Kvě 16, 2011
Obchod po apokalypse
Co by se stalo, kdyby nastala apokalypsa? Spousta lidí by neměla spoustu věcí, které potřebuje. A jak by to lidé řešili? Obchodem. No ano, ale dá se předpokládat, že ve světě, kde žijí jen oddělené skupinky neorganizovaných lidí, budou standardní platidla k něčemu? Pravděpodobně ne. Co s tím? Řešením je staletími prověřený výměnný obchod. Vzhledem k tomu, že v dnešní době nemá většina lidí příliš zkušeností s výměnným obchodem, rozhodl jsem se sepsat tento článek, který by ozřejmil jak, proč, kdy a s čím obchodovat.
Základy výměnného obchodu
Výměnným obchodem rozumíme směnu věcí za účelem co největšího uspokojení potřeb obou stran obchodu. Tato větička zní sice banálně, může mít v post-apokalyptickém světě nedozírné důsledky. Pro příklad uvedu následující scénář. Probíhá například úprk z měst. Sedíte na verandě svého domu, který je nacpaný potravinami, vodou, vším co potřebujete. Najednou se k vám přiblíží člověk a navrhuje, že si od vás za něco koupí vodu. Moc toho nemá, ale všimnete si drahých zlatých hodinek. On vodu nutně potřebuje, tak po dlouhých scénách odevzdaně mění zlaté hodinky za dvě lahve vody. V ten okamžik zcela jistě výhodné. On dostal vodu, vy pěkné hodinky. Ty nemají v danou chvíli žádnou hodnotu. Ale co za půl roku? Za rok? Společnost se zotaví a luxusní předměty získají na ceně. Nevzpomene si ten člověk na drahé hodinky, které jste mu v podstatě ukradl v těžké chvíli? Možná ne. A možná se jednoho dne zjeví u vás na zápraží s brokovnicí mířící na vaši hlavu. Byl to tedy oboustranně výhodný obchod? Musíte si uvědomit, že obchod je vztahem pokud možno čestným, a zejména v krizové situaci byste se neměli snažit obohatit se na úkor někoho jiného.
Obchodní proces po apokalypse
Čím je člověk více v nouzi, tím může být nebezpečnější. I tato věta nabývá na důležitosti. Své obchody, ať již směňujete cokoliv, byste neměli uzavírat ve chvíli, kdy je jasné, že pro vás obchodovaná položka nemá zvlášť vysokou hodnotu. Nejen že cena, kterou můžete požadovat, klesne, ale navíc kupující (a jedná-li se o cizího člověka, tak to platí obzvlášť) získá informaci, že daného zboží máte pravděpodobně dostatek a mohlo by ho snadno napadnout, že si ke zbytku přijde nečestně. Tudíž obchodovat se suchary ve sklepě, kde máte zásoby potravin na dva roky, jistě není dobrý nápad, když kolem zuří hlad. Ve své podstatě by nikdo ani neměl vědět, že máte něčeho výrazný nadbytek. To znamená, obchodujte pouze ve chvíli, kdy něco potřebujete, obchod za účelem zisku si schovejte na dobu, kdy bude situace stabilní.
Drahé kovy, cennosti
A jak se to má s drahými kovy? Je dobrý nápad do nich investovat s tím, že po apokalypse by se mohly hodit? Ano i ne. Pochopitelně, že drahé kovy vás nenasytí, nezahřejí a nijak vám nepomohou v tíživé situaci. Ale nákup drahých kovů (nebo investice do jiných cenností jako šperky, obrazy apod.) není investice krátkodobá. Ideálně by se s ní mělo počítat tak, že vaše vnoučata z ní mohou mít řádný užitek. Po apokalypse ztrácí drahé kovy okamžitě jakoukoliv hodnotu. Je samozřejmé, že si za ně koupíte něco od člověka, který má daného artiklu nazbyt. Ale pokud není ohrožen váš život, neměli byste drahé kovy brzy po apokalypse dávat pryč. Společnost se jistě do určité míry vzpamatuje a cennosti tak opět nabudou na ceně (zlato a stříbro fungovalo jako platidlo po tisíce let). Je to první logický krok k návratu ke stavu, jak jej známe dnes.
Voda, jídlo, zbraně a munice
Tyto položky, jak si jistě většina z vás řekne, jsou ideální obchodní artikly těsně po apokalypse. Ale je to opravdu tak? Máte všeho toho opravdu takový nadbytek, že můžete vyloučit, že budete něco z toho potřebovat? Jak víte, že jsou vaše roční zásoby jídla dostatečné? Jak víte, že máte dost vody? To jsou otázky, které nelze asi s určitostí zodpovědět. Můžete jen doufat. Proto by měly být voda a jídlo obchodním artiklem opravdu pouze v situaci, kdy něco vážně potřebujete. Narazili jste na cestujícího, hladového lékárníka a právě jste onemocněl? No, to je samozřejmě situace, kdy jídlo obchodovat budete. A jak je to se zbraněmi a municí? To bych, dle mého názoru z obchodních položek zcela vyřadil. Samozřejmě, že pokud vám někdo nabídne, že vám prodá takové položky, neváhejte. Obojí se může velmi hodit, pokud budete odkázání na lov a obranu vlastními prostředky. Tak proč je proboha také neprodávat? Jednoduše proto, že často nevíte, komu prodáváte. Můžete zaručit, že osoba, které jste prodali svou pušku, navíc vás s ní za pár dní neodpraví?
Léky a lékařský materiál
Nemusíme mít moc co do huby, hlavně když budeme zdraví. Ve světě bez fungujících sanitek a lékařských pohotovostí to platí dvojnásob. Většina léků nemá nijak zvlášť dlouhou trvanlivost, proto obchod s nimi je jistě poměrně dobrý nápad. Zvlášť pokud se vám povede například v počínající panice vyrabovat lékárnu. Sice máte léků na to, že se s nimi můžete ládovat denně po dvacet let, ale za dva roky je stejně můžete vyhodit. Proto byste je měli čile směňovat za položky, které vám dlouhodobě přinesou stejný, ne-li vyšší užitek. A co budou ty nejlepší lékové skupiny? Analgetika, antibiotika, antihistaminika, antipyretika, léky proti průjmům, vitaminy, sedativa. Samozřejmě ani jiné skupiny léků nejsou k zahození, ale nemůžete počítat s tím, že náhodou narazíte na kardiaka bez léků. Z lékařského materiálu je to zejména obvazový materiál, desinfekce, případně základní lékařské nástroje jako pinzety, nůžky, šití, skalpely.
Domácí potřeby
Zde pravděpodobně narážíme na nejbohatší skupinu obchodovatelných předmětů. Případnou dlouhodobou zásobu těchto věcí můžete mít doma již dnes a je málo pravděpodobné, že by se jich v post-apokalyptickém světě někdo chtěl zmocnit násilím. Respektive pokud budete sami ozbrojeni, je vyloučené, že by někdo kvůli věcem z této skupiny riskoval život. Do této kategorie se dají zařadit zejména toaletní potřeby (mýdlo, pasta na zuby, toaletní papír, dámské vložky, pleny, kartáčky, holení, krémy a pudry), potřeby pro čištění domácnosti (prací prášky, mýdla, dezinfekce, rozpouštědla, houbičky, drátěnky, utěrky, kolíčky, košťata), kuchyňské náčiní (hrnky, hrnce, konvice, misky, talíře, příbory, termosky), nářadí (sekery, kladiva, šroubováky, hřebíky, šrouby, vruty, pily, dláta, hoblíky, kosy, rýče a lopaty, krumpáče a motyky apod.), drobné nástroje pro opravy (šití, lepení), lana, provazy, dráty. Tato skupina produktů bude vyvažována zlatem v okamžiku, kdy ustoupí prvotní příznaky apokalypsy, a začne být zřejmé, že je třeba myslet na vzdálenější budoucnost. Obchod s nimi vřele doporučuji, dle mého názoru nehrozí rizika a položky budou získávat na hodnotě (jak mi potvrdí kdokoliv, kdo se snažil například na vodě něco vyprat na kameni v řece).
Technika
Zde se dostáváme do kategorie, o které nemůžeme tvrdit s jistotou nic moc. Ale věci jako baterie, vysílačky, kompasy, baterky, rádia (pokud bude co poslouchat), vařiče (a nějaké zásoby paliv), díly automobilů či nějakých složitějších strojů, pravděpodobně budou poptávané a dobře obchodovatelné. Je ovšem obtížné a značně nepraktické budovat nějakou zásobu takových položek. Na pomezí techniky a domácích potřeby jistě stojí i další vychytávky, které se dnes hojně prodávají v outdoor či army obchodech. Ale opět vidím problém jejich kumulování pro nějakou více či méně pravděpodobnou možnost apokalypsy.
Oblečení a teplo
Zde se jistě najde pár položek, které pokud budete mít navíc, jistě poslouží jako velmi dobrý obchodní artikl. Zejména obuv a teplé ošacení v případě chladného počasí. Dále pak pláštěnky, zavazadla a jiné oděvně-textilní doplňky pro cestování a pobyt v přírodě. Jistě bych sem zařadil i různé deky, spacáky apod.
Vědomosti
Divíte se? Vědomosti jsou pravděpodobně nejsnáze a nejbezpečněji obchodovatelné položky pro případný post-apokalyptický svět. Víte jak opravit motor, jste zdatný elektrikář, který bez problému rozchodí solární elektrárnu a ještě k ní připojí malou komunitu? Zvládnete to všechno v prostředí, se kterým by MacGyver měl problém? Pak nemusíte prodat ani jeden suchar, ani jednu lahev vody a budete dost možná vyhledávaní experti. Na závěr uvedu jen krátký výčet dovedností, které dle mého mají smysl v post-apokalyptickém světě: lov, zpracování kůže, šití a opravy oděvů a obuvi, výroba nástrojů denní potřeby (kovář, nožíř, truhlář, řezbář, hrnčíř), zemědělství a péče o domácí zvířata, medicína a veterina, opravy strojů, opravy a instalace elektroniky a elektrických zařízení, chemik, lékárník, kuchař.
Tak to by byl nástin možností co a jak s obchodem po apokalypse. Máte další nápady? Šup do diskuze.
Pro PostApo.cz sepsal Bimbanan.
Zalozil jsem tema v diskuzi, sve pripominky ci napady piste prosim tam:
http://forum.postapo.cz/obchod-po-velkem-pr-seru-t96.html
Jo a dávám velké PLUS, skvělý článek!
Mňa len zaujíma,keď mali tieto vedomosti predtým, prečo ich sem nedali predd súťažou? Prečo to tu zívalo prázdnotou?
Protoze prave diky soutezi o tomto webu vi stale vic lidi. Napiv prazdnotou to tu zelo presne 4 dny. 3. kveta byl spusten web, 7. kvetna byla vyhlasena soutez. A navic je uplne jedno, zda tyto clanky vznikaji „zdarma“, nebo jako snaha o vyhru. Jde o to, jakou hodnou maji pro ostatni uzivatele webu.
Díky za další super článek! Dávám „+“