Přežij v postapokalyptickém světě!

Plynová maska CM-4 – recenze

Plynová maska CM-4 – recenze

Pro 2, 2011

Jedná se o druhou nejdostupnější moderní masku sehnatelnou v našich končinách. Stejně jako maska M-10(M) pochází z produkce Gumáren Zubří. Je vyrobena z šedé pryže, má trojúhelníkové širokoúhlé panoramatické zorníky v hliníkových objímkách stejně jako maska M-10(M) a i konstrukčně je velice podobná. Maska je gumový výlisek s polomaskou uvnitř.

 

Filtr se připojuje standardizovaným závitem 40×4, takže není problém sehnat jak specializované tak širokospektré filtry.

Ochranná funkce je garantována v teplotním rozsahu -30°C až +50°C. Upínání masky je pětibodové, gumotextilní, vdechový ventil i oba výdechové ventily jsou plátkové, nad ventilovou komorou má maska průzvučnici, která na rozdíl od M-10M není vyměnitelná, je přidělaná napevno ke gumě masky kovovou stahovací obroučkou. Řeč je díky ní opět pěkně srozumitelná.

Ofuk zorníků není řešen samostatnými komůrkami, ale funguje spolehlivě. Maska je velice pohodlná, v případě potřeby není problém v ní strávit celý den. Upínání na hlavě taktéž nikde netlačí, polomaska na obličeji sedí a s ventilky jsem zatím nezažil problém.

Bohužel většina těchto masek nemá hydratační systém, ač verze s ním se také vyráběla pod označením CM-4m. Byla zavedena jako civilní maska, jelikož se nepočítalo s dlouhým pobytem osob v zamořeném prostředí, picím brčkem nebyla většina masek vybavena. Filtry se stále vyrábí pro tento typ závitu, dají se použít jak staré skladové univerzální MOF(malý ochranný filtr) 4/6, tak i prastarý VOF(velký ochranný filtr), který se připojuje pro snadnější nošení vrapovou hadicí, která ale není v základní sadě.

V případě, že se ve vašem okolí nalézá specifické riziko (chemická továrna s velkými zásobníky amoniaku), pak je vhodné pořídit specializované filtry pro případ vystavení tomuto riziku. Specializované filtry dovedou účinněji odloučit danou chemikálii a taktéž vydrží déle. Pokud však nic takového nehrozí, bohatě postačí univerzální filtry.

Co se týče univerzálů, pokud zrovna není poblíž výprodej s MOF filtry, doporučuji sehnat filtr s ochranou A2B2E2K2Hg-P3 který poskytuje ochranu proti organickým plynům a parám s bodem varu vyšším než 65°C, proti anorganickým plynům a parám, např. kyanovodík, sirovodík, chlor. Taktéž chrání proti kyselým plynům a parám např. oxidu siřičitému, chlorovodíku, amoniaku a organickým sloučeninám amoniaku, kapalným i pevným aerosolům a parám rtuti. Neposledně zachytává i toxické dýmy, bakterie a viry.

 

Tyto masky není nutné pořizovat dvě, filtr se dá i bez cviku vyměnit na jeden nádech bez sundávání z obličeje a i bez problémů v rukavicích. Filtry v přední části trošku tíží a tlačí hlavu dolů, taktéž se občas pletou při přesnější ruční činnosti v blízkosti očí.

Cena masky je cca dvojnásobná oproti M-10(m), ale právě systém filtru na závitu ji proti výše zmíněné masce zvýhodňuje.

Přes vrapovou hadici se dá také připojit k dýchacím přístrojům jako rebreathery a plynové bomby, toho v současnosti využívají hasiči, kteří nejčastěji používají masku s řadou přístrojů Saturn (5,7). S tímto vybavením je možné se v masce i potápět, což ale není zrovna příjemné minimálně díky zorníkům, které jsou každý pod jiným úhlem a obrazy jednotlivých očí jsou posunuté, nejpraktičtější je tak dívat se jen jedním okem.

 

Trošku technických parametrů:

průměrná hmotnost         400 g

počet velikostí                    3

všeobecné zorné pole         73 %

tlakové ztráty při průtoku vzduchu 30 l/min. při vdechu u vnitřní masky  max. 30 Pa

-při vdechu u ventilové komory  max. 25 Pa

-při výdechu    max. 100 Pa

 

 

Plusy:

 

+ Pohodlí

+ Rozmanitost filtrů na závitový systém

+ Cena

 

 

Minusy:

 

- Absence hydratačního systému

- O něco větší nádechový odpor oproti lícnicovým filtrům, které mají dva vstupy.

- Maska se snaží „převažovat se na čumák“ tíhou filtru

 

 

 

Celkové hodnocení: 8,5/10 (a to jen proto, že 9ku si nechávám pro případ sehnání těch nejnovějších (OM90/CM5/CM6) a 10ku pokud by některá z nich byla úplná bomba)

 

 

Pro PostApo.cz sepsal Artifex.  

 

Tento článek byl zařazen do soutěže PostApo.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, zmačkněte LIKE a napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 

Chcete se zúčastnit také? ZDE JSOU PRAVIDLA A PODMÍNKY!

 

34 comments

 1. Marek /

  Mám ji doma, i s dříve zmiňovanou M-10(M). Obě jsem je koupil na armádním výprodeji. Bohužel nemám více filtrů, jen jeden co byl u ní.

 2. Artifex /

  MOFka se dají sehnat v armáčích po 40kč, specializované třeba tu: http://obchod.klimafil.cz/obchod/filtry-k-maskam/zavit-40×4-cleanair/, VOF třeba tady: http://www.armyvyprodej.cz/shop/filtr-p-2456.html ale doporučuju k VOFkům sehnat vrapovou hadici, přímo na lícnici se to nosit nedá.

 3. Marek /

  Proč mají filtry datum spotřeby? Přestanou být použitelné, nebo je to jenom z úředních důvodů?

 4. Artifex /

  Když jsou vakuově balené tak je to opravdu jen úřední důvod, datum spotřeby tam ale je v podstatě proto že do daného data výrobce ručí za 100% funkčnost daného výrobku.

 5. DartVader /

  Prosím autora nebo někoho jiného o zodpovězení. Koupil jsem masku M-10M, o které sice tento článek není, ale je zde napsáno, že jsou obě ze stejného materiálu. Mne by zajímalo nějaké upřesnění, z čeho je maska vyrobena. Pod pojmem pryž se dá vybavit leccos. Zkoušel jsem strýčka Google, ale nepodařilo se mi najít odpověď. Maska totiž není pro mne, ale pro sestru (jako recese) a až teď jsem si vzpomněl, že má alergii na latex, tak bych jí nechtěl ublížit.
  Díky za odpověď.

 6. Artifex /

  O M-10M článek je a je tady tady: http://postapo.cz/nutne-k-preziti/obleceni-a-obuv/plynova-maska-m-10m-recenze/
  Latex to není, maska je vulkanizovaná guma z umělého kaučuku, pokud nemá alergii na gumu na gumování nebo třeba na gumové holínky tak to bude OK, můžeš udělat pokus, otřít masku třeba o hřbet ruky a počkat na reakci pokud jsi nejsi jist ohledně tohoto materiálu

 7. Artifex /

  Ještě doplním takovou drobnost na kterou jsem zapomněl: Při výměně filtrů v zamořeném prostředídoporučuji lehce pomalu ale konstatním tlakem vydechovat, přetlak z masky ven znemožní proniknout škodlivým látkám dovnitř. Pomalý výdech začne v momentě odšroubování dosluhujícího filtru a skončí utažením a zajištěním filtru nového. Takto byly řešeny i všechny kryty CO: Konstantně se v nich udržoval o něco zvýšený tlak filtroventilačním systémem oproti venkovnímu prostředí aby případné drobné netěsnosti v systému nezpůsobovaly pronikání škodlivých látek dovnitř krytu. Jednoduché opatření ale účinné. (Pokud někdy půjdete na prohlídku krytu, všimněte si dvojic barometrů, ty právě umožňovaly sledovat tento rozdíl tlaků, v případě vyrovnání mohl nastat/nastal průnik škodlivin do krytu nebo to indikovalo selhání filtroventilace.)

  • Tomas-Z /

   Pokud nejsi v „reaktorovém“ prostředí ale tam kde je zamoření
   malý nebo střední vydrží 5h a proti radioaktivním časticím
   je ochrana dlouhodobá. (dokud se filtr neucpe a špatně se přez něj dýchá)

 8. Artifex /

  Ano, měl by být kompatibilní, ten první filtr velký je výše zmiňovaný VOF a co si tak pamatuji tak jsme měli s rusy stejný závit (tuhle masku musím přidat do sbírky, ještě ji nemám :D )
  Kolik vydrží záleží na typu zamoření prostředí, jak byl filtr skladován, koncentraci zamoření prostředí atd.

 9. Píďa /

  Ahoj!Jak je to s velikostmi a jak jsou značené?Je to jako u m10 1,2,3,nebo jako u cm3 3,4,5,6, nebo jak to vlastně bylo… a jak zjistím správnou velikost,někde jsem četl,že u m10 je 1 do 120mm od brady po kořen nosu,2=120-128mm,3 více jak128mm. Chtělo by to nějakou přehlednou tabulku velikostí i u různých druhů masek.Díky za info

 10. Artifex /

  U CM4 jsou velikosti pouze 3,4,5, jelikož se jedná jen o 3 čísla tak by číslování mělo být shodné s M-10M kdy 1=3, 2=4 a 3=5 ale nic jsem k této tématice nenalezl, doporučuji napsat přímo do gumáren Zubří=výrobci.
  Jinak z vlastní zkušenosti (mám obličej takový že mi padnou M-10Mky velikosti 2 a 3) a sedí mi CM-4ka velikosti 4 a 5 takže opravdu myslím že tyto velikosti se shodují.

 11. admin /

  Aby to nebylo tak moc natěsno, dávám svůj hlas tomuto článku. Tímto, přes veškerou snahu soupeře zmanipulovat soutěž a vyhrát s naprosto zbytečným a bezcenným článkem, vítězem se definitivně stává Artifex…

 12. Flodur /

  Má CM-4 zorníky ze skla nebo plastu?

 13. Artifex /

  Plast

 14. Flodur /

  Kamarád má právě M-10 a říkal že měl skleněný zorníky, tak jsem si nebyl úplně jist jestli je má CM-4 plastový ačkoliv jsem je měl včera v ruce :D Vcelku by to mohlo být jedno ale chci jí zkusit vzít na PA bitvu. Takže děkuju za ujištění :)

 15. Artifex /

  Tak ne, budu se muset opravit, je to tvrzené sklo, nechal jsem se zmást tím že je to trošku ohebné, při vrypu se to jak u CM-4 tak u M-10M chová jako sklo.

 16. Flodur /

  Je zajímavé že to naprvní pohled ani jako sklo nevypadá… Nevadí od začátku jsem počítal s tím že to budu muset nějak upravit. Mam tu v celu tvrdou fólii durofol 0,5mm tlustou, zkusim to z obou stran vyztužit a uvidíme co to snese.

 17. Artifex /

  Hodil bych před to spíš železnou mřížku s otvory: http://www.vcelpo.cz/files/product/277.jpg

 18. Píďa /

  Nevíte někdo,k čemu slouží plastový „řetízek“,který je součástí balení?Měl jsem ho i u M10.

 19. plastový řetízek slouží k uzavření fólie ve které byla maska zatavena, ta se nevyhazuje a pro případ dlouhodobějšího skladování se maska vloží zpět do fólie. Folii uzavřeme zakroucením konce nebo tzv. husím krkem, zajistíme plastovým řetízkem co nejvíce to půjde (konec řetízku provlečeme vybraným okem řetízku)

 20. Artifex /

  To je pravda, slouží ale i k jiné věci: V případě použití masky se do pytlíku dává výstroj kterou je třeba ochránit před kontaminací a zavře se právě tímhle řetízkem tak jak je vyznačeno výše. V případě použití OPCH70 platí to samé, svléká se předtím oblečení, drobná výstroj se ukládá do pytlíku po masce, oblečení se ukládá do velkého pytle který je v sadě s OPCH a tam jsou ty pytle zajištěné gumičkami. Po konci chemického/biologického/jaderného útoku pak stačí odmořit povrch pytlů, OPCH a masky a věci se dají používat. Povrch se odmořuje i když jsou pytle považovány za „jednorázové“ právě proto, aby nedošlo při vyndávání ke kontaminaci vnitřního obsahu.

 21. Acaila /

  Koukam, ze OM90 je cenově už poněkud jinde… Ale přijde mi, že sehnatelná je celkem bez problému.

 22. skici /

  Autor zmínil použití masky CM4 s dýchacími přístroji hasičů Saturn S5 a S7 (a jako vyváděcí S2) což mohu potvrdit. Stejně tak můžu potvrdit, že se s těmito přístroji dá potápět. Automatika totiž vychází z potápěčského přístroje, ale má svoje omezení. Přístroj by měl být ve svislé poloze a hloubka by neměla překročit 3 m.

 23. Kaja /

  V technických parametrech se uvádí, že maska váží 400 g. Předpokládám, že to je bez filtru. Můžete mi někdo, prosím, poradit, kolik váží maska celkově i s filtrem? Díky.

 24. MOF-2 váží 250g. MOF-4 260g a MOF-6 350g

 25. Tomas-Z /

  Neví někdo kde sehnat vrapovou hadici? (nebo hodně levnou masku s hadicí)
  Kdyby zajímalo proč levnou tak proto že potřebuju jenom hadici.

  • Aukro, případně BSS-MO4/M52 má stejný závit na vrapovku, takže zkus shánět tu.

 26. matej /

  To co si napisal je super ja osobne mam cm4 a a tu plastenku75. A dik za rady o tej plastenke pomohli mi fakt dik.

 27. krystof /

  Maska koupena na http://www.armatex.cz
  Sedi perfektně(velikost 5), netlačí, je pohodlná a určitě nebude problém v ní vydržet delší dobu. Zatím 9 z 10

 28. maros /

  Na armatexe je aktualne CM-4 lacnejsia (85 kc) ako M-10 (100 – 150kc).

 29. Peter /

  Mám tu na vás otázku je MOF filter azbestový.A je filter do M10 azbestový ďakujem za odpoveď.

 30. Stanley /

  Zdravím všetkých,

  čítal som na zahraničných weboch, že východoeuropske masky z doby Studenej vojny majú vo svojich filtroch azbest. Je to pravda? Tie filtre sú vraj nebezpečné.

  Ďakujem za odpoveď!

Leave a Reply