Přežij v postapokalyptickém světě!

Význam času pro preppery a výběr hodinek pro postapo

Význam času pro preppery a výběr hodinek pro postapo

Bře 19, 2019

Čas je dnes úplně běžná komodita. Jeho naprosto přesná hodnota je velmi snadno dostupná z různých zdrojů, například z internetu. Existuje nespočet webových stránek s naprosto přesným časem z atomových hodin, čas také zjistíte z mobilního telefonu, na nádražích, prakticky v každém autobusu a doslova na každém rohu.

Lze předpokládat, že v postapo světě tomu tak ale nebude. Bude pro nás čas důležitý, i když nebudeme spěchat do zaměstnání a budeme zcela jistě řešit úplně jiné problémy než dnes?

Rozhodně ano, a dokonce z mnoha důvodů!

1)      Lidé mají sice tendenci synchronizovat vzájemně své biorytmy, ale průměrná délka dne dle vnitřních hodin je o něco delší než čas zemské rotace. I kdybyste tedy nepotřebovali řešit koordinaci s ostatními členy skupiny (např.: „Vrátím se za dvě hodiny, jinak se mě vydejte hledat.“), znalost času pomůže v nastavení pravidelného dne.

2)      Může se stát, že z nějakého důvodu bude třeba odměřovat čas strávený na určitém území nebo určitou činností. Ať už z důvodu včasného návratu do útočiště před příchodem tmy nebo ohlídání času stráveného v nějakým způsobem zamořeném prostředí. Řídit se podle pohybů slunce po obloze může být jednoduše až příliš nepřesné.

3)      Jednoduchým trikem lze pomocí času a hodinek také navigovat. Stačí namířit hodinovou ručku směrem ke slunci. V polovině vzdálenosti mezi hodinovou ručkou a dvanáctkou pak najdete jih. V případě zimního času samozřejmě použijete jedničku. Kdo by se ale v podmínkách postapo obtěžoval zimním časem, že? S udržením směru pak pomůže tzv. kompasová luneta.

Podobných scénářů lze určitě najít více, ale když už víte, že mít i v postapo pojem o čase je vážně užitečná věc, jaké hodinky vybrat? Jsou nějaké vlastnosti, které by takové hodinky měly určitě splňovat?

Začít můžete tak, že se podíváte na nabídku vojenských a military hodinek. Případně pak ještě zabrousíte mezi outdoorové hodinky a sportovní hodinky, které už vypadají poněkud civilněji.

Odolné provedení pouzdra je takový základ. Raději počítejte s vystavením vodě a koupáním. Minimální voděodolnost je tedy 100 m, klidně si ale přidejte. Od 200 m výš už prakticky vždy na hodinkách najdete také šroubovací korunku, která rozhodně přidá na jistotě. Pouzdro volte buďto kovové anebo kompozitní polymerové. V případě kovu volte kvalitní slitiny kvůli odolnosti materiálu vůči vnějším vlivům, chemikáliím a také samozřejmě pevnosti. Skvělý je titan. Je vysoce pevný, lehký a navíc hypoalergenní. Kvalitní ocel je rovněž dobrá volba s tím, že opravdu kvalitní a čisté slitiny jako 316L jsou rovněž velmi pevné a hypoalergenní. Mnoho vojenských hodinek pak má dokonce dvojité pouzdro.

Co se týká sklíčka, tady je to na pováženou. V postapo světě nejspíš vzhled hodinek příliš řešit nebudete, takže by stačilo i plastové nebo minerální sklíčko. Na druhou stranu safírové sklíčko jen tak nepoškrábete, i když je o něco málo křehčí a čitelnost hodinek při používání v náročném prostředí tím zlepšíte.

Co si jsem jist, že oceníte určitě, je tzv. tritiová luminiscence. Jde o maličké trubičky naplněné radioaktivním izotopem. Použití je zcela bezpečné, a hlavně se nemusí nasvěcovat a prostě pořád svítí. Poločas rozpadu je sice 12 let (poté světlo začne pomalu slábnout), ale tak dlouho snad ve tmě nebudete muset být. Tuhle vychytávku najdete na všech hodinkách Traser a Luminox.

Zbývá vyřešit pohon hodinek, tedy strojek. Je pravda, že obecně vzato jsou bateriové hodinky (quartz) odolnější než hodinky mechanické, ale pokud se nechcete spoléhat na elektrickou energii a zásobu baterií, je třeba sáhnout po mechanických nebo solárně poháněných hodinkách. Solární pohon bych ale z důvodu možného dlouhodobého pobytu ve tmě vyloučil. Současné hodinky ale vydrží jít i dva roky bez kontaktu se světlem, a navíc se snadno nabijí i pod umělým světlem, takže to možná je taky cesta. Pokud chcete jít tímhle směrem, koukejte se po hodinkách Citizen a po rezervě nátahu.

U mechanických hodinek je možnost ručního nebo automatického nátahu. Automatické hodinky jsou přitom opět trošku náchylnější kvůli použití rotoru. Troufnu si ale tvrdit, že současné strojky dokáží fungovat spolehlivě a bez jakéhokoliv zásahu celou řadu let. Základní seřízení strojku (nastavení předpětí pera) je banální věc, kterou hravě zvládnete v případě nouze sami.

A co nějaké konkrétní tipy?

Traser P68 Pathfinder Automatic Blue Nato jsou velmi oblíbeným modelem z produkce švýcarského Traseru. Pouzdro je odolné, mají safírové sklíčko a pro navigaci mají navíc vnitřní otočnou lunetu. Strojek je léty prověřený, a přestože je jejich vodotěsnost „jen“ 100m, mají šroubovací obě korunky (druhá otáčí lunetou). Samozřejmostí je tritiová luminiscence, méně obvyklá je potom kombinace s klasickým luminiscenčním nátěrem. Díky tomu (a větší velikosti) lze snadno přečíst čas opravdu při jakýchkoliv podmínkách.

 

Traser P 6600 Automatic Pro nato jsou charakteristické špičkovým strojkem v superodolném pouzdře. Jak jinak totiž popsat dvojité pouzdro (vnější z polymeru se skelnými vlákny a vnitřní z oceli) kryté safírovým sklíčkem s antireflexem? Šroubovací korunka je samozřejmostí. Přidejte k tomu tritiovou luminiscenci a jednosměrně otočnou lunetu a dostanete vskutku ideální hodinky pro postapo. Jediné, co by tyto skvělé hodinky mohlo trošku brzdit, je cena. Ta je 22 690 Kč. Za tyhle peníze ale dostanete opravdu hodně.

 

Luminox Atacama Field Automatic 1902 jsou další vhodné hodinky, opět ze Švýcarska, tentokrát od značky, která hodinkami zásobí US Navy SEAL. Jejich pouzdro je velmi bytelně vyrobeno z oceli. Vodotěsnost je zde 200m, korunka šroubovací a sklíčko safírové s antireflexem. Všechny požadavky jsou tedy splněny, včetně perfektní čitelnosti ve tmě (tritiová luminiscence). Užitečný je tu také ukazatel dne a data. O to i o čas se stará strojek Sellita SW220-1.

 

Alpina Alpiner 4 Automatic jsou nakonec trošku civilněji vypadající hodinky, které na rozdíl od všech výše popsaných nemají tritiovou luminiscenci. Zato jsou ale opravdu nádherně a velmi detailně zpracované. A jsou to odolné sportovní hodinky. Čtyřka v názvu totiž označuje čtyři vlastnosti, které by měly sportovní hodinky mít – antimagnetické, nárazuvzdorné, vodotěsné a s pouzdrem z nerezové oceli.

4 comments

  1. Igi /

    Zkus kouknout na Casio G-Shock, cena příznivá, dají se nosit normálně a vydrží celkem dost…sám mám 6 různých kousků…všechno na solar.
    Stačí cca 8minut přímého slunce na rok provozu…navíc ve tmě mají tendenci se vypnout a jen na „pokyn“ ukážou kolik je hodin.
    Pokud budu v naprosté tmě více jak dva roky, tak budeme asi v takových problémech, že čas bude zbytečný…v naprosté tmě se člověku biohodiny rozhodí do měsíce.

Leave a Reply