním úpadku… ale někdy je mi z dnešní společnosti ouzko, ale to ste již celkem shrnuli v predeslich komentarich…

  Jak nekdo psal jestli bych byl ochoten zemrit pro lepsi svet… ja osobne vidim v VP spis zazrak… jde o to ze nejde o to umrit, ale umrit na konci se vsemi lidmi… casto me zzira predstava ze zemru a svet pujde dal… ze se stane jeste spousta veci… netrpim romantickou predstavou o nejake domnele ociste ale spis konci coz je pro mne z nejakegho duvodu prijatelne neli zadouci… proste byt u toho… zazit konec… nebyt jen jmeno na nahrobku ale byt posledni clovek…;)

  Ale casto premyslim i o te filmove verzi… totiz ze prezijuv postapo svete;) v tom uz se vidim s anci na to ukazat jaky je v kterych ludech potencial… dnesni zivot uz neni o schopnostech… je to o tom lizt furt nekomu dop*dele… spousta lidi ela praci na kterou nemaji a naopak schopni trpi nedostatkem… smrt blizkych pro mne neni tragedii… uz sem pohbilnekolik blizkych a zivot jde vzdi dal… jak se rika vsichnni tam musime a ja se smrti nebojim…

  Vim ze to.zni strasne buhvijak debilne ale prijdemi ze ve dnesnim svete se neda zit a proto asi utikam do fiktivnich svetu. Dnesni svet je zkazeny at uz to prizname nebo ne… vetsina lidi zlenivela… stala se otroky penez a libida. Já ktery za dve nejdulezitejsi veci pokladam krasu (at uz v umeni nebo treba vnitrni krasu) a lasku se s nimi setkavam pořád méně a méně…a i kdyz je to asi nepravdepodobne… v mych romantickych predstavach si k sobe lide v nouzi najdou cestu a pochopi… i kdyz realita by byla asi jina… takze abych to uzavrel… myslim ze cokoli je lepsi nez dnesni prohnila spolecnost ktera se tvari ze je vse v poradku… ve skutecnosti se jedna jen o penize a o sex a opravdu cenne veci jako laska ztraceji hodnotu… je to jen muj nazor a jsem kritice otevren;) btw: Ne, nejsem hipík!:D

Leave a Reply