Přežij v postapokalyptickém světě!

NRG 5 – test nouzové potravy

NRG 5 – test nouzové potravy

Čer 9, 2013

Mnozí z Vás, kteří čtete tento web, už jistě přemýšleli nad tím, jak zajistit sebe, popř. svou rodinu pro případ jakékoli neblahé události. Je třeba myslet především na 3 základní věci: bezpečný úkryt, zásoby jídla, vody a plán do budoucna.

V tomto článku Vám zkusím popsat můj postoj k „Prepperství“.

Osobně vyznávám především vlastnictví, které mi nemůže nikdo vzít – tím jsou vědomosti všeho druhu, zvláště pak ty užitečné :) . Ale jak by řekla moje babička – vědomostí se nenajíš. Proto jsem se snažil najít způsob, jak se za rozumný peníz zásobit na nezbytně nutnou dobu potravinami. Moje priority jsou tyto:

-          potravina musí vydržet co nejdelší skladování (řádově 10+ let)

-          skladování nesmí být náročné na teplotu, vlhkost, atd.

-          potravinu je možno připravit bez ohně, nebo dalších technických potřeb

-          musí jít o plnohodnotnou stravu, na které se dá vydržet alespoň několik dní bez dalších potravin

-          nesmí to stát jmění a nezabere to půl domu/krytu

Po zvažování všech možných MRE, RCIR, KDP, EPA, KD a dalších jsem narážel na několik podstatných nevýhod:

-          všechny tyto bojové příděly jsou vždy komplexní a obsahují spoustu podle mě „zbytečných“ součástí

-          tyto „zbytečnosti“ zvětšují objem a tím i nepraktičnost při dlouhodobém skladování

-          málo z uvedených přídělů splňuje požadavek na skladovatelnost 10+ let. Nedokážu si představit, co se stane s jakýmkoli druhem masa po deseti letech, i když je konzervovaný, vakuovaný a já nevím co ještě…

Proto jsem svoje hledání začal směřovat více směrem k potravinám, které jsou dehydrované a vyrobené na bázi škrobů, cukrů, a dalších prvočinitelů. Našel jsem. NRG-5 je směs obilovin, rostlinného tuku, cukru, proteinů, vitamínů a minerálů (vzato z obalu). Tento výrobek garantuje min. skladovatelnost 10 let a výrobce přímo hovoří o nouzovém jídle, které z nutričního hlediska plně postačí pro přísun všech potřebných živin.

Potravina je balená v kartonové krabičce o velikosti 140 x 80 x 60mm. Uvnitř je silný vícevrstvý sáček z hliníku a plastu, do kterého je uloženo 9ks tyčinek zabalených ještě v celofánu. V celém balení není ani milimetr místa navíc – krásně se dá i větší množství skladovat na opravdu malém prostoru. Kartonová krabice plní hlavně informační funkci a možná trošku zlepšuje mechanickou odolnost proti propíchnutí sáčku, ale ten je sám o sobě tak tuhý, že jeho poškození by muselo předcházet opravdu hrubé zacházení.

Celé balení má 500g a každá tyčinka má tak asi 55 g. Zdá se to málo, ale jde o opravdu koncentrovanou energii, kterou v jiných potravinách jenom těžko najdete. Pro srovnání:

Z výše uvedeného vyplývá, že koncentrace energie v hmotnosti potraviny je u NRG-5 téměř nepřekonatelná, v porovnání s potravinami, které mají porovnatelnou skladovatelnost je to pak naprosto bezkonkurenční.

Minimální denní příjem energie je uváděn 4100 kJ /os/den – bavíme se zde o dřepění v krytu, proto si dovedu představit i méně, ale vycházejme z této hodnoty. Tím pádem jste schopni v objemu 0,7 dm3 a hmotnosti 0,5 kg pokrýt denní potřebu potravin pro dvě osoby na den i s malou rezervou.

Pokud by se jednalo o zajištění celé rodiny: Muž, žena, dvě děti. Denní potřeba energie je pak: 16 400kJ/den, přičemž počítám stejnou spotřebu i pro děti. Pokud se budeme chtít zásobit na týden, budeme potřebovat necelých 6 kg NRG-5, což je pouhých 12 balení o objemu 8 dm3.

Pokud bychom tedy chtěli mít co největší zásobu potravin, ale v krabici rozumných rozměrů a do 20kg, aby se dala ještě dobře přenášet, byla by to zásoba pro čtyřčlennou rodinu na 23 dní – což mě osobně přijde opravdu úžasné. Je to sice extrém, který nikdo z nás nechce podstoupit, ale bavíme se zde o přežití – a tady by zřejmě NRG-5 svou roli splnilo.

A teď k samotnému testu:

Rozbalení hlavního obalu je hračka a jde to i bez jakéhokoli nástroje. Chce to trošku síly, ale nic, co by nezvládla i žena. Jednotlivé sáčky lze už roztrhnout relativně lehce. Obsah je slisovaný a drobivý. Dá se velmi jednoduše nalámat, nebo nakrájet na jakkoli veliké dílky. Veškerý obalový materiál lze zmačkat a popř. spálit. Je ho opravdu trocha.

Samotná konzumace je možná jak v suché podobě, tak rozmícháním např. ve vodě. Za sucha chutná NRG-5 jako hodně sladký suchar. Musíme ovšem dávat pozor na to, abychom nesnědli v suchém stavu víc než jednu tyčinku. NRG-5 totiž po styku s vodou silně bobtná a zvětší svůj objem 2x až 3x.

Daleko lepší je tyčinku rozdrobit a rozmíchat ve vodě (nebo luxusně v mléce :) ). Pak se vytvoří kaše, na kterou spotřebujeme cca 150ml vody a jednu tyčinku – záleží na konzistenci. Obecně lze říci, že kaše nebude nikdy dost řídká – dá se do ní přidávat pořád voda a vždy se dá rozmíchat do přijatelné konzistence. Přisuzuji to jemnosti částeček ve výrobku. Chuť je podobná jako za sucha, jen příjemnější v tom, že se nelepí na patro. Vůni to nemá žádnou, chuťově to myslím nikoho nenadchne, ale ani neurazí. Asi se mi nejvíc chuť spojuje s obyčejnou ovesnou kaší – dobře oslazenou.

Ještě k pořizovací ceně: Na internetu se dá jedno balení pořídit cca za 175 Kč, což je investice v pravdě zanedbatelná. Za cenu do tří tisíc korun je možno zásobit čtyřčlennou rodinu na deset dní v případě nouze. Krabice přitom nezaberou místo větší než 4 krabice od bot a skladovat se dá téměř kdekoli. Primárně samozřejmě rovnou v krytu, kde zásoba vydrží podstatně déle, než deklarovaných 10 let. Pokud si tu investici rozložíme do oněch deseti let, vyjde nám to 300Kč/rok – pro mne cena za klid opravdu nízká.

Pro PostApo.cz sepsal Pospa.

26 comments

 1. H4UnT3R /

  Ehm… MRE – plnohodnotné… nedokážu si představit že bych na tomhle přežíval pár měsíců… Tohle by se dalo brát jako super doplněk k MRE, to jo. Jde o to že člověk nemůže jíst pouze jednoduché cukry

  • Ale jo, když jsem za studentských let byl schopen přežívat několik měsíců na VIFONkách okořeněných tu a tam plechovkou z Hamé, tak v té době bych za MREčka vraždil :D

   • Pilot /

    .. MREčkem je doporučeno se stravovat max 14dní. To platí i pro bojové jednotky, jejichž délky misí, stravují-li se pouze MRE, jsou omezeny právě tímto faktorem.

    .. Tj, krmit rodinu (dětska, manželku, starší lidi((pra)rodiče)) třeba měsíc je dost napováženou …

    .. ale asi lepší jak drátem do oka, no …

 2. K. /

  Díky za test :-) tady taky jedna alternativa…
  http://www.s-gear.cz/www-s-gear-cz/eshop/2-1-Trvanlive-potraviny

  • admin /

   Na potraviny z nabídky S-Gear bude koncem měsíce (snad) mega rozsáhlá recenze. A dokonce nějaké balíčky budou k vyzkoušení i na naší konferenci v Mikulově. Jsou to velké porce pro 4 lidi a já už to nemůžu žrát, už to do mě neleze :D

   • Neboj, já ti s tím pomůžu :D

    • admin /

     No v to pravě doufám, protože ze začátku jsem si vařil celé baličky a byla to taktická chyba :) . Teď si vařím jednu porci na ochutnávku a zbytek dovezu na sraz, ať si to vyzkouší i jiní.

     • Super, aktuálně mám bodovou dietu: Co uvidím, to zbodnu.

 3. Martin /

  No nevidim na tom ten rozumný peníz. Rýže má sice o 25% méně eneggie, ale stojí 10x méně peněz. Uvařit pro jednoho člověka jednou za den půl kyla rýže nebude takový problém.

  • Marek /

   TO ano ale zase zabere xkrát větší prostor….

   • Martin /

    Půl kila rýře zabere mín místa, než jdeno balení NGR-5.

    • Néma /

     No to sice jo, ale v rýži máš oproti NRG jenom některé živiny a taky ti asi nevydrží 10 let. Jinak nic proti rýži.

     • H4UnT3R /

      Na tomhle dlouhodobě nevydržíš, chudí v Číně se živí pouze rýží a žijou a pracují. Z tohohle dostaneš po 2 měsících tak nějakou nemoc :D

     • Sammy /

      Souhlasím. I chudí asijští farmáři jedí s rýží zeleninu, luštěniny… na rýži se ani v krizi nedá přežít stejně dobře jako s NGR-5…podle mě

    • passco /

     Neviem presne z coho to je ale ryza ťa nakopne na hodinu, tvoj organizmus pekne prefacká a po hodine si zase hladný a bez energie.. mimo to ryza poriadne nic neobsahuje je to taký blivajz a keby chceš z nej fungovať tak ju musíš jesť 10 krát častejšie ako túto tyčinku .. nehovoriac o tom, že farmári vo väčšine miešajú ryžu so surovým vajicom, ktoré dodava to co ryza nie alebo so zeleninou :)

 4. H4UnT3R /

  aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=782278 Teď jsem tak na akutálně něco zahlédl

 5. Marek /

  jen mě tak napadá jelikož je to suché a je to kombinace obilovin,cukru a podobných věci tak lidské tělo bude potřebovat hodně vody aby to strávilo ne ? takže to místo co ušetříš na velikosti jídla pak dáš do vody a zásoba pitné vody néni nikdy dost velká…

  • Arcon /

   Marku ano, ale teoreticky vodu lze získat, a stejně ji potřebuješ čerstvou. Skladovat někde H20 v tekutém stavu 10 let nelze, tak aby to bylo i poživatelné. Leda tak v tuhém stavu, avšak to je zase náročné energeticky.
   Navíc bez vody nevydržíš dlouho, výše uvedené suché amarouny jsou energetickou bankou pro tělo. Rozumím tomu, že to je jen energie, a že déle jak měsíc to jest se nedá, ale to ani MRE i ty jsou na max 30 dní, pak z toho máš tak maximálně koliku.

   Co se týče rýže, ano čína na ni existuje tisíce let, ale na čerstvé, rozhodně ne na 5-10 let staré.

   Takže pro mne informace velmi zajímavá, cena akceptovatelná, případná investice nijak významná.
   Další věc, použití mne napadá, jako pohotovostní balíček na delší tourist horské výlety. Takové to zabezpečení, kdyby z nějakého důvodu člověk nemohl dojít do hotelu, a musel zkysnout den někde v horách, než k němu dojde pomoc. Hlad je svině nebeská, způsobuje silnou nervozitu a stress….

   Ale je to jen můj názor

 6. Tugar /

  Díky za recenzi, přes léto objednám. Nepochybně pak někdy udzkouším jeslti to náhodou nemá nějaké blahodárné proti-kocovinové účinky. Líbí se mi skoro absolutní odolnost proti živlům a jeto v rozmězu co můžu v pohodě vozit sebou na motorce. ;)

 7. Mates /

  Zajímavej článek, i jako nouzovka do hor dobrý ;)

 8. Ctecek /

  Dobré je, že zajistí příjem energie, to aby člověk mohl cokoliv dělat, ale aby byl v dobrém stavu je třeba mít pestrou stravu :)

  Představte si jíst kokosové ořechy 20 dní :D Pokud už jít do tohodle, tak určitě v kombinaci s ostatnímy druhy konzerv. Zde by se hodilo také pro dostatečný přijem vitamínů, koupit nějaké multy-komplexy či spectrum :)

  Pokud se bavíme o superkatastrofách, tak se zajistit např. semeny různých plodin, aby bylo možné opět začít z ničeho :)

 9. Jery /

  Něco podobného jako NRG-5.
  BP-5 KOMPAKTNÍ STRAVA PRO POUŽITÍ V NOUZI

  http://www.signum74.cz/shop/trvanlive-potraviny/10-bp-5-kompaktni-strava-pro-pouziti-v-nouzi.html

 10. Martin /

  Právě mi dorazila zásilka s prodlouženou životností 20.9. 2016-20.3. 2037. ano opravdu 2037.

 11. kamil /

  Dle mého názoru pro dlouhodobější přežití je nejlépe to kombinovat. Čili NGR k tomu něco od Legacy a MRE.

Leave a Reply