Přežij v postapokalyptickém světě!

Průvodce přežití pro občany v revoluci – díl 1.

Průvodce přežití pro občany v revoluci – díl 1.

Kvě 29, 2011

Tento článek je první ze tří částí příručky pro občany v revoluci.
Další dva díly najdete tady:

Průvodce přežití pro občany v revoluci – díl druhý
Průvodce přežití pro občany v revoluci – díl třetí

Jedná se o článek o tom, o čem si Anonymous myslí, že bude užitečné pro vaše přežití v případě násilné revoluce ve vaší zemi. Jako většina Anonymousových děl, bude se neustále měnit, vylepšovat, atd. Takže pozor na novější vydání.
Tato příručka není kompletní všelék, tak nevypínejte váš mozek.
Tato příručka je pro civilisty, kteří mají pocit, že budou zachyceni v násilném povstání nebo revoluci svrhávající represivní vládu své země. I když revoluce ve prospěch lidí je radostná věc – viděno z venku,může to být krvavý nepořádek pro ty uvnitř. Tento průvodce vám dá některé základní myšlenky a tipy, jak vy a vaši přátelé / sousedé / rodina může zůstat v bezpečí v násilném zmatku kolem vás. Není to předpřipravený recept, ale obsahuje obecné taktiky a strategie přežití.

Ze všeho nejvíce doporučujeme:

• Nepanikařte, zachovejte chladnou hlavu.
• Dejte si pauzu a odpočinek, pokud vaše tělo potřebuje odpočinek, nedostatek spánku je hlavní faktor oslabení.
• Vyvarujte se konzumaci látek měnících vědomí, jako je alkohol a drogy. Budou zamlžovat váš úsudek a schopnost myslet a jednat racionálně. Jinak byste byl využit propagandou režimu, že dav tvoří parta opilých výtržníků. Nedovolte, aby váš pohyb byl zobrazen v nepříznivém světle.

Zpozorování prvních příznaků:

Revoluce se prostě nestane okamžitě přes noc, vyvíjejí se přes dlouhou dobu zápasu. Takže mějte oči a uši otevřené pro znamení příchodu povstání, jako například:
• Občanské nepokoje ve velkých městech.
• Politici a média nestydatě lžou o nejnápadnějším vývoji.
• Cenzura sociálních sítí, jako je Twitter nebo Facebook. Nemusí to být zcela zřejmé na první pohled, ale když jsou blokovány stránky a varování jsou jasná (např. s výmluvami jako dětskou pornografii).
• Cenzura starých médií, jako jsou noviny a televize (nerežimní kritický tisk).
• Zatýkání politických opozičních vůdců (V Tunisku vůdcové Pirátské strany byli obklíčeni a vězněni bez obvinění. Věznice následně vyhořela s mnoha lidmi umírajícími uvnitř).
• V dobách krize mnoho pověstí bude šířit a vyvolávat nekontrolovaný strach. Buďte v klidu, myslete předtím, než začnete jednat unáhleně.
• Hashtagy (krátké zprávy) vaší země, nebo jméno vašeho politického vůdce, jsou trendy po celém světě na Twitteru.
• Přátelé a členové rodiny žijící v zahraničí se můžou pokusit vás kontaktovat a zkontrolovat, zda jste v pořádku.

Proveďte přípravy

Kupte jídlo, vodu a zdravotnický materiál. Obchody budou uzavřené a nemusí dostat žádné dodávky, když nepokoje dosáhnou vašeho města. 20 kg rýže může udržet naživu jednu osobu po dobu 6 měsíců. Pokud není k dispozici rýže, zkuste obilí, brambory, nudle, sušené těstoviny nebo čočku, stejně tak jako spoustu konzerv.

Dále budete potřebovat mouku a sůl. Vyhledejte bezpečné zásobování vodou – nespoléhejte se na vodu z vodovodu, nemusí být vždy k dispozici, protože může dojít k poškození potrubí. Kupte si tablety na čištění vody, protože nemusíte být vždy schopni vařit vodu. Jakmile budete mít zásobu jídla a vody, kterou budete potřebovat, na suchém, chladném a bezpečném místě, uložte ji pryč od hmyzu a zlodějů.

Chcete-li zajistit, aby každý věděl, jak reagovat v případě bojů ve vašem okolí, budete muset svolat rodinu nebo okolí na setkání za účelem projednání této záležitosti.

Témata diskuse by měly zahrnovat:

Kdo – Co – Kde – Proč – Kdy:

• Jmenování vedoucích a kontaktních osob.
• Sestavit soupis členů vaší skupiny a zajistit, aby každý znal ostatní členy (nebo je alespoň rozpoznal).
• Co dělat při výpadcích elektrického proudu a vody.
• Jak se vypořádat s vážnými nemocemi a úrazy.
• Jak vypnout vodu, plyn a elektřinu na hlavních spínačích.
• Co dělat, když je potřeba evakuace.
• Kde se sejít, pokud budete oddělení.
• Jak rozdělat oheň na vaření a teplo.
• Zásobování vodou je nezbytné.
• Pokud jsou přítomni postižení, důchodci nebo malé děti, rozhodněte, co je potřeba k pomoci a kdo se bude o ně starat.
• Co dělat v případě povodně, požáru, útoku, bouře, občanských nepokojů.
• Sestavit seznam těch, kteří potřebují zvláštní lékařskou péči spolu s veškerými relevantními informacemi týkajících se jejich stavu, a nějaké léky, které potřebují.
• Dohodnout se na tom, co dělat a jak distribuovat potraviny a vodu, pokud potřebujete, nebo se rozhodnete sdílet zásoby.

Navíc byste měli:

• Rozdávat telefonní čísla tísňového volání a mít je u telefonu.
Poznámka: Při revoluci v plném rozsahu vám policie nepomůže, může být dokonce váš nepřítel (v závislosti na situaci), budete také potřebovat další tísňová čísla, tj.: ambulance, hasiči, atd. (nemusí být dostupní nebo mohou být zablokováni dalšími volajícími) .
• Sestavit se písemný seznam kontaktních adres příbuzných.
• Učte děti jak a kdy volat o pomoc.
• Sežeňte lékárničku Červeného kříže.
• Přístup k internetu může být váš jediný způsob, jak zjistit co se děje ve vaší zemi, protože státní televize může být pod přísnou kontrolou, takže se snažte být online. Projekty jako:
http://cryptoanarchy.org/wiki/Dialup_For_Egypt a Tor ( https://www.torproject.org/ ) můžou být schopny vám pomoci. Další zdroje zde: http://rev11.info/
• Získejte fotoaparát pro dokumentování věcí, ale noste jej skrytě, protože novináři jsou náchylní k
útokům. Pokud můžete, sežeňte přítele pro hlídání zad při natáčení/focení. Použijte malý fotoaparát, takže může být snadno ukryt, nebo zamaskován jako něco jiného, např. malá krabička něčeho, nebo kniha, atd.

4 comments

  1. Leszi /

    Osobně si myslím, že před „Proveďte přípravy“ by mělo být ještě „Zvažte, zda nejde vypadnout, a zda se neblíží takový průser, že by to stálo za to.“ Je-li možné opustit zemi v předvečer revoluce, mohlo by to být nejprozíravější řešení. Obzvláště pokud patříte k minoritní skupině nebo máte prostě pocit, že je z nějakých důvodů pravděpodobné, že si to můžete odnést víc, než průměrný občan.
    Útěk není čestné řešení, ale kdo uteče, vyhraje. ;) Necháte za sebou mnoho příbuzných a přátel – ale je třeba si pořádně rozmyslet, zda jim opravdu dokážete pomoci, pokud s nimi zůstanete v průseru…

    Emigrace a život v ní by byl asi námět na samostatný článek…

    Stejně tak může stát za úvahu zajištění vlastních úspor – měna země zmítané nepokoji může ztrácet svou hodnotu rychleji, než by bylo milé. Zatím jsme, my co tu píšeme a čteme, asi hlavně mladí lidé s holými zadnicemi, ale nemusí tomu tak být vždy…
    Balík mezinárodně uznávaných bankovek v kapse může být výborným nástrojem pro přežití. :) Předčasné zrušení termínovaného vkladu a uložení celoživotních úspor v bance jiného, stabilního státu může být nevýhodné v případě, že se situace uklidní, ale spásné, pokud se to definitivně podělá. To už záleží na odhadu a na rozhodnutí v danou chvíli. Určité ztráty pak mohou být považovány za náklady na pojištění. :)

  2. smrtijedka /

    No už se na revoluci těším. Potěšilo :)

  3. Psycho /

    Ja zas myslim, ze v pripravach na revoluci jeste melo byt: Ucte se strilet a behat :-D To , co ale rika Leszi, je dost problem. Nejen ze mena ztrati na hodnote, ale spolecne s masivnim vyberem z bank muze nastat krach bank. Ne ze by me to nejak tizilo, ale diky tomu, jak je system nastaven, to bude jeste horsi. Uspory v zahranici jsou castecnym resenim, neni v dnesni dobe mnoho statu..No rekneme ze jsou na tom vsichni stejne :-D Muj nazor je ukladat uspory v naturaliich, napriklad prumyslove pouzivane suroviny (predevsim kovy, nejen zlato, stribro, platina, ale i indium, galium, med..)Ma to ale predpoklad, ze je kam to schovat, coz muze byt problem. Jinak clanek pekny :)

Leave a Reply