Přežij v postapokalyptickém světě!

Intenzimetr IT-65 – recenze

Intenzimetr IT-65 – recenze

Čec 15, 2014

Miniseriál o ochranných a i indikačních prostředcích.

Seriál se sice na rok odmlčel, ale rozhodně jsem na vás nezapomněl! A dnes je na řadě konečně dlouho očekávaný intenzimetr IT-65. Jednotky a metody měření intenzity ionizačních záření již nebudeme připomínat, pro ty, kteří zapomněli je shrnutí zde: ODKAZ.

Tento intenzimetr vznikl v 60. letech ve spolupráci s jugoslávským výrobcem (dnešní Bosna): podnikem Rudiho Čajavce, lze v něm tedy najít spoustu na tu dobu nečekaných „západních“ součástek, nejdůležitější z nich je samotné srdce intenzimetru: Geiger-Müllerova trubice Philips 18504. Jugoslávská verze téhož přístroje má označení DR-M3 a od Československého IT-65 se liší jen nepřítomností foliových kondenzátorů značky Tesla.

Přístroj avšak nepoužívá pro měření jen G-M trubici, tato je využívána pouze pro rozsah 0,05-500mR/h, pro rozsah 0,05-500R/h se aktivuje ionizační komora ve spodní části přístroje. Má tedy mnohem větší rozsah, než dovoluje samotná G-M trubice, dá se tedy říci, že přístroj měří od jednotlivých rozpadů, indikovaných sluchátkem až po přesnou intenzitu v epicentrech jaderných katastrof, kde je již G-M trubice přehlcena zářením natolik, že nedává přesné výsledky.

Přesnost přístroje je stejně jako u všech přístrojů z té doby +/- 20%, což je plně dostačující. Váha celkové soupravy je cca 2,8kg, rozměry 250x160x115mm. Přístroj je vodotěsný do hloubky 0,5m

Přístroje se dodávají v kožených brašnách, jak je již u vybavení ČSLA zvykem, ty lze najít ve dvou provedeních: z hladké usně a z lakované. Na fotce je možné prohlédnout si lakovanou variantu. Na vrchu je vyraženo sériové číslo, které by se mělo shodovat se sériovým číslem přístroje. Součástí brašny je popruh přes rameno a syntetický či látkový popruh k upevnění k pasu při měření v terénu.

 

Stejně jako u RGBT-62 je sonda připevněna ve víku brašny chlopní na odepínatelné druky. Ve víku se taktéž nachází kapsičky na žárovičky, o kterých se zmíním později. Spodní část brašny je opět rozdělena do dvou oddílů, v jednom se nachází samotný přístroj a ve druhém příslušenství. přístroj se opět umisťuje tak, aby bylo víko brašny přitisknuté k pasu, tedy opačně, než na fotce, při měření takto nemusí nositel přístroje bojovat se stále uzavírajícím se víkem, neboť je celá brašna připevněna k pasu výše zmíněným popruhem.

 

Příslušenství k přístroji je bohaté, obsahuje servisní knížku (která na fotce není) s návodem k použití, sluchátko, sadu pryžových ochranných návleků na ochranu sondy před zamořením a adaptér pro použití přístroje ve vozidlech. Ochranné návleky jsou tradičně nevlhčené pudrované prezervativy. V příslušenství se nenachází žádný klíč k bateriovým dvířkům, neboť tato jsou rozebíratelná bez nutnosti použití jakéhokoli nástroje.

 

Součástí příslušenství býval i kontrolní zářič pro kontrolu přístroje při měření v nejnižším rozsahu, ten je ale ve většině přístrojů odprodaných k civilnímu použití demontovaný, jednalo se o zářič Sr-Y umístěný ve speciálně upravené hlavě šroubu k přesnému přiložení sondy, o což se staral zářez, k sondě se tedy dostal zářič vždy ve stejné pozici. V prostoru za zářičem lze v případě odstraněného zářiče možno najít velkou matku, která tento zářič přidržovala na svém místě.

 

Samotné tělo přístroje je vyrobeno z velice odolného plastu, který působí bytelně a odolně i po těch letech uložení. Na víku bateriového prostoru, které je ze stejného materiálu lze vyzkoušet, že je lehce pružný ale přitom velice pevný. Čelo přístroje je z přišroubovaného plechu a nacházejí se na něm všechny ovládací prvky. Sonda bohužel není u přístroje oddělitelná, je pevně přidělaná krouceným kabelem k čele přístroje. Dále se zde nachází tlačítko pro kalibraci rozsahu R/h, které přemosťuje ionizační komoru a kalibruje její napájení pomocí kalibračního točítka. Kromě tlačítka pro osvětlení stupnice, která se nachází pro lepší čitelnost pod masivní skleněnou čočkou se pak na čelní straně přístroje nachází konektor pro napájení z externího zdroje a přepínač rozsahů. Při přepínání po směru hodinových ručiček z polohy vypnuto přístroj používá pro měření vnitřní baterii, proti směru hodinových ručiček pak vnější zdroj. Při změně napájecího zdroje doporučuji přístroj překalibrovat v rozsahu R/h.

 

Podsvětlení displeje je řešeno přísvitem žárovkou, na stupnici lze tedy číst přesné hodnoty bez nutnosti odhadu. Zbytek přepínačů a nápisů na čelní straně přístroje je označen bílou neradioaktivní fosforeskující barvou, která svítí po předchozím nasvícení. Zde na obrázku je také vidět rozsah ručičkového ukazatele. Vrchní červená stupnice slouží k měření v R/h, spodní černá stupnice v mR/h. Stupnice je logaritmická. V úrovni cca 125-130 R/h se nachází ryska pro kalibraci napájení ionizační komory, pod černou stupnicí pak zeleně vyznačený pruh pro kontrolu napětí vnitřních monočlánků.

 

Na tomto obrázku je vidět samotná kontrola napětí vnitřního zdroje, volič rozsahů se přepne do polohy KN a pro provoz přístroje by měla ručička indikovat použitelný stav zdroje v zeleně vyznačeném prostoru.

 

Přístroj napájí dva monočlánky typu D v odděleném bateriovém prostoru ve spodní části přístroje. Baterie se vkládají jednoduše a komu se nelíbí použití primárních baterií, přístroj nemá problém s použitím vysokokapacitních nabíjecích monočlánků, ať typu D nebo C či AA v redukci na velikost baterie typu D. Ze stran jsou baterie drženy předpruženými plíšky, takže nehrozí jejich vypadnutí ani při sundaném víku přístroje. Samotné víko pak drží na jedné straně pomocí zelených vyměnitelných paciček a na vnější straně pomocí odpružené západky. Celkový odběr přístroje při provozu a indikaci záření v rozsahu mR/h je kolem 63 mA.

 

Sluchátka jsou naprosto stejného typu jako u přístroje RBGT-62, liší se jen konektorem, u přístroje IT-65 se nachází malá vidlice na těle přístroje, u RGBT-62 velká vidlice na sluchátkách. Jelikož je sluchátko od svého kabelu odpojitelné, lze tedy jen přehodit kabel a vlastní sluchátka jsou zaměnitelná.

 

Pro použití ve vozidle se v sadě nachází adaptér pro připojení k vozidlové síti. Přístroj s adaptérem lze použít na napětí 12 i 24V, v adaptéru se nachází buď 4 žárovky nebo stejný počet srážecích rezistorů, pro použití v 12V síti jsou nasazeny všechny čtyři, pro použití v 24V síti se dvě žárovky či rezistory vyndají na vyznačené straně. K samotnému přístroji se adaptér připojuje přes nestandardní konektor, který je ale plně utěsněný proti vniknutí vody a zajištěný šroubovací uzávěrem, pro své použití je tedy vhodný, v případě odpojení od sítě se konektor na přístroji utěsní příslušným šroubovací víčkem připevněným neztratitelným způsobem pomocí řetízku přímo k tělu přístroje.

 

Ve víku brašny se nachází již zmíněné kapičky na 2 náhradní žárovičky do napájecího adaptéru, dvě kapsičky zůstávají prázdné pro odložení dvou žárovek či rezistorů při použití v 24V síti.

 

Sonda na rozdíl od přístroje RBGT-62 měří díky použité trubici Philips nikoli celou boční stranou ale stranou čelní. Tato trubice dovoluje měřit nejen Beta a Gama záření, samotná pak dovede přijímat i záření alfa, neboť na jejím čele je slídové okénko, kterým záření alfa dovede proniknout. Na tomto obrázku se nachází clona trubice v pozici, kde jsou vidět bílé značky, do trubice se tedy dostává pouze záření gamma. Na spodní části je potom vidět zářez pro určení polohy na kontrolním zářiči, který byl zmíněn dříve.

 

Dvojité černé okénko na čele sondy indikuje měření záření beta i gamma.

 

Pro ty, kteří by chtěli využít všech vlastností trubice včetně měření záření alfa je nutné povolit červenou barvou označený šroubek aretující kroužek, který drží clonu na svém místě.

 

Na tomto obrázku je již vidět vlastní čelo trubice a odstraněnou clonu. V tomto stavu trubice přijímá záření alfa, beta i gamma, není možné ale hodnoty odečítat na stupnici přístroje, neboť na tento stav není kalibrovaná. Je možné intenzitu odhadovat ze sluchátka, případně na sluchátkový výstup připojit čítač impulzů libovolné vlastní konstrukce.

 

Samotnou kalibraci přístroje v rozsahu R/h a měření v rozsahu mR/h je možné shlédnout na videu, neboť ukázka dá za tisíc slov. První část videa ukazuje kalibraci a měření při použití vnitřního bateriového zdroje, druhá pak při použití adaptéru pro napájení z externího zdroje.

Shrnutí:

Přístroj nabízí oproti RBGT-62 spoustu navíc při podobných rozměrech balení, nabízí vyšší rozsah měření rozdělený do dvou podrozsahů podle použitého měřidla, pro měření vyššího rozsahu obsahuje ionizační komoru, která nepočítá jednotlivé impulsy jako GM-trubice ale měří přímo proud protékající mezi elektrodami oddělenými ionizovatelným plynem. Nabízí dále bateriové osvětlení ručičkového ukazatele, není nutné tedy spoléhat se pouze na osvětlené body na ukazateli a pamatovat si jejich hodnoty. Je možné také použít jej v kombinaci s libovolným externím zdrojem na 12 nebo 24V, což přístroji přidává velice na užitné hodnotě v případě nedostatku článků typu D. Kutilové pak ocení možnost indikace alfa záření a možnost připojení příslušenství na jeho případné měření. Jako nevýhodu opět musím zmínit celkovou velikost zařízení jako u všech přístrojů z této doby.

 

Plusy:

- Velký rozsah měření

- Výborná odolnost

- Výdrž na monočlánky

- S páječkou, minimem znalostí elektroniky, přístupu k náhradním dílům, šroubovákem a kladivem jej spraví každý

- Rozšiřitelnost

- Možnost napájení z externího zdroje

- Možnost indikace alfa částic

 

Minusy:

- Váha

- Použití v dnešní době již výběhového typu monočlánku.

- Ručičkové měřidlo, které snižuje celkovou odolnost zařízení

 

Celkové hodnocení: 7/10

 

Pro PostApo.cz sepsal Artifex

artifex

41 comments

 1. Robber /

  halleluja. konečne

 2. Bruky /

  zdravím zajímalo by mě, jak si přišel na to IT65 indikuje alfa záření, doporučuji si přečíst manuál strana 61

  http://danyk.cz/it65_n.jpg

  • A je v tom manuálu něco o kompletním odstranění clony? Tobě zase, milý rýpale doporučuji přečíst si datasheet trubice Philips 18504, která má, kupodivu, na svém čele slídové okénko, které alfa záření propustí. To máš vyfocené tady: http://postapo.cz/wp-content/gallery/it65/dynamic/15-nggid041966-ngg0dyn-0x0x100-00f0w010c010r110f110r010t010.jpg

   • Detekce alfa záření pomocí IT-65 má některá úskalí. Výrobce GM trubice Philips 18504 sice uvádí použitelnost pro alfa záření, tloušťka slídového okénka je však 2-3 mg/cm2, což je vysoká hodnota. Tato trubice bude indikovat záření od velmi silného alfa zdroje jen s nízkou účinností a tedy i s malou přesností. U slabých alfa zdrojů bude signál na úrovni pozadí GM trubice.
    IT-65, po úplné demontáži clony, je však velmi citlivý na nízkoenergetickou betu a gamu (tedy na RTG záření) někde od 10 keV.
    Někteří experimentátoři používají jako testovací zářič anodu z požárních hlásičů s izotopem Am241. S tímto vzorkem funguje IT-65 perfektně. Problém je v tom, že nereaguje na alfa částice, ale na RTG čáru 59,5 keV, kterou izotop Am241 též vyzařuje.
    Pro měření alfa doporučuji přístroj RAM-2 z výroby bývalé DDR, nebo scintilační detektor ZnS(Ag), krytý neprůsvitnou fólií s hustotou menší než 1 mg/cm2.

 3. Bruky /

  nejsem rýpal jenom jsem chtěl upozornit, že měření alfy pomocí tohoto detektoru je velice zavádějící, GM trubice má možnost měření alfy, ale přístroj a jeho elektronika není na tolik citlivá a GM trubice ze slídovým okénkem, také stárnou a plyn z nich může unikat více než ostatních GM trubic, což ještě více snižuje citlivost, proto je IT 65 pro měření alfy naprosto nevhodná, jinak na měření bety a převážně gamy je to na svojí dobu velice zdařilí přístroj a tím manuálem jsem chtě říct, že tu možnost v něm neuvádějí z dobrého důvodu

 4. Djuso /

  Jeden zápor by sa dal odstrániť, konkretne tie baterky. Každý elektrikár Vám prístroj bez problemov prerobí na iný druh batérie, alebo na akumulator. Napr. bežný LiPOL aku je relatívne lacný, opakovane použiteľný a ma malé samovybíjanie.

 5. McKenzie /

  Zdravim, mám problém- zaprvý obcas musim lehce tuknout do pristroje aby se rucicka hnula pri kalibraci a když už se dostanu k rysce kalibrace tak prakticky neni možný to kalibrovat protože ručička cuká jak divoká, nevíte nekdo co s tim?

  • Rozebrat, proměřit, identifikovat problém ;) Přinejlepším to bude jen vadný kontakt na tlačítku kalibrace, přidruhémnejlepším to bude vadný potenciometr kalibrace. (Mně to dělávalo také, byla to prostě lehká koroze na kontaktech tlačítka kalibrace, proto bylo do toho potřeba trošku víc třísknout aby naskočil kontakt, postupně se to oklepalo a oleštilo používáním a všechno jede tak, jak má, je ale pravda, že když už to kontakt chytilo, tak ručička držela stabilně.)

   • McKenzie /

    Děkuju ti moc, napadlo mě to ale nebyl sem si jistej.Zkusim se do toho lehce mrknout a snad tomu neublízim, jinak bude spousta nahradních dílů:-) doufám že 99% líh neuškodí na očištění kontaktů:-)

   • McKenzie /

    Tak Ti Artifexi mocekrát děkuju:-)Opravdu to byl jen pouhym okem viditelně zasranej (nechapu jak se to muže stát v ve vzduchotesný kysně) potenciometr.Ačkoli sem odstranil plombu u šroubku tak musim uznat že opravdu něco na ty lehky opravitelnosti bude:-) Jen mě ted trápí že musim fakt lehounce obcas tuknout do kysny když se mi na R/h sekne ručička a nechce se hnout ale tatka elektotechnik mi řek že prej s tim prostě u starsiho roku vyroby u analogu proste musim pocitat a že na funkci to nema vliv. Ale ještě jednou díky moc:-)

    • Jojo, ta rafička skočí do minusové polohy a tam se sekne, to není error, to je feature :D
     Tak jsem rád, že to jede, opravitelné je to perfektně, je tam spousta tradičních velkých součástech v běžných hodnotách, žádné dlabání se SMD

 6. McKenzie /

  Coz o to, s minusovou hodnotou pri R/h pocitam, navod sem cet a nejen ten ale spis me sere ze se tam zasekne i pri prepnuti na mR/h nebo kontrola zdroje. Vzdycky po prepinani z R/h musim do pristroje lehounce tuknout aby se rucicka uvolnila. Dost to zpochybnuje duveru neznajicich lidi kdyz to vidi:-D

  • Opět, buď vyčistit, nebo neřešit :D

   • McKenzie /

    To je už na mě moc jemná záležitost abych se v tom hrabal…:-)takže neřešit:-D

 7. Tonda /

  Zdravím vás! Vidím, že někteří se tématu měření radiace věnujete opravdu do hloubky, a tak věřím, že tu najdu odpověď na můj dotaz: Jak se má vlastně správně číst údaj analogového intenzimetru, když ta ručka „poskakuje“ podle jednotlivých změřených rozpadů? Já se domnívám, že asi platí údaj na stupnici, pod který ručka neklesne, tj. abych tak řekl „MIN-HOLD“. :-) Ale je to jen moje domněnka, nikde jsem zatím nenašel, jak to skutečně je. (je jasné, že při průšvihu je rozhodující řádová hodnota radiace, takže je nějaké poskakování ručky irelevantní, ale když už je to měřák, tak by se měl umět správně číst, že jo?! ;-) )

  A jako svou trošku do mlýna přidám poznatek z opravy IT-65, o problému, který se vyskytl už u dvou kusů: Přístroj nešlo zkalibrovat, na části dráhy kalibračního potenciometru se ručka sice plynule posouvala, ale zrovna v okolí správného nastavení kalibrace se „zbláznila“ a lítala sem a tam. Po rozebrání se ukázalo, že problém není v potenciometru, ale v té sousední pertinaxové liště s pájecími body – jeden z pájecích bodů je (zřejmě u všech přístrojů IT-65) vzdálen jen zlomek milimetru od dráhy běžce – no a ten běžec o něj zrovna v pásmu správného nastavení kalibrace drhnul a „zkratoval“ s ním, takže stačilo velmi opatrně (hlavně bacha(!) na poškození kalibračního potenciometru, běžce si během opravy „ukliďte“ někam na kraj dráhy) šroubovákem ten pájecí bod kousíček odehnout od dráhy běžce a bylo opraveno. Oprava na 10 sekund, a oba IT-65 jako nové.

  Přeju hezký den, a kdyby se našel někdo, kdo zná odpověď na mou otázku, tak předem děkuji!

  • McKenzie /

   Taky nad tim přemejšlim, tipoval bych že to bude opačně pač myslim (nevim) že ručička ti skočí na hodnotu jednotlivyho prásknutí/rozpadu v GM trubici. Ale jak řikám, je to jen má teorie:-)

   • Jako u kteréhokoli jiného měření, počítá se průměrná hodnota měření. Přiložím k vzorku, několikrát odečtu hodnotu, zjistím průměrnou hodnotu. Stejně je to fuk jestli to ukazuje 20R nebo 60R, výsledek měření je „Zdrhej!“

    • McKenzie /

     To je taky fakt. Me to spis zajimalo z hlediska že nez se dostanu do nejakyho opravdu nebezpecnyho zareni tak spis si s tim budu doma hrat a zjistovat jestli je neco vic a neco min radioaktivní. Ale asi se stačí orientovat podle množství lupanců za urcitou dobu?

     • Nu, při měření se to prostě pohybuje kolem nějaké hodnoty, nevím, jak to říct jednoduše, je jasné, že za každou sekundu se nestane stejné množství rozpadů jako za další.

 8. Requs /

  Ahoj, tak mi vcera prisel it-65 z Armatexu. Po vycisteni kontaktu na zarovce mi zacalo chodit podsviceni meraku a dale jsem musel znovu nanytovat 3 patice pro zarovky v krabicce napajeni 12/24V. Jelikoz nemam zadny zaric vyzkousel jsem pouze mereni pozadi coz cinilo 17 CPM. Bohuzel u pristroje neni prirucka. Byl by nekdo tak moc ochotny a mohl ji naskenovat a zaslat do mailu nebo nekam povesit ? Nepredpokladam ze bych ji sehnal zvlast :( . Diky a diky za recenzi.

  • Lubor /

   Návod i schéma najdeš u Danyka, odkaz v jednom z přechozích příspěvků.
   Můžete mi někdo změřit napětí měniče pro trubici, na schématu body A-B. Mám tam jen 420V, a při potenciometru regulace na doraz se nedostanu nad 430V, na schématu je 470V, a to by odpovídalo i dokumentaci od trubice. Ale spotřeba v normě, na zkrat v trafu to nevypadá.
   Lubor

   • Lubor /

    Tak už mám vysvětlení, při měření levným multimetrem s vnitřním odporem 1M klesne napětí mněniče, naprázdno tam je správných 470. Můj IT kmitá na 5kHz, a silně píská s dvojnásobnou frekvencí, 10kHz. Trafo funguje jako magnetostrikční generátor.

 9. Petr /

  ahoj, právě jsme si koupil IT-65 přes aukro. co mě zarazilo že mi ukazuje průměrnou radiaci cca. 120 rozpadům v minutě, což je kolem 0.2 mR/ hod ukazuje to pořád, at jdu s baráku nebo ven. Jinak vše funguje ok. Znamená to že radioaktivní pozadí u mě je tak vysoké, mělo by to ukazovat normálně do cca 20 rozpadů v minutě.. Trochu má podezření že je něco špatně, bud je měřák rozbitej nebo tu mám větší radiaci než normál, nebo jsem já radioaktivní:D

  • Tomas /

   Zdravim,
   Mam tento isty problem. Dnes som ho prvy krat testoval a stabilne ukazuje 120-150 rozpadov za minute co si celkom neviem vysvetlit a zacinam sa bat, ze samotny pristroj je uz (cistocne) oaziareny…

   Vie mi niekto pomoct ? Pripadne Petr, podarilo sa ti nakoniec zistit/vyriesit tento problem ?

   Dakujem

   • Dává to i pulzy do sluchátek nebo jen ukazuje ručička?

    • Tomas /

     Oboje.
     Pisal som predajcovy a odpisal, ze sa im to stava (problem pri nesetrnej preprave) a ze im to mam poslat spat a vymenia.
     Momentalne cakam na svoj novy/vymeneny kus.

 10. Lubor /

  Nemáte někdo schéma DP-86
  Případně Artifexi, nechystáš i jeho recenzi?

  • Upřímně, chystám, protože jeden má asi 14 dní doma, nejsi jediný, kdo ho odtamtud vzal ;)

 11. Pavel /

  Zdravím, hezká recenze, ale u mého IT-65 v režimech napájení ze sítě nepřetržitě svítí podsvícení ať už mačkám tlačítko nebo ne. Je to v pořádku?

  • Vopičák /

   myslím, že mi to dělalo také. Teď už napájím jen z baterií. Vydrží bohatě rok…

 12. Vopičák /

  Zdar!
  Byl jsem se svým ITéčkem v místě, kde je trvalé pozadí cca 20-25mR/hod. Potom jsem najel na více aktivní vzorek (50 – 60mR/hod)a přístroj se po chvíli „hryznul “ v maximální pozici a sluchátka ztichla. Musel jsem jej vypnout a chvíli počkat. Potom se to několikrát ještě opakovalo. Podle mně došlo k trvalému výboji v GM trubici. Asi má už dost. Doma na „šutrech“ mi zase chodí normálně. Co to je (podle vás?)

 13. oliver07 /

  Na vojně 72-74 jsem cejchoval IT 65, v pojízdné chem. dílně PCHD60, také RBGT62, GSP1 apod., 2x ročně u útvarů. Zejména více používané přístroje byly dost rozjeté, takže se domnívám, že dnes používaná ítéčka vykazují značné nepřesnosti. Pochybuji, že dnes ještě existuje možnost ocejchovat rozsah 500R/h na cejchovací stolici jako tehdy. I ta stolice chodila na kontrolu (Olomouc), dostávala novou stupnici. Cejchovaly se oba rozsahy, kontrolní zářič v brašně byl do 20mR/h, jeho ztráta byla mimořádka.
  Vidět rafičku stoupající k 500R bylo dost impozantní.

 14. Honza /

  Ahoj, díky za hezkou recenzi, hezky se to čte.
  Pořídil jsem si také IT-65 a řeším problém se slabým zvukem. Dle čtení na webu nejsem jediný. Zvuk měniče i lupance jsou „slyšet“ pouze v klidném prostředí a velmi slabě. Ve venkovním prostředí neslyším už vůbec nic. Vzhledem k tomu, že nejsem znalý v elektru se do přístroje nechci hrabat ale rád bych tento problém nějak vyřešil. Ovšem schema na sluchátkové zesilovače apod jsou pro mě španělskou vesnicí… Neměl by někdo řešení tohoto problému aby to zvládl úplný laik, nebo byl by někdo ochotný za úplatu či cokoliv jiného, tento problém výrobou nějakého „udělátka“,vyřešit? Díky za případnou odezvu a Tobě se Artifexi omlouvám za plevelení diskuze, ale jiná možnost než napsat sem už mě nenapadla. Díky, H.

  • Můžeš zkusit sluchátka o vyšší impedanci a jde to i bez zesilovače. 3000ohm, 6000ohm…

 15. Honza /

  Ahoj, telegrafická sluchátka 4000 Ohm mám již doma. Ještě přepojím jejich velký konektor na ten menší co mám k IT-65 a mělo by to být snad ok. Předpokládám, že je jedno jak zapojím kolíky na sluchátkách. Na obě polohy fungují zkušebně přes kroko svorky stejně nahlas. Na sluchátkách je naznačen +, ovšem na výstupu na IT-65 není naznačeno nic. Můžu to dát tedy libovolně? Díky, H.

  • Ano, mělo by to být jedno, sluchátka třeba k RGBT mají nepolarizovaný dvoukolík a lze je zapojit také oběmi způsoby.

 16. Honza /

  Ahoj, tak vše už je ok, zvuk je silnější než u dodávaného sluchátka. Sehnal jsem zcela nová radistická 4000Ohm sluchátka a jen přepájel konektor. Teď ještě sehnat něco co bude hezky lupat a můžu poslouchat za zimních večerů :) Díky za rady a za hezké stránky :) Kdyby někdo chtěl a neměl návod, dal jsem si tu práci a přepsal ho do wordu, mohu poslat. Pár nedůležitých pasáží tam chybí, pro civilní použití jsou stejně nepoužitelné. (záznamy atd.)
  H.

Leave a Reply