Přežij v postapokalyptickém světě!

Tvoříme skrýše aneb sladký život po Velkém Průseru – díl 1.

Tvoříme skrýše aneb sladký život po Velkém Průseru – díl 1.

Kvě 24, 2011

Teď, když sedíte v teple domova po skvělé večeři, popíjíte kávičku či zaslouženou denní dávku ušlechtilého alkoholu, byste těžko uvěřili představě, že to je poslední váš klidný večer.
Probudíte se ráno, kouknete ven z okna a tam…
Tadáám! Velký Průser přišel!
Jasně, máte připravený plán, jak překonat první dny, možná utečete z města… A co pak? Potřebujete skrýš. Nebo raději rovnou několik! Vysvětlím proč.

Důvod první: Stav nouze.

Jste v tramvaji, jedete z práce a najednou sirény, chaos, panika. Domu se nedostanete. Nebo se dostanete, ale po několika velmi napínavých hodinách. A to vás ještě čeká útěk z města. A co když budete na služební cestě a dorazit domu nemáte šanci? Nemějte všechna vejce v jednom koši, vytvořte si někde rezervu, která vám později může zachránit život.

Důvod druhý: Zajištění bezpečí.

Máte přečtenou hromadu návodů, postupujete přesně podle vašeho předem připraveného plánu, balíte baťohy a ve slušivém chemickém oblečku vycházíte ven. Nedej bože jako celá rodina. Protože zatím co prcháte z města a přemýšlíte, co si dáte k večeři, až dorazíte na místo úkrytu, za vámi pochoduje veselá a ozbrojená parta zlodějíčků. Kteří nyní sami sebe považují za vrchol evoluce a potravinového řetězce, samozřejmě. Mohou to být vaši sousedi, nebo je to skupina dělníků, opravujících již delší dobu potrubí na vašem sídlišti. Každopádně je napadlo podívat se, kam vlastně takto skvěle sbalená rodinka jede. Nebo jednomu z nich se už dávno líbí vaše manželka, či dcera? Kdo ví… Těsně za městem vás zastaví a s citem přednesou své nemravné návrhy. A vy na oplátku zase svůj. Třeba takový, že máte v nedalekém lese skrýš, obsah které rád poskytnete výměnou za zdraví rodiny. Přislíbený obsah může mít formu automatických zbraní a výbušnin, drog, zlata. To už nechávám na vaší fantazii. Hlavně aby byl těžký, musí se zaměstnat celá partička. No a cestou do skrýše se stanou různé ošklivosti a nepříjemnosti, které značně zredukují počet novodobých králů. Ale nebudu předbíhat.

Důvod třetí: Hlad.

Většina zločinů během válek a dalších Průserů se páchá z hladu. Ačkoliv je lidské tělo na hlad velmi dobře připraveno (dokážeme přežit bez jídla až 70 dnů), není na to připravená lidská psychika. Jednoduše – nejsme na to zvyklí. A pak se začnou dít ošklivé věci. Většinu z nich sice neuvidíte (nezůstali jste ve městě, že ne?), ale i tak to nebude nic příjemného. A abyste toto těžké období přežili, potřebujete mít slušné zásoby, které na sobě při útěku rozhodně neutáhnete.

Zásobování pro případ Velkého Průseru bych rozdělil na dvě části.

Zásoby doma/na chatě a zásoby ve skrýších.

S domácím zásobováním je všechno jasné. To jsou ty zásoby, které máte ve špízu a lednici. Regulérně se obměňují a kontrolují. Většinou se jedná o čerstvé a vesměs „luxusní“ věci. Však se podívejte sami. Salámy, sýry, čerstvé maso, sladkosti, ovoce a zelenina. Rozhodně ale neuškodí mít také v zásobě par kilo soli a cukru, nějaké kroupy, konzervy, instantní polévky a kaše apod. To, co jíte běžně a co se dá rychle naházet do batohu a zmizet. V zahradním domku (pokud je) pak najdeme kroupy, konzervy a další trvanlivé věci. Důležitou otázkou však zůstává, zda to stačí celé vaší rodině na rok a zda se k té chatce vůbec dostanete.

Jak říkám – potřebujete skrýš!

Do zásob ve skrýši patří trvanlivé (velmi trvanlivé) jídlo, teplé oblečení, kvalitní a předem roznošené boty, zbraně a nástroje.
Hodně záleží na tom, kolik takových skrýší bude. Pokud jste ochotní investovat vetší částky, není problém vytvořit celý systém.

Skrýš Základní 1 – věci první potřeby při útěku z města. Oblečení, trocha jídla, trocha energetických gelů, zbraně, nouzová lékárnička.
Skrýš Základní 2 – Jídlo a pití na týden, kvalitní vybavení a oblečení do přírody.
Skrýš Hlavní – Dejme tomu ve vzdálenosti 2km od vaší chatky, nebo místa, kde plánujete trávit svůj nový život. Velké zásoby jídla (kroupy, konzervy, sušené maso, sůl, koření, čaj, káva, sladkosti), kvalitní alkohol, zásoby léků, obvazů a dezinfekčních prostředků, zbraně a náboje, mýdlo, ocelové dráty, nástroje a další lahůdky. To už je na vás.

Proč ne rovnou v Chatce?

Protože v Chatce budou své vlastní zásoby, které vám musí bez problémů vystačit na pár měsíců. Skrýš Hlavní bude sloužit jako skutečně nouzové řešení, pokud Velký Průser bude skutečně VELKÝ a budete muset ve svém úkrytu pobývat delší dobu. Věci z něj se také dají použit jako platidla v novém světě.
V Chatce pak bude to samé, co ve Skrýši Hlavní, plus kvalitní radiostanice, zbraně a náboje, všemožné nástroje, kvalitní nádobí, funkční pec na dřevo, sněžnice, dalekohled atd. A také to nejdůležitější! KNIHOVNA. Ve které budou stovky knih o kovářství, sedlářství, oděvnictví a obuvnictví atd.
Mimochodem takových skrýší (jak základních, tak i hlavních) může být i víc, záleží na intenzitě vaši paranoií a finanční situaci.

Skrýše 1 a 2 můžete připravit jako sady.

Plastový kontejner (Volte materiál, který se nerozkládá v zemi – srát na Zelené), do něj se umístí kvalitní batoh, ve kterém bude oblečení a boty, 20 konzerv, 2kg rýže (pohanky, ovesných vloček – vyberte dle libosti a kalorické hodnoty), čokoláda, oříšky a sušené ovoce, 6 litrů vody, vařič, plechový hrnek, sůl a koření, lahev alkoholu, lovecký nůž, sekera, antibakteriální gel, lékárnička atd. V případě nouze pak jednoduše vykopete kontejner, hodíte batoh na záda a máte zajištěný další měsíc života.

P.S. Jsem si vědom toho, že každý z nás plánuje svoje vlastní únikové cesty a místa, kde bude žít svůj nový život. Pro někoho to bude malý srub v lese, pro někoho velká kamenná pevnost. Pro zjednodušení veškeré tyto stavby v článku uvádím jako Chatky.

 

Pokračování:

Díl 2

Díl 3

10 comments

 1. Jen takovy postreh – zakopavat nekam zbrane a munici je porusenim zakona o zbranich. V PA (zde PVP) dobe to samo bude kazdemu ukradene, ale pokud dneska zakopu nekam kver a k tomu tisic patron a nekdo to nahodou najde, tak nejen, ze prijdu o kver, ale prijdu i o zbrojak. Tak na to pozor.

 2. martin /

  No když něco zakopu tak musím předpokládat, že to tam pár let zůstane. Skladovat, ale vodu na takovou dobu? To spíš filty apod. Osobně bych tam dal věci vhodné k posdějšímu směnému obchodu: kafe, čaj, levná křesadla(nabydou na hodnotě, každý chce oheň,) možná tabák jestli to nějakou dobu vydrží, jakékoli staré nářadí (naolejovat), nože apod…
  Předpokládám, že pokud budu muset opustit město po svejch, tak unesu max 30 kg takže na nějaký luxusní věci se asi do báglu vytento.

  • pavel /

   Se tam přibalej vitamíny a jako vodu použiješ destilku, ta tam může bejt hodně dlouho aniž by se zkazila…

   • Saw /

    Jenom k té destilce:

    Demineralizovaná (destilovaná) voda nemá charakter pitné vody. S její konzumací jsou spojena zdravotní rizika. Může docházet k poškození výstelky střevní. Potvrzený je negativní účinek na metabolismus vodního a minerálního hospodářství, stejně tak poruchy stálosti vnitřního prostředí se změnami sekrece hormonů. Vyšší močení vede ke ztrátám iontů z intra i extracelulárního prostředí. Nesprávné rozdělování vody v organizmu a pokles hladiny elektrolytů může mít až za následek funkční poruchy důležitých orgánů. Prvními příznaky jsou slabost, únava, bolest hlavy, poruchy srdečního rytmu či svalové křeče.
    Při přípravě pokrmů vařením v demineralizované vodě byla prokázána ztráta všech podstatných prvků potravin, tj. takových, které si organizmus nedokáže vyrobit. Jedná se o vysoký až 60 % úbytek vápenatých a hořečnatých iontů, stejně tak významné ztráty stopových prvků (Cu 66 %, Mn 70 %, Co 86 %). V důsledku absence těchto iontů se zvyšuje riziko toxického účinku těžkých kovů, které jsou součástí potravy.
    Pravidelná konzumace či jednorázový příjem většího objemu demineralizované vody je považováno za zdravotně rizikové až nebezpečné!

 3. M4gor /

  Jen pár postřehů do placu.
  Jak dlouho se dá přežít bez jídla – tak tohle nehodlám komentovat, pokud budeš ve vysokém psychickém(stres ze samotného průseru,z chování okolních lidí, bezprostřednosti smrti,ztráty blízkých osob,atd,atd)a fyzickém zatížení tak prostě jíst musíš jinak se během maximálně pár dnů ocitneš sám jako potrava pro červy.
  Co se týče samotného obsahu, zbraně viz výše problém se zákony nicméně stejně pokud bude průseru předcházet jakákoliv krize,bude s největší pravděpodobností většina zbraní státem stahována z oběhu. Potom by ses zdřejmě nevyhnul problémům,které rozhodně nepotřebuješ.O nejakém nedovoleném ozbrojování se tady už vůbec nehodlám bavit. Munice je samozdřejmě fajn věc ale druhů munice je spousta.Lze samozdřejmě vytipovat nejpoužívanější typy a ty uskladnit – přinejhorším se snimi dá posléze obchodovat. Potraviny,oblečení,voda – samozdřejmě potřebná záležitost, padl zde dobrý nápad s filtry…

  A teť to hlavní samotný Tvůj koncept – skrýše plus chatka. 1)V ČR si myslím že není mnoho prostor kde bys mohl dlouhodobě zůstat utajen, dřív nebo později tě stejně nějaká banda výrostů se sapry najde a vykostí.Tudíš možnosti jsou ve své podstatě dvě 1)silná komunita – buďto předem domluvených lidí, kterým můžeš věřit, věřit??? chachá.
  2)mobilita

  Pro bod jedna jsou tvé skrýše ideální, když spočítám váhu materiálu vyjde mi že jej rozhodně sám nikam dál neuneseš, tedy více lidí vždy jednou za čas vybere některou ze skýší členů aby doplnila zásoby, pro bod dva je to také možnost, ale méně využitelná leda že počítáš s tím že se budeš neustále pohybovat v nějakém prostoru.

  Co se týče radiostanice, nevím k čemu ale taky možnost pokud ji tedy chceš nezapomeň přibalit solární panel na dobíjení baterie.

  Osobně spíše upřednostňuji vysokou mobilitu a vyzbrojenost plus zkušenosti před idealistickým srubem, ale to je věc názoru.

  • Scar /

   A co když bude mít někdo dostatek financí aby si začal budovat na vlastním pozemku úkryt dle vlastního uvážení dejme tomu tak 2m v nejvyším bodě stropu pod zemí ? To pravděpodobnost vyhrábnutí dosti snižuje ne?

   A odpověď jak bude svítit neberu v dnešní době jsou dostupný LED diody s takouvou svítivostí a nenáročnosti že to utáhne z baterii nabíjených sol. panely které mužou být udělány tak aby se dali schovat. a Když bude málo slunce tak třeba i na místě kde bude dost větru udělat náporovku…

 4. Herman /

  Nějak jsem v té základní výbavě postrádal dosti důležitou věc. A to je nějaký nástroj na holení, či stříhání tělesného ochlupení. Myslím, že pravidelně se zbavovat se vlasů, vousů atd bude dosti důležité. Jednak kvůli různým cizopasníkům, či těsnosti plynové masky.

 5. Abdulexe /

  Pěkný čtení. Jen co tu čtu, tak každý myslí nebo píše jen o sobě ale co rodiny? Přeci každý kdo má ženu, děti… Tak když přijde VP se na ně nevysereme!?

Leave a Reply