Kvě 29, 2011
Ochrana skrýše
Chránit své skrýše budete muset před několika faktory.
1) Živly
2) Hlodavci a ostatní živočichové
3) Lidé
Živly
Podzemní vody udělají z nechráněného obsahu skrýše neidentifikovatelnou kaši. Kontejner musí být skutečně řádně utěsněn. Stejně tak není radno zapomínat na vlhkost vzduchu, který bude v kontejneru. Při silném ochlazení spadne pohlednou jinovatkou na vaše oblečení a na jaře tam najdete leda tak hromadu zelených a smradlavých hadrů. Doporučuji umístit to kontejneru pohlcovače vlhkosti, nejlépe ve množství větším, než malé!
Pokud umisťujete menší zásoby do dutin ve stromech, nezapomínejte na letní požáry, záplavy, pravidelné kácení apod.
Stejně tak pokud něco schováváte do řeky, raději předem zjistěte, jaká je v těch místech záplavová situace. Jak často, jak silně atd.
Hlodavci a ostatní živočichové
Tady to je jednoduché. Kontejner je třeba potáhnout ocelovou síti, nelépe na několikrát.
Lidé
Nejnebezpečnější faktor pro skrýš. Tady se zaměříme na několik druhů nebezpečí.
A) Někdo vás vidí při vytváření skrýše.
B) Někdo najde vaší skrýš později.
C) Někdo vás donutí vydat mu obsah skrýše.
Abychom zabránili situaci A, musíme si dávat skutečně velký pozor na to, v jaké oblasti, kdy a kam konkrétně umisťujeme své zásoby. Pokud jednoho slunného dne, o víkendu, začnete kopat metrovou jámu nedaleko řeky či v lese, počítejte s tím, že vás uvidí rybáři, myslivci, turisti, pejskaři, houbaři, hráči airsoftu, bezdomovci a mnoho dalších zvědavců. Vysvětlení, že to kopete pro vaši tchýni, obvykle nezabírá…
Malé doporučení – staňte se jedním z nich. Běžte na čundr, postavte stan, sbírejte houby či chytejte ryby a jedné noci, těsně nad ránem opatrně vytvořte svou skrýš.
Situaci B můžeme zabránit tak, že pro skrýš zvolíme velmi náročný terén a zakryjeme pak veškeré stopy. Čím horší bude prostředí, tím lépe. Močály, skály, husté keře, to vše jsou ideální podmínky. Své skrýše můžete také umisťovat pod velké balvany či kořeny stromů.
Vzdálenost skrýše od nejbližší vesnice či města musí být minimálně 3-5km. Pokud skrýš budujete ve spíše vesnické oblasti, klidně zvolte i větší odstup. Vesničané své okolí znají naprosto dokonale, dokonce i malé děti se dost často toulají ve vzdálenosti několik kilometrů od domova a mohou snadno vaší skrýš odhalit.
Nesmíte zapomenout také na novodobé STALKERY, kteří investují nemalé finanční prostředky na nákup těch nejlepších detektorů kovů. Takové detektory pak snadno najdou třeba minci v hloubce 30-50cm. Jak se takový detektor kovů rozeřve nad kontejnerem s konzervami a nástroji si jistě domyslíte sami. Proto buďto kopejte skutečně hlubokou jámu (1,5-2m), anebo použijte mozek.
Vzpomeňte si třeba na řešení situace A. Čundr, stany apod. A co kdy po vašem odjezdu místo očekávaného botelu tam zůstane milé tábořiště? A ne ledajaké! Kamenné ohniště, vedle jámka na odpadky, dřevěné lavičky, nasekaná zásoba dřeva pro další skupinky. Třeba to celé ozdobite i cedulkou s věnováním ostatním trampům… A pod ohništěm, v dostatečné hloubce, bude vaše skrýš. A bude tam i za deset let i za dvacet.
Nebo můžete to naaranžovat jako zvířecí hrobeček s pomníčkem. Včetně fotky v rámečku, svíčky v plechové dózičce a cedulky, namalované roztřesenou dětskou ručičkou.
A poslední doporučení: položte NA uzavřený kontejner lahev velmi kvalitního alkoholu (1000Kč a dražší) a zatavené do plastu psaníčko. A napište tam, že tato skrýš je plánována jako poslední záchrana pro vaši rodinu, aby vaše tři děti měli co jíst, pokud se vám něco stane. Nebo něco v podobném duchu. A že alkohol je poděkování za to, že skrýš zůstane na místě a neporušená. Kvalitní alkohol nikdy nebude překážet, a pokud při pravidelné kontrole ho ve skrýši nenaleznete, asi je někde chyba a budete muset vymyslet nový úkryt.
Situace C, aneb pokud vás někdo nutí vydat mu obsah skrýše, je příliš rozsáhlé téma, proto bych v tuto chvíli udělal pauzu a nechal to až na třetí díl toho seriálu.
Pokračování:
Jen doplnim, abyste sledovali vahu. Je sice hezke, ze si nekam zakopete kontejner, ale musite byt rovnez schopni ho z tech dvou metru dostat
Proti hledačům je dobrý tam zakopávat pivní víčkaa sem tam nejakej šroubek, drát a jinej kovovej odpad, ono je to po pár decimetrech vykopávání tohoto odpadu přestane bavit kopat…..
Tak dobře jsem se už dlouho nezasmál:)