Přežij v postapokalyptickém světě!

Domácí výroba plastu (galalit) – foto návod

Domácí výroba plastu (galalit) – foto návod

Úno 20, 2013

Víte, co je Galalit?

V roce 1897 německý továrník Wilhelm Krische a technik Adolf Spitteler získali umělou látku z čerstvého tvarohu po jeho ponoření do roztoku formaldehydu. Podle jimi vypracovaného a později zdokonaleného technologického postupu se srážením odstředěného mléka přídavkem enzymů získá mléčná bílkovina – kasein, která se dokonale zbaví tuku a vody, rozemele se na prášek a mísí se s různými přísadami a barvivy. Poté se směs zvlhčuje vodou (20 až 35 %) a nechá uležet, aby nabobtnala. Často se používá také zředěná kyselina máselná nebo citronová, které zvyšují plasticitu. Získaná snadno tvarovatelná hmota se za horka pomocí hnětacích strojů dokonale zhomogenizuje a v zařízeních s vytápěnou hlavou lisuje na desky, tyče, roury a další požadované tvary. Nakonec jsou zformované polotovary ponořeny do 4% až 5% formaldehydové lázně k vytvrzení. Tento proces ovšem trvá několik týdnů, u silnostěnných předmětů dokonce až šest měsíců. Podstatou vytvrzování je vznik příčných vazeb, vytvářených chemickou reakcí bílkovin s formaldehydem. Finální výrobky se zvolna suší v proudu teplého vzduchu.

Galalit (galaktolith, mléčný kámen) je průsvitná nehořlavá hmota (výhoda proti celuloidu), na vzduchu stálá, pevná a pružná, nahřátá páchne po páleném rohu, nerozpustná v kyselinách, alkáliích a etanolu, tvrdosti 2,5, hustoty 1,3 a je dobrým elektrickým izolátorem. Galalit lze snadno mechanicky obrábět, leštit a libovolně barvit – stal se proto náhražkou přírodního rohu, kamene, kostí, slonoviny, jantaru (zbarven kyselinou pikrovou), želvoviny (působením kyseliny sírové), korálů apod. Od počátku minulého století se z něho v průmyslovém měřítku vyráběly různé předměty, jako perly, knoflíky, hřebeny, držadla ke skříním, pletací jehly, rukojeti k nástrojům, klávesy, elektrické izolátory atd. (v závodech v Hannoveru, ve Vídni, Paříži a jinde). Cena se pohybovala okolo čtyř až pěti rakouských korun za jeden kilogram. ZDROJ.

Jelikož teď hodlám nějakou dobu vydržet bez jídla, měl jsem na vyhození lahev mléka. A aby se jen tak nevyhazovalo, zkusil jsem si vzpomenout na své neklidné dětství a vyrobit něco podobného galalitu.

Potřebujeme mléko a ocet. Nic víc.

Odměříme si 0,6l mléka.

Za stálého míchání přivedeme k varu.

Přidáme ocet. Tady si vůbec nejsem jistý. Vzpomínám si, že to bylo cca 1 čajová lžíce na skleničku mléka, ale bylo to před 15 lety… Dál jsem tedy 1,5 polévkové lžíce na dvě skleničky. EDIT: Teď mi známý připomněl, že to bylo 1:15, nebo 1:16, tudíž to bylo hrozně málo.

Reakce nastartuje skoro okamžitě. Stačí cca 30 vteřin míchat a máme takovýto humáč.

Humáč přefiltrujeme přes hadr.

Vymáčkneme zbytky vody. POZOR, horké!

Zabalíme do papírových utěrek.

A máme polosuchý humáč k dispozici.

Ještě trochu vysušíme.

Abychom se zbavovali vody rychleji, můžeme náš humáč rozdělit na několik menších.

Začínáme hníst. Pozor, bude to jako tvaroh, strašně se drolí.

Zkouška konzistence. Rozválcujeme.

Zoom na rozválcovaný humáč po 30 minutách hnětu.

Jedeme dál. Toto už je po hodině.

Zoom po hodině práce.

Neodhadl jsem to časově a musel pospíchat na schůzku, proto z původních plánů udělat rukojeť na nějakou čepel sešlo. Z vyrobeného humáče jsem nasekal knoflíky, které se právě teď suší. Pak ukážu výsledek.

Závěrem: Vůbec si nejsem jistý poměrem ocet:mléko. Doporučuji zkoušet a hledat vlastní technologie. Je to však zábavné a poučné. Ideální třeba pro domácí hrání s dětmi. A výsledkem může být zcela funkční šperk, předmět, či rukojeť nějakého nástroje. EDIT: Teď mi známý připomněl, že to bylo 1:15, nebo 1:16, tudíž to bylo hrozně málo. Doporučuji opravdu vyzkoušet.

A jedno video na závěr:

35 comments

  1. xaint /

    chapu to dobre, ze tohle by se pak melo este macet treba tyden ve slabym roztoku formaldehydu pro este vyssi pevnost? Nebo jsem clanecek nejak nepochopil?

  2. Prevekr /

    Zdarec, pěknej návod, zrovna se mi to hodí protože budu dělat rukojeť na nůž… trochu sem šťoural na netu a našel sem si na wikihow obdobný návod, poměr mají na jeden hrnek mléka jednu polévkovou lžíci octa. Chtěl jsem se zeptat? jaký je ve finále povrch? na wiki ještě navrhovali ponoření do formaldehydu pro zatvrzení. Rád bych měl rukojeť pokud možno hladkou a to znamená šmirklem to vzít. Nebude se to drolit?

    Díky za odpověd
    Andreas Prevekr

    • admin /

      Vzpomínám si, že jsme rukojeť pak normálně brousili brusným kotoučem. Jak to dopadne s mými knoflíky, zatím nevím, zatím schnou. Chce to zkoušet :)

  3. Disy /

    Zdravím, článek mě ze začátku zaujal, ale chtělo by to nějaké dokončení, též mě zajímá použití na čepel. Jakten humáč vytvrdit? Stačí aby vyschl? To asi ne, že…..
    Poprosil bych ještě o doplnění.
    Děkuji za zajímavý počin a přeji ať se vše daří jak chcete.

  4. Zantur /

    Zdravíčko…
    tož mě to nedalo a udělal jsem si to tež…
    no.. vzal jsem hrnek mléka, nalil do toho ocet (trochu víc, než je lžíce) a dal to vařit… v průběhu vaření mi to nedalo a přilel jsem do toho ještě další ocet, tak polovinu toho, co jsem tam lil prvně a pro přefiltrování přes kávový filtr jsem získal strašně drolivou kašu, podobné kaši z polohrubé mouky. To jsem ještě vysušil v toaletním papíře, chvilu hnětl v ruce a pak to natlačil do takové formičky. Tam jsem to ještě utlačil palcem a šel jsem poklidit ten bordel v kuchyni… jak jsem se vrátil, tak jsem tu formičku rozbil na dva díly, páč to z toho nešlo ven. Teď mám před sebou takové cosik, co smrdí po octě a když do toho dloubnu prstem, tak mě to připomíná mokrou gumu… tak uvidím za pár hodin, co z toho vznikne :-)

    • Zantur /

      Jo, zapomněl jsem dodat, že z takového normálního hrnka mléka dostanete tolik hmoty, jako má cca čajová svíčka. Taková ta malá, co hoří strašně krátko…

    • admin /

      V dětství jsem to dělal jen párkrát, ale pamatuji si, že strašně důležité bylo přidávat ocet do skoro vařicího mléka. Ani nevím, proč :)

  5. Zantur /

    Vážně? já ho dal do studeného a i tak to šlo ;-)

    • Možná kvůli lepší polymeraci za vysoké teploty, za pokojové se to bude blbě chytat.

      • Zantur /

        Nicméně, když jsem to pak vařil? To je jedno ne, kdy tam přidám ten ocet, resp. formaldehyd :-)

        • Kenny /

          S formaldehydem nedoporučuji cokoliv si začínat bez kvalitního respirátoru s funkčním filtrem, ochranných brýlí, rukavic, atd. Už vůbec ne v prostorách, které s někým sdílíte – byt, atd.. Je to pěkné „svinstvo“. Mám pocit, že jeho účinky jsou zde obstojně popsány v jednom článku… Zjednodušeně, vaše tělo se také skládá z bílkovin…:-) (na erekci, to ale v žádném případě vliv mít nebude)

          • Zantur /

            :-) já to napsal jen proto, že jsem googlil, jak se to dělalo kdysi a našlo mi to, že průmyslově se to dělá z formaldehydu. Doma ho ani nemám a dělám to s octem ;-)

  6. Kenny /

    Svého času se používal i na desifekci ve zdravotnictví a dostal se k němu kde, kdo…

  7. S-A /

    Tak jak jsi Admine dopadl s knoflíky? Vyzkoušel jsi je?

    • admin /

      Ne, zatím suším, zatím se ještě tak nějak mastně „potí“. Ale bez problémů přežívají pády z několikametrové výšky na beton, což je slibné. V dětství jsme podobné rukojeti nožů museli rozbíjet kameny.

      • Tak to vypadá slibně. Jelikož se nedají dělat odlitky tak mne napadlo co lisovat složitější tvary do forem pod tlakem vzduchu? Dobrý kutil by si s tím poradil.

  8. Napadlo mne že by z galalitu šly udělat třeba brýlové vložky do masek BSS-MO4, CM-3, CM-4 a M-10, M-10m

  9. Kenny /

    LINK BYL SMAZÁN. Výborná postapo tématika – Orgonit :-) ))

    • A to je postapo jako v čem? Není to spíš paranoio?

      • Kenny /

        :-) Orgonitem se dá prý katastrofě dokonce zabránit…:-))) Tady se řeší jen co dělat až to přijde. Tam už mají vymyšleno jak tomu předejít…:-)

        • xaint /

          jezis jdi s takovejma pitomostma k Alusce (ta negativni komentare maze, cista to duse) nebo na orgonet (a muzes se pripojit k hromade uctivacu clanku o tom, jak nekdo sel kolem cisticky, nafotil tam obrazek sudu chemikalii na cisteni vody a udelal o tom clanek, jak nas vlada stiskem tlacitka travi pridanim tech chemikalii do pitne vody, kdyz jsme moc vzpurni).

        • xaint /

          jo a uz jsem tam i cetl clanek kdysi o tom, jak nejaky zensky slo tornado na barak, tak vzala hromadu orgonitu a dala to do bedny k baraku a tornado je jakoby preleteloa neublizilo. Asi to nepotrebuje komentar.

  10. Kenny /

    Vesmírní lidé to taky pojali tak nějak hezky a s láskou…:-)

  11. admin /

    Kenny – BAN.

    • Kenny /

      Nadsázka a vtip nefrčí? Tak holt ban, aby to bylo všechno pěkně jednobarevné… Mějte se…:-)

      • Nadsázka je OK, ale co má *urva galalit společného s orgověcma a vesmírnýma lidma? Takže nadsázka OK, off-topic smůla.

  12. V base sa robili z chleba rôzné veci, napr.šachové figúrky aj rúčky na nože vytvarované ako paroh a nalakované k nerozoznaniu od orig. parohu. Viacero mladých vezňov muselo čím dlhšie žuť chlieb/bez kôrky/, aby bolo dostačujúce množstvo a potom sa vytvarovalo čokoľvek.Po vyschnutí tvrdé ako kosť.

  13. Stalk /

    Ahoj admine jak to dopadlo s knoflíky? Jsou funkční nebo se rozdrolily?

  14. Mája /

    z toho je jenom bílá hmota že? nebo je nějaký fígl jak to barvit? :)

    • Firewolfcz /

      Jo. Když je to kašovitý, tak do toho přidáš barvu.

  15. JAM /

    JE TO VODĚODOLNÉ?

Leave a Reply