Přežij v postapokalyptickém světě!

Jak na zbrojní průkaz

Jak na zbrojní průkaz

Kvě 12, 2011

Kurz na střelnici

Pro spoustu lidí může být tato část přípravy zbytečná, ale pokud se mezi zbraněmi jako doma necítíte, případně chcete mít jistotu a není vám líto obětovat tisícovku, jděte do toho. Drtivá většina střelnic nabízí kurz, který vás má připravit na zkoušku odborné způsobilosti. U některých tento kurz sestává jen ze zběžné instruktáže a trochy toho střílení, jiné s vámi přímo projdou různá úskalí a záludnosti testových otázek, při střelbě průběžně upravují vaše chyby a upozorní vás na nejčastější chytáky, které si na vás nachystají komisaři při přezkoušení z bezpečné manipulace. Otázkou je, jestli není lepší navštívit známého, co má doma Čezetu a malorážku, a za pivo si nechat manipulaci předvést. Všechno záleží na tom, jak moc si věříte – a to nejen ve střelbě. Já se rozhodl udělat si hezký kvérden a navštívit střelnici Guncenter v Otrokovicích. Správce tam byl sám, udělal si čas a předvedl vše, co by člověk měl zvládat s malorážkou, brokovou dvojkou i ČZ 75. Vše průběžně doplňoval výkladem. Když jsem se dosyta narozebíral a naskládal, vytáhl krabičky s náboji a přesunuli jsme se na střelnici. Trochu mi upravil techniku střelby z pistole, opravdu byl ochota sama. Slízli jsme i malorážku a broknu. Když přišlo na testové otázky, oba jsme se shodli, že server Zbrane.kvalitne.cz je příprava víc než dostatečná, takže jsem se rozloučil a vyrazil k domovu.

Návštěva lékaře

Dalším krokem je návštěva lokálního felčara. Formulář si vytiskněte, k dispozici je jak na policii, tak na Zbrane.kvalitne.cz – u doktora by být měl, ale připravenost je půl úspěchu. Určitě víte, co je váš doktor zač, tak se připravte na nějakou tu újmu pro peněženku. Můj je lidumil a blázen, takže nechtěl ani korunu, ale u většiny se poplatek pohybuje od 100,- do 200,- Kč. Ti hamižnější si řeknou i o pětistovku. Pokud vás doktor OPRAVDU nenávidí, pošle vás na psychotesty, za které už ale vysolíte trochu jiné peníze – asi dva tisíce. Otázkou je, kdy k lékaři zajít. Platnost posudku je tři měsíce, takže pokud budete zkoušky opakovat, musíte pro něj znovu a budete u lékaře platit dvakrát. Pokud jste si ale  jistí, že zkoušky dáte napoprvé, zajděte k němu hned, pak můžete ze zkoušek rovnou na policii a ušetříte čas.

Na pokec u policie

Teď už vám nic nebrání jít na příslušné oddělení PČR, kde si podáte žádost o vykonání zkoušky z odborné způsobilosti. Na tisk formulářů se vykašlete, na evidenci ZP je mají hezky vyštosované v přihrádkách i s vyplněnými vzory. Jednoduše se posaďte do čekárny a vyplňte žádost. Občanku s sebou – snad nejste blbí.
Až žádost podáte, tak vám buď rovnou policista oznámí, kdy a kde se bude zkouška konat, nebo si na vás vyžádá kontakt a nejpozději 10 dnů před dnem zkoušky vám to oznámí. Zkouška se koná nejpozději do 30 dnů od podání žádosti – spousta času na učení.
Když vylezete od přepážky, poberte si ze štosů ještě zbytek potřebných formulářů – žádost o vydání ZP, nákupní povolení a oznámení o nabytí vlastnictví zbraně, které budete později potřebovat.

Učení

K učení potřebujete jen jednu jedinou věc – portál http://zbranekvalitne.cz/
Jednak tam najdete všechno, co jste kdy o získání ZP chtěli vědět, ale hlavně je tam vždy aktuální seznam testových otázek, a dokonce i on-line test nanečisto.
Jako první věc si projeďte manipulaci – je tam znovu stručně a přehledně sepsáno (a vyfoceno), co všechno můžete u praktické části zkoušky potřebovat.
Jakmile si v tomto směru budete jistí, přečtěte si kompletní seznam testových otázek. Většina z vás jsou vysokoškoláci, takže vám nejspíš okamžitě dojdou fígly, které se skrývají za 90 % z nich. Stejná odpověď na určitý typ otázky se opakuje klidně dvacetkrát, takže pokud si tyto grify zapamatujete, bum – a umíte 80 % otázek. Když budete mít dočteno, spusťte test nanečisto. Určitě se mu podaří vás sem tam na něco nachytat a od zkoušky vyhodit, ale po pár desítkách pokusů ho budete mít dokonale přečtený a většinu záludných otázek si jednoduše zapamatujete. Aby to bylo ještě jednodušší, dvě z třiceti otázek (nutná obrana a krajní nouze) se opakují, a stejně tak se opakují i správné odpovědi na ně.
Věnujte učení jeden nebo dva večery na Zbranekvalitne.cz a máte teorii v kapse.

Den D

K testu prakticky není co říct, času je na něj dost a určitě jste se učili. Zaměřím se proto na praktickou část zkoušky. Mezi nejčastější finty komisařů patří zbraň s ukrytým školním nábojem. Když na vás proto houkne „Rozeber mi to.“ – dejte si na čas. Pokud neurčí směr střelby, tak se na něj zeptejte. Zbraň berte do rukou tak, aby všechny prsty byly MIMO lučík, nedejbože spoušť. Nejlepší je, pokud
ukazovák rovnou viditelně odtáhnete od zbraně. Nebojte se veškerá bezpečnostní opatření přehánět – nevíte, co za komisaře máte a co si na vás všechno nachystal. Vyjměte zásobník a pak teprve stáhněte závěr. Prohlédněte komoru, případně ji ukažte i komisaři – ZBRAŇ POŘÁD SMĚŘUJE K POMYSLNÉMU TERČI! – pak proveďte ránu jistoty a konečně začněte rozebírat. U malorážky ránu jistoty neprovádějte, komisař by vás nejspíš dodrbal (malorážka má okrajový zápal, pokud střílíte naprázdno, kurvíte ji), jen s dovíráním závěru promáčkněte spoušť – úderník se nenatáhne. Následuje simulace střelby. Komisař vám pravděpodobně oznámí „selhanou“. Nic nedělejte a třicet sekund čekejte na „zpožděný zápal“ – pořád miřte k terči. Pak promáčkněte spoušť (u pistole; u brokovnice ani malorážky ne, ty jsou jednočinné!). Když se nic nestane, vyjměte zásobník, vybijte náboj a předejte jej správci střelnice. Pokud vás komisař bude nutit nabíjet brokovnici, vyvarujte se časté chyby – nezavírejte ji tak, že dorážíte hlaveň (hlaveň mění úhel vůči pažbení), ale přes pažbení (pažbení mění úhel vůči hlavni). A provádějte to opatrně. Tak nedojde k nechtěnému spuštění.
Střelba… co říct? Nestrhávejte, nebuďte nervózní, podmínky jsou opravdu pro děti, tak to berte už jen jako formalitu. Soustřeďte se na bezpečné zacházení – pokud nenastřílíte, nemusí být ještě tak zle, ale pokud uděláte nějaký kiks během manipulace, letíte od zkoušky okamžitě a bez debat.
Když všechno zvládnete, dostanete hezký zelenobílý papír o své kvérzpůsobilosti. Někde schrastěte dvě pasové fotky, vyplňte žádost o ZP, vemte s sebou potvrzení od doktora a pětistovku za každou skupinu, o kterou žádáte. Pokud si chcete pořídit zbraň kategorie B (samonabíjecí pistole a pušky, tj. skoro všechno, co by vás – mimo malorážek a opakovaček – mohlo zajímat), vezměte s sebou i formulář na nákupní povolení a stovku navíc. Teď můžete směle vyrazit na policii.

Opět na policii

Na policii vše předejte spolu s občankou. Na přepážce s vámi vyřeší případné nedostatky a vyplní s vámi nákupní povolení, které dostanete spolu s hotovým ZP. Teď už jen cca měsíc počkáte, než se vám páni policajti ozvou, a vyzvedněte si ještě teplý průkaz.
Nákup zbraně
Ať už váš milášek bude třeba Mauser v kat. C nebo ČZ 75 v kat. B na povolení, jste povinni do deseti dnů po nákupu vybitou zbraň odevzdat ke kontrole na policii spolu s vyplněným oznámením o nabytí vlastnictví zbraně (tam, kde jste žádali o zkoušku a ZP). Tam vám za nějaké dvě stovky obratem vydají průkaz zbraně, bez kterého si ani neuprdnete a někdy ani nenakoupíte munici (zp. sk E).
Taky si doma zajistěte odpovídající uložení zbraně a munice. Jistě byste neradi jednou viděli sousedčiny děti na návštěvě, jak se s vaším železem zašily do koutku a přemýšlejí, jakým otvorem se tam vlastně cpou náboje.

A teď už nezbývá, než vám popřát příjemné mrskání olova.

 

Autor: justin.(Nukezin 2)

15 comments

 1. Neschtvi /

  Ahoj, prosím Tě oprav si nadpis. Dle článku ti jde o získání zbrojního průkazu a ne pasu, což jsou dvě rozdílné věci. Je pravda, že hodně lidí říká průkazu pas, ale když už tu máš takto pěkně popsaný postup, tak ten nadpis přímo bije do očí. Jinak dnes už potřebuješ ZP i při nákupu munice do sk. C (osobní zkušenost).

 2. admin /

  Opraveno, diky

 3. Honza /

  + Vše co člověk potřebuje vědět

 4. Artifex /

  Jinak já dávám kurzy na ZP : http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/prakticke-zauceni kdyby někdo měl zájem

  • Olga Machalínková /

   Dobrý den, měla bych zájem o kurz na ZP. Mohu se zeptat odkud jste, popř. nějaké blžší informace…?
   Děkuji.
   S pozdravem
   Olga Machalínková

 5. mirotiro /

  Aktualizace: od léta 2014 je nový zákon a vše je dražší… dohledáte snadno na webu…

 6. karel /

  To by mě zajimali ty figli na ty otazky . dam ta 60% a sem rad .

 7. Mike /

  Karle, kdyz pises „zajimali a figli“, tak se neni co divit tvym 60% :-)

 8. Pája /

  Zravím všechny. No upřímě. Nějakou dobu se snažím taky učit, bohužel s dvouletým teroristou doma a zaměstnáním k tomu, to nějak extra efektivní není : )
  Na “ zbraněkvalitně “ dosahuji +/- 75% a test nanečisto jsem neudělal ještě ani jeden : ) Jsem lehce frustrován : )) Nějaké ty “ FÍGLI “ by mě také docela zajímaly : )
  Otázky jako např: Za bezůhonného nebo za spolehlivého se považuje nebo nepovažuje …. Do kolika dní musí držitel zb. licence jmenovat zbrojíře : ))) Jsem si prostě nějakou pomůcku nanašel. Na můj vkus je tam celkem dosti otázek co si normální člověk nemá od čeho odvodit a je třeba se je prostě naučit. Je to asi v pořádku, ale jen když už jsem si tenhle web našel tak mě hláška o “ teorii v kapse “ zněla tak neuvěřitelně pozitivně že bych na to taky rád přišel : ) Mějte se fajn a zkuste poradit.

 9. Richi Bohem /

  akorat je to trapny od statu pres 400 otazek ….kdyz sem dostal na vojne samopal nikdo se me na nic neptal…lehni strilej…ubohej system…

  • admin /

   Ghm… Jak to tak čtu, klidně bych to zvedl o dalších 200. Pro jistotu.

  • Na řidičák je před 800. Vůbec bych se nebránil, kdyby na ZP byl dvojnásobek a o dost těžších, než jsou teď, právě kvůli takovýmhle stěžovatelům, kteří nejsou schopní naučit se pár primitivních otázek.

 10. Pája /

  Ale no tak …. Chlapci vyndejte si prosím hlavy ze zadnic a ruku na srdce… Vážně si myslíte, že když bude mít test odb. způsobilosti 15.000 otázek koncipovaných jako 70% stávajících, že u nás nebude kde kdo střílet po hospodách atd? Vážně si myslíte, že těm kdo dělali ( včetně mě ) ŘP a museli vědět jak vysoko má být nad vozovkou mlhovka to pomohlo k tomu nebourat nebo se na silnici chovat zodpovědně? Někdy jste tyhle vědomosti v praxi použili? Čistokrevný alibismus pánové. Smysluplnější mi příjdou povinné psychotesty. Bohužel psychoanalýzu,která odhalí případné osobnostní poruchy nikdo nezaplatí. Nemám nic proti tomu se učit a zamezit tak tomu aby zbroják měl úplně každý ňouma. To je v pořádku. O tom žádná. Ale sakra ať to k něčemu je …. Otázky viz můj první přízpěvek mi opravdu nic nedají. Tak do mě …. : )

 11. Mírotvůrce /

  Hmm, díky za rady , myslím nadešel čas si průkaz a zbraň pořídit, po absolovování ZVS by mne nikdy nenapadlo, že to ještě někdy vezmu do pracek, ale co naplat, doba se mění.
  Jinak Richi má pravdu , na vojně jsme dnně nabíjeli 60 nábojů do SA 58 a nikdo neřešil jakej magor to má v ruce………..

 12. John72 /

  Jen maličkost, připravuji se na testy. Fotografie je jen 1x. Máte to v někde v textu. Je to jedna z otázek a tedy i zodpovězená :)

Leave a Reply