Přežij v postapokalyptickém světě!

Jak zařídit, aby se mne Velký Průser (skoro) vůbec netýkal – 1.díl

Jak zařídit, aby se mne Velký Průser (skoro) vůbec netýkal – 1.díl

Lis 11, 2011

Svět spěje k Velkému Průseru. Není otázka jestli, ale kdy a jak. Solární bouře zlikviduje rozvodnou síť, pandemie chřipky vyhubí populaci, v Německu a Rakousku zapadne sluníčko za mraky a přestane foukat vítr a bude tu celoevropský Black-Out.  Nebo jen vládnoucí elity usoudí, že je na světě zbytečně mnoho lidí a jsou příliš vzpurní. Zdraží ropu a rázem bude vymalováno. Hrozby teroristického útoku se zase tolik neobávám, je známo, že terorismus je uměle vyvolávaný problém, sloužící k oklešťování lidských práv.

 

To, co na tomto webu popisujeme, jsou techniky krátkodobého přežití pro jednotlivce, strategie pro přežití v případě kolapsu celé civilizace, návrat do doby kamenné. K tomu, abychom přežili jako civilizace, je zapotřebí spolupracovat a myslet na budoucnost. Jeden člověk, jedna rodina se ani s nejlepšími zbraněmi nedokáže ochránit před tlupou hladových zdivočelých dříve lidí. Velikým rizikem pro první dny Velkého Průseru jsou sociálně vyloučené komunity. Lidé, kteří mají mentalitu lovců – sběračů, kteří žijí ze dne na den a kteří ale drží pohromadě jako rodiny a klany. Proti jejích soustředěným nájezdům bude mít šanci na přežití jen spolupracující komunita, nebo zatraceně dobře schovaní Survivalisté.

 

Já jsem příznivce potravinově a energeticky nezávislé komunity. Prostě proto, že není v lidských silách mít všechno někde zakopané. Banální onemocnění, jako je zánět slepého střeva, je prostě bez doktora smrtelné. Nemám všechno promyšlené do nejmenších detailů, ale od toho je tu parta lidí, která alespoň začala přemýšlet, že něco na světě není v pořádku a že čím dále, tím více vajec nosíme v jednom košíku. Nemyslím si, že by naší politici byli tak hloupí. Bojím se, že jsou zaplacení. Odvolat je nemůžeme, protože jim jde na ruku tisk a televize. Zblblí Ovčané je budou stále dokola volit, a o nějaké revoluce ani trochu nestojím. Nezbývá nic jiného, než se zařídit „Jinak“.

 

Nejelegantnější způsob, jak takovou komunitu vytvořit je obec. Ovládnout vesničku, kde máte chalupu, dotáhnout tam své kamarády a známé, kteří něco užitečného umí a na které je spoleh. Obec totiž má vlastní právní subjektivitu, dokonce i dostává část daní, které platíte státu. Obec může zřizovat školu, školku, podnik komunálních služeb, zdravotní středisko, ale především, OBECNÍ POLICII.

 

Tedy, možnost, jak legálně vlastnit zbraně (bohužel jen pistole) a jak v souladu se zákony udržovat pořádek a bezpečnost na území své obce. I spolek dobrovolných hasičů, sportovních střelců a myslivců může s obecní policií spolupracovat.

 

Obec může budovat inženýrské sítě nezávislé na distributorech. Tedy, vlastní vodovod, obecní elektrárnu a vlastní dráty pro elektřinu, které budou v rámci obce v ceně služeb, obcí poskytovaných (sakra, to ušetříte peněz), internet, telefony. Ale také obecní autobus, který bude jezdit na vlak či do města, obecní linka na výrobu pelet, výtopna, ale třeba také obecní generátor bioplynu pro auta, obecní sýpka a mlýn. Daně, které budete muset platit, se nám částečně vrátí zpět, vytvoříme pracovních místa na venkově, především pro sebe samé a naše rodinné příslušníky. A nakonec zjistíte, že do divadla jezdíte častěji, než když jste bydleli v Praze :-)

 

Pro ty, kdož se už nyní k smrti vyděsili, že ještě před Velkým Průšvihem budou muset začít chodit na kadibudku a okopávat brambory, mám dobrou zprávu. Jeden zemědělec dnes vyrábí potraviny v průměru pro 100 – 120 lidí. Civilizace se na vesnici nechá přinést snáze, než orná půda do města. V této obci budou muset nutně být specialisté. Asi nebudeme tolik efektivní, jako velkofarmy s obludnou mechanizací, ale stejně se nedomnívám, že se bude v hlíně muset hrabat více než 10% lidí. Spíše to bude dělat lidí více, prostě proto, že je to začne samotné bavit. Osadníky můžeme zhruba rozdělit na Specialisty a Investory. Čím více z nich bude figurovat v obou rolích, tím lépe. Dokonce všichni ani v oné obci nemusí trvale žít. Důležité je, aby tam byli přihlášeni (kvůli volbám), aby měli dobře zmáknutou svou roli ve scénáři přežití komunity a především, musí vědět, co v případě Velkého Průšvihu dělat, aby dokázali přijet. Takové hasičské auto, oplácané improvizovaným pancířem si klidně může pro pana doktora, paní zubařku a jejich děti do města zajet. Budou ale muset vědět, kam…  A věřte, že pojedou rádi.

 

Jako nově příchozí brát jen rodiny s dětmi, lidi odpovědné a schopné kooperace. Každá rodina musí být ochotna vychovat nejméně 3 děti. Kdo má pocit, že je neuživí, ať se jde bodnout. Při stávajícím stavu techniky mne naopak udivuje, proč ještě ženy musí chodit do práce z jiného důvodu, než že se nudí. Individualisty, kteří si chtějí užívat světa, zásadně nebrat. Ať si dále zakopávají své ruksaky s konzervami, a plánují dále sólové přežití v divočině. Po Velkém Průseru brzy dostanou rozum a přilezou hned jak zbaští všechny zásoby, nebo když je začnou bolet zuby.. Ale o tom až v příštím díle. Ten se bude jmenovat, „Tak trochu se trhněme od státu“

 

Pro PostApo.cz sepsal Richard P.

 

9 comments

 1. admin /

  Děkuji Richardovi za zajímavý článek a chci se k tomu také vyjádřit.

  Přiznám se, že mi na tom něco nesedí.
  Na jednu stranu si uvědomuji, že takové kolonie budou jedním z pilířů civilizace po případném VP, ale na druhou v době klidu pokus o takovou kolonii bude příliš snadno ovlivnitelný a zmanipulovatelný.
  Na první podmínky (3 děti, práce na polích, budování společného základu atd) se pak velmi jednoduše nabalí další a v nejlepším případě z toho vznikne stejné stádo, ovlivněné partou moci chtivých jedinců. V tom nejhorším to bude další sekta čekající na konec zkaženého lidstva. Hodně mi to připomíná starší film Vesnice (The Village).
  Ta hranice je strašně snadno překročitelná a je otázkou, zda by to mohlo dlouhodobě fungovat bez externí motivace v podobě VP.

  Každopádně se těším na další články, třeba se mýlím, protože nevidím celek, ale jen úvod.

  Co si o tom mysli ostatní?

  Pište sem a pokud se debata rozvine, přesunu to pak do diskuze.

 2. J.K. /

  Cokoliv nového je třeba dělat s velkou dávkou optmismu a důvěry.
  Je jisté, že k tomu, aby to mohlo fungvat,je třeba vývoj lidských povah k tomu, aby spolu byli schopni žít v klidu a míru.
  A o to tady nakonec jde, no ne? :-)

 3. D.P /

  Vize je to rozhodně zajímavá. Na druhou stranu pokusy toho typu tu už byly a dopadlo to praticky vždy jak píše admin, manipulací, různým vykořisťováním atp. Je tedy otázka jak tohle podchytit a taky jak zajisti finanční soběstačnost všem co se na tom budou podílet? Přece jenom pracovní uplatnění na venkově není dobré a pokud by měla komunita reálně fungovat včetně právních aspektů, je třeba i zkušené lidi a peníze. Peníze by po průseru odpadly, ale teď by musely zůčastnění z něčeho žít a taky zakoupit nemovitosti v té obci.

 4. Na všechno lze nahlížet jak z té pozitivní, tak i z té negativní stránky… svět spěje přes transformaci k vyšším vibracím, ne k zániku všeho a všech – to je potřeba mít na paměti. Soustředil bych se na introspekci: vnitřní změnu do vyšších vibrací, ta změna se dotkne většiny, ale proč se na to stále dívat apoklalypticky!?? Nemám nic proti komunitám, ba naopak! Ale kdo má z čeho sakra pořád strach!?? To svědčí o tom, že lidstvo stále není v oblasti srdeční čakry… na tom je třeba zapracovat a ne tu psát samý nesmysly…jestli si chcete fakt číst hrůzy, tak vám doporučím knihu PROROCTVÍ ORIONU :) )
  Svět, vesmír funguje na bázi kvantově-fyzikálních zákonů, zjednodušeně co budeme žít uvnitř, to přitáhneme: budeme-li myslet pozitivně, to k sobě přitáhneme a naopak… Dělal jsem rozhovor s asi nejslavnějším kvant.fyzikem dr. F.A.Wolfem a ten mi vše potvrdil… Takže změňme myšlení, změníme svět :)

 5. Richard P /

  Tak jsem se na ten film, o kterém píše admin (The Village) podíval. Ještě teď mi po něm jezdí mráz po zádech! Něco takového rozhodně neplánuji. Jde mi o to, aby vzniknula komunita, která se administrativně „trhne“ od státu. To není nic nemožného. Jsem účetní a docela zdatný elektrikář k tomu. Mnoho let se zabývám ekologickými technologiemi, filosofií a politikou. Zakže si dovedu představit komunitu, která bude energeticky nezávislá. Jak už jsem psal, nebo budu ještě psát, všichni nemusí v tom místě nutně žít a pracovat. Důležité je, aby tam měli své majetky a měli možnost tam se svou rodinou utéci v případě, že dojde k VP. A nemusí jít jen o VP. Stačí, když třeba jen přijdou o práci. To je také průšvih. Asi to budu muset trochu rozvést. Doporučuji knihy Vlastimila Podrackého „Návrat k domovu“ a „Umění vládnout“ od Tomia Okamury. Jde o návrat ke konzervativním hodnotám a řádu, který je člověku, jako živé bytosti, přirozený.

 6. Gaia /

  Před lety jsem viděla dokument o komunitách – různých, s větší či menší mírou organizovanosti, příspěvky na fungování i mírou řízení, a mohu jen potvrdit tušení, není to sranda. Je to o lidech, jako vždy a všude. Asi netušíte, jaké stereotypy, jaké vzorce chování, si s sebou neseme, aniž bychom si je uvědomovali. Doufám, že už v tom mají binec i ti, co se je pokouší tvořit. A když půjdete do krajnosti, tedy půjde o přežití a o život, těžko odhadnout, jak určití jedinci zachovají (myslím v komunitě), u některých si to prostě do poslední chvíle odmítnete připustit.

 7. Ll /

  No z toho co jsem přečet ve všech možných i nemožných knížkách, tak jsem si udělal úsudek, že komunita, klan, kmen(každý ať si vybere své pojmenování) může fungovat jen, když členové mají společnou víru(a opravdu věří – ne jen tak na oko) – je jedno v co(Bůh, Alláh, Wakan Tanka, Buddha, Taťka Šmoula, Universum,………) a taky jen do určitého počtu obyvatel, pak je potřeba založit novou osadu.

 8. Lukas Mekis /

  Nesmysl….kolik stoji kanalizace o ktere pises,kolik stoji rozvody elektriny o ktere pises…vytopna a eletrarna…a jeste by otec zivil tri deti a zenu z jednoho platu?tebe bude stret s realitou hodne bolet

Leave a Reply