Přežij v postapokalyptickém světě!

Když VP nastane daleko od domova – pobytový zájezd

Když VP nastane daleko od domova – pobytový zájezd

Úno 12, 2015

Mnozí z vás mají doma nachystané zásoby jídla, antibiotik, ale i různých zbraní a střeliva. Co kdyby to přišlo. Vezmete si batoh, nasednete do vozu, ve kterém máte dostatečnou zásobu PHM a přesunete se do svého tajného úkrytu, dál od velkých měst. Ale co když nejste doma, nemáte u sebe nic a doufáte, že se z toho průseru dostanete? Jak se chovat, čemu se vyvarovat a co vám může pomoci, ale i uškodit? V prvním povídání o VP v zahraničí si povíme něco o dovolené na jednom místě, tedy jeden hotel, pobytový zájezd. Čtěte dál…

 

Přesně to se stát může. Nemusí jít o VP, ZombieApokalypsu, ale o prosté a bohužel ne vždy očekávané problémy na dovolené. I pohodová dovolená s Čedokem se může zvrtnout v průser a vám nezbyde nic jiného, než se spolehnout sám na sebe a dopředu si osvojit pár dovedností a znalostí terénu a místní kultury a zvyků. Ze svých zkušeností (opakovaně Kosovo, dále Súdán, Afghánistán – vždy turist.vízum…) vím, že příprava je základ a pár hodin učení vám může zachránit pár desítek let života.

 

Pokora je základ

Můžeme se cítit sebejistější, zkušenější, ale v zahraničí nejsme nic. Jen turisté, na které dle destinace místní koukají s opovržením, či s cílem oškubat. Ne vždy, ne všude, ale stává se. Ani prodejce naproti hotelu, co vám vždy mává nebude pravděpodobně žádnou vaší spojkou, či jistotou, když zažijete VP. Co ale pomůže je studium místní kultury, překvapte domorodce znalostí pár vět, či slovíček. Vždy zdravte a děkujte v místním jazyce. Důležité je i dodržovat jistý místní dress code (dlouhé kalhoty, rukávy…). Vždy tím zabodujete a zvýšíte své šance, že se z toho nějak dostanete.

 

Využijte moderní technologie

Pokud víte, kde se budete pohybovat (což je základ…), není nic snadnějšího v dnešní době, než využít např.googlu, satelitních map, street view, fotek, kde bude zjistitelné datum pořízení. Čím aktuálněji, tím lépe pro vás. Je pravděpodobné, že budova, restaurace, kavárna, ulička, cesta bude taková, jak jí vidíte. Při plánování doslovně ležte v mapách, podívejte se, kde budete ubytování, co je v okolí, jaké jsou cesty a silnice, jak potencionálně riziková oblast to je (ambasády, policejní ředitelství, ministerstva…). Ambasáda sice poskytuje možné útočiště, ale bývá také z prvních cílů potencionálních útočníků. A celkově, oblast zmíněných institucí bude pravděpodobně první, která bude uzavřena v zájmu ochrany pracovníků, velvyslanců a úředníků.

 

Plánujte, pamatujte si uličky u hlavních tahů. Nikdy v případě VP se nepohybujte po hlavních silnicích a ulicích, držte se o jednu, až tři uličky vedle a pokud to jde, obstarejte si místní oblečení (doporučuji zakoupit při nejbližší příležitosti po příletu/příjezdu, nečekat na pověstné filmové ,,stažení z prádelní šňůry.“). Při průchodu vedlejší uličkou v místních hadrech máte větší šanci na to, že na sebe neupozorníte. Snažte se držet u stěn, nedívat se okolním lidem do tváře, spíše se maskujte, vezměte si klobouk, šátek… zkrátka to, co se na místě nosí a spíše mějte lehce skloněnou hlavu. Tolik, aby bylo možné mít stále dobrý přehled o okolí, ale zároveň vám nebylo příliš vidět do obličeje.

 

Místní hadry se nikdy neztratí, když se nic nestane, můžete je doma někomu darovat. Takový suvenýr, který je ale zároveň případným ,,krytem.“ Bavíme se samozřejmě obvykle o oblastech, kde je nějaké podobné oblečení téměř pravidlem a většinou to není v Evropě. Kde jsou běžné kecky, džíny a triko, tam i můžete lépe zapadnout v tom, co máte na sobě od začátku cesty na dovolenou.

 

Žádné zbraně, hlavní je rychlost

Zapomeňte na to, že když zažijete v zahraničí VP, obstaráte si zbraň. Neobstaráte. Jedině nějaký nůž, ale ten vám příliš nepomůže. Střelnou zbraň si neobstaráte, protože nebudete vědět kam pro ní a zjišťovat to, tedy v okamžiku, kdy bude VP v plném proudu je optání po černém trhu a podsvětí rovno jednosměrné jízdence na krchov (a zjišťování na začátku cesty rovno jízdence do basy, či velmi komplikovanému pobytu…). Zapomeňte na zbraně, důležitá je rychlost a vaše schopnost orientace v prostředí.

 

Pravidlo naruby

V případě VP ,,doma“ bývá pravidlem, že ucelená skupina rodiny a nejbližších přátel umožňuje vytvořit malé společenství, které může efektivněji hlídat zázemí, obstarávat zásoby, bránit se a pomáhat si. Bohužel, v případě dovolené v zahraničí toto neplatí. Je to drsné, ale zájezd, na kterém bude kromě vás, manželky, dvou dětí, tchýní a tchánů i váš kamarád s manželkou je naopak komplikace. Velká komplikace. Optimální je skupina dvou lidí, víc už je riziko, které vám může znemožnit návrat do vlasti. Tedy, takový návrat, který nebude znamenat zinkovou rakev. Dovolená s rodinou bude v Evropě fajn, nikoliv v muslimských zemích, v Africe aj. Ne že máte rodince upřít pohled na krásnou horu Mont-Richard Moland v Guinei, či pyramidy v Gíze, ale jde o oblasti a země, kde riziko VP bude o poznání větší, než na pláži na Makarské, či ve Španělsku. Proto při výběru dovolené myslete, zjišťujte vše o zemi, kam se chystáte. I muslimské země nemusí být problém pro celou rodinu, dodržujete-li pravidla a je-li v dané zemi dlouhodobě (7let+ a stabilní vláda) stabilní situace.

 

Jídlo a pití

Zbraň si neshánějte, ale co by měl být základ na vaší dovolené vyjma pochopitelného doporučeného očkování (více je někdy lépe, proto chystejte dlouho. Nenaočkujete si áčko a béčko žloutenku, černý kašel a horečku dengue za týden). Mějte u sebe chlorové tablety, minimálně na filtraci dvaceti litrů vody. O způsobech, jak zbavit vodu nečistot se netřeba bavit, to zde v některém z dřívějších článků jistě naleznete. Při běžné dovolené bych placatku alkoholu doporučoval, při rizikovějších oblastech v žádném případě. Pominu-li fakt, že víra a prohibice v mnohých zemích pravděpodobně ani neumožní přivést si alkohol, tak v případě VP a klasického panáčku, aby nebyla srajda si pěkně zavaříme. Potkat abstinujícího místňáka, který zejména z důvodu víry se alkoholu nedotkne a ucítí z vás slivovici, máte problém. Nebo ho můžete mít. A základem je se problémům vyhýbat a pokud možno jim předcházet, že?

Voda bude vždy základ, bez jídla to nějakou dobu přečkáme, ale samozřejmě, jde-li to, alespoň nějaká čokoláda, musli tyčinka atp.nám moc pomůže. Moc místa nezabere (raději mějte u sebe toto, než zrcadlovku, pět objektivů, dva battery gripy a sadu filtrů…) a dodá vám energii. A nebo vám může otevřít cestu, kvalitní čokoláda se může v některých krajinách světa, konec konců jako mnohé další jídlo stát vítaným úplatkem a držhubným…

 

Kam jít, či kde se schovat

Nesnadné otázky, nesnadné odpovědi. Vždy bude záležet na tom, kde jste. Někdy může být nejlepší cestou rychlý přesun na letiště, či do přístavu a někdy může být tím nejlepším, co uděláte úkryt. Ten se v cizí zemi nehledá snadno. Kam by napadlo se schovat vás napadne dávno předtím mnoho místních. Ideálně se nesnažte o úkryt, ale o přesun. Rychlý přesun. Pokud to nepůjde, zkuste volat na ambasádu pro rady, budou-li fungovat sítě, či se snažte dojet co nejdál. Místní dročkaři budou také zdrhat a s dolary, či eury v kapse jim to půjde lépe. Samozřejmě, s rizikem. Ale o tom to je, vyhodnotit míru rizika a někdy to prostě prubnout. Intuice je dobrou nápovědou, i když nám může i zlomit vaz. Opět platí to, co bylo řečeno na začátku. Snažte se oblast poznat ještě předtím, než do ní přijedete, vyhodnotit možné úkryty, rozpadlé budovy, horské oblasti, údolí, kopce a opuštěné osady.

 

Co s sebou kromě chloru

Napsáno toho zde bylo více než dost, i když většinou to platí pro domácí VP. Čistění vody, rozměněná a rozdělená hotovost, malý kompas (třeba na paracordu) a mobil je základ. Jsme na dovolené, kde se stal VP, nebudeme u sebe mít náhradní oblečení, základní léky… budeme mít jen to, co máme po kapsách, či v tašce. Většinou ale po kapsách, tedy nejnutnější základ. Dobře schovaná kopie cestovního dokladu je také vhodná. GPS míváme v mobilu, ale bez jistoty rychlého odnavigování do bezpečí jej nezapínáme. Bude se nám hodit a nabíjení nebude možné. Netahejte s sebou žádné krámy, opět se opakuji, ale základ je rychlost a pokud to jde maximální možné splynutí s okolím.

 

Závěr

Je toho hodně, co se dá dělat, ale i dělat nemá. Věřím, že používáte mozek, některé mé rady pro vás budou jen úsměvnou rutinou, ale některé vás třeba nenapadnou. Doufejte, že pokud na vaší zahraniční dovolené VP nastane, tak nebude náš prezident, či předseda vlády první, který bude veřejně burcovat proti teroru a krveprolití. Vše se počítá, i když se to nezdá, místní i v oblastech, které jsou na druhém konci světa často televizi mají a sledují. Pozorně sledují. Proplout a neřešit nic, s nikým se nemuset bavit, vysvětlovat. To pomáhá, ostatní přitěžuje. Pokud dodržíte následující pravidla, výrazně zvýšíte své šance.

 

1. Naučte se pár slov, vět, pozdravů a poděkování. Užívejte jich, buďte úslužní, pokorní a hlavně neblbněte. Když jsem v Kosovské Mitrovici v Albánské části hloupě poděkoval srbsky, bylo hodně nepříjemné z toho vykličkovat…

2. Dodržujte místní obyčeje, neupozorňujte na sebe víc, než je nutné a nebojte se si nechat sypat popel na hlavu. Raději posměšek na váš účet, než v případě VP krvavou odvetu za vaší odpověd v podobě zdviženého prostředníčku…

3. Rychlost, přehled o okolí, orientace, to vše je třeba si osvojit

4. Registrace v systémech jako je DROZD (dobrovolná registrace občanů v zahraničí), či jeho obdobách může pomoci. Zejména co se týče včasného varování.

5. Vhodně rozměněná hotovost, nachystat se na úplatky, ale nikdy ne v takové míře, aby bylo znát, že jste ve vatě.

 


Pro PostApo.cz sepsal Michal Voska, reportér AČR.

Leave a Reply